021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

اجرای قوانین ضد پولشویی اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر بازار رمزارزها

22 دی 1398 ارز های دیجیتال

 قوانین ضد پولشویی اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر بازار رمزارزها

دهم ژانویه (۲۰ دی) پنجمین دستورالعمل ضد پولشوییِ اتحادیه اروپا (5AMLD) به اجرا درآمد. این مقررات در روز ۹ جولای ۲۰۱۸ با هدف تلاش برای افزایش شفافیت در تراکنش‌های مالی و مقابله با پولشویی و تأمین مالی تروریسم در سراسر اروپا پس از تصویب به صورت قانون در آمد.

 قوانین ضد پولشویی اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر بازار رمزارزها

براساس گزارش کوین تلگراف، این اولین بار است که دستورالعمل 5AMLD ، حوزه قانون‌گذاری خود را به خدمات مربوط به رمزارزها گسترش داده است. از جمله خدماتی که  تحت پوشش این دستورالعمل قرار می گیرند عبارتند از: صرافی‌های ارز رایج (فیات) و ارز مجازی یا ارائه‌دهندگان کیف پول‌ها روی بستر وب. به گفته اتحادیه اروپا این دستورالعمل با شناسایی آسان افرادی که در تراکنش‌های رمزارزها دخالت دارند به دنبال آن است که با پولشویی و تأمین مالی تروریسم مبارزه کند.

مطابق یکی از گزاره‌برگ های دستورالعمل 5AMLD، این قانون بر موارد زیر تصریح خواهدکرد:
  • ایجاد شفافیت در این که در واقع چه کسی در پس فعالیت اشخاص حقوقی قرار دارد و در نتیجه جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم توسط سازمان‌های غیرشفاف. به بیان ساده تر این دستورالعمل مشخص می‌کند که چه کسی مالک و اداره کننده حقیقی یک شرکت خاص است.
  • ارائه دسترسی بهتر به اطلاعات از طریق اسناد ثبت‌ شده در حساب بانکی متمرکز، به قانون‌گذاران مالی اروپایی.
  • ضمن فراهم کردن زمینه همکاری و تبادل بهتر اطلاعات بین بازرسان ضد پولشویی و گسترس ضوابط لازم برای برخورد با کشورهای دارای ریسک با همکاری بانک مرکزی اروپا، ورود و خروج و جابه‌جایی پول در این کشورها را با اعمال حراست‌های سطح بالا تضمین می‌کند.

کشورهایی که این دستورالعمل را اجرا نکنند با جریمه مواجه خواهند شد. برای مثال در اتریش، بر روی خدمات مربوط به رمزارزهایی که به این دستورالعمل پایبند نباشند تا سقف ۲۰۰,۰۰۰ یورو جریمه اعمال خواهد شد. به این ترتیب کسب ‌وکارهای حوزه رمزارزها با پرداخت جریمه های اعمال شده نمی ‌توانند مدت زیادی دوام بیاورند و در نتیجه ملزم به پذیرش این دستورالعمل هستند.

 قوانین ضد پولشویی اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر بازار رمزارزها

این قوانین چه تاثیری بر شرکت‌های اروپایی حوزه رمزارزها دارد؟

شرکت‌های اروپایی حوزه رمزارزها برای اجرای قوانین جدید با مشکلات فراوانی مواجه هستند. به عنوان مثال به دلیل اجباری بودن احراز هویت از مشتریان (KYC) و لزوم اجرای رویه‌های ضد پولشوییِ گسترده، برخی از کسب ‌وکارهای این حوزه در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند.

اخیراً شرکت بریتانیایی و ارائه‌دهنده کیف پول«Bottle Pay»  در پستی ضمن اعلام توقف فعالیت‌های خود در پایان سال ۲۰۱۹  نوشت:

به دلیل این که ما خدمات امانت‌داری کیف پول بیت کوین در بریتانیا را ارائه‌ می دهیم، مجبوریم مقررات 5AMLD   که در ۱۰ ژانویه ۲۰۲۰ اجرا می‌شود را بپذیریم. میزان و نوع اطلاعات شخصی اضافه‌ای که ما ملزم به جمع آوری آن از کاربران خود هستیم، منجر به ایجاد تغییرات منفی در تجربه کاربری فعلی ما خواهد شد بنابراین ما تمایلی نداریم که کاربرانمان را به اجرای آن ملزم کنیم.

Bottle Pay در شرایطی تعطیل شد که این شرکت در سپتامبر ۲۰۱۹ در اولین مرحله جذب سرمایه خود موفق به کسب ۲ میلیون دلار سرمایه شده بود. این استارتاپ در ژوئن ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد و تنها سه ماه  بعد از جذب سرمایه موفق به ارائه خدمات پاداش‌دهی به کاربرانش شد. در نتیجه کاربران می‌توانستند ضمن انتقال مبالغ اندک رمزارزها در رسانه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به محتوای خوب در شبکه‌های اجتماعی نیز پاداش دهند.

در جمع بندی نهایی می‌توان گفت: اتحادیه اروپا به دلیل توجه ویژه‌ای که به رمزارزها دارد برای کنترل و تغییر رفتار شرکت‌های این حوزه اقدام به تصویب اولین مجموعه قوانین خود نموده است. اکنون این شرکت‌ها هستند که می توانند مقررات جدید را بپذیرند یا با پذیرفتن ریسک جریمه به ارائه خدمات خود ادامه دهند.

 

962 بازدید
اجرای قوانین ضد پولشویی اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر بازار رمزارزها
 قوانین ضد پولشویی اتحادیه اروپا و تأثیر آن بر بازار رمزارزها دهم ژانویه (۲۰ دی) پنجمین دستورالعمل ضد...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید