021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

بهترین بانک جهان در سال 2017: اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC)

تاریخ انتشار : 23 آذر 1396تاریخ بروزرسانی : 9 دی 1397 اخبار

تحولات شش ساله استوارت گالیور در اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC) بر خلاف سایر بانک‌ها، آن را به بانک جهانی موثر و بسیار کارآمد تبدیل کرده است. بهترین بانک جهان در سال 2017، از این طریق بازده قابل ملاحظه‌ای داشته است.

همراه ایرانیکارت باشید تا تحولات بهترین بانک جهان را بررسی کنیم…

جایزه برتر بهترین بانک جهان در سال ۲۰۱۷

امروزه فقط سه بانک در جهان وجود دارند که ارائه دهنده‌ی خدمات شرکتی و سازمانی در ابعاد گوناگون می‌باشند. پس این تصادفی نیست که این بانک‌ها برندگان اخیر جایزه “یورو مانی” به عنوان بهترین بانک‌های جهان شده‌اند. سیتی (Citi) در سال ۲۰۱۵، بی‌ان‌پی‌ پریباس (BNP Paribas) در سال ۲۰۱۶، و امسال نیز اچ‌اس‌بی‌سی برندگان این جایزه بوده‌اند.

نیاز به بانک‌های جهانی همواره وجود داشته و تجارت بین‌المللی به عنوان عامل حیاتی در رشد اقتصادی جهان بوده است. بانک‌ها نقش اساسی در تجارت بین‌المللی داشته‌اند. به دلیل بحران مالی به وجود آمده، تعداد بانک‌های قادر به ارائه جایگاه جهانی حقیقی به مشتریان، به طور چشمگیری کاهش یافته است.

بهترین بانک جهان

بنا بر گفته‌ها، از آن‌جا که سرمایه‌گذاری در این بانک‌ها، نیاز اساسی برای بقای آن‌ها است. همچنین، کنترل هزینه‌های یک بانک جهانی امری بسیار دشوار است. به این ترتیب، اداره یک بانک جهانی کاری مشکل محسوب می‌شود.

مقررات و آیین‌نامه‌ها، دست‌یابی به بازده مناسب را سخت‌تر کرده و سرمایه‌گذاران بانک‌هایی را ترجیح می‌دهند که توجه بیشتری در بخش مدل کسب و کار داشته باشند. بانک‌های شمال اروپا نمونه‌ی بارز این نوع بانک‌ها می‌باشند.

البته در اثر مقررات، جرائم نقدی و حتی پیگردهای قانونی، هر چه بخش‌های فعال بانک بیشتر باشد، تضمین نظارت برآن‌ها به منظور جلوگیری از اشتباهات جبران ناپذیر نیز دشوارتر می‌شود. مجله “یورو مانی” صراحتاً بیان کرده که مدیر اجرایی هیچ بانکی به اندازه مدیرعامل بانک اچ‌اس‌بی‌سی، یعنی استوارت گالیور، بر چگونگی عملکرد مدل بانک‌داری جهانی توجه نداشته است.

 

تاثیر مدیریت در بهترین بانک جهان

از زمانی که استوارت گالیور در سال ۲۰۱۱ در این جایگاه شغلی خوب صاحب منصب شد، این کار بیشتر ساعات بیداری او را پر کرده بود. البته او در گذشته نیز برخی مواقع تجربه چنین کارهایی را داشته است. او این باور را در خود تقویت کرده بود که اچ‌اس‌بی‌سی تجارت جهانی منحصر به فردی دارد. ان امر تا حدی است که می‌تواند سبب رضایت سهام‌داران شده و به خواسته‌های آنان جامه‌ی عمل بپوشاند.

گالیور به یک‌باره به این مطلب نیاندیشید، بلکه این جایزه منعکس‌کننده‌ی این واقعیت است که او به همراه تیم مدیریتی‌اش به طور موفقیت‌آمیزی یکی از بنیادی‌ترین تحولات را در اداره یک بانک ایجاد کرده است. آن‌چنان که مجله یورو مانی هرگز با نظیر آن برخورد نداشته است. شاید بتوان گفت که این تغییرات عمده تا به امروز مورد بی‌توجهی و تأیید قرار گرفته بود.

شعار قدیمی اچ‌اس‌بی‌سی یعنی “بانک محلی جهان”، تصور غلطی از آن‌چه بانک به آن تبدیل شده بود، نمایان می‌کرد. این شعار به سرعت توسط گالیور حذف شده و CEO جایگزین آن شد.

 طی یک دوره رشد ناگهانی از طریق سودآوری از اواخر دهه‌ی 1990 تا اوایل دهه‌ی 2000، تعداد کارکنان 3 برابر شد و دارایی کل تا 400 درصد افزایش یافت. این امر به این معنی بود که اچ‌اس‌بی‌سی بخش زیادی از فرهنگ قدیمی خود را از دست داده است. به این ترتیب، مدیریت این بانک هم دشوارتر شد. دلیل این دشوارتر شدن برنامه‌ی مدیریتی، گذر از سنت‌های قرن گذشته و توانمندسازی اچ‌اس‌بی‌سی محلی به گونه‌ای که توانایی اجرایی موثر در کشور را در حوزه حق امتیاز خود داشته باشند، بود.

بهترین بانک جهان

شاید شعار دقیق‌تر این بوده باشد: “بانکی جهانی که تقریبا 100 کسب و کار متفاوت را اداره می کند.”

اچ‌اس‌بی‌سی که امروز به عنوان بهترین بانک جهان شناخته می‌شود، پیش‌تر مرتکب برخی اشتباهات برجسته نیز شده است. در این اشتباهات، کمبود نظارت کلی مدیریت نقش مهمی ایفا کرده است. به ویژه مورد پول‌شویی در مکزیک که منجر به یک جریمه 1.9 میلیارد دلاری شد. علاوه بر جریمه، یک مجازات قانونی تعلیقی هم برای این بانک تصویب شد که هنوز هم در بانک وجود دارد.

 

تغییر نگرش مدیریتی و کسب عنوان بهترین بانک جهان

کاری که گالیور در طول شش سال و نیم انجام داده فوق العاده است. اچ‌اس‌بی‌سی دارایی‌های با ریسک بالا را با معادل سهم اسناد استاندارد بانکی، کاهش داده است. این دارایی‌ها حدود 290 میلیارد دلار بوده است. ترازنامه کلی نیز از 2.7 میلیارد دلار به 1.9 میلیارد دلار رسیده است. او 97 کسب و کار در بیش از 20 کشور ایجاد کرده است.

هزینه‌های سالانه تا 6 میلیارد دلار کاهش یافته است که حتی از هدف 5 میلیارد دلاری خود بانک نیز بهتر است. حق صاحبان سهام تا رقم چشمگیر 14.3 درصد رشد کرده است. در طول این تحول اچ‌اس‌بی‌سی همچنان به اجرای برنامه‌های خود ادامه داده است.

بهترین بانک جهان

از سال 2011 اچ‌اس‌بی‌سی 56 میلیارد دلار سود سهام پرداخته است. این رقم بیشتر از هر بانک جهانی دیگری است. این بانک در هر سه ماهه سال تقسیم سود داشته است. البته بازگشت ارزش سهام هنوز به 10درصد نرسیده است ولی به نظر می‌رسد که این هدف کاملاً قابل دسترسی است.

رسیدن به این موفقیت بیشتر تحت تأثیر رشد بانک‌داری تجاری (CBM) و بانک‌داری جهانی و تقسیمات بازار (GBM) می‌باشد. هر دوی این موارد حقوق ویژه و منحصر به فردی دارند که باعث می‌شود همکاری نزدیک‌تری با هم داشته باشند. نیمی از درآمد و سود GBM از مشتریانی است که در چهار منطقه یا مناطق بیشتری از جهان با آن معامله می‌کنند.

اچ‌اس‌بی‌سی کشورهایی که زیاد تجارت نمی‌کنند و اقتصاد ضعیفی دارند را ترک کرده است. این سیاست در کشورهایی که نگرانی در مورد جرائم مالی در آن‌ها بالا می‌باشد هم به اجرا درآمده است. با این اقدام، شبکه اچ‌اس‌بی‌سی کمی کوچک شده است. شبکه جهانی اچ‌اس‌بی‌سی در سراسر آسیا، اروپا، خاورمیانه، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین، هنوز 90 درصد تجارت جهانی و جریان سرمایه را پوشش می‌دهد.

 

بهترین بانک جهان و بازنشستگی مدیرعامل

گالیور سال آینده بازنشسته می‌شود. او جانشین خود را در حالی ترک می‌کند که این بانک یک نهاد منسجم‌تر و مناسب شده است. این بانک دارای چهار گروه تجارت جهانی، 11 عملکرد پشتیبانی برای تایید درستی منابع و پنج بخش منطقه‌ای گزارش شده به هیئت مدیره اصلی و هیئت مدیره شرکت می‌باشد.

تحول در حال حاضر به سمت رشد و باروری است. چنان که قدرت کسب درآمد اصولی از هسته‌ی اصلی تجارت دوباره ظهور کرده است. این به گونه‌ای است که سرمایه‌گذاران به ارزش رای خود اعتماد دارند و این مشتریان، امکان کسب وکار بیشتری به اچ‌اس‌بی‌سی می‌دهند.

بانک اچ‌اس‌بی‌سی برای رشد در آسیا در حال تغییر موقعیت است و به ماموریت خود در تأمین مالی جریان‌های سرمایه‌ای بین‌المللی و تجارت محافظه کارانه در جهان ادامه می‌دهد. این در حالی است که بانک‌های دیگر به مرزهای خود عقب‌نشینی کرده‌اند.

1916 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید