021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

تشکیل تیمی برای بررسی رمزارزها توسط غول اینترنت چین

26 اردیبهشت 1401 ارز های دیجیتال

تشکیل تیمی برای بررسی رمزارزها توسط غول اینترنت چین

غول اینترنتی چین موسوم به «تِنسِنت» (Tencent)، در حال تشکیل تیمی است که وظیفه آن بررسی کاربردهای بالقوه رمزارز است. تنسنت همان شرکتی است که سرویس پیام‌رسان وی‌چت را در اختیار دارد.

براساس  گزارش کوین‌دسک، تنسنت با انتشار یک اطلاعیه داخلی به کارمندان خود اینگونه اطلاع رسانی کرده­ است که درحال جستجوی شخصی است که مدیریت واحد جدیدی را که این شرکت به زودی برای رمزارزها تاسیس خواهدکرد بر عهده بگیرد. این واحد به عنوان بخشی از بازوی پرداختی شرکت عمل خواهد کرد.

بررسی نحوه استفاده از رمزارزها در بستر قوانین فعلی و آتی از دیگر وظایف این تیم است که به آن خواهد پرداخت. براساس گزارشات واصله، این تیم تحقیقاتی از ابتکارات دولت در حوزه رمزارزها حمایت خواهد کرد. گزارشها حاکی از آن است که بانک خلق چین، بر روی تنسنت به عنوان یکی از صادرکنندگان احتمالی یوان دیجیتالی حساب ویژه بازکرده است. واحدِ جدید تنسنت بر روی چگونگی تدوین برنامه آزمایشی رمزارز دولت چین در شهر شنژن فعالیت خواهد کرد.

تیم تحقیقاتی شرکت تنسنت همچنین در مورد چگونگی بهره ­برداری از دارایی‌های دیجیتال در پلتفرم پرداخت‌های وی‌چت، و سایر کاربردهای تجاری احتمالی بررسی های لازم را بعمل خواهد آورد.

البته تنسنت این گزارش‌ها را انکار نکرده است ، اما در عین حال در مورد تیم تحقیقاتی جدید هم هیچ اطلاعات جدیدی را ارائه نکرده است و به سوالات مطرح شده از سوی رسانه‌ها در این مورد نیز هیچ پاسخ جدیدی نداده است. درحال حاضر مشخص نیست که آیا این تیم بر ایجاد یک رمزارز جدید متمرکز خواهد شد یا همچنان از کاربردهای یوان دیجیتال چین  پشتیبانی خواهد کرد.

«وی‌چت‌پِی» که همان بازوی پرداختی تنسنت است، یکی از بزرگترین پردازش‌کنندگان پرداخت در دنیا بدل شده است و در طول روز رقمی در حدود ۴۰ درصد از صنعت تریلیون دلاری پرداخت‌های موبایلی در چین را تحت پوشش خود قرار می­دهد. براساس آمار منتشرشده توسط بیزنس اینسایدر، در طول سال ۲۰۱۷ بیش از ۹۰۰ میلیون نفر از خدمات وی‌چت‌پی بهره­مند شده­اند.

با این حال علی‌رغم محبوبیت بالای وی‌چت‌پی در چین، این پردازشگر تنها در تعداد انگشت‌شماری از کشورهای دیگر استفاده قرار می­ گیرد. اکنون این پلتفرم پرداخت در حال انتشار در کشورهای مشارکت‌کننده در طرح موسوم به «یک کمربند، یک جاده» جمهوری خلق چین است.

 

گفتنی ­است طرح یک کمربند، یک جاده پروژه‌ای است ۹۰۰ میلیارد دلاری که از سوی دولت چین برای احیای جاده ابریشم از طریق خشکی و دریا، و تبدیل چین به بزرگترین اقتصاد جهان ارائه شد­است.

البته وی‌چت‌پی در این راه با مشکلاتی هم روبرو شده است. بعنوان مثال دولت نپال اوایل امسال وی‌چت‌پی و علی‌پی را به اتهام تبعیت نکردن از قوانین داخلی این کشور مسدود کرد.

تنسنت پیش از این از امکان به خطر افتادن پروژه توسعه وی‌چت‌پی در خارج ازچین توسط لیبرای فیس بوک ابراز نگرانی کرده­ بود. علاوه بر این دولت چین نیز نگرانی خود را از اینکه لیبرا به عنوان یک جایگزین شخصی در برابر طرح یوان دیجیتال عمل کند، ابرازکرده است. برهمین اساس یک مقام ارشد چین روز سه‌شنبه تایید کرد که چین درنظردارد حوزه فناوری بلاک چین را در پلتفرم آزمایشی پرداخت برون‌مرزی گسترش دهد.

تنسنت در گذشته نیز علاقه زیادی به فناوری بلاک چین و رمزارزها داشته است. این شرکت در سال ۲۰۱۷ با انتشار وایت پیپری ، در ذیل آن پلتفرمی را توصیف کرد که در حوزه ارائه خدمات مربوط به حوزه بلاک چین شامل مدیریت دارایی‌های دیجیتال و تایید هویت فعالیت می‌کند.

این شرکت در ماه اکتبراز تصمیم خود برای افتتاح یک بانک مجازی به منظور ارائه خدمات مالی  با استفاده از فناوری بلاک چین خبر داد.

درحال حاضر بانک مجازی کنونی تنسنت، «وی‌بانک» (WeBank)، به اولین ارائه‌دهنده زیرساخت‌های فنی شبکه ملی بلاک چینِ در چین تبدیل شده است.

888 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید