021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

ارز فانتوم چیست؟

تاریخ انتشار : 18 شهریور 1400تاریخ بروزرسانی : 5 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

بررسی هرچه بیشتر بلاکچین ما را بیشتر مجذوب خود می کند. در واقع زیبایی اصلی بلاکچین همین نحوه استفاده از قراردادهای هوشمند آن ها برای ایجاد DAPP ها، قابل اعتماد بودن و راه حل های مالی است. بلاکچین گویی که یک مسیر بی انتها است. دنیای ارزهای رمزنگاری شده در چند سال اخیر از محبوبیت زیادی برخوردار شده است. بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازه زمانی بسیار کوتاهی شکوفا شدند و ارز فانتوم FTM یکی از این ارزهای دیجیتال است. ارزدیجیتال فانتوم Fantom یکی از پلتفرم هایی است که با داشتن ویژگی های منحصر به فرد سعی در حل مشکلات بلاکچین نسل قدیم را دارد. در مقاله ” ارز فانتوم چیست؟ “می خواهیم ارز فانتوم Fantom  با نماد FTM را بررسی کنیم.

ارز فانتوم چیست ؟

ارز فانتوم Fantom با نماد FTM رتبه 43 وبسایت Coinmarketcap را داراست. ارزش بازار ارز FTM در حال حاضر 3،537،180،010 دلار است. دارای حجم گردش 2،545،006،273 واحد می باشد. فانتوم توانست از طریق فروش توکن در سال 2018، تقریبا 40 میلیون دلار برای تأمین سرمایه جمع آوری کند. Fantom به عنوان یک قاتل اتریوم شناخته می شود و از پلتفرم قرارداد هوشمند Direct Acyclic Graph (DAG) استفاده می کند که به بهبود مقیاس پذیری شبکه کمک می کند. FTM تضمین می کند که سرعت معاملات به بیش از 300k در ثانیه افزایش می یابد. پلتفرم فانتوم Fantom هدف خود را ایجاد زیرساخت ها برای آینده دموکراتیک و کارآمد اختصاص داده است. تیم آنها متشکل از مهندسان، دانشمندان، محققان ،طراحان و کارآفرینان است که دیدگاه مشترکی دارند. آنها در تلاش هستند تا با ایجاد دسترسی بیشتر و یکپارچه سازی فناوری های پیشرفته زندگی همه را بهبود بخشند.

شبکه اصلی بلاک چین Fantom در دسامبر سال 2019 فعال شد. فانتوم یک پلتفرم قرار داد هوشمند می باشد که خود را این چنین توصیف می کند: پلتفرم قراردادهوشمندی با کارایی بالا، مقیاس پذیر، ایمن و هدایت شده با نوع گرافیکی DAG که برای رفع همه محدودیت های موجود در بلاکچین نسل های قدیم ایجاد شده است. درواقع فانتوم یک پلتفرمی است که به راه حل های مختلف استفاده از بلاکچین پرداخته است. با ویژگی ها هم چون: سرعت و میزبان برای طراحی DAPP ها. پلتفرم فانتوم Fantom از Lachesis استفاده می کند. Lachesis نوعی مکانیسم سفارشی از Abft می باشد که باعث می شود فانتوم سریع تر و ارزان تر از فناوری های قدیمی باشد. ارز فانتوم FTM  اوج قیمت (ATH) خود را با 1.9 دلار لمس کرد که باعث شد ارزش کل بازار آن را به بیش از 3.2 میلیارد دلار برسد.

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیری در بلاک چین چیست؟

بنیان گذاران و تیم ارزدیجیتال فانتوم Fantom

بنیانگذاران ارز فانتوم

برای بررسی و تجزیه تحلیل یک ارز، شناخت توسعه دهندگان، بنیان گذاران و تیم آن ارز بسیار مهم است. باید بدانیم که پروژه توسط چه کسانی ادامه و توسعه می یابد. پلتفرم فانتوم توسط یک دانشمند کامپیوتر یعنی دکتر Ahn Byung lk ایجاد شده است؛ که اهل کرده جنوبی می باشد. مدیرعامل شرکت فانتوم Michael Kong است. تیم فانتوم شامل مهندسان ، محققان و دانشمندان است که از این نظر متوجه می شویم فانتوم از تیم قدرتمندی ساخته شده است

چه چیزی فانتوم را خاص می کند؟

توجه کنید که بالاترین پروژه ارزهای رمزنگاری شده بیت کوین است. همانطور که می دانید بیت کوین در مقیاس زیاد ایجاد نشده و الگوریتم مورد استفاده در آن که POW (اجماع اثبات کار) با طراحی محدود شده تا بتواند تمرکز زدایی و امنیت را بیشتر کند. اما این باعث شده که سرعت در این پلتفرم به نحوی قربانی شود.

بیت کوین چیست ؟ آموزش کامل بیتکوین

 

در بلاکچین اصطلاحی به نام سه گانه بلاکچین وجود دارد. سه گانه ای که به وجود مقیاس پذیری، امنیت و غیرمتمرکز بودن اشاره می کند. سه گانه بلاکچین به این معروف است که دستیابی به هر سه ویژگی همراه باهم غیرممکن می باشد. ارزی مانند بیت کوین هدف اصلی خود را روی عدم تمرکز و حفظ امنیت قرار داده و به سرعت تراکنش اهمیتی نداده است. بنابراین برای استفاده در پرداخت های روزانه، انتقال اطلاعات، معاملات سرمایه و سایر معاملاتی که مصرف کنندگان و مشاغل درگیر آن هستند؛ مناسب نیست. در حالیکه سیستم های بلاکچین عصر امروز به دنبال حل این مشکلات هستند. ارز فانتوم یکی از این بلاکچین ها است. ایده فانتوم طراحی و ایجاد امنیتی در حد بانک و پردازش سریع معاملات و غیرمتمرکز بودن است.

به صورت خلاصه

فانتوم Fantom پروتکل اجماع aBFT بی نظیر vh ارائه می دهد، سرعت و امنیت بالا دارد و مقیاس پذیر است.

Abft چیست؟

این الگوریتم بالاترین استاندارد الگوریتم اجماع است. چراکه این الگوریتم به راحتی سه گانه غیرممکن بلاکچین را حل می کند! بنابراین اگر به دنبال پلتفرمی هستید که راه حل مشکلات بلاکچین باشد،ارزدیجیتال فانتوم Fantom بهترین گزینه است.

ویژگی های فانتوم Fantom

همانطور که در بالا اشاره کردیم، پلتفرم فانتوم Fantom ویژگی های بی نظیری دارد که در ذیل ضمن معرفی به تشریح آن ها نیز خواهیم پرداخت.

 • سرعت

همانطور که پیش از این اشاره کردیم فانتوم از مکانیسم اجماع Lashesis استفاده می کند. که پردازش ها را با سرعت بسیار مناسب انجام می دهد.

 • امنیت

برخلاف اکثر پروژه های بلاکچینی موجود، فانتوم امنیت و عدم تمرکز را فدای مقیاس پذیری نکرده و با استفاده از پروتکل اثبات سهام بدون رهبر، ایمن سازی شبکه را انجام می دهد.

 • عدم تمرکز

اجماع  Lashesis توانایی این را دارد که به چند گره توزیع شده در سراسر دنیا گسترش پیدا کند و درجه مناسبی از تمرکز زدایی را ارائه کند.

اگر شما فعال حوزه ارزهای دیجیتال هستید؛ می توانید برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

 

فانتوم چگونه کار می کند؟

عملکرد ارز فانتوم

 

همانطور که اشاره کردیم فانتوم یک راه حل برای مشکلات بلاکچین است که تمام ویژگی های عدم تمرکز، امنیت و مقیاس پذیری را ارائه می کند و به آن کمک کرده تا در مقایسه با سیستم عامل های بلاکچین دیگر مانند اتریوم 2 Ethereum 2.0، سولانا Solana و کاردانو Cardano متمایز شود.

به صورت خلاصه عملکرد فانتوم به صورت کلی چهارکلید اصلی دارد:

 1. مدولار بودن
 2. مقیاس پذیری
 3. امنیت
 4. متن باز بودن

در ادامه هریک از این مفاهیم را توضیح خواهیم داد.

مدولار بودن

اصل مدولار بودن فانتوم با استفاده از همان Lachesis فعال می شود. درواقع Lachesis یک لایه بلاکچین جدا شده و انعطاف پذیر می باشد که توانایی اتصال به هر دفتر کل توزیع شده را دارد. این ویژگی فانتوم موجب شده توسعه دهندگان بتوانند تنها در مدت کوتاهی Dapp های مبتنی بر شبکه اتریوم خود را روی شبکه اصلی Fantom Opera انتقال بدهند که همین مورد موجب شده پتانسیل آن بالا رفته و هزینه ها در این پلتفرم کاهش یابد.

فانتوم اپرا Fantom Opera یک محیط با امنیت و سرعت بالاست که به توسعه دهندگان مجوز ایجاد dapp ها را می دهد. منبع باز است و توسط الگوریتم اجماع abft طراحی شده است. که این محیط با ماشین مجازی اتریوم Evm سازگار بوده و از قرارداد های هوشمند به صورت کامل پشتیبانی می کند و آن ها را به صورت solidity ارائه می کند.

مقیاس پذیری

فانتوم مدعی است که پلتفرم آن استقلال هریک از شبکه های مجهز به بلاکچین را ضمانت می کند. این مقیاس گذاری در عملکرد شبکه ها بدون نگرانی بابت شلوغی شبکه کمک می کند.

همانطور که می دانید شلوغی شبکه بزرگترین دلیلی است که موجب شد کارمزد اتریوم بالا برود چراکه اتریوم نتوانست مقیاس بندی کند. هرچند که اتریوم 2 صرفا برای حل این مشکل به میدان آمده و درحال اصلاح این مشکل است.

به عبارت دیگر، برنامه های غیرمتمرکزی که بر روی شبکه اتریوم پیاده سازی شده اند، همگی تحت تاثیر این هزینه بالای کارمزد و سرعت پایین شبکه قرار می گیرند. اما فانتوم با دادن بلاکچین مستقل به هریک از این برنامه های غیرمتمرکز مشکل مقیاس پذیری را حل کرد. مثل اینکه هر برنامه دارای رایانه مختص به خود است!

⇐ویژگی مدولار بودن و مستقل بودن لایه شبکه موجب شده که برنامه های غیرمتمرکزی که روی شبکه فانتوم پیاده سازی شده اند بتوانند دارای توکن های سفارشی، توکنومیک ها و پروتکل های حکمرانی خود بشوند. همچنین الگوریتم اجماع abft فانتوم باعث شده که همه برنامه های مبتنی بر بلاکچین آن از سرعت و امنیت فوق العاده ای برخوردار باشند.بنابراین فانتوم متشکل از بی نهایت شبکه رایانه ای غیرمتمرکز است که اگر چه بیسیک یکسانی دارند اما مستقل از یکدیگر عمل می کنند.

امنیت

کمی درمورد بیت کوین صحبت کنیم. مبحث استخراج بیت کوین بسیار جنجالی بوده است. که این بخاطر استفاده از الگوریتم اجماع کار pow آن می باشد و این الگوریتم باعث شده استخراج بیت کوین همراه با صرف انرژی زیادی باشد. اما فانتوم Fantom بر خلاف آن از الگورتیم pos استفاده می کند که با توجه به همین مورد می توانیم راهکار فانتوم در حفظ امنیت شبکه خود را دوستدار طبیعت بنامیم. Lachesis خواهان اجماع اثبات سهام بدون رهبر است. تا با حذف رهبران، امنیت بیشتری را تامین کند.

اثبات سهام بدون رهبر چیست؟

در برخی سیستم های سنتی که از الگوریتم pos استفاده می کنند، یکسری اعتبار سنج ها درمورد صحت معاملات تصمیم گیری می کنند. اما عملکرد شبکه Fantom Opera Main به صورت متفاوتی است. در اینجا مجوعه ای از اعتبارسنجان صحت را تایید می کنند. با حذف رهبران در شبکه، امنیت شبکه به طرز قابل توجهی افزایش می یابد.

معرفی صرافی ها و کیف پول های ارز فانتوم FTM

جدول زیر به خوبی صرافی های ارز دیجیتال و کیف پول های دیجیتالی که از ارزدیجیتال FTM پشتیبانی می کنند را نشان می دهد.

صرافی های پشتیبانی کننده از ارزدیجیتال FTM کیف پول های سخت افزاری ارزدیجیتال FTM کیف پول های نرم افزاری ارزدیجیتال FTM
ftx Ledger Nano X Fwallet
Kucoin Ledger Nano S Mathwallet
Gate.io Trustwallet
Okex korea Coin98wallet
Coinbase Okexwallet
Binance Bitkeep
Edge

همانطور که می دانید کیف پول های سخت افزاری بهترین و امن ترین گزینه برای نگهداری سرمایه دیجیتالی شما هستند. شما می توانید برای خرید کیف پول های سخت افزاری از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.

خرید کیف پول سخت افزاری

آینده ارز فانتوم، آیا در ارزدیجیتال فانتوم Fantom سرمایه گذاری کنیم؟

آینده ارز فانتوم

 

بر اساس نقشه راه ارزدیجیتال فانتوم، Fantom Opera Chain  در 27 دسامبر سال 2019 ارائه شد. نقشه راه یکی دیگر از عوامل تعیین کننده است که برای انتخاب یک ارز جهت سرمایه گذاری باید به آن دقت کنید. از طریق نقشه راه است که شما متوجه می شوید وعده های پروژه تا چه حدی احقاق شده و چه مواردی انجام نگرفته است که با توجه به این موارد سرمایه گذاران متوجه خواهند شد که مثلا آن تیم تا چه حدی به تعهدات خود پایبند بوده است.

همانطور که اشاره شد ارز فانتوم FTM بر روی بلاک چین سفارشی شده خود اجرا می شود. این به معنای آن است که اگر روزی معاملات ارزهای دیجیتال (که اغلب با تحریم های از سوی کشورهای مختلف روبرو هستند بسته شوند)، پلتفرم ارزدیجیتال فانتوم Fantom به عنوان یک پلتفرم غیرمتمرکز فعال خواهد ماند. با توجه به اینکه سرمایه گذاران مشتاق سرمایه گذاری در پروژه هایی هستند که دارای بلاک چین مخصوص به خود هستند؛ می توان به آینده ارز فانتوم FTM امیدوار بود. چراکه نهنگ ها را مجذوب خود کرده و این ممکن است برای هولدرهای ارزدیجیتال فانتوم بسیار سودآور باشد چراکه قیمت آن رشد خوبی خواهد کرد.

 اطلاعات موجود در نقشه راه ارز FNT درباره تخصیص ارزدیجیتال فانتوم

نشان می دهد که در مجموع 3175 میلیارد ارزدیجیتال FTM موجود است. استراتژی توزیع تیم ارز دیجیتال فانتوم FTM که در زمان ICO ارائه شد به شرح زیر است:

 • شروع کار فروش 40%
 • توسعه بازار 30%
 • مشاوران و مشارکت کنندگان 15%
 • تیم و توسعه دهندگان 15%

فانتوم جزو ارزهای دیجیتالی است که اصول ارائه شده آن امیدوار کننده است. آن ها همکاری ها و قرارداد های خوبی را با با دولت های افغانستان و پاکستان منعقد کرده اند و در زمینه داروسازی نیز همکاری های خوبی انجام داده اند. فناوری فانتوم بنظر در سال های 2021 تا 2022 می تواند به صورت کامل شکوفا شود. فانتوم با توجه به تیم و پلتفرم قوی و مشارکت های خود می تواند آینده خوبی داشته باشد. چراکه تمام ویژگی های لازم برای تبدیل شدن به یک بلاکچین موفق را دارد و بنظر می رسد بتواند در حوزه Defi و Dapp ها موفق ظاهر شود.

کلام نهایی

اگر به صورت فعال در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید برای شناسایی ارزهای دیجیتال پر پتانسیل و آینده دار باید به خوبی تحقیق کنید و با توجه به پلتفرم  و ویژگی های آن ارز تصمیم گیری کنید.

این مطلب صرفا برای افزایش آگاهی شما عزیزان تهیه شده است و جنبه آموزشی دارد. ایرانیکارت مسئولیتی در قبال استفاده از این محتوای آموزشی نخواهد داشت.

627 بازدید
ارز فانتوم چیست؟
بررسی هرچه بیشتر بلاکچین ما را بیشتر مجذوب خود می کند. در واقع زیبایی اصلی بلاکچین همین نحوه...
4.43 از 7 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
جدیدترین مفیدترین
 1. ممنون بابت زحماتتون و یه سوال داشتم اینکه جطور تحقیق کنیم و از کجا میشه فهمید یه پروزه چه اهدافی داره ممنون میشم تویه یه پست اینارو به ما توضیح بدین

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی
   برای دانستن اهداف یک پروژه به White papper و شبکه‌های مجازی مربوط به آن رجوع کنید. همچنین به اطلاع می‌رساند که به زودی در مقالات ایرانیکارت در مورد اهداف پروژه‌های جدید توضیح داده خواهد شد.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟