021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

دیفای چیست ؟

7 فروردین 1400 ارز های دیجیتال

اگر فعال حوزه ارزهای دیجیتال هستید و در این بازار به سرمایه گذاری یا خرید و فروش ارز دیجیتال می پردازید قطعا نام دیفای Defi را شنیده اید. درمورد آن چقدر اطلاعات دارید؟ یکی از الویت های مهم جهان در حال حاضر حذف بانک ها و سازمان های مالی متمرکز است. دیفای در اصل برای تحقق این مهم راه اندازی شده اند. در واقع DeFi یک سیستم مالی باز و جهانی است که برای عصر اینترنت ساخته شده است. جایگزینی برای تمام سیستم های تحت کنترل شدید. این محصولات DeFi خدمات مالی را برای هر کسی که دارای اتصال به اینترنت است در دسترس قرار می دهد. برای اینکه بتوانید محصولات و خدماتی را که در اکوسیستم دیفای ارائه می شود را بهتر درک کنید با ما در این مقاله همراه باشید تا بدانید که دیفای چیست و چه امکانی برای ما به وجود می آورد؟

چرا از بلاکچین برای امور مالی استفاده کنیم؟

کامپیوتر ها طی سالهای گذشته تقریباً همه ی امور را از روند قبلی خود خارج کرده اند. در اصل همه ی ما از طریق فناوری ، جهان را متناسب با نیازهای خود تغییر می دهیم. مدت زیادی است که تمامی سرمایه و پول های ما در دست بانک هاست. امروزه هر کسی بخواهد سرمایه گذاری کند، وام بگیرد یا بخواهد مالیات پرداخت کند باید از خدمات بانک ها استفاده کند.

پس از گذشت سال ها مردم به این نتیجه رسیدند که چرا باید همه ی سرمایه ی آنها دست بانک ها باشد و یا چگونه می توانند به آن ها اعتماد کنند. این واسطه ها ممکن است خطا داشته باشند و یا سرمایه ی آنها به نحوی به خطر بیافتد بنابراین ایده ی شکل گیری امور مالی غیر متمرکز بر بستر بلاکچین به وجود آمد تا بلاکچین جلوی خطا های احتمالی را بگیرد.

 

اگر به دنبال خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستید ؛ می توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

هر آنچه بر روی سیستم بلاکچین باشد خاصیت غیر متمرکز بودن پیدا می کنند. بنابراین چه می تواند از این بهتر باشد که هیچ مرجعی کنترل امور مالی شما را به دست نگیرد. شاید سوال کنید که امنیت این سیستم را چه کسی تامین می کند. باید بگویم که بلاکچین بستر بسیار امنی دارد. همه ی تراکنش ها به صورت متن باز برای عموم قابل مشاهده است بنابراین کاربر کنترل کاملی بر روی دارایی خود می تواند داشته باشد.

چرا از بلاکچین برای امور مالی استفاده کنیم؟

برای مطالعه بیشتر مقالات اتریوم چیست؟ را مطالعه کنید.

دیفای چیست ؟

دیفای DeFi یک اصطلاح کلی برای محصولات و خدمات مالی است برای هر کسی که اتصال اینترنت دارد. دیفای DeFi موجب شده بازارها همیشه باز باشند و هیچ مقام متمرکزی وجود نداشته باشد که بتواند پرداخت ها را مسدود کرده یا دسترسی شما به هر چیزی را ممنوع کند. خدماتی که قبلاً کند و در معرض خطای انسانی بودند، به صورت خودکار و ایمن تر در حال حاضر با استفاده از کد که هر کسی می تواند بررسی کند ، انجام می شود. توجه کنید دیفای به تنهایی یک سیستم نیست بلکه دیفای مجموعه ای از پروژه های مبتنی بر بلاکچین است که هرکدام یک قابلیت ویژه ای مانند وام دهی، معاملات غیرمتمرکز و… را ارائه می دهند.

همه چیز از بیت کوین شروع شد!

بیت کوین را از بسیاری لحاظ می توانیم اولین برنامه دیفای Defi در نطر بگیریم. از زمانی که بیت کوین روی کار آمد افراد توانستند به صورت کامل مالک دارایی خود باشند. همچنین اولین بار این بیت کوین بود که باعث شد مردم بتوانند بدون نیاز به یک واسطه دارایی خود را به هر جای دنیا ارسال کنند. تراکنش های بیت کوین در بلاکچین ثبت می شود. جایی که هیچ گونه تغییر و یا حذفی در آن نمی تواند صورت بگیرد.

خرید و فروش بیت کوین

بعد از آن اتریوم روی کار آمد با ویژگی های بیشتر. اتریوم هم مانند بیت کوین کار می کند. یعنی با استفاده از اتریوم هم منبع برای همه باز است و هیچکس حق دخل و تصرف در قوانین را ندارد. تفاوت اتریوم این است که آن سرمایه دیجیتالی را با استفاده از قراردادهای هوشمند قابل برنامه ریزی  می کند. یعنی اتریوم مواردی بیشتر از ذخیره و انتقال سرمایه ها را ارائه داد. اتریوم به کاربران قابلیت هایی مانند زمان بندی پرداخت ها، سرمایه گذاری در سهام های شاخص، دریافت وام و… را با استفاده از ارزهای دیجیتال ارائه داد.

خرید و فروش اتریوم

مقایسه دیفای با امور مالی سنتی

یکی از بهترین راه ها برای درک قابلیت هایی که دیفای ارائه می دهد، بررسی  مشکلاتی است که امروزه وجود دارد.

 • به برخی افراد اجازه ایجاد حساب بانکی یا استفاده از خدمات مالی داده نمی شود.
 • عدم دسترسی به خدمات مالی می تواند در اشتغال افراد تاثیر گذار باشد یا حتی از اشتغال آن ها جلوگیری کند.
 • در سیستم های مالی سنتی تمام اطلاعات شخصی شما در اختیار آن سازمان قرار می گیرد. به عبارتی هزینه پنهان خدمات مالی، اطلاعات شخصی شما است.
 • دولت ها و موسسات می توانند بازارها را به دلخواه تعطیل کنند.
 • ساعات معاملات اغلب محدود به ساعات کاری منطقه زمانی خاص است.
 • انتقال پول به دلیل فرآیندهای داخلی انسان ممکن است تا چندین روز هم طول بکشد.

در جدول زیر به صورت خلاصه تعدادی از تفاوت های بین بازارهای مالی سنتی و دیفای را مشاهده می کنید. این جدول باعث می شود تفاوت های عملکرد موسسات مالی سنتی و پلتفرم های دیفای را بهتر درک کنید.

بازارهای مالی سنتی دیفای Defi
سرمایه شما در اختیار موسسات است. سرمایه شما در اختیار خودتان است.
شما مجبورید به موسسات اعتماد کنید که از سرمایه شما سو استفاده نکنند. مواردی مانند وام دهی به وام گیرندگان پرخطر کنترل سرمایه در اختیار خودتان است. یعنی شما تعیین می کنید که پول شما چگونه هزینه شود.
انتقال وجه بخاطر اینکه به صورت دستی است ممکن است تا چند روز طول بکشد. انتقال وجه تنها در چند دقیقه صورت می گیرد.
برای انجام تراکنش اطلاعات شناسایی شما کاملا باید در اختیار موسسات قرار گیرد. به راحتی و به صورت ناشناس می توانید تراکنش انجام دهید.
برای استفاده از خدمات مالی باید درخواست کرده و اطلاعات ثبت کنید. برای همه افراد قابل استفاده است.
بازار در یک ساعات خاص فعالیت می کند. بازار همیشه باز است.
هیچ یک از افراد عادی نمی توانند سرمایه در اختیار آن ها و عملکرد آن ها را به صورت جزیی بررسی کنند. هرکسی می تواند عملکرد سیستم مورد نظر را بررسی کند چرا که منبع باز است.

مزیت دیفای چیست ؟

 • سیستم مالی سنتی متکی به موسساتی مانند بانک ها است که به عنوان واسطه و دادگاه ها برای ارائه داوری عمل می کنند.
 • برنامه های DeFi به هیچ واسطه یا داوری نیاز ندارند. سیستم به طور مشخص این حل و فصل اختلافات احتمالی را مشخص می کند و کاربران همیشه بر وجوه خود نظارت دارند. این مساله هزینه های مربوط به استفاده از مراجع قانونی و مراجعه به وکیل و دیگر روند ها را از چرخه حذف می کند.
 • از آنجا که این خدمات مالی جدید در بستر بلاکچین ها مستقر شده اند ، تنها نقاط خرابی برطرف می شوند. داده ها در زنجیره بلوک ثبت شده و در هزاران گره پخش می شود و باعث جلوگیری از سانسور یا خاموش شدن احتمالی سرویس می شود.
 • از آنجا که می توان چارچوب برنامه های کاربردی DeFi را از قبل ایجاد کرد ، استقرار آن بسیار کمتر پیچیده و بسیار امن تر می شود.
 • مزیت قابل توجه دیگر چنین اکوسیستم باز سهولت دسترسی برای افرادی است که در غیر این صورت به هیچگونه خدمات مالی دسترسی نخواهند داشت. از آنجا که سیستم مالی سنتی به سود واسطه ها متکی است، خدمات آنها معمولاً در مکان هایی با جوامع کم درآمد وجود ندارد. با این حال، با DeFi، هزینه ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد و افراد کم درآمد نیز می توانند از طیف گسترده ای از خدمات مالی بهره مند شوند.

سیستم مالی غیر متمرکز یا Defi یک نوع تأمین مالی مبتنی بر بلاک چین است که برای ارائه ابزارهای سنتی مالی به واسطه های مالی مرکزی مانند کارگزاری ها، صرافی ها یا بانک ها متکی نیست و در عوض از قراردادهای هوشمند در بلاک چین ها استفاده می کند.

موارد استفاده بالقوه از DeFi کدامند؟

دیفای چیست ؟ موارد استفاده آن کدامند؟

 • وام گرفتن و وام دادن

پروتکل های وام باز یکی از محبوب ترین انواع برنامه هایی است که بخشی از اکوسیستم DeFi هستند. استقراض و وام های باز و غیرمتمرکز مزایای بسیاری نسبت به سیستم اعتباری سنتی دارند. این موارد شامل تسویه معاملات فوری، امکان وثیقه دارایی های دیجیتال، عدم بررسی اعتبار و استانداردسازی بالقوه در آینده است. وام دهی با استفاده از پروژه های دیفای به این صورت است که کاربران سرمایه دیجیتالی خود را به عنوان دهنده در اختیار وام گیرنده ها قرار می دهند و در ازای آن سود دریافت می کنند. همه این پروتکل وام دهی و استقراض روی بلاکچین انجام می شود و از این لحاظ ایمن، شفاف، ارزان تر و با ریسک کمتر است. به عنوان بهترین پلتفرم های وام دهی می توان از maker، uniswap، aave، compound نام برد.

 • خدمات بانکی پولی

بالغ شدن صنعت بلاکچین، تمرکز بیشتری بر ایجاد زنجیره های پایدار وجود دارد. آنها نوعی دارایی رمزنگاری هستند که معمولاً به یک دارایی در دنیای واقعی وابسته هستند اما می توانند با سهولت نسبی به صورت دیجیتالی منتقل شوند. از آنجا که قیمت ارزهای رمزنگاری می تواند در برخی مواقع به سرعت در حال نوسان باشد، می توان پول های  غیرمتمرکز را برای استفاده روزمره به عنوان پول نقد دیجیتال که توسط مرجع مرکزی صادر و کنترل نمی شود، تصویب کرد.

 • بازارهای غیرمتمرکز

ارزیابی این دسته از برنامه ها می تواند چالش برانگیز باشد زیرا این بخش از DeFi است که بیشترین فضای را برای نوآوری مالی فراهم می کند. فناوری Blockchain همچنین ممکن است برای انتشار و اجازه مالکیت طیف وسیعی از ابزارهای مالی متعارف استفاده شود. بر این اساس بازارهای وسیع و غیر متمرکزی می توانند بر این بستر به وجود آید که روند جدیدی را در زندگی ما راه اندازی کند. صرافی های غیرمتمرکز با ویژگی های بارز خود باعث پیشرفت حوزه مالی شده اند. در صرافی های غیرمتمرکز علاوه بر خردید و فروش ارزهای دیجیتال مواردی هم چون بیمه نیز انجام می گیرد که نسبت به موسسات سنتی هزینه ها و ریسک را تا حد زیادی کم می کند. تعدادی از بهترین صرافی های غیرمتمرکز عبارتند از: uniswap، sushiswap، pancakeswap

بیشتر بخوانید: سگویت چیست؟

کلام آخر

در این مقاله خواندید که دیفای Defi چیست. به صورت خلاصه دریافتیم که هدف برنامه های DeFi بازآفرینی سیستم های مالی سنتی مانند بانک ها و صرافی ها با ارز رمزنگاری شده است که با استفاده از آن واسطه ها در امور مالی حذف شدند. حال به نظر شما استفاده از دیفای در ایران امکان پذیر است؟ تا چه اندازه به فناوری بلاکچین اعتقاد دارید؟ به نظر شما می توان در آینده همه ی امور مهم اقتصادی مانند مساله ی پول، انتقال مالکیت و ثبت را به دست فناوری های پیشرفته سپرد؟

488 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید