021-91091000 031-31117

ورود / ثبت نام

دیفای چیست؟

7 فروردین 1400 ارز های دیجیتال

یکی از الویت های مهم جهان در حال حاضر حذف بانک ها و سازمان های مالی متمرکز است. دیفای در اصل برای تحقق این مهم راه اندازی شده اند. برای اینکه بتوانید محصولات و خدماتی را که در اکوسیستم دیفای ارائه می شود را بهتر درک کنید با ما در این مقاله همراه باشید تا بدانید که دیفای چیست و چه امکانی برای ما به وجود می آورد؟

کامپیوتر ها طی سالهای گذشته تقریباً همه ی امور را از روند قبلی خود خارج کرده اند. در اصل همه ی ما از طریق فناوری ، جهان را متناسب با نیازهای خود تغییر می دهیم. مدت زیادی است که تمامی سرمایه و پول های ما در دست بانک هاست. امروزه هر کسی بخواهد سرمایه گذاری کند، وام بگیرد یا بخواهد مالیات پرداخت کند باید از خدمات بانک ها استفاده کند.

پس از گذشت سال ها مردم به این نتیجه رسیدند که چرا باید همه ی سرمایه ی آنها دست بانک ها باشد و یا چگونه می توانند به آن ها اعتماد کنند. این واسطه ها ممکن است خطا داشته باشند و یا سرمایه ی آنها به نحوی به خطر بیافتد بنابراین ایده ی شکل گیری امور مالی غیر متمرکز بر بستر بلاکچین به وجود آمد تا بلاکچین جلوی خطا های احتمالی را بگیرد.

چرا از بلاکچین برای امور مالی استفاده کنیم؟

هر آنچه بر روی سیستم بلاکچین باشد خاصیت غیر متمرکز بودن پیدا می کنند. بنابراین چه می تواند از این بهتر باشد که هیچ مرجعی کنترل امور مالی شما را به دست نگیرد. شاید سوال کنید که امنیت این سیستم را چه کسی تامین می کند. باید بگویم که بلاکچین بستر بسیار امنی دارد. همه ی تراکنش ها به صورت متن باز برای عموم قابل مشاهده است بنابراین کاربر کنترل کاملی بر روی دارایی خود می تواند داشته باشد.

مزیت دیفای چیست ؟

سیستم مالی سنتی متکی به موسساتی مانند بانک ها است که به عنوان واسطه و دادگاه ها برای ارائه داوری عمل می کنند.

برنامه های DeFi به هیچ واسطه یا داوری نیاز ندارند. سیستم به طور مشخص این حل و فصل اختلافات احتمالی را مشخص می کند و کاربران همیشه بر وجوه خود نظارت دارند. این مساله هزینه های مربوط به استفاده از مراجع قانونی و مراجعه به وکیل و دیگر روند ها را از چرخه حذف می کند.

از آنجا که این خدمات مالی جدید در بستر بلاکچین ها مستقر شده اند ، تنها نقاط خرابی برطرف می شوند. داده ها در زنجیره بلوک ثبت شده و در هزاران گره پخش می شود و باعث جلوگیری از سانسور یا خاموش شدن احتمالی سرویس می شود.

از آنجا که می توان چارچوب برنامه های کاربردی DeFi را از قبل ایجاد کرد ، استقرار آن بسیار کمتر پیچیده و بسیار امن تر می شود.

مزیت قابل توجه دیگر چنین اکوسیستم باز سهولت دسترسی برای افرادی است که در غیر این صورت به هیچگونه خدمات مالی دسترسی نخواهند داشت. از آنجا که سیستم مالی سنتی به سود واسطه ها متکی است ، خدمات آنها معمولاً در مکان هایی با جوامع کم درآمد وجود ندارد. با این حال ، با DeFi ، هزینه ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد و افراد کم درآمد نیز می توانند از طیف گسترده ای از خدمات مالی بهره مند شوند.

موارد استفاده بالقوه از DeFi کدامند؟

وام گرفتن و وام دادن

پروتکل های وام باز یکی از محبوب ترین انواع برنامه هایی است که بخشی از اکوسیستم DeFi هستند. استقراض و وام های باز و غیرمتمرکز مزایای بسیاری نسبت به سیستم اعتباری سنتی دارند. این موارد شامل تسویه معاملات فوری ، امکان وثیقه دارایی های دیجیتال ، عدم بررسی اعتبار و استانداردسازی بالقوه در آینده است.

خدمات بانکی پولی

بالغ شدن صنعت بلاکچین ، تمرکز بیشتری بر ایجاد زنجیره های پایدار وجود دارد. آنها نوعی دارایی رمزنگاری هستند که معمولاً به یک دارایی در دنیای واقعی وابسته هستند اما می توانند با سهولت نسبی به صورت دیجیتالی منتقل شوند. از آنجا که قیمت ارزهای رمزنگاری می تواند در برخی مواقع به سرعت در حال نوسان باشد ، می توان پول های  غیرمتمرکز را برای استفاده روزمره به عنوان پول نقد دیجیتال که توسط مرجع مرکزی صادر و کنترل نمی شود ، تصویب کرد.

بازارهای غیرمتمرکز

ارزیابی این دسته از برنامه ها می تواند چالش برانگیز باشد ، زیرا این بخش از DeFi است که بیشترین فضای را برای نوآوری مالی فراهم می کند.

فناوری Blockchain همچنین ممکن است برای انتشار و اجازه مالکیت طیف وسیعی از ابزارهای مالی متعارف استفاده شود. بر این اساس بازارهای وسیع و غیر متمرکزی می توانند بر این بستر به وجود آید که روند جدیدی را در زندگی ما راه اندازی کند.

کلام آخر

در این مقاله خواندید که دیفای چیست حال به نظر شما استفاده از دیفای در ایران امکان پذیر است؟ تا چه اندازه به فناوری بلاکچین اعتقاد دارید؟ به نظر شما می توان در آینده همه ی امور مهم اقتصادی مانند مساله ی پول، انتقال مالکیت و ثبت را به دست فناوری های پیشرفته سپرد؟ آ

 

212 بازدید
امتیازی ثبت نشده است

نظرات

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید