021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

دبیر کل سازمان ملل: باید از بلاک چین استقبال کنیم

تاریخ انتشار : 10 دی 1398تاریخ بروزرسانی : 28 اردیبهشت 1401 ارز های دیجیتال

دبیر کل سازمان ملل: باید از بلاک چین استقبال کنیم

«آنتونیو گوترش» (António Guterres)، دبیر کل سازمان ملل متحد براین باور است که این غول‌ بین‌المللی باید به استقبال بلاک چین برود.

 

سازمان ملل متحد در بیانیه ای که توسط دفتر دبیرکل به فوربس ارائه شد، فناوری بلاکچین را که اولین بار توسط بیت کوین محبوبیت پیدا کرد، یکی از مؤلفه های مهم سازمان دانست که سالانه منجر به کسب 50 میلیارد دلار درآمد می شود.

در شرایطی که رئیس جمهور چین، بلاک چین را به عنوان یک اولویت ملی مورد حمایت قرارداه و صندوق 6 میلیارد دلاری حمایت از کودکان سازمان ملل برای برخی از پروژه های خود اقدام به پذیرش کمکهای مالی بیت کوین و اتریوم کرده است، بیانیه گوترس حاکی از آن است که رمزارز و فن آوری زیربنایی بلاک چین در بالاترین سطح، توسط بزرگترین سازمان های بین المللی به طور جدی مورد بررسی قرار می گیرد.

بلاکچین در سازمان ملل
بلاکچین در سازمان ملل

در این حال، چین به صورت فزاینده در راستای اتخاذ روشی برای پیشگیری از پولشویی و رصد هرچه بهتر معاملات شهروندان خود بر روی استفاده از بلاک چین متمرکز شده است و فعالیت سازمان ملل بیشتر بر ارائه ضمانت به حامیان مالی و هزینه شدن کمک های مالی آنها در راستای تمایلاتشان معطوف است. ضمن این که می خواهد با بهره گیری از این فناوری از هدر رفت گسترده منابع در زنجیره تامین این سازمان غول‌پیکر جلوگیری کند.

گوترش در اظهاراتی که تنها به فوربس ارائه کرده است، تصریح کرد: “برای اینکه ملل متحد بتواند در دوره دیجیتال وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد، ما باید از فناوری هایی مانند بلاک چین استقبال کنیم چرا که می تواند در راستای به دستیابی به اهداف توسعه پایدار به ما کمک کند.”

گوترش در ماه اکتبر بودجه سازمان ملل را برای اولین بار در 45 سال گذشته به کمیته ملی ارائه کرد. از مجموع 2.87 میلیارد دلار بودجه اختصاص یافته برای سال 2020 مبلغ 3.3 میلیون دلار اضافی ، یعنی حدود 10 درصد بیشتر نسبت به سال گذشته ، برای اهداف توسعه پایدار (SDG) و سایر پروژه های فنی که به همکاری بین آژانس نیاز داشتند در نظر گرفته شد.

این اولین بارنیست که گوترش به صورت خاص از فناوری بلاک چین یاد می کند. او در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷)، در یک سخنرانی به سه زبان انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی به فقدان اعتماد بین المللی، و یا به بیان خودش «اختلالِ سلب اعتماد»، اشاره کرد و تأکید کرد که قادر است با استفاده از بلاک چین و با کمک فناوری‌های دیگری مانند هوش مصنوعی تا حدی این مشکل را حل کند و نور امید را در فعالیت‌های داخلی این سازمان بین‌المللی بتابد.

در آن سخنرانی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ارائه شد، گوترش در مورد احتمال سوءاستفاده از «پرداخت‌های تقریباً ناشناس با استفاده از رمزارزها» نیز هشدار داد. او حتی از ظرفیت نهفته بلاک چین برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار سازمان ملل نیز حمایت کرد. اولین بار در سال ۲۰۱۵  اهداف هفده گانه توسعه پایدار سازمان ملل تنظیم شد که از جمله آن می توان به پایان دادن به فقر، تامین کالا و الزام به مسئولیت‌پذیری اشاره کرد.

پنج پروژه در سازمان ملل وجود دارد که برای تسهیل همکاری بین سازمانی در آن‌ها از فناوری بلاک چین استفاده شده است. بعنوان مثال، سه واحد از آنها که شامل ارتباطات بین‌المللی سازمان ملل (ITU) ، سازمان غذا و کشاورزی (FAO) می شود در راستای رصد زنجیره تامین و عرضه خوک در پاپوا گینه نو مشارکت می‌کنند. صندوق توسعه سرمایه سازمان ملل متحد نیز بر روی بلاک چین برای استفاده در حواله‌های بانکی در نپال تحقیق می کند. و برنامه توسعه سازمان ملل متحد هم از بلاک چین برای رصد زنجیره تامین کاکائو در اکوادور استفاده می‌کند.

در اکتبر ۲۰۱۹ (مهر ۱۳۹۸)، یونیسف اولین بیت کوین و اتریوم‌های اهدایی را از طرف بنیاد اتریوم دریافت کرد. هدفی که از دریافت این ارزهای دیجیتال بیان شده است عبارت است از: کمک به تامین بودجه راه‌اندازی استارتاپ‌های بین‌المللی که با استفاده از بلاک چین تلاش می کنند مشکلات مربوط به ابتکارات سازمان ملل را حل کنند. در زمان راه‌اندازی این پروژه، نمایندگی‌های یونیسف در آمریکا، فرانسه، استرالیا و نیوزلند به این پروژه پیوستند و در حال حاضر دفاتر یونیسف در سراسر جهان در حال الحاق به این طرح هستند.

برای سازمانی در ابعاد ملل متحد زیاده روی در بکارگیری رمزارزها و فناوری بلاک چین مشکل ساز است. چراکه به دلیل قابلیت دریافت و ارسال رمزارز توسط افراد مختلف از هر نقطه کره زمین سال‌ها طول می کشد تا یونیسف از سیستمی متشکل از ده‌ها ذینفع داخلی خارج شود و امکان دریافت کمک‌هایی در قالب رمزارزها برایش فراهم شود.
بلاکچین در سازمان ملل
بلاکچین در سازمان ملل

سایر کاربردهای بلاک چین که نویدبخش کاهش تلفات و هم‌افزایی بین آژانس‌های رقیب سازمان ملل است و به اهداکنندگان این اطمینان را می‌دهد که کمک‌هایشان در مسیر درست استفاده خواهد شد مواردی هستند که تحقق آنها می تواند زمان بیشتری را صرف خود کند. شرکت تحقیقاتی «گارتنر» (Gartner) پیش‌بینی می‌کند در سه سال آینده ۹۰ درصد پروژه‌های مربوط به بلاک چین شکست بخورند.

با وجود اینکه گوترش مستقیماً با پروژه‌های بلاک چینی سازمان ملل مرتبط نیست، اما او به طریقی پشت تمام این طرح‌هاست. در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷) نخست وزیر سابق پرتغال و رئیس سابق کمیته پارلمانی اقتصاد، دارایی و برنامه‌ریزی، برنامه راهبردی ۲۰ صفحه‌ای برای استفاده از فناوری در تحقق اهداف توسعه پایدار منتشر کرد که در آن صراحتاً خواستار حمایت بیشتر از به کارگیری فناوری نوآورانه بلاک چین و هوش مصنوعی شد.

در این طرح که «راهبرد دبیر کل سازمان ملل متحد درباره فناوری‌های نو» نام دارد، گوترش مسئولیت هماهنگی و پیاده سازی این طرح را به دفتر اجرایی خود و با همکاری یک گروه مرجع فناوری جدید واگذار کرد و به گونه ای برنامه ریزی کرد تا با برگزاری جلسات سه ماهه‌ای درجریان بروزرسانی‌ها و پیشرفت کار قرار گیرد. وی در این خصوص می گوید:

همانطور که می‌آموزیم چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی نه، راهبردها را مجدداً مورد بررسی قرار داده و بروزرسانی می‌کنیم. و اطمینان حاصل می‌کنیم که این راهبردها می‌توانند از فرهنگ نوآوری حمایت کنند و تلاش‌های جهانی ما از تجربیات در سطوح منطقه و کشورها بهره می‌پذیرد.

ما ضمن بازنگری و بروزرسانی راهبرد خود از اهمیت آن برای حمایت از فرهنگ نوآوری اطمینان خواهیم یافت و بررسی می کنیم که تجربیات سطوح کشوری و منطقه ای چه بهره ای برای تلاش های بین المللی ما خواهد داشت.

 

1124 بازدید
دبیر کل سازمان ملل: باید از بلاک چین استقبال کنیم
دبیر کل سازمان ملل: باید از بلاک چین استقبال کنیم «آنتونیو گوترش» (António Guterres)، دبیر کل سازمان ملل...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید