021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

بانک‌های گرجستان بسیاری از حساب‌های بانکی ایرانیان در این کشور را مسدود کردند

تاریخ انتشار : 2 خرداد 1397تاریخ بروزرسانی : 3 دی 1397 اخبار

بسیاری از ایرانیان مقیم گرجستان اعلام کرده‌اند که حساب‌های بانکی آنان در کشور گرجستان مسدود شده است. این خبر هفته پیش توسط اتاق بازرگانی ایران هم تأیید شد. اگرچه در ابتدا تصور می‌شد که تمامی حساب‌های مسدود شده با علت بازگشت تحریم‌های جدید آمریکا و خروج ترامپ از برجام است اما اخبار جدید و اطلاعیه بانک مرکزی نشان می‌دهد که مسدود شدن حساب‌های بانکی ایرانیان ارتباطی با خروج آمریکا از برجام ندارد.

بر اساس تحریم‌های جدید آمریکا تنها نهادها و حساب‌های بانکی مرتبط با بانک مرکزی ایران در کشور‌های خارجی مسدود می‌شوند، در حالی که هیچ کدام از حساب‌های مسدود شده در بانک‌های گرجستان ارتباطی با بانک مرکزی ایران نداشته است.بر اساس گزارش بانک مرکزی، تمامی حساب‌های مسدود شده ایرانیان در گرجستان به خاطر قوانین مبارزه با پولشویی بوده است. بنا بر قوانین بین‌المللی پول شویی سازمان اف ای تی اف (FATF)، بانک‌های جهانی باید تمامی منابع اصلی نقل انتقالات مالی را در نظر داشته باشند و در صورت افزایش غیر منطقی حجم ورودی حساب‌های مالی، اقدام به مسدود سازی حساب‌های بانکی بکنند.

به نظر می‌رسد با افزایش قیمت ارزهای خارجی در کشور، بسیاری از ایرانیان اقدام به خروج دارایی‌های خود به صورت ارزی به بانک‌های گرجستان نموده اند. این حجم بالای ورودی نقدی بدون وجود پشتیبانی تولیدی و یا اقتصادی در کشور گرجستان به عنوان منابع مشکوک مالی محسوب می‌شود و تمامی حساب‌های مرتبط با آن مسدود می‌شوند.برخی از قوانین مرتبط با پولشویی بین المللی اخیرا در داخل ایران هم به اجرا گذاشته شده اند، طبق بخشنامه اخیر بانک مرکزی خروج اسکناس از ایران بیش از ۵۰۰۰ یورو ممنوع شده است.

1439 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید