تفاوت ویزا کارت و مسترکارت

در سالهای اخیر شاهد رشد نظام های پرداخت جهانی بوده ایم، شبکه هایی مانند ویزا، مسترکارت، امریکن اکسپرس، دسکاوری، یوینیون پی و … این ها شبکه هایی هستند که هم اکنون در جهان در حال کار هستند و به مشتریان خدمات پرداخت بین المللی ارائه میکنند.

تفاوت ویزا کارت و مسترکارت

تفاوت ویزا کارت و مسترکارت

ویزا کارت و مسترکارت اصولا تفاوتی با هم ندارند. در ذیل نگاهی اجمالی به این دوشبکه میکنیم.

تفاوت ویزا کارت و مسترکارت

تفاوت های این نظام های پرداخت در کجاست؟

  • نکته اول

در درجه اول باید بدانیم که موارد یاد شده هیچ کدام به خودی خود بانک نیستند. بلکه شبکه هایی هستند مانند شبکه شتاب که همینک در ایران فعال است.

اما فرق این شبکه ها با شبکه شتاب این است که به صورت جهانی کار میکنند. از دور افتاده ترین روستا در افریقای جنوبی تا نیویورک شما به هر کجا که پا بگذارید ممکن است خودپرداز ویزا یا مستر کارت و یا پایانه فروش آن را ببینید.


  • نکته دوم

بانک ها و موسسات مالی اعتباری ابتدا توسط شبکه ویزا کارت یا مستر کارت بازبینی شده. سپس بعد از اخذ مجوزهای لازم از این دو موسسه میتوانند ویزا کارت یا مسترکارت صادر کنند.

قوانین بانک عامل، قوانین بانک مرکزی بانک عامل، قوانین ویزا کارت و مستر کارت همگی با هم تلفیق میشوند و تفاوت ها را می آفرینند.

به زبان ساده تر این که ویژگی جزئی ویزا کارت و مسترکارت توسط بانک ها مشخص میشود. به این ترتیب که ممکن است یک بانک ویزا کارت به ارز دلار بدهد. اما بانک دیگری ویزا کارت به ارز درهم بدهد و بانک بعدی ویزا کارت با ارز یورو. هر بانک استاندارد دهی کارت ها خودش را دارد.

به عنوان مثال طبقه بندی کارت ها به کلاسیک، گلد و … فقط کاربرد داخل بانکی دارد. ممکن است یک بانک به ویزا کارت خودش که روزانه 2000 دلار سقف برداشت دارد نام “کلاسیک” بدهد و دیگری به این کارت نام ویزاکارت سفید را بدهد. همینطور ممکن است ویزا کلاسیک یک بانک سقف برداشت روزانه 1500 دلار داشته باشد و دیگری سقف برداشت 4000 دلار.

  • پس متوجه میشویم که در دنیای ویزا کارت و مسترکارت هیچ ویژگی ثابت و مشخصی وجود ندارد. این بانک ها هستند که کارت های خود را دسته بندی میکنند، نام گذاری میکنند و به مشتریان ارائه میکنند.

آیا فرقی بین شبکه های پرداخت از جمله ویزا کارت و مسترکارت وجود دارد؟

بله، بین شبکه های پرداخت تفاوت هایی وجود دارد مثلا شبکه دیسکاوری هیچوقت به گستردگی ویزا کارت و مستر کارت نیست. اما عموما 99% پایانه های ویزا کارت و مسترکارت یکی هستند و این دو شبکه گسترده ترین خدمات مالی دنیا را در پهنه جهان ارائه میکنند. اما باوری که به صورت عمومی وجود دارد این است که شبکه ویزا کارت در امریکا بهتر پاسخگویی دارد و مسترکارت در دیگر نقاط دنیا جوابگویی بهتری دارد. امریکن اکسپرس و دیسکاوری نیز پذیرندگی کمتری دارند، به طور کلی نرخ پذیرندگی به شرح زیر است:

72%
پذیرنده ها ویزا کارت و مستر کارت و امریکن اکسپرس و دیسکاوری را قبول میکنند.
10.3%
پذیرنده ها ویزا کارت و مسترکارت و امریکن اکسپرس را قبول میکنند (دیسکاوری را قبول نمیکنند)
7.7%
پذیرنده ها ویزا کارت و مستر کارت و دیسکاوری را قبول میکنند (امریکن اکسپرس را قبول نمیکنند)
9.9%
پذیرنده ها فقط ویزا و مسترکارت را قبول میکنند.تعداد خیلی محدودی نیز فقط ویزا یا فقط مسترکارت را قبول میکنند.
تفاوت ویزا کارت و مسترکارت
آیا کارت مناسب خود را انتخاب کرده اید؟

اگر کارت اعتباری مناسب خود را انتخاب کرده اید، برای سفارش ابتدا ثبت نام و سپس ویزاکارت یا مستر کارت خود را خریداری کنید

تفاوت ویزا کارت و مسترکارت
5 از 1 رای ثبت شده