021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

توکن سوزی چیست ؟

تاریخ انتشار : 29 مهر 1400تاریخ بروزرسانی : 8 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

آیا می‌خواهید از ارز‌های رمزنگاری شده درآمد کسب کنید؟ ارز‌های دیجیتالی را بخرید که توکن سوزی Coin burn دارند! در دنیای ارزهای رمزنگاری شده، اصطلاحات پیچیده ممکن است شما را سردرگم کند. مانند فرآیندهایی که پشتوانه فناوری بلاکچین هستند. یکی از این موارد “توکن سوزی” است، واژه ای که مطمئنا بارها درباره ارزهای مختلف مطرح شده است و افرادی که در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال فعال هستند حتما با آن رو به رو شده اند. شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا کسی سرمایه ای را که می تواند با ارزش باشد “می‌سوزاند”؟ در ادامه پاسخ کامل این سوال را خواهید یافت و متوجه می شوید که توکن سوزی چیست و چرا از سوزاندن سکه در ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

توکن سوزی چیست؟ آشنایی با سوزاندن سکه یا Coin Burn

سوزاندن سکه در ارز‌های رمزنگاری شده به معنی ارسال ارزهای دیجیتال به یک آدرس عمومی است که هرگز نمی‌توان از آن ها استفاده کرد، زیرا کلید‌های خصوصی چنین آدرسی غیرقابل دسترسی است. این آدرس عمومی باید در بلاکچین در دسترس باشد تا هرکسی بتواند چنین تراکنشی را بررسی کند. به عبارتی آن را از گردش خارج کرده و به اصطلاح “سوزانده” می کنند. سوزاندن سکه اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک شخص یا پلتفرم می خواهد تورم قیمت یک ارز رمزنگاری شده را کنترل کند.

خرید و فروش ارز دیجیتال از طریق ایرانیکارت

خرید و فروش ارز دیجیتال

یکی از این نمونه ها توکن صرافی بایننس Binance می باشد. این صرافی مقدار مشخصی از بایننس کوین BNB را هر 3 ماه یک بار می سوزاند. این شرکت متعهد شده که 20% از سود خود را در توکن سوزی بایننس کوین BNB در شرایط خاص به کاربران پلتفرم باز گرداند. این امر باعث می شود قیمت بایننس کوین BNB برای کاربران صرافی بایننس Binance کنترل شود. موارد دیگری نیز برای سوزاندن سکه وجود دارد که در ادامه آن ها را توضیح خواهیم داد. اینکه چرا شخص یا سازمانی ممکن است سکه های خود را بسوزاند، به شرایط خاصی بستگی دارد.

توکن سوزی چگونه انجام می شود؟

توکن سوزی چگونه انجام می شود؟

اکنون که دانستید توکن سوزی چیست باید با مکانیسم آن نیز آشنا شوید. هدف از سوزاندن سکه ها یا توکن ها این است که مقدار مشخصی از توکن ها را برای کنترل قیمت از بازار خارج کنند. راه انجام این کار “سوزاندن” سکه هایی است که بیش از حد مورد نیاز وجود دارند. فرآیند سوزاندن سکه ها شامل ارسال آن به آدرس یک کیف پول است که هیچ کس به آن دسترسی ندارد. یعنی هیچ کس کلید خصوصی برای دسترسی به کیف پول حاوی آن سکه ها را ندارد. این کیف پول را اصطلاحا “سیاه چاله” نامیده اند.

تفاوت کوین و توکن در چیست؟(Coin vs Token)

هدف از سوزاندن توکن ها ممکن است متفاوت باشد اما یکی از آن ها به دست آوردن قدرت استخراج است. در مقایسه با مکانیسم های اثبات کار و اثبات سهام که از مقدار زیادی انرژی برای انجام معاملات رمزنگاری استفاده می کنند، مکانیسم اثبات سوختن proof of burn به صورت متفاوتی عمل می کند. در حالی که دلایل زیادی برای سوزاندن سکه وجود دارد، در اینجا چند مورد از رایج ترین آن ها ذکر شده است. سوزاندن سکه معمولاً برای اهدافی مانند موارد زیر انجام می‌شود:

 1. برای ساخت کوین جدید
 2. برای پاداش دارندگان آن ارز
 3. برای از بین بردن ارزهای فروخته نشده پس از فروش ICO
 4. تورم قیمت مصنوعی
 5. ارتقای ارز دیجیتال
 6. بازیابی توکن های گمشده

در این مقاله قصد داریم همه موارد را با ذکر مثالی که به خوبی می‌توانید آن را درک کنید، توضیح دهیم. اما قبل از آن، باید مکانیسم اثبات سوختن توکن ها را که توسط آن سوزانده می‌شوند، توضیح دهیم.

اثبات سوختن Proof-of-Burn در ارز‌های رمزنگاری شده

اثبات سوختن روشی برای اجماع توزیع شده و جایگزینی برای اثبات کار و اثبات سهام است. همچنین می‌تواند برای راه‌اندازی یک ارز رمزنگاری شده از ارز دیگری نیز استفاده شود. ایده این است که ماینرها باید مدرکی را نشان دهند که توکن هایی را سوزانده‌اند. به عنوان مثال آن‌ها را به آدرس قابل تأیید ارسال کرده‌اند. تا به امروز، همه ارز‌های رمزپایه با توکن سوزی کار کرده اند. در برخی موارد، شما ممکن است پاداش توکن سوزی را نیز دریافت کنید.

 • برای ساخت کوین جدید

اثبات سوختن که در بالا توضیح داده شد در ارز دیجیتال Counterparty (XCP) اجرا شده است. XCP نه استخراج شد و نه در ICO فروخته شد. بلکه با استفاده از روش اثبات سوختن به وجود آمد. این بدان معناست که مقدار مشخصی بیت کوین (BTC) به آدرس غیرقابل استفاده ارسال شده است و در ازای این BTC‌ ها، توکن‌های Counterparty (XCP) در بلاکچین بیت کوین تولید شده است. می‌توانید آن را در بلاک چین بیت کوین که BTC‌ ها ارسال شده‌اند جستجو و مشاهده کنید (XCP Proof-of-Burn).

این کار برای جلوگیری از پیش استخراج یا ICOs و همچنین استفاده مجدد از انرژی که در حال حاضر برای استخراج بیت کوین هزینه شده است، انجام می شود. همانطور که BTC‌ ها سوزانده شدند، دیگر نمی‌توان آن‌ها را خرج کرد که این به XCP ارزش می‌بخشد. این اتفاق را مانند تبدیل بنزین به CNG در نظر بگیرید که هر دو سوخت محسوب می شوند . این روش تولید توکن همچنین فرصتی عادلانه و برابر را به همه (از جمله بنیان گذار پروژه) ارائه می‌دهد.

 • برای پاداش دارندگان آن ارز

اثبات سوختن یا سوزاندن توکن ها با ارسال آن‌ها به آدرس غیرقابل استفاده برای ارز‌های رمزنگاری شده مختلف اعمال می‌شود. این کار عمداً برای ایجاد کمیابی اقتصادی انجام می‌شود تا دارندگان ارز از آن بهره‌مند شود. روش ذکر شده به این دلیل طراحی شده است که در برخی از کشور‌ها مانند ایالات متحده که از ارز‌های دیجیتال جلوگیری می‌کند، سود‌های مستقیم را به عنوان پاداش بین دارندگان توکن خود تقسیم کنند. راه دیگری که برای پاداش دادن به سرمایه‌گذاران آن‌ها وجود دارد، کمبود عرضه است، بنابراین کمبود عرضه تقاضا را افزایش می‌دهد و این در افزایش قیمت هر توکنی که سرمایه‌گذار در اختیار دارد منعکس می شود.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2022

 • برای از بین بردن ارزهای فروخته نشده پس از فروش ICO

سناریوی دیگر برای سوزاندن توکن ها پس از فروش ICO است. در صورتی که همه توکن های تعیین شده برای فروش فروخته نشوند این کار برای حفظ عدالت انجام می‌شود. معمولاً ارزش توکن‌ها پس از فروش ICO افزایش می‌یابد. برای عادلانه نگه داشتن همه چیز، توکن های فروخته نشده به آدرس غیرقابل استفاده ارسال می‌شوند. یک مثال از این مورد تیم نبلیو است که با سوزاندن توکن‌های فروخته نشده NEBL همین کار را انجام داد.

 • تورم قیمت مصنوعی

این روش ممکن است به عنوان یک ترفند برای دستکاری دارایی های موجود در سهام افراد و ارزش آن ها به نظر برسد اما در واقع، اکثر تیم های توسعه دهنده ارزهای دیجیتال این کار را برای کنترل قیمت انجام می دهند. این امر میزان تقاضای توکن را حفظ می کند و ارزش آن را به تدریج در طول زمان افزایش می دهد.

 • ارتقای ارز دیجیتال

اتریوم اخیراً ارتقای عظیمی در ارز دیجیتال خود انجام داد. این شبکه هزینه ارتقای آن را با سوزاندن بخشی از ارزهای دیجیتال اضافی خود تامین کرد. دلیل دیگری هم علاوه بر افزایش ارزش برای این اتفاق وجود دارد. ارتقای ارز به عنوان یک معامله صورت می گیرد و برای اجرا نیاز به سوزاندن برخی سکه ها دارد.

 • بازیابی توکن های گمشده

روش دیگر استفاده از سوزاندن توکن برای بازیابی ارزهای از دست رفته است. در این مورد، توکن ها به جای بازگشت آن به صاحبان اصلی، به کسانی که توکن را در معاملات ناخواسته از دست داده اند بازگشت داده می شود.

آیا توکن سوزی یا سوزاندن سکه برای سرمایه گذاران خوب است؟

آیا توکن سوزی یا سوزاندن سکه برای سرمایه گذاران خوب است؟

توکن سوزی تا حدودی می تواند قیمت ارز دیجیتال مورد نظر را کنترل کرده و تورم شدید قیمت توکن را متوقف کند. علاوه بر این، سوزاندن تعداد معینی توکن برای شروع تراکنش به منظور بروزرسانی نیز اتفاق می افتد. برخی از ماینرها ممکن است بخواهند ارز دیجیتال خود را بسوزانند تا به استخراج ارزان تر و ایجاد بلوک سریع تر برسند. سوزاندن سکه برای سرمایه گذاران خوب است نه برای معامله گران. برای کسانی که می خواهند ارز دیجیتال را طولانی مدت نگه دارند، توکن سوزی سود زیادی دارد. احتمال زیادی وجود دارد که ارزش ارزهایی که در آن ها توکن سوزی انجام شده است در طول زمان افزایش یابد. این مکانیسم به ماینرها و هولدرهای بلند مدت برای حفظ ارزش ارز دیجیتال پاداش می دهد که باعث افزایش ارزش سبد سهام آن ها می شود. بنابراین بله، سوزاندن سکه می تواند برای سرمایه گذاران مفید باشد. توکن سوزی، چه بخواهید و چه نخواهید بخشی از نحوه عملکرد بلاکچین است. به طور کلی، سوزاندن سکه تأثیر مثبتی بر روی بلاکچین یک پروژه خاص دارد.

استخراج بیتکوین چیست؟ (راهنمای کامل ماینینگ)

سخن آخر

با توجه به مواردی که در مقاله توکن سوزی چیست بررسی شد، بسته به دیدگاه های متفاوتی که در سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال وجود دارد، سوزاندن سکه کاربرد‌های مختلفی دارد. همچنین، تعداد زیادی ارز دیجیتال وجود دارد که به منظور جلوگیری از ICO یا فروش توکن، به طور مستقیم توکن سوزی را اجرا کرده‌اند. پلتفرم های زیادی مانند Binance وجود دارند که مکرراً توکن های خود را می‌سوزانند تا به دارندگان و سرمایه گذاران توکن خود پاداش دهند. سوزاندن توکن را می توان یک مزیت تلقی کرد. چرا که گویی کسب بازده مناسب را به نحوی تضمین می کند! شما می توانید با مراجعه به سایت coinmarketcal یا coindar لیست و تاریخ ارزهایی که توکن سوزی را در برنامه خود دارند، مشاهده کنید.

شاید مطالعه مقالات زیر به شما کمک کند:

 

292 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
جدیدترین مفیدترین
 1. ممنونم بابت این همه انرزی که برای ما میزارین و مطالبتون روز ب روز جذاب تر هست و من واقعا همیشه مطلبتونو دنبال میکنم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی ممنون از اینکه نظر خود را با ما در میان گذاشتید و خوشحالیم که تجربه خوبی از خواندن مقالات ایرانیکارت داشته‌اید.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟