021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

دامیننس تتر – نمودار لحظه ای و آموزش تحلیل

تاریخ انتشار : 5 مرداد 1401تاریخ بروزرسانی : 7 شهریور 1401زمان مطالعه : 2.5 دقیقه ارز های دیجیتال

در دنیای ارزهای دیجیتال، یک معیار وجود دارد که بسیاری از معامله گران رمزارز به دقت آن را زیر نظر دارند و آن دامیننس تتراست. CoinMarketCap سال‌هاست که آن را ارائه می‌دهد اما اهمیت دامیننس تتر چیست؟ آیا می‌تواند چیزی در مورد عملکرد آلتکوین‌ها و بازار به ما بگوید؟ در این مطلب، رابطه دامیننس تتر و بیت کوین و نحوه تحلیل دامیننس تتر در تریدینگ ویو را نیز توضیح خواهیم داد.

نمودار لحظه ای شاخص دامیننس تتر

در زیر چارت شاخص دامیننس تتر را مشاهده می کنید.

شاخص های دامیننس تتر

نماد USDT.D
وایت پیپر USDTwhitePaper
عرضه اولیه 2014-10-06

تتر چیست؟

تتر یک “ارز ثابت” ترکیبی از ارز فیات و ارز دیجیتال است که ارزش آن با ارزش دلار آمریکا و سایر فیات ها مرتبط است. این یک دارایی دیجیتال است که توسط Tether Limited صادر شده است و براساس پروتکل Omni به عنوان یک توکن صادر شده در بلاکچین فعالیت می کند.

تتر محبوب ترین ارز دیجیتال با ثبات در جهان است و حتی به عنوان جایگزین دلار در صرافی های معروف عمل می کند. با پشتیبانی دلار به ازای هر Tether صادر شده ، مقدار معادل دلار به عنوان ذخیره نگهداری می شود و قیمت آن ثابت خواهد ماند. اما با این حال ، دلار آمریکا از تغییر در الگوی بازار جهانی در امان نیست و به همین ترتیب ،  قیمت آن تحت نوسان است.

تتر اولین بار در ژانویه سال ۲۰۱۲ میلادی ارائه شد. در آن زمان، در ابتدا در وایت پیپر تتر به جای این نام ، از عنوان مستر کوین یاد شده بود . این اسم در سال ۲۰۱۴ به ریل کوین و در ۲۰۱۵ توسط صرافی بیت فینکس به نام تتر تغییر کرد.

مزایای استفاده از ارز دیجیتال تتر

چرا تتر و دامیننس آن در بازار ارز دیجیتال اهمیت دارد؟

 • اولین استیبل کوین و با سابقه ترین:
  سابقه و پشتوانه یکی از مهم ترین المان های تصمیم گیری در بازار ارز دیجیتال است. تتر همواره در بالا و پایین های این مارکت استوار بوده است.
 • لیست شدن در بسیاری از صرافی‌ها:
   تتر در بسیاری از صرافی‌های رمزارزی جهان لیست شده است. در بازارهای مثبت و منفی معامله گران آماتور و هم چنین با تجربه ها معمولا سود خود را برای پیدا کردن موقعیت مناسب روی تتر نگهداری می کنند.
 • شفافیت:
  طی سال‌های گذشته، شرکت تتر چندین بار به عدم شفافیت و فریب مشتریان خود متهم شده است. به همین دلیل انگشت اشاره بسیاری از نهادهای مردمی و نظارتی به سمت این شرکت هدف گرفته شد. از این رو به صورت دوره ای تتر خود را موظف کرده است که گزارشات دوره ای ارائه نماید.

چرا نباید از تحلیل دامیننس تتر به تنهایی استفاده کرد؟

 • دستکاری صرافی بیتفینکس در حجم بازار
 • رخدادی نظیر سال ۲۰۱۸ که مشخص شد تتر به اندازه کافی اندوخته دلاری ندارد.
 • هک و محدودیت های تکنولوژیک

دامیننس تتر چیست؟

بیایید تصور کنیم که ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر 100 میلیارد دلار است. اگر ارزش بازار تتر 60 میلیارد دلار از این مقدار باشد، تسلط یا دامیننس تتر به 60% می‌رسید(چنین چیزی در واقعیت غیرممکن است). از این آسان‌تر نمی‌توان توضیح داد!

برای خرید و فروش ارز دیجیتال تتر می توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.

خرید و فروش ارز دیجیتال تتر

پس تا این قسمت متوجه شدید که دامیننس یعنی تسلط و وقتی صحبت از بررسی شاخص دامیننس تتر می‌شود به معنای بررسی میزان تسلط تتر بر بازار است. بنابراین شاخص دامیننس تتر نمایان گر نسبت ارزش بازار تتر به کل بازار ارز دیجیتال است.

 

دامیننس تتر در تریدینگ ویو

نماد دامیننس تتر چیست؟

برای تحلیل دامیننس تتر در coinmarketCap یا تریدینگ ویو نیاز است که نماد دامیننس تتر را بدانید و آن را در فیلد مربوطه وارد کنید.

نماد دامیننس تتر USDT.D است.

آموزش تحلیل چارت دامیننس تتر

شاخص دامیننس تتر در تریدینگ ویو با نماد USDT.D شناخته می‌شود. این شاخص در Tradingview دارای چارت می‌باشد. تمامی تریدرها و تحلیل گران هنگام بررسی و تحلیل تکنیکال بیت کوین و آلت کوین‌ها این شاخص را بررسی می‌کنند زیرا همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم بسیار تاثیر گذار است. در واقع تحلیل گران با مشخص کردن حمایت‌ها و مقاومت‌ها در چارت دامیننس تتر به خوبی قادر خواهند بود نقاط ورود و خروج به بازار را تشخیص دهند.

دامیننس تتر در تریدینگ ویو
دامیننس تتر در تریدینگ ویو

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، چارت دامیننس تتر نیز مانند سایر چارت‌های سایت تریدینگ ویو قابل آنالیز و تحلیل است. با استفاده از ابزارهای موجود می‌توان روند حرکتی دامیننس تتر را تحلیل کرد.

بیشتر بخوانید: دامیننس چیست؟

چرا مهم است؟

توجه کنید زمانی که دامیننس تتر در حال افزایش است، یعنی ارزش بازار تتر نسبت به بازار کل ارز دیجیتال در حال افزایش است و تریدرها در حال تبدیل سرمایه خود به این استیبل کوین و فروش رمزارزها هستند. یعنی برای ارزهای دیجیتال کاهش قیمت رخ می‌دهد. به بیان ساده یعنی در بیت کوین و آلت کوین‌ها نزول قیمت خواهیم داشت.

بالعکس زمانی که دامیننس تتر در حال کاهش است، نشان دهنده کاهش ارزش بازار تتر نسبت به ارزش کل بازار است. یعنی تریدرها در حال تبدیل استیبل کوین‌های خود به ارزهای دیجیتال و خرید رمز ارزها هستند. بنابراین در بیت کوین و آلت کوین‌ها افزایش قیمت در پیش است!

البته افزایش دامیننس تتر هنگام ارائه خبرهای بد برای بازار نشانه ی تبدیل کوین ها به تتر در راستای خروج از معامله یا بازار است. از طرفی کاهش دامیننس تتر در بازار منفی می تواند سیگنالی جهت خروجی کلی پول از بازار ارز دیجیتال باشد پس بایستی بدانید در چه ترندی و در چه هنگامی در حال بررسی دامیننس تتر هستید.

تغییرات دامیننس تتر نشانه ها نتیجه
افزایش ورود جریان نقدینگی به بازار رونق بازار  ارز دیجیتال
کاهش (در بازار صعودی و خبر) تبدیل تتر به سایر ارزهای دیجیتال رونق بازار ارز دیجیتال
افزایش ( در بازار نزولی و خبر) خروج سرمایه از بازار ارز دیجیتال با تبدیل آن به تتر ریزش
کاهش ادامه‌ی خروج سرمایه از بازار رمز ارز ادامه ریزش

 

شاخص Total در تریدینگ ویو

شاخص Total یا ارزش کل بازار، مجموع ارزش بازار همه ارزهای دیجیتال فعال در بازار کریپتو (در گردش) است. اولین و محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده در جهان، بیت کوین، با تسلط تقریباً 70 درصدی بر بازار، جایگاه پیشرو در نمودارها را به خود اختصاص داده است. بعید است که هر کوین یا توکنی بتواند از نظر ارزش بازار ارز دیجیتال در آینده نزدیک از بیت کوین پیشی بگیرد. ارزش بازار دومین ارز دیجیتال بزرگ، اتریوم، حدود 8 برابر کمتر از بیت کوین است. همچنین لازم است بدانید برای محاسبه ارزش بازار برای یک ارز دیجیتال معین، قیمت فعلی ارز دیجیتال در عرضه در گردش آن ضرب می‌شود. فرمول کلی به شرح زیر است:

ارزش بازار = قیمت بازار × عرضه در گردش

رابطه دامیننس تتر و بیت کوین

رابطه دامیننس تتر و بیت کوین

زمانی که دامیننس بیت کوین در حال افزایش باشد، به معنای این است که افراد در حال سرمایه‌گذاری در بیت کوین هستند و این باعث کاهش دامیننس یا تسلط تتر می‌شود. در مقابل زمانی هم که دامیننس بیت کوین در حال کاهش است، یعنی سرمایه گذارن در حال خارج کردن دارایی خود از بیت کوین هستند که این می‌تواند منجر به افزایش دامیننس تتر شود.

شایان ذکر است این که پس از افزایش هر یک دیگری کاهش بیابد یا بالعکس حتمی نیست. چرا که در بازار ارز دیجیتال، مبحثی به نام حجم مارکت کپ آلت کوین‌ها نیز وجود دارد. گاها در بازار ارز دیجیتال شاهد بوده‌ایم که دامیننس بیت کوین کاهش یافته اما دامیننس تتر افزایشی نداشته ولی در عوض شاهد رشد مارکت کپ آلتکوین‌ها بوده ایم! این یعنی سرمایه گذاران از بیت کوین خارج شده‌اند و متمایل به سرمایه‌گذاری در آلت کوین‌ها شده اند.

دامیننس بیت کوین دامیننس تتر تغییر قیمت بیت کوین تغییر قیمت آلت کوین ها نتیجه در کل بازار
افزایش افزایش افزایش کاهش نزولی
کاهش  افزایش کاهش کاهش نزولی
افزایش  کاهش در حال افزایش
کاهش یا رنج صعودی
افزایش کاهش کاهش افزایش صعودی
در حال افزایش کاهش در حال افزایش افزایش – پامپ صعودی

شاخص ترس و طمع و رابطه با دامیننس تتر :

شاخص ترس و طمع به اندازه‌گیری دو مورد از پایه ای ترین احساسات انسان‌ها در بازارهای مالی یعنی، ترس و طمع می‌پردازد .

این شاخص چگونگی تأثیرگذاری دو پارامتر فوق در بازار را اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص توسط سی‌ان‌ان مانی (CNNMoney) به وجود آمد تا رفتارهای احساسی معامله‌گران در بازارهای مالی را بررسی کند. هر چه ترس در بازاری بیشتر باشد به ارزش آن سهم رو به کاهش خواهد بود و هر چه طمع برای سرمایه‌گذاری بیشتر باشد، ارزش آن بازار رو به افزایش خواهد بود. در نتیجه هرگاه ترس بازار بیشتر می شود، معامله گران به ذخیره تتر و تبدیل کوین های خود به استیبل کوین ها می کنند که معروف ترین آنها تتر است. در نتیجه دامیننس تتر روندی افزایشی خواهد گرفت.

هرگاه بازار وارد فاز طمع می شود، کلیت بازار تترهای خود را تبدیل به کوین های با ارزش می کنند ، در واقع تتر را به کوین هایی مانند بیت کوین، اتریوم و … می کنند و همین باعث می شود دامیننس تتر کاهش یابد.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس یا تسلط بیت کوین نیز به صورت جداگانه یک شاخص تلقی می‌شود و نماد آن در تریدینگ ویو BTC.D می‌باشد. تسلط بیت کوین نسبت بین ارزش بازار بیت کوین به کل بازار ارزهای دیجیتال است. وقتی این نسبت را با روند خود بیت‌کوین مقایسه می‌کنیم، می‌توانیم درباره فرصت‌هایی که محیط فعلی بازار ارائه می‌کند اطلاعات بیشتری کسب کنیم. دامیننس بیت کوین با روند قیمتی بیت کوین رابطه مستقیم دارد. به این معنا که اگر دامیننس بیت کوین کاهش یابد، قیمت بیت کوین نیز کاهش می‌یابد. شایان ذکر است با استفاده از دامیننس بیت کوین می‌توان سیگنال خرید یا فروش آلت کوین‌ها را دریافت کرد. به این صورت که اگر دامیننس بیت کوین صعودی ولی قیمت بیت کوین نزولی بود، سیگنال فروش آلت کوین‌ها صادر شده است. دلیل آن هم به صورت مشخص سرازیر شدن سرمایه به سمت بیت کوین و خارج شدن سرمایه از آلت کوین‌ها است. عکس مورد گفته شده نیز صحیح است. یعنی اگر دامیننس بیت کوین نزولی باشد اما قیمت آن صعودی، سیگنال خرید آلت کوین‌ها را دریافت می‌کنیم.

رابطه دامیننس تتر و بیت کوینبیشتر بخوانید: بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2022

سخن آخر

در مطلب دامیننس تتر چیست، آموختید تسلط تتر به چه معناست، رابطه دامیننس تتر و بیت کوین را متوجه شدید و دانستید چگونه از دامیننس تتر در تریدینگ ویو استفاده کنید. همه این مثال‌ها به این منظور بود که درک کنید تنها با بررسی یک شاخص نمی‌توان روند کلی بازار ارز دیجیتال را درک کرد. بلکه برای تحلیل به شاخصه‌های متفاوتی نیاز دارید که هرکدام به تنهایی عوامل مختلفی را به شما نشان می‌دهند. بنابراین در تحلیل‌های خود همیشه از چندین مولفه استفاده کنید تا دیدگاه مناسب‌تری دریافت کنید. زیرا استفاده از یک یا دو شاخص دیدگاه درستی به شما نخواهد داد.

سوالات متداول درباره شاخص دامیننس تتر

دامیننس یعنی تسلط و وقتی صحبت از بررسی شاخص دامیننس تتر می‌شود به معنای بررسی میزان تسلط تتر بر بازار است. بنابراین شاخص دامیننس تتر نمایان گر نسبت ارزش بازار تتر به کل بازار ارز دیجیتال است.

زمانی که دامیننس بیت کوین در حال افزایش باشد، به معنای این است که افراد در حال سرمایه‌گذاری در بیت کوین هستند و این باعث کاهش دامیننس یا تسلط تتر می‌شود. در مقابل زمانی هم که دامیننس بیت کوین در حال کاهش است، یعنی سرمایه گذارن در حال خارج کردن دارایی خود از بیت کوین هستند که این می‌تواند منجر به افزایش دامیننس تتر شود.

می توانید برای مشاهده نمودار لحظه ای دامیننس تتر از این صفحه استفاده کنید و یا به وبسایت tradingview مراجعه کرده و نماد USDT.D را سرچ کنید.

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
380 بازدید
دامیننس تتر – نمودار لحظه ای و آموزش تحلیل
در دنیای ارزهای دیجیتال، یک معیار وجود دارد که بسیاری از معامله گران رمزارز به دقت آن را...
4.43 از 7 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
جدیدترین مفیدترین
 1. اگه مردم تتر هاشون رو به ارزهای رسمی تبدیل کنند
  چه اتفاقی میوفته؟
  مثلا همه تترهاشون رو بفروشن به یورو تبدیل کنند
  دامیننس تتر چه اتفاقی براش میوفته؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، افزایش تقاضای بازار ارز دیجیتال باعث کاهش دامیننس اتریوم می‌شود. به زبان ساده زمانی که سرمایه افراد در ارزهای دیجیتال قرار دارد، کسی سرمایه خود را به صورت نقد در استیبل کوین‌ها نگهداری نمی‌کند، زیرا بازار در فاز صعودی قرار دارد. بنابراین زمانی که افراد سرمایه خود را از تتر خارج کنند، دامیننس تتر کاهش می‌یابد و تاثیر مثبتی در بازار ارز دیجیتال خواهد داشت.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 2. اگه همینطوری صعودی بشه چی میشه؟
  ممکنه ارز ها همگی نابود شن!؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، قطعا هیچ نموداری برای همیشه صعودی نیست. بازار ارز دیجیتال نیز مانند همه بازارهای مالی دیگر، چرخه‌ای دارد که در طول آن صعود و نزول رخ می‌دهد. به صورت کلی افزایش دامیننس تتر، باعث کاهش قیمت ارزهای دیجیتال می‌شود.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 3. به نظر شما تا کجا صعودی هست دامیننس تتر؟
  چطوری باید بفهمیم و تحلیلش کنیم؟!
  لطفا جواب بدین مهمه که بیت کوین طبق تحلیل شما تا کجا میریزه

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، بستگی به این دارد که بیت کوین مطابق با پیش بینی شما تا کجا ریزش کند. با توجه به اینکه بازار ارز دیجیتال یک بازار پرنوسان است، برای پیگیری تحلیل روز توصیه می‌کنیم بخش تحلیل تکنیکال وبسایت ایرانیکارت را دنبال کنید.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 4. درباره تتر لطفا روزانه تحلیل قرار بدین که بدونیم کجا باید بخریم یا بفروشیم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، تحلیل‌ها را در وبسایت دنبال کنید.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟