021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

دیفای چیست؟

تاریخ انتشار : 7 فروردین 1400تاریخ بروزرسانی : 9 مهر 1401 ارز های دیجیتال

اگر فعال حوزه ارزهای دیجیتال هستید و در این بازار به سرمایه گذاری یا خرید و فروش ارز دیجیتال می‌پردازید، قطعا نام دیفای (Defi) را شنیده اید. یکی از اولویت‌های مهم جهان در حال حاضر حذف بانک ها و سازمان های مالی متمرکز است. دیفای در اصل برای تحقق این موضوع راه اندازی شده است.

دیفای چیست؟

در بسیاری از کشورهای جهان که دچار تورم هستند، ثروت خالص افراد به دلیل سوء مدیریت ارز از سوی موسسات مالی متمرکز از دست می‌رود. نهادها کشور خود را بدهکار می‌کنند و در نهایت این مردم هستند که بیشترین آسیب را می‌بینند. دیفای مجموعه‌ای از ابزارهای مالی غیرمتمرکز است که به هر کسی در هر نقطه از جهان اجازه می‌دهد تا با استفاده از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال، از سرمایه خود در برابر تراژدی‌های مالی یک کشور محافظت کند. دیفای امکان دسترسی به هر نوع خدمات بانکی را تنها با یک تلفن هوشمند و اتصال به اینترنت برای تمام افراد فراهم می‌کند. برای اینکه بتوانید محصولات و خدماتی را که در اکوسیستم دیفای ارائه می‌شود را بهتر درک کنید، در این مقاله با ما در این مقاله همراه باشید.

دیفای مخفف مالی غیرمتمرکز(decentralized finance) است. این اصطلاح برای توصیف محصولات و خدمات مالی همتا به همتا بر روی بلاک چین‌های عمومی مانند اتریوم استفاده می‌شود. امور مالی غیر متمرکز (DeFi) یک فناوری مالی در حال ظهور است که می‌خواهد تمام کارهایی را که بانک‌های محلی پشتیبانی می‌کنند مانند کسب وام دهی، سپرده گذاری، کسب سود، انجام معاملات و بسیاری موارد دیگر را با هزینه کمتر و شفافیت بیشتر ارائه دهد. امور مالی غیر متمرکز یا دیفای از فناوری‌های نوظهور برای حذف اشخاص ثالث و موسسات متمرکز از معاملات مالی استفاده می‌کند. زیرساخت های دیفای به طور مداوم در حال تحول است. دیفای نیازهای مالی عموم مردم را بدون کاغذ بازی و اشخاص ثالثی مانند کارگزاری‌ها، صرافی‌ها و بانک‌ها تامین می کند. تراکنش‌ها در دیفای سریع‌، بدون سیستم متمرکز و ایمن هستند. به گفته Coingecko، ارزش بازار دیفای حدود 85 میلیارد دلار است و سهم 5.3٪ از کل بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

تاریخچه دیفای

اصطلاح دیفای برای اولین بار در آگوست 2018 در یک چت تلگرامی بین کارآفرینان و توسعه دهندگان اتریوم ابداع شد. موضوع گفتگو این بود که چگونه یک برنامه کاربردی منبع باز مالی بر روی بلاک چین اتریوم بسازیم؟

مدت زیادی است که تمامی سرمایه و پول های مردم در دست بانک‌ها است. هر کسی بخواهد سرمایه گذاری کند، وام بگیرد یا بخواهد مالیات پرداخت کند باید از خدمات بانک‌ها استفاده کند. کامپیوتر ها طی سال‌های گذشته تقریباً همه‌ی امور را از روند قبلی خود خارج کرده‌اند.

پس از گذشت سال ها مردم به این سوال رسیدند که چرا باید همه سرمایه  آن‌ها در دست بانک‌ها باشد؟

 

واسطه‌ها ممکن است اشتباهاتی داشته باشند و یا سرمایه  آن‌ها به نحوی به خطر بیافتد. بنابراین ایده ی شکل گیری امور مالی غیر متمرکز بر بستر بلاکچین به وجود آمد تا جلوی خطاهای احتمالی گرفته شود.

از زمانی که بیت کوین روی کار آمد افراد توانستند به صورت کامل مالک دارایی خود باشند. همچنین اولین بار این بیت کوین بود که باعث شد مردم بتوانند بدون نیاز به واسطه، دارایی خود را به هر جای دنیا ارسال کنند. تراکنش های بیت کوین در بلاکچین ثبت می شود. جایی که هیچ گونه تغییر و یا حذفی در آن صورت نمی‌گیرد.

خرید و فروش بیت کوین

بعد از آن، اتریوم با ویژگی‌های بیشتر روی کار آمد. تفاوت اتریوم این است که سرمایه دیجیتالی را با استفاده از قراردادهای هوشمند قابل برنامه ریزی می‌کند. یعنی اتریوم مواردی بیشتر از ذخیره و انتقال سرمایه‌ها را ارائه می‌دهد. اتریوم به کاربران قابلیت‌هایی مانند زمان بندی پرداخت‌ها، سرمایه گذاری در سهام‌های شاخص، دریافت وام و موارد دیگر را با استفاده از ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد.

خرید و فروش اتریوم

اولین برنامه دیفای، MakerDAO بود که در سال 2017 راه اندازی شد. این برنامه با امکان قرض دادن DAI به کاربران، راه را برای استقراض و وام دهی بدون نیاز یک نهاد مرکزی باز کرد. اکوسیستم DeFi به طور چشم گیری رشد کرده است و پروتکل‌های دیگری با تمرکز بر استقراض و وام از سال 2018 تا به حال راه‌اندازی شده‌اند.

اگر به دنبال خرید و فروش ارزهای دیفای هستید ؛ می توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید.

خرید و فروش ارزهای دیفای

 

ویژگی‌های دیفای

هر آنچه بر روی سیستم بلاکچین باشد خاصیت غیر متمرکز پیدا می‌کند. بنابراین هیچ مرجعی کنترل امور مالی شما را به دست نمی‌گیرد. شاید سوال کنید که امنیت این سیستم را چه کسی تامین می کند؟ باید بگویم که بلاکچین بستر بسیار امنی دارد. همه‌ تراکنش‌ها به صورت متن باز برای عموم قابل مشاهده هستند و کاربران کنترل کاملی بر روی دارایی خود می‌تواند داشته باشد.

چرا از بلاکچین برای امور مالی استفاده کنیم؟

دیفای موجب شده بازارها همیشه باز باشند و هیچ مقام متمرکزی وجود نداشته باشد که بتواند پرداخت ها را مسدود کرده یا دسترسی شما را محدود کند. خدماتی که قبلاً کند و در معرض خطای انسانی بودند، درحال حاضر به صورت خودکار، ایمن‌تر، شفاف‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود. توجه کنید دیفای به تنهایی یک سیستم نیست بلکه دیفای مجموعه‌ای از پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین است که هرکدام یک قابلیت ویژه‌ای مانند وام دهی، معاملات غیرمتمرکز و موارد دیگر را ارائه می‌دهند.

تفاوت دیفای با امور مالی سنتی

یکی از بهترین راه‌ها برای درک امکانات دیفای، مقایسه امور مالی متمرکز با امور مالی غیر متمرکز است. در ادامه به بررسی برخی از مشکلات سیستم مالی سنتی پرداخته‌ایم.

 • به برخی افراد اجازه ایجاد حساب بانکی یا استفاده از خدمات مالی داده نمی شود.
 • عدم دسترسی به خدمات مالی می تواند در اشتغال افراد تاثیر گذار باشد یا حتی از اشتغال آن ها جلوگیری کند.
 • در سیستم‌های مالی سنتی تمام اطلاعات شخصی شما در اختیار آن سازمان قرار می‌گیرد. به عبارتی هزینه پنهان خدمات مالی، اطلاعات شخصی شما است.
 • دولت ها و موسسات می‌توانند بازارها را به دلخواه تعطیل کنند.
 • ساعات معاملات اغلب محدود به ساعات کاری منطقه زمانی خاص است.
 • انتقال پول به دلیل فرآیندهای داخلی ممکن است تا چندین روز هم طول بکشد.

دیفای چیست؟

 

در جدول زیر به صورت خلاصه تعدادی از تفاوت‌های عمده بین بازارهای مالی سنتی و دیفای را مشاهده می‌کنید.

بازارهای مالی سنتی دیفای (Defi)
سرمایه شما در اختیار موسسات است. سرمایه شما در اختیار خودتان است.
شما مجبورید به موسسات اعتماد کنید که از سرمایه شما سو استفاده نکنند. مواردی مانند وام دهی به وام گیرندگان پرخطر کنترل سرمایه در اختیار خودتان است. یعنی شما تعیین می‌کنید که پول شما چگونه هزینه شود.
به دلیل اینکه انتقال وجه به صورت دستی است ممکن است تا چند روز طول بکشد. انتقال وجه تنها در چند دقیقه صورت می گیرد.
برای انجام تراکنش اطلاعات شناسایی شما کاملا باید در اختیار موسسات قرار گیرد. به راحتی و به صورت ناشناس می توانید تراکنش انجام دهید.
برای استفاده از خدمات مالی باید درخواست کرده و اطلاعات ثبت کنید. برای همه افراد قابل استفاده است.
بازار در یک ساعات خاص فعالیت می‌کند. بازار همیشه باز است.
هیچ یک از افراد عادی نمی توانند سرمایه در اختیار آن ها و عملکرد آن ها را به صورت جزیی بررسی کنند. هرکسی می تواند عملکرد سیستم مورد نظر را بررسی کند چرا که منبع باز است.

دیفای چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده و ایمن است. در بلاک چین، تراکنش‌ها در بلوک‌ها ثبت می‌شوند و سپس توسط سایر کاربران تایید می‌شوند. اگر این تأیید کننده‌ها در مورد یک تراکنش به توافق برسند، بلوک بسته و رمزگذاری می‌شود. بلوک دیگری ایجاد می‌شود که اطلاعات مربوط به بلوک قبلی را دارا است. بلوک‌ها از طریق اطلاعات موجود در هر بلوک در حال انجام به یکدیگر زنجیره می‌شوند و نام بلاکچین را به آن می‌دهند. این مفهوم همراه با سایر پروتکل‌های امنیتی، ماهیت امن یک بلاکچین را فراهم می‌کند. اجزای اصلی دیفای استیبل کوین‌ها، نرم افزارها و سخت افزارها هستند که توسعه و فعالیت برنامه‌ها را امکان پذیر می‌کنند. برنامه‌هایی به نام dApps برای مدیریت تراکنش‌ها و اجرای بلاکچین استفاده می‌شود. این برنامه‌ها توسط لایه‌هایی که روی هم ساخته شده‌اند کار می‌کنند تا خدمات خاصی را به کاربرن ارائه دهند.

اجزای دیفای

 • لایه تسویه به عنوان لایه 0 شناخته می‌شود؛ زیرا لایه پایه ای است که سایر تراکنش‌های دیفای بر روی آن ساخته می شوند و شامل یک بلاک چین عمومی و ارز دیجیتال بومی آن است. تراکنش‌هایی که در برنامه‌های دیفای انجام می‌شوند با استفاده از این ارز تسویه می‌شوند که در بازارها نیز ممکن است معامله شوند. یک نمونه از لایه تسویه، اتریوم و توکن بومی ETH است که در صرافی‌های ارز دیجیتال معامله می‌شود. لایه تسویه همچنین می‌تواند دارای نسخه‌های توکن‌شده از دارایی‌هایی مانند دلار آمریکا یا NFTها باشد.
 • لایه پروتکل، استانداردها و قوانینی هستند که برای کنترل وظایف یا فعالیت‌های خاص نوشته شده‌اند. به عبارتی، مجموعه‌ای از اصول و قواعدی به موازات موسسات دنیای واقعی است که همه شرکت‌کنندگان در یک صنعت معین موافقت کرده‌اند که به عنوان پیش‌نیاز فعالیت، از آن پیروی کنند. پروتکل‌های DeFi قابلیت همکاری دارند. به این معنی که می‌توانند توسط چندین نهاد به طور همزمان برای ساخت یک سرویس یا یک برنامه استفاده شوند. لایه پروتکل، نقدینگی را به اکوسیستم DeFi ارائه می‌کند.
 • لایه برنامه همانطور که از نام آن مشخص است، جایی است که برنامه‌های کاربردی مورد استفاده مصرف کننده قرار دارند. اکثر برنامه‌های کاربردی رایج در اکوسیستم ارزهای دیجیتال، مانند صرافی‌های غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال و خدمات وام دهی، در این لایه قرار دارند.
 • لایه تجمیع، لایه‌ای است که در آن برنامه‌های مختلف را از لایه قبلی به منظور ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران متصل می‌شوند. خدمات بانکی مانند وام ، قرض و کیف پول‌های ارزهای دیجیتال خدماتی هستند که در لایه تجمیع وجود دارند.

دیفای چیست؟

قراردادهای هوشمند

ارزهای دیجیتال و قراردادهای هوشمند به DeFi کمک می‌کنند تا واسطه‌ها را حذف کنند. در امور مالی سنتی، بانک ها به عنوان ضامن مالی عمل می‌کنند و تراکنش‌های شما را انجام می‌دهند. قراردادهای هوشمند در دیفای جایگزین این موسسات مالی می‌شود. قراردادهای هوشمند قطعات کدی هستند که در صورت رعایت پارامترهای خاص، به طور خودکار اقدامات را اجرا می کنند. قراردادهای هوشمند می‌توانند وجوه کاربران را نگه دارند و بر اساس شرایط خاصی به هر کیف پول دیگری منتقل کنند. این شرایط کدگذاری شده‌اند و زمانی که قرارداد هوشمند روی بلاک چین فعال و اجرا می‌شود، قابل تغییر نیستند. به عنوان مثال، وقتی مقدار مشخصی از توکنی را استیک می‌کنید، قراردادهای هوشمند می‌توانند طوری برنامه ریزی شوند که به طور خودکار پس از اتمام دوره، جوایز  را برای شما ارسال کنند. پاداش‌ها همیشه به کیف پول شما ارسال می شوند و هیچکس نمی‌تواند کیف پول دیگری را به عنوان گیرنده اضافه کند و جوایز شما را بدزدد. ردیابی فرآیندهای داخلی و حسابرسی در بانک‌ها غیرممکن است؛ اما قراردادهای هوشمند باز هستند و می توانند توسط هر کسی بازرسی یا حسابرسی شوند.

کاربرد امور مالی غیرمتمرکز

دیفای یک فناوری نسبتاً جدید است. شرکت‌ها و پروتکل‌های زیادی وارد بازار شده‌اند و امور مالی غیرمتمرکز به طور کلی در بخش‌های مختلفی از جمله پروتکل‌های وام دهی و پروتکل‌های معاملاتی پیشرفت کرده است.

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps)

DAppها ستون فقرات DeFi را تشکیل می‌دهند. DAppها بر روی یک پلتفرم منبع باز و یک شبکه همتا به همتا غیرمتمرکز ساخته شده‌اند که در آن هیچ کس کنترلی بر شبکه وجود ندارد. آن‌ها به همان روشی عمل می کنند که برنامه های معمولی کار می‌کنند. وام گرفتن، وام دادن، بیمه، پرداخت و موارد دیگر از کارکزدهای دی اپ‌ها در دیفای هستند. اکثر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز بر روی اتریوم (دومین پلتفرم ارز دیجیتال بزرگ جهان) ساخته شده‌اند؛ زیرا استفاده از آن برای ساخت انواع برنامه‌های غیرمتمرکز آسان‌تر است و انعطاف پذیری بسیار بیشتری را ارائه می دهد.

صرافی‌های غیرمتمرکز(Dex)

صرافی های غیرمتمرکز یا DEX ها، برنامه‌هایی هستند که به کاربران امکان انجام معاملات ارزهای دیجیتال را می‌دهند. برخلاف صرافی‌های متمرکز، DEXها بدون دفتر اسناد رسمی و به روشی کاملاً غیرمتمرکز (همتا به همتا) کار می‌کنند. به این معنا که کاربران را مستقیماً به هم متصل می‌کنند تا بتوانند بدون واسطه و نظارت نهاد مرکزی ارزهای دیجیتال را خرید و فروش کنند. در صرافی‌های غیرمتمرکز علاوه بر خرید و فروش ارزهای دیجیتال مواردی هم چون بیمه نیز انجام می‌گیرد که نسبت به موسسات سنتی دارای هزینه و ریسک کمتری است. قیمت دارایی‌ها در DEXها معمولاً توسط  بازارسازان خودکار (AMM) تعیین می‌شود. پروتکل‌هایی که در قراردادهای هوشمند بلاک چین نوشته شده‌اند و از فرمول‌های ریاضی برای تعیین قیمت استفاده می‌کنند.  کارمزد معاملات در این صرافی‌ها کمتر است و به دلیل وجود قراردادهای هوشمند، بسیار ایمن هستند. تعدادی از بهترین صرافی های غیرمتمرکز عبارتند از: یونی سواپ (uniswap)، سوشی سواپ (sushiswap) و پنکیک سواپ (pancakeswap).

استیبل کوین‌ها (Stablecoins)

استیبل کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که به قیمت یک دارایی واقعی و پایدار مانند دلار آمریکا وابسته هستند تا بازار را تحت کنترل نگه دارند. استیبل کوین‌ها به سهولت منتقل شوند و با ارائه ثبات قیمت و نوسانات کم، به کاربران در حفظ ارزش سرمایه خود در بازار ارزهای دیجیتال کمک می‌کنند. استیبل کوین ها در حوزه های مختلف DeFi مانند استخرهای نقدینگی، نقش اساسی دارند. هدف استیبل کوین‌ها ایجاد ثبات است. برخی از بهترین استیبل کوین‌ها عبارتند از: تتر (USDT)، یو اس دی کوین(USDC)، بایننس یو اس دی (BUSD) و دای (DAI).

پلتفرم‌های وام دهی (Lending)

پروتکل‌های وام دهی یکی از محبوب‌ترین برنامه ها در اکوسیستم DeFi هستند. این پلتفرم‌ها از قراردادهای هوشمند برای جایگزینی واسطه‌هایی مانند بانک‌هایی که وام‌دهی را مدیریت می‌کنند، استفاده می‌کنند و  وام گیرندگان را به وام دهندگان ارزهای دیجیتال متصل می‌کنند. استقراض و وام های باز و غیرمتمرکز مزایای بسیاری نسبت به سیستم اعتباری سنتی دارند. این موارد شامل تسویه معاملات فوری، امکان وثیقه دارایی های دیجیتال، عدم بررسی اعتبار و استانداردسازی در آینده است. وام دهی با استفاده از پروژه های دیفای به این صورت است که کاربران سرمایه دیجیتالی خود را در اختیار وام گیرنده ها قرار می‌دهند و در ازای آن سود دریافت می‌کنند. پروتکل وام دهی به طور خودکار پرداخت‌های نرخ بهره را در بازه‌های زمانی کوتاه به وام دهندگان توزیع می‌کند. پروتکل وام دهی و استقراض روی بلاکچین انجام می‌شود و از این لحاظ ایمن، شفاف، ارزان و با ریسک کمتر است. به عنوان بهترین پلتفرم های وام دهی می‌توان از maker ،aave و compound نام برد.

سپرده گذاری (Yeild Farming)

 ییلد فارمینگ یک اصطلاح نسبتاً جدید است و تلاش برای به کار گیری دارایی های رمزنگاری شده و ایجاد بیشترین بازده از آن دارایی ها را توصیف می کند.

پلتفرم‌های پیش بینی بازار

این بازارها برای شرط بندی بر روی نتیجه رویدادهای آینده، مانند انتخابات و موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدیهی است که هدف شرکت کنندگان کسب درآمد است. بهترین بازارهای پیش بینی شامل Intrade و PredictIt هستند. دیفای این پتانسیل را دارد که علاقه به بازارهای پیش بینی را افزایش دهد؛ زیرا این حوزه توسط دولت‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرند و اغلب زمانی که به صورت متمرکز اجرا می‌شوند، منجر به تعطیل می‌شوند.

دیفای چیست ؟ موارد استفاده آن کدامند؟

مزیت دیفای چیست؟

 • سیستم مالی سنتی متکی به موسساتی مانند بانک‌ها است که به عنوان واسطه و دادگاه‌ها برای ارائه داوری عمل می کنند. برنامه‌های DeFi به هیچ واسطه یا داوری نیاز ندارند. سیستم به طور مشخص این حل و فصل اختلافات احتمالی را مشخص می‌کند و کاربران همیشه بر وجوه خود نظارت دارند. این مساله هزینه‌های مربوط به استفاده از مراجع قانونی و مراجعه به وکیل و دیگر روندها را از چرخه حذف می‌کند.
 • از آنجا که این خدمات مالی جدید در بستر بلاکچین‌ها مستقر شده‌اند، داده‌ها در زنجیره بلوک ثبت شده و در هزاران گره پخش می‌شود و باعث جلوگیری از سانسور یا خاموش شدن احتمالی سرویس می‌شود.
 • همچنین می‌توان چارچوب برنامه‌های کاربردی DeFi را از قبل ایجاد کرد. استقرار برنامه ها بسیار ساده و امن‌ است.
 • مزیت قابل توجه دیگر در این اکوسیستم، سهولت دسترسی برای تمامی افرادی است. از آنجایی که سیستم مالی سنتی به سود واسطه ها متکی است، خدمات آن‌ها معمولاً در برای جوامع کم درآمد قابل دسترس نیست. در دیفای، هزینه‌ها کاهش می یابد و افراد کم درآمد نیز می‌توانند از طیف گسترده‌ای از خدمات مالی بهره‌مند شوند.

سیستم مالی غیر متمرکز یا Defi یک نوع تأمین مالی مبتنی بر بلاک چین است که برای ارائه ابزارهای سنتی مالی به واسطه های مالی مرکزی مانند کارگزاری ها، صرافی ها یا بانک ها متکی نیست و در عوض از قراردادهای هوشمند در بلاک چین ها استفاده می کند.

 

دیفای چیست؟

بهترین پروژه‌های دیفای

در این بخش به معرفی چندین پروتکل و پروژه معروف دیفای می‌پردازیم که ارزهای بومی آن‌ها شاهد پیشرفت‌ها و جذب سرمایه گذارانی در بازار ارزهای دیجیتال بودند.

MakerDAO (MKR)

 • میکر یکی از اولین پروژه های مالی غیرمتمرکز بود که در شبکه اتریوم اجرا شد. در این پلتفرم کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال را به عنوان وثیقه واریز کنند و استیبل کوین دای (DAI) را قرض بگیرند. در نتیجه، کارمزدهای بسیار کمتری نسبت به بانک‌ها پرداخت می‌کنند. MakerDAO دارای توکن حاکمیت MKR است.

Curve Finance (CRV)

 • کرو فایننس یک صرافی غیرمتمرکز برای مبادله استیبل کوین‌ها است. هیچ واسطه ای برای سازماندهی سفارشات خرید و فروش وجود ندارد و قیمت‌ها توسط الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند روی پلتفرم مدیریت می‌شوند. توکن اصلی این پلتفرم  CRV است.

AAVE (AAVE)

 • آوه یک پلتفرم وام دهی غیرمتمرکز است که در آن کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال را قرض دهند و از سود دریافتی کسب درآمد کنند. هیچ واسطه ای در این فرآیند وجود ندارد و قراردادهای هوشمند بر همه چیز حاکم هستند. AAVE توکن بومی آن است.

Uniswap (UNI)

 • یونی سواپ از صرافی‌های غیرمتمرکز اصلی در بازار ارزهای دیجیتال است. قیمت‌ها، نقدینگی و معاملات توسط قراردادهای هوشمند بر اساس قوانین از پیش تعیین‌شده مدیریت می‌شوند. توکن اصلی این پلتفرم UNI است.

Compound (COMP)

 • کامپاند نیز یک پروتکل وام دهی غیرمتمرکز است و توکن آن COMP است. این پروژه به کاربران امکان کسب درآمد از طریق اعطای وام را می‌دهد. نرخ ها اغلب به طور خودکار با توجه به عرضه و تقاضا تنظیم می‌شوند.

 

دیفای چیست؟

 

خطرات و چالش های دیفای

مانند هر فناوری جدیدی، دیفای نیز با خطراتی مواجه است. برای مثال هکرها یک تهدید همیشگی محسوب می‌شوند. طبق نظرسنجی وب‌سایت Cryptosec، پروتکل‌های این بازار بین ژانویه 2020 تا دسامبر 2021، حداقل 75 مرتبه مورد حمله قرار گرفته‌اند و 1.7 میلیارد دلار ضرر کرده‌اند. مجرمان سایبری به دلیل نقص و اشکال در کدشان موفق شده‌اند به برنامه‌ها نفوذ کنند. 

در بازار ارزهای دیجیتال پروژه‌های کلاهبرداری بسیاری دیده می‌شود. برای اینکه به دام کلاهبرداران نیافتید، لازم است قبل از سرمایه گذاری وایت پیپر، تیم و اهداف پروژه را مورد بررسی قرار دهید. علاوه بر این، در شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و وب‌سایت‌های پروژه عضو شوید.

تمام پروتکل‌های DeFi به کیف پول web3 نیاز دارند و یک کیف پول وب 3 از کلید خصوصی ایجاد می‌شود. کلیدهای خصوصی کدهای منحصر به فردی هستند که به هر کسی امکان دسترسی به کیف پول را می‌دهند. اگر کلید خصوصی را گم کنید، دسترسی به وجوه خود را از دست خواهید داد و هیچ راهی برای بازیابی کلید خصوصی گم شده وجود ندارد.

آینده دیفای

بسیاری بر این باورند که دیفای آینده امور مالی است و سرمایه‌گذاری که این فرصت‌ها را شناسایی می‌کنند، سودهایی کلانی بدست می‌آورند. برای رسیدن دیفای به موفقیت کامل، چندین مسئله اساسی باید مورد توجه قرار گیرد. امنیت یک نگرانی مهم برای سرمایه گذاران است. همچنین نگرانی‌های نظارتی نیز ادامه دارند. در حال حاضر، امکان غیرقانونی شدن پروژه های DeFi در کشورهای مختلف وجود دارد، زیرا قوانین خاصی در دولت‌ها برای فعالیت آن‌ها وضع نشده است. با توجه به اینکه نگرانی‌های اقتصادی در مقیاس جهانی به این زودی‌ها حل نمی‌شوند، استیبل کوین‌ها پتانسیل زیادی برای گسترش استفاده در سراسر جهان دارند. امور مالی غیرمتمرکز دائما در حال تحول است. آینده دیفای روشن به نظر می رسد. سایمرمن می‌گوید، DeFi دستاوردهای بزرگی را برای بخش کلان داده به همراه دارد، زیرا روز به روز رشد می‌کند تا راه‌های جدیدی را برای اقتصاد غیرمتمرکز باز کند. دیفای راه طولانی در پیش دارد؛ به خصوص اگر صحبت از جذب و پذیرش عموم مردم باشد.

در این مقاله خواندید که دیفای (Defi) چیست و چگونه کار می‌کند؟ به صورت خلاصه دریافتیم که هدف برنامه‌های دیفای، بازآفرینی سیستم‌های مالی سنتی مانند بانک‌ها و صرافی‌ها به وسیله ارزهای دیجیتال است که با استفاده از آن‌ها واسطه‌ها در امور مالی حذف شده‌اند. حال به نظر شما استفاده از دیفای در ایران امکان پذیر است؟ به نظر شما می توان در آینده همه ی امور مهم اقتصادی را به دست فناوری‌های پیشرفته سپرد؟

سوالات متداول

در این مقاله به موارد درآمدزایی مختلفی از دیفای اشاره شد که یکی از آن‌ها وام دهی است.

شناخت پروژه‌های سودمند و امن برای بسیاری از مبتدیان در این حوزه سخت به نظر می‌رسد. ما در این مقاله مزایا و چالش‌های سرمایه گذاری در دیفای را مورد بررسی قرار دادیم. قبل از سرمایه گذاری حتما تحقیقات لازم را در خصوص امنیت و سودآوری پروژه مورد نظر به عمل آورید.

اتریوم 2.0 راه حلی برای تمام مشکلات DeFi نیست، اما می‌تواند تغییر مهم و خوبی برای برنامه‌های مبتنی بر اتریوم باشد.

دیفای گروپ یک پروژه اسکم و کلاهبرداری است که با وعده سودهای دائمی در ازای سپرده گذاری و زیرمجموعه گیری، افراد زیادی را متضرر کرده است.

دیفای2.0، نسل دوم پروژه‌های دیفای است که به دنبال برطرف کردن محدودیت‌ها، توانمند سازی سازمان‌های مستقل غیر متمرکز و ایجاد نقدینگی است.

برای خرید ارزهای دیفای بدون پرداخت کارمزد می‌توانید در وبسایت ایرانیکارت ثبت نام کنید.

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
619 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید