021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

دبیت کارت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟

تاریخ انتشار : 25 مرداد 1400تاریخ بروزرسانی : 10 آبان 1400 کارت‌های اعتباری

حتما شما هم در زمینه پرداخت ارزی وقتی با انواع کارت اعتباری خارجی آشنا می‌شوید، می‌خواهید بدانید که هر یک از آن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند و چه تفاوتی بین کارت‌های اعتباری وجود دارد؟ در این مقاله می‌آموزید که دبیت کارت (Debit Card) چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ همچنین با تفاوت دبیت کارت و کردیت کارت آشنا می‌شوید.

دبیت کارت (Debit Card) چیست ؟

دبیت کارت (Debit Card) یک کارت اعتباری بانکی، مانند کارت‌های اعتباری ایرانی است که به حساب‌ جاری بانکی وصل می‌شود و از آن می‌توان در هر جایی که کارت اعتباری پذیرفته می‌شود، استفاده کرد. با استفاده از دبیت کارت می‌توانید در مراکز خرید و مرکزهای تجاری به حساب جاری خود دسترسی داشته باشید و از آن پول برداشت کنید. همچنین می‌توانید دبیت کارت را در دستگاه خود پرداز (ATM) استفاده کنید.

روی دبیت کارت‌ها لوگوی مسترکارت یا ویزاکارت هک شده و این یعنی به شرکت‌های این دو کارت اعتباری اصلی مرتبط می‌باشد.

debit card یا دبیت کارت چیست

 

نحوه استفاده از دبیت کارت

وقتی در فروشگاهی برای پرداخت، از debit card خود استفاده می‌کنید، فروشنده به اندازه مبلغ قابل پرداخت، از حساب شما برداشت می‌کند، ولی ممکن است این برداشت‌ها به صورت تراکنش‌های معلق نشان داده شود. در واقع بانک مبلغ مورد نظر را مسدود نگه می‌دارد، تا این که فروشنده با ارسال تراکنش‌های خود آن را کامل کرده و پول از حساب شما کسر شود. در این صورت تراکنش‌های معلق وارد تراکنش‌های تسویه شده می‌شوند.

ممکن است مدت زمانی طول بکشد که برخی از فروشندگان، تراکنش‌ها را کامل کنند و شما به مرحله تسویه برسید. در این صورت تراکنش شما ممکن است تا چندین روز به صورت معلق باقی بماند. به همین دلیل برداشت وجه از حساب شما ممکن است 24 ساعت یا بیشتر زمان ببرد و وجه پرداختی توسط بانک نگهداری شود. در واقع دبیت کارت مناسب افرادی است که بر اساس بودجه مشخصی خرج می‌کنند. همچنین برای برداشت وجه از حساب خود، می‌توانید از پین کد دبیت کارت استفاده کنید یا فاکتور خرید امضا کنید.

نکات مهم و ضروری در استفاده از دبیت کارت

و در نهایت سوالی که بعد از شناخت دبیت کارت، انواع آن، نحوه استفاده از دبیت کارت و… مطرح می‌شود این است که در زمان استفاده از دبیت کارت، چه نکاتی را رعایت کنیم؟

  1. توجه به کارمزد دریافت وجه، که هر بار شما از دبیت کارت خود برداشت انجام دهید، کارمزدی از شما کسر می‌شود.
  2. استفاده از دبیت کارت‌ها حتی در بعضی مواقع، آسان‌تر از کردیت کارت‌ها می‌باشد. به این صورت که هنگام انجام معاملات فقط پین کد و شماره کارت وارد می‌شود.
  3. با استفاده از دبیت کارت‌ها، می‌توانید مانند کارت‌های اعتباری از دستگاه‌های کارت‌خوان، وجه نقد دریافت کنید.

نحوه استفاده از دبیت کارت

تفاوت دبیت کارت و کردیت کارت

کردیت کارت‌ها نیز مانند دبیت کارت‌ها برای خرید و سایر معاملات مالی استفاده می‌شوند. با این تفاوت که کردیت کارت‌ها به حساب جاری شما متصل نیستند. در واقع کردیت کارت‌ها توسط بانک‌ها یا شرکت‌ها با اعتبار مشخصی صادر می‌شوند و می‌توان گفت که کردیت کارت‌ها، ابزار مناسبی برای دریافت وام‌های کوتاه مدت هستند.

اضافه شدن مبلغ خرید به موجودی منفی شما، از جمله تفاوت دبیت و کردیت است و شما مبلغ را به بانک یا شرکت‌های صادر کننده کارت، بدهکار هستید. معمولا به مدت 1 ماه فرصت دارید تا بدهی خود را تسویه کنید. در غیر اینصورت به آن بهره تعلق می‌گیرد و شما باید بهره آن هم پرداخت کنید. ولی در دبیت کارت‌ها چنین نیست و شما دقیقا مطابق با موجودی حساب خود خرید و معامله می‌کنید.

به عبارت بهتر برای کردیت کارت، وقتی به بانک مراجعه می‌کنید، بانک اول سابقه مالی شما را بررسی می‌کند که سو استفاده مالی، عدم پرداخت اقساط بانکی، دیرکرد پرداخت کرایه‌ها و … را نداشته باشید. سپس میزان اموال شما برآورد می‌‌شود و بررسی می‌کند که شما خانه، ماشین و …  داشته باشید. در نهایت اعتبار خاصی را برای شما مشخصی می‌کند و  Credit card به شما تعلق می‌گیرد.

پس از دریافت کارت حتی در صورتی که در کارت شما موجودی نباشد، می‌توانید بسته به اعتبارتان از کارت استفاده کنید.

این مطلب صرفا برای افزایش آگاهی شما عزیزان تهیه شده است و جنبه آموزشی دارد. ایرانیکارت مسئولیتی در قبال استفاده از این محتوای آموزشی نخواهد داشت.

سخن نهایی

در این مقاله آموختید که دبیت کارت چیست و با انواع آن آشنا شدید. همچنین نحوه استفاده از دبیت کارت و نکات مربوط به آن را آموختید. آیا شما تجربه استفاده از دبیت‌کارت‌ها را داشته‌اید؟ در صورت نیاز به راهنمایی در زمینه استفاده از debit card و خرید دبیت کارت بین المللی می‌توانید از مشاوره‌های کارشناسان ایرانیکارت بهره‌مند شوید.

504 بازدید
دبیت کارت چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟
حتما شما هم در زمینه پرداخت ارزی وقتی با انواع کارت اعتباری خارجی آشنا می‌شوید، می‌خواهید بدانید که...
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید