021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

تاثیر حذف صفر از پول ملی ایران

تاریخ انتشار : 10 مرداد 1398 متفرقه

یکی از خبرهایی که اخیرا به سوژه ای داغ بین مردم تبدیل شده است، بحث در مورد حذف 4 صفر از پول ملی ایران است. این که آیا پیاده سازی این ایده در اقتصاد ایران دارای تاثیر مثبت است یا منفی؟! اگر شما هم می خواهید در مورد مزایا و معایب و تاثیر حذف صفر از پول ملی ایران آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

حذف صفر از پول ملی ایران یعنی چی؟

مسئله حذف 4 صفر از پول ملی ایران، برای اولین بار حدود 7 ماه پیش، یعنی در سال 97 مطرح گشت. اما در یکی دو روز اخیر، به نظر می رسد که به این مسئله به طور جدی پرداخته شده است. بر اساس خبری که منتشر شده است، روز گذشته، هیئت دولت تصمیم گرفته است که 4 صفر را از پول ملی ایران حذف کند. البته برای اجرای این ایده، نیاز است که این لایحه به مجلس ارائه شود و بعد از تصویب در بهارستان، به مرحله اجرا برسد.

بنابراین با اجرای این طرح، بانک مرکزی، واحد رسمی پول ایران را از ریال به تومان تغییر می دهد. در نتیجه، هر تومان که قبلا به عنوان 10 هزار ریال تعریف می شد، از این به بعد به عنوان 100 ریال جدید در نظر گرفته می شود.

تاثیر حذف صفر از پول ملی ایران چیست؟

حال که با تعریف این قانون جدید آشنا شدیم، باید به بررسی تاثیر این لایحه در اقتصاد ایران پردازیم.

در حال حاضر بسیاری از کارشناسان مسائل اقتصادی معتقدند که پیاده سازی این لایحه، اثر مثبتی در شرایط اقتصادی مردم ایران ندارد. و تنها اثر مثبتی که می تواند در کوتاه مدت داشته باشد این است که از اثر و بار روانی منفی تورم بالا کم می کند. اما در دراز مدت قطعا به عنوان یک سیاست اشتباه، در اقتصاد ایران تاثیر منفی خواهد داشت.

تاثیر حذف صفر از پول ملی ایران

با این وجود این سوال مطرح می شود که هدف اصلی دولت از انجام این کار چه بوده است؟

بر اساس آنچه که بانک مرکزی اعلام کرده است، در چند سال اخیر، نرخ تورم انباشته بسیار زیاد بوده است. همین مسئله باعث شده است که نرخ قدرت خرید مردم تا حد زیادی کاهش پیدا کند و  با توجه به محدودیت هایی که در میزان چاپ اسکانس درشت وجود دارد، مشکلات زیادی در چرخه اقتصادی به وجود آید. که برخی از آنها عبارت هستند از:

  • ناامنی در حمل مقدار زیادی پول
  • کاهش سرعت انجام تراکنش های بانکی
  • اجبار در استفاده از ایران چک با توجه به مشکلات حقوقی
  • بالا بودن استهلاک اسکناس

با این وجود، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که انجام این کار، دولت را به هدف مورد نظرش نمی رساند. چرا که به عنوان مثال دولت آرژانتین نیز با رویکردی مشابه با ایران، طی 2 مرحله 6 صفر از پول ملی خود حذف کرد اما در نهایت به نتیجه مطلوب نرسید. چرا که تاثیر حذف صفر از پول ملی ایران زمانی با نتیجه مثبت همراه خواهد بود که اصلاحات همه جانبه ای در اقتصاد ایران انجام گیرد.

ضررهای حذف صفر از پول ملی ایران چیست؟

  • آشفتگی در سیستم بانکی به دلیل آشنا نبودن مردم با این تغییر
  • هزینه بالا برای جمع آوری پول های قدیمی و چاپ اسکناس جدید
  • ایجاد اختلال شدید در سیستم های الکترونیکی بانکی
  • عدم تطابق داده های قبلی بانکی با داده های جدید
  • ایجاد سردرگمی عمومی در سطح جامعه

البته لازم به ذکر است که تاثیر حذف صفر از پول ملی ایران همیشه هم منفی نیست. چرا که به عنوان مثال ترکیه یکی از کشورهایی است که به خوبی توانست با پیاده سازی این ایده، به نتیجه مطلوبی که مد نظر داشت برسد. اما دلیل موفقیت این کشور، به طور عمده به حذف تورم به صورت کامل قبل از اجرای این ایده بستگی دارد. پس می توان نتیجه گرفت تا زمانی که تورم در حد زیادی در کشور وجود دارد، این راه حل های کوتاه مدت تنها به عنوان یک مسکن عمل می کنند نه درمان واقعی!

1312 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید