021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

بیلینگ آدرس و شیپینگ آدرس چه هستند و چه تفاوتی دارند؟

تاریخ انتشار : 24 خرداد 1400 کارت‌های اعتباری

اگر در دنیای پرداخت‌ ارزی در ایران تازه کار هستید و با اصطلاحاتی رو به رو شده اید که پیش از این آن ها را نشنیده بودید، نگران نشوید. یاد گرفتن آن ها به سادگی مطالعه‌ی چند خط بیشتر نیست. یکی از پر استفاده ترین اصطلاحات در دنیای پرداخت ارزی و خرید از سایت های خارجی، لغت بیلینگ آدرس (Billing Address) و لغت شیپینگ آدرس (shipping address) است. مردم در سراسر دنیا معنای این دو لغت را به خوبی میدانند، چرا که در زندگی روزانه مداوم با آن سر و کار دارند اما در ایران نحوه ی پرداخت های آنلاین کمی متفاوت از دیگر کشور ها است و به همین دلیل است که ما لغت بیلینگ آدرس را کمتر شنیده ایم.

بیلینگ آدرس (Billing Address) چیست؟

حتما بارها شنیده اید که در کشور های دیگر میتوان با کارت های بانکی (Credit Card) پرداخت انجام داد بدون آنکه در آن موجودی به اندازه ی کافی باشد. در واقع زمانی که شما با کارت اعتباری خود (مستر کارت، ویزا کارت و …) پرداختی را انجام میدهید و موجودی ندارید، مانند گرفتن یک وام در ایران میماند و زمانی که حقوق ماهانه ی شما به کارت شما واریز شد، مبلغ مورد نظر در همان لحظه از حساب شما کسر میگردد. در گذشته زمانی که شما در کشور های دیگر با کارت خود پرداختی را انجام میدادید، صورتحساب یا همان Billing برای شما به آدرسی که داده بودید ارسال میشد تا بتوانید حساب دقیقی روی درآمد خود و بدهی های خود داشته باشید. به این آدرس که به فروشنده و بانک برای دریافت صورتحساب ارائه نموده بودید، بیلینگ آدرس گفته میشد. در واقع این آدرس به نوعی به کارت شما وابسته و متصل بود. با گذشت زمان و پیشرفته شدن سیستم پرداخت پرداخت آنلاین ارزی، صورتحساب‌ها به ایمیل یا شماره موبایل ارسال میشد اما بلینیگ آدرس نقش جدیدی را به خود گرفت. بیلینگ آدرس در واقع به نوعی رمز کارت شما محسوب میگردید.

Billing address

کارت های بانکی بین المللی چیزی به نام رمز دوم کارت که در ایران مرسوم است ندارند و به جای آن باید بیلینگ آدرس را در زمان پرداخت ارزی در صفحه ی پرداخت بنویسید. در زمان پرداخت، بیلینگ آدرس (Billing Address)  که به همراه شماره کارت و CVV2 وارد کرده اید با اطلاعات بانک به صورت لحظه ای و آنلاین چک میشود و اگر آدرس دقیقا با همان شکل که به بانک ارائه شده است هماهنگ باشد، پرداخت شما با موفقیت انجام میشود. به همین دلیل است که پرداخت ارزی چند ثانیه ای بیشتر از پرداخت ریالی طول میکشد، چرا که به جای رمز دوم باید بیلینگ آدرس را به طور کامل بنویسید.

اگر در زمان پرداخت با کارت های بانکی، وارد نمودن بیلینگ آدرس الزامی است و باید مطابق با اطلاعات بانک باشد، پس بیلینگ آدرس گیفت کارت های مختلف چه خواهد بود؟ به طور مثال زمانی که کسی به شما گیفت کارت آیتونز یا گیفت کارت گوگل پلی هدیه میدهد و شما میخواهید از طریق آن اپلیکیشن های مورد نیاز خود را بخرید، در قسمت بیلینگ آدرس چه چیزی باید وارد کنید؟

با توجه به اینکه کارت های هدیه متصل به حساب بانکی شخصی نیستند، در زمان استفاده از این کارت ها در قسمت بیلینگ آدرس گیفت کارت ها میتوانید هر آدرسی که میخواهید را وارد کنید.

در واقع با توجه به اینکه این کارت ها به حساب شخصی متصل نیستند، طبیعتا آدرس ثابتی نیز ندارند. فقط حتما مراقبل باشید آدرس کشوری را وارد کنید که گیفت کارت از همان کشور صادر شده است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که برخی از گیفت کارت ها با بیلینگ آدرس مشخص ارائه میشوند.

شیپینگ آدرس (shipping address) چیست؟

شیپینگ آدرس

شیپینگ آدرس در واقع همانی است که در ایران به آدرس پستی شناخته میشود. در زمان خرید هر محصول فیزیکی یا محصولی که مشخصاتی از آن باید به آدرسی از شما پست گردد مانند خرید از آمازون، از شما شیپینگ آدرس خواسته میشود. شیپینگ آدرس وارد شده اساسا با هیچ مرجعی صحت سنجی نمیشود و هر آدرسی که وارد کرده باشید مورد قبول خواهد بود و به همان آدرس بسته یا سفارش شما ارسال میگردد.

توجه داشته باشید که در حال حاضر به دلیل تحریم ها علیه ایران، اغلب وبسایت های بین المللی گزینه ی کشور ایران را از انتخاب کشور در قسمت شیپینگ آدرس حذف نموده اند.

تفاوت شیپینگ آدرس (shipping address) و بیلینگ آدرس (Billing Address)

در زمان خرید یک محصول در وبسایت های بین المللی، چنانچه قصد استفاده از کارت های ارزی اعم از دبیت کارت ها، کردیت کارت ها و یا گیفت کارت ها را داشته باشید، در زمانی که میخواهید پرداخت نهایی را انجام دهید همزمان با شماره کارت و CVV2 و تاریخ انقضا کارت از شما بیلینگ آدرس و شیپینگ آدرس هم خواسته میشود. بیلینگ آدرس در واقع آدرس دقیق حساب متصل به کارت است و آدرسی که وارد میکنید باید با اطلاعات بانک مطابقت داشته باشد تا پرداخت شما موفق باشد. در قسمت دیگری از صفحه ی پرداخت از شما شیپینگ آدرس خواسته میشود که آدرس پستی شما و در واقع آدرسی است که میخواهید محصول شما به آن ارسال شود. چنانچه پراخت شما برای خرید غیر فیزیکی باشید، معمولا باکس‌های پر کردن شیپینگ آدرس وجود ندارد و تنها باید بیلینگ آدرس را وارد نمایید. توجه داشته باشید که برای پرداخت هزینه ی خرید نرم افزار ها و اپلیکیشن ها با استفاده از گیفت کارت های مختلفی از جمله گیفت کارت پلی استیشن، گیفت کارت اپل، گیفت کارت گوگل و گیفت کارت های دیگر معمولا نیازی به وارد کردن آدرس دقیق بیلینگ نیز وجود ندارد.

537 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید