سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

بازده مطلق در ارز دیجیتال چیست و چرا مهم است؟ (نحوه محاسبه آن)

بازده مطلق در ارز دیجیتال چیست و چرا مهم است؟ (نحوه محاسبه آن)

یکی از اصول مدیریت سرمایه در بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال، محاسبه سود و زیان پرتفوی معاملاتی است. روش‌های مختلفی برای این منظور مورد استفاده قرار می‌گیرند و هر یک اهداف خاصی را دنبال می‌کنند. بعضی از آن‌ها سود سرمایه‌گذاری با مدت معین را ارزیابی می‌کنند. در مقابل برخی دیگر سود سالیانه را تحت نظر می‌گیرند. یکی از این روش‌ها، بازده مطلق است. در این مطلب قصد داریم ضمن تعریف این مفهوم، نحوه محاسبه آن را نیز بررسی کنیم. دعوت می‌کنیم تا پایان با ما همراه باشید. 

بازده مطلق در ارز دیجیتال چیست؟ 

بازده مطلق (Absolute Return)، یکی از ساده‌ترین روش‌های محاسبه بازده کلی معاملات ارزهای دیجیتال است. به زبان ساده با استفاد از این روش می‌توانید میزان سود سرمایه‌گذاری با مدت معین را محاسبه کنید. برای محاسبه بازده مطلق، نیازی به فروش ارز دیجیتال ندارید، بلکه می‌توانید همزمان که پوزیشن معاملاتی شما باز است، میزان سود را به‌صورت لحظه‌ای محاسبه کنید. بازده مطلق در مدیریت سرمایه و ریسک معامله به شما کمک می‌کند. چرا که  تصویری شسته و رفته از میزان سود یا زیان شما در محل سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال را ارائه می‌کند. 

بازده مطلق در ارز دیجیتال چیست؟ 

فرمول محاسبه بازده مطلق در ارز دیجیتال 

فرمول بازده مطلق نیز بسیار است. برای محاسبه این شاخص نیاز به قیمت فعلی ارز دیجیتال و قیمت اولیه آن در زمان باز کردن پوزیشن معاملاتی دارید. باید توجه داشته باشید که بازده مطلق به‌صورت درصدی بیان می‌شود. برای این منظور ابتدا باید تفاوت قیمت فعلی و اولیه ارز دیجیتال را محاسبه کنید. سپس عدد به‌دست آمده را بر قیمت اولیه تقسیم کنید. با ضرب کردن این عدد در 100، بازده مطلق معامله ارز دیجیتال مورد نظر شما به دست می‌آید. فرمول این شاخص به‌صورت زیر است. 

100 * قیمت اولیه ارز دیجیتال / (قیمت اولیه ارز دیجیتال – قیمت فعلی ارز دیجیتال) = بازده مطلق 

نحوه محاسبه بازده مطلق در ارز دیجیتال 

فرض کنید در بازار ارز دیجیتال، اقدام به خرید بیت کوین در قیمت 25000 دلار کرده‌اید. بنابراین قیمت اولیه ارز دیجیتال برابر 25 هزار دلار می‌شود. همچنین در حال حاضر قیمت بیت کوین برابر 29800 دلار است. بنابراین برای محاسبه بازده مطلق در زمان حاضر، باید ابتدا اختلاف قیمت فعلی و اولیه را محاسبه کنید که برابر 4800 دلار می‌شود. سپس با یک محاسبه انگشتی می‌توان نرخ بازدهی مطلق را محاسبه کرد که برابر 19.2 درصد می‌شود. دقت داشته باشید که این امکان وجود دارد نرخ بازدهی مطلق مثبت یا منفی باشد. 

%19.2 = 100* 25000 / (25000 – 29800) 

بازده سالیانه چیست؟ 

در مقابل مفهوم بازده مطلق، بازدهی سالیانه (Annualized Returns) قرار دارد که به‌عنوان نرخ رشد مرکب سالیانه نیز شناخته می‌شود. این شاخص میانگین نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال در طول یک سال را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر با استفاده از این شاخص می‌توانید متوجه شوید که در طول یک سال سرمایه‌گذاری شما چه میزان بازدهی داشته است؛ البته با این فرض که نرخ بازده در این مدت ثابت باقی بماند. 

بازده سالیانه چیست؟ 

برای محاسبه بازدهی سالیانه باید میزان بازدهی کلی و همچنین تعداد سال‌های سرمایه‌گذاری را بدانید. فرمول محاسبه بازدهی سالیانه سرمایه‌گذاری به‌صورت زیر است.

1 – (تعداد سال سرمایه گذاری/1) ∧ (میزان بازدهی کل + 1) = بازدهی سالیانه

نکته: ∧ = توان

بر این اساس فرض کنید که میزان سود حاصل از 3 سال سرمایه‌گذاری شما در بازار رمزارزها برابر 20 درصد بوده است. بر این اساس باید در رابطه فوق به‌جای میزان بازدهی کل عدد 0.2 و به‌جای تعداد سال‌های سرمایه‌گذاری نیز عدد 3 را قرار دهید. به‌این ترتیب نرخ بازدهی سالیانه برابر 6.22 درصد به دست می‌آید. 

بیشتر بخوانید: برای آشنایی با نحوه محاسبه دقیق سود و زیان معامله، مقاله نسبت شارپ ریتینگ را مطالعه کنید.

تفاوت بازده سالیانه با بازده مطلق 

بازده مطلق، میزان واقعی سود یا زیان سرمایه‌گذاری را در یک دوره زمانی مشخص نشان می‌دهد. این در حالی است که بازده سالیانه، میانگین نرخ بازدهی در سال را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از بازدهی مطلق نمی‌توانید اثر سود مرکب را در محاسبه بازدهی سرمایه‌گذاری خود مشاهده کنید. در مقابل سود سالیانه این موضوع را در بر می‌گیرد. 

بازار رمزارزها نوسانات قیمت زیادی را در گذر زمان تجربه می‌کند. به‌همین دلیل بهتر است برای تحلیل سبد سرمایه‌گذاری در بلند مدت، تدبیری بیندیشید که نوسانات تا حدی مدیریت شوند. محاسبه سود سالیانه این امکان را برای شما فراهم می‌کند. به‌طور کلی باید توجه داشته باشید که بازده مطلق برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت مفید است و در مقایسه بازده سالیانه می‌تواند تصویری از سود و زیاد شما در بلندمدت را ارائه کند. 

سرمایه گذاری بهتر با محاسبه بازده مطلق و سالیانه

در این مطلب آموزش بازده مطلق و همچنین نحوه محاسبه آن را بررسی کردیم. علاوه بر آن تفاوت بین بازده سالیانه و مطلق را نیز زیر نظر گرفتیم. در پایان لازم است تاکید کنیم که شما برای محاسبه بازدهی سرمایه‌گذاری خود در مدت زمان معین باید به‌سراغ روش‌های مختلفی که برای این منظور پیش روی شما قرار دارند، بروید. تنها در این صورت است که می‌توانید تحلیل درستی از سود و زیان معاملات خود به‌دست بیاورید. 

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
کسب درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
افزایش نرخ تورم و نوسانات ارزی عواملی هستند که باعث کاهش ارزش پول ملی کشورمان نسبت به گذشته شده‌اند. این امر موجب شده تا کسب درآمد دلاری در ایران مورد...
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
آموزش ارز دیجیتال
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
اگر شما هم به این فکر افتاده‌اید که خرید و فروش ارز دیجیتال را شروع کنید تا در این بازار از سودها بی‌نصیب نمانید، یا قبلا در این حوزه فعالیت...
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...