استخراج ارز دیجیتال

هاوینگ چیست؟

هاوینگ چیست؟

یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های بیت کوین را می‌توان تعداد ثابت آن در شبکه بلاک چین دانست. این ارز بر خلاف ارزهای فیزیکی موجود در جهان، سقفی برای تولید شدن دارد. این موضوع در رابطه با ارزهای سنتی صادق نیست. بانک‌های مرکزی هر زمان که نیاز به اسکناس داشته باشند، شروع به چاپ اسکناس می‌کنند. این تفاوت مقدمه ای بر هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است. محدود کردن عرضه بیت کوین در تضاد با نحوه عملکرد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا است. ارزهای فیات در ابتدا با قوانین محکمی ایجاد شدند. برای ایجاد یک دلار، دولت ایالات متحده باید مقدار معینی طلا را ذخیره کند. این به عنوان استاندارد طلا شناخته شد. به دلیل مدرن شدن اقتصادها در طول دوره ها و بحران مالی شدید مانند رکود بزرگ و جنگ جهانی دوم، برای کمک به تحریک اقتصادهای در حال مبارزه پول بیشتری چاپ کردند. با گذشت زمان، این قوانین به سیستم امروزی تبدیل شدند که در آن دولت‌ها می‌توانند هر زمان که بخواهند پول چاپ کنند. ساتوشی ناکاموتو معتقد بود که این کاهش ارزش پول فیات می‌تواند اثرات فاجعه‌باری داشته باشد، بنابراین، مانع ایجاد بیت کوین نامحدود توسط ماینرها شد. اگر ماینر بیت کوین دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا با زمان هاوینگ بیت کوین آشنا شوید.

هاوینگ چیست؟

هاوینگ یا نصف شدن پاداش ماینرها چیست؟

در کد بیت کوین سقف 21 میلیون کوین تعبیه شده است. ماینرها کار نگهداری و ایمن سازی دفتر کل بیت کوین را انجام می‌دهند و با استخراج بیت کوین پاداش دریافت می‌کنند. تقریباً هر چهار سال، پاداش استخراج بیت کوین برای ماینرها به نصف کاهش می‌یابد که به آن هاوینگ می‌گویند. این فرآیند احتمالاً تا سال 2140 ادامه خواهد داشت. با هر هاوینگ، نرخ ورود بیت‌کوین جدید برای عرضه نیز کاهش پیدا می‌کند. به زبان ساده تر، طی بازه‌های زمانی 4 ساله، نرخ استخراج بیت کوین توسط دستگاه‌های ماینینگ، کاهش قابل توجهی دارند. این فرایند باعث می‌شود ارزش بیت کوین در بلند مدت ثابت مانده و با بیشتر شدن کاربران این شکبه نرخ این ارز دیجیتال افزایش داشته باشد. اولین میلیون بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 استخراج شد. از آن زمان، حدود 90 درصد از کل عرضه استخراج شده است و تنها حدود 1.95 میلیون بیت کوین دیگر باقی مانده است.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: بلاکچین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بلوک فایلی است که حاوی ۱ مگابایت سوابق تراکنش بیت کوین (BTC) در بلاکچین است. ماینرها باید یک مسئله پیچیده ریاضی را با استفاده از سخت افزارهای تخصصی حل کنند و یک خروجی تصادفی 64 کاراکتری که معروف به “هش” تولید می‌کنند. سپس با تکمیل فرآیند و قفل کردن بلوک به گونه ای که نتوان آن را تغییر داد، ماینرها بیت کوین دریافت می‌کنند. زمانی که ارز دیجیتال در ابتدا تأسیس شد، به استخراج کنندگان 50 بیت کوین به ازای هر بلوک پرداخت می‌شد. اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012 اتفاق افتاد، زمانی که پاداش استخراج یک بلوک از 50 به 25 بیت کوین کاهش یافت. انتظار می‌رود در سال 2024، نصف شدن بعدی بیت کوین انجام شود. این سیستم تقریبا تا سال 2140 ادامه خواهد داشت.

maximum supply چیست؟

این عبارت اشاره به حداکثر تعداد ارز یا توکنی دارد که در شبکه بلاک چین تولید خواهند شد. به این معنا که زمانی که شبکه به این مقدار حداکثری برسد، دیگر ارز جدیدی استخراج نخواهد شد.

هاوینگ چیست؟

دلایل نصف شدن پاداش بیت کوین؛ هاوینگ

رویدادهای هاوینگ هسته اصلی مدل‌های اقتصادی ارزهای دیجیتال هستند. این نرخ تورم کنترل شده یکی از تفاوت های اصلی بین ارز های دیجیتال و ارزهای سنتی است. ارزهای سنتی به صورت نا محدود قابل چاپ شدن هستند. این امر باعث می شود کنترل تورم این ارز ها سخت‌تر باشد. الگوریتم استخراج بیت کوین طوری برنامه ریزی شده است که هر ده دقیقه به دنبال بلوک‌های جدید بگردد. زمان لازم برای یافتن بلاک‌ها با پیوستن ماینرهای بیشتری به شبکه و افزودن قدرت هش بیشتر کاهش می‌یابد. میانگین زمان برای مکان یابی یک بلوک به طور مداوم زیر 10 دقیقه (تقریبا 9.5 دقیقه) باقی مانده است زیرا شبکه بیت کوین در دهه گذشته به طور چشمگیری رشد کرده است. عرضه بیت کوین به 21 میلیون واحد محدود شده است. زمانی که تعداد کل بیت کوین به 21 میلیون برسد، تولید بیت کوین جدید متوقف خواهد شد. هاوینگ بیت کوین تضمین می‌کند که مقدار بیت کوین قابل استخراج در هر بلوک به مرور زمان کاهش می‌یابد و بیت کوین کمیاب‌تر و ارزشمندتر می‌شود. از آنجایی که هاوینگ بیت کوین با افزایش شدید قیمت بیت کوین مرتبط است و به ماینرها انگیزه می‌دهد تا بیشتر استخراج کنند، حتی اگر پاداش‌های آن‌ها نصف شود. از سوی دیگر، اگر قیمت ارز دیجیتال افزایش نیابد و پاداش‌های بلاک کاهش یابد، ممکن است ماینرها انگیزه ایجاد بیت کوین بیشتر را از دست بدهند. این به این دلیل است که استخراج بیت کوین یک عملیات وقت گیر و پرهزینه است که نیاز به مصرف توان و برق زیادی دارد.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: هش ریت یا نرخ هش به چه معناست؟

هاوینگ بیت کوین هر چند سال یکبار رخ می‌دهد؟

هر چهار سال، مقدار بیت‌کوینی که به استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال به عنوان پاداش داده می‌شود، در فرایندی به نام هاوینگ نصف می‌شود. در سال 2009 پاداش استخراج بیت کوین از 50 BTC در هر بلوک شروع شد و در سال 2012 اولین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد که در آن پاداش استخراج به 25 بیت کوین کاهش یافت. در نیمه دوم 2016 نیز پاداش استخراج به 12.5 بیت کوین کاهش پیدا کرد. هاوینگ بعدی در سال 2020 بود که سبب کاهش پاداش استخراج تا 6.25 BTC شد. شصت و چهارمین و آخرین هاوینگ در سال 2140 اتفاق می‌افتد و بیت کوین جدیدی ایجاد نمی‌شود.

زمان رویداد بعدی نصف شدن هاوینگ بیت کوین

حدود بیش از 18.5 میلیون یا تقریباً 89 درصد از 21 میلیون ظرفیت بیت کوین استخراج شده و در گردش هستند. هر روز تقریباً 900 بیت کوین جدید استخراج و عرضه می‌شوند. با ادامه هاوینگ‌ها، نرخ افزایش عرضه بیت کوین تا زمانی که تمام 21 میلیون بیت کوین استخراج شوند، کاهش می‌یابد. طبق پیش بینی‌ها، آخرین کسری بیت کوین در سال 2140 استخراج خواهد شد.

هاوینگ چیست؟

هاوینگ چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

در 28 نوامبر 2012، زمانی که قیمت بیت کوین حدود 12 دلار بود، اولین هاوینگ اتفاق افتاد. یک سال بعد، بیت کوین به نزدیک به 1000 دلار افزایش یافت. هاوینگ دوم در 9 جولای 2016 اتفاق افتاد و قیمت بیت کوین در آن زمان به 670 دلار کاهش یافت، اما تا ژوئیه 2017 به 2550 دلار رسید. بیت کوین در دسامبر همان سال به بالاترین قیمت خود در حدود 19700 دلار رسید. قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ اخیر، در ماه می 2020، 8787 دلار بود و در ماه‌های بعد منفجر شد.

البته هنگام تجزیه و تحلیل هاوینگ بیت کوین در قیمت آن، عناصر دیگری نیز تاثیرگذار هستند:

  • پوشش مطبوعاتی بیشتر ارزهای دیجیتال و بیت کوین
  •  ناشناس بودن دارایی دیجیتال
  • افزایش تدریجی تعداد موارد استفاده در دنیای واقعی

یک نظریه که به عنوان مدل عرض در گردش شناخته می‌شود، نسبتی را بر اساس عرضه فعلی بیت کوین و مقداری که وارد گردش می‌شود محاسبه می‌کند که هر هاوینگ بر این نسبت تأثیر دارد. پاداش ماینرها، بیت کوین در گردش تعیین می‌کند. در نتیجه، نصف کردن این پرداخت‌ها، نرخ استخراج بیت‌کوین جدید را کاهش می‌دهد. اینجاست که اقتصاد عرضه و تقاضا مطرح می‌شود. در حالی که عرضه کاهش می‌یابد، تقاضا نوسان می‌کند و در نتیجه قیمت تغییر می‌کند. طبق قوانین عرضه و تقاضا، کاهش عرضه بیت کوین باعث افزایش تقاضا و در نتیجه روند صعودی قیمت بیت کوین می‌شود. هر رویداد هاوینگ در طول تاریخ منجر به افزایش قیمت بیت کوین شده است. با این حال، این روند صعودی فوری نخواهد بود.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: شبکه انتقال ارز دیجیتال چیست؟

هاوینگ چه تاثیری بر شبکه و ماینرها بیت کوین دارد؟

در شبکه بلاک چین و پروتکل بیت کوین، فرایند هاوینگ نقش بسیار مهمی دارد و در تار و پود اصلی این مدل اقتصادی جای گرفته است. با هر هاوینگی که رخ می‌دهد، نرخ استخراج ماینرها و نرخ عرضه ارز دیجیتال در شبکه، نصف می‌شود. ماینرهای بیت کوین، برای برق و راه اندازی دستگاه استخراج تخصصی هزینه می‌کنند و این سرمایه گذاری با پاداش استخراج آن‌ها به سودآوری می‌رسد. اما زمانی که پاداش آن‌ها نصف شود چه اتفاقی می افتد؟ از آنجایی که هاوینگ موجب کاهش پاداش‌ها می‌شود، انگیزه ماینرها برای کار در شبکه بیت کوین نیز کاهش می‌یابد و ممکن است کار را رها کنند. در نتیجه امنیت شبکه کمتر می‌شود. به همین دلیل، هنگامی که آخرین بیت کوین استخراج شد، ماینرها پاداش‌هایی را در قالب کارمزد تراکنش برای حفظ شبکه دریافت خواهند کرد. در حال حاضر، کارمزد تراکنش‌ها تنها بخش کوچکی از درآمد ماینرها را تشکیل می‌دهد، اما در سال 2140، این میزان به 100 درصد افزایش می‌یابد.

بن ژو، مدیرعامل صرافی ارز دیجیتال ByBit، به Decrypt گفته است:احتمالاً کارمزدهای تراکنش به عنوان جبرانی برای کاهش بازده ماینینگ، رشد خواهند کرد.

 

هاوینگ چیست؟

از طرفی ممکن است قبل از استخراج بلوک نهایی، مکانیسم پاداش بیت کوین تغییر کند. بیت کوین در حال حاضر بر اساس یک مکانیسم اجماع اثبات کار اجرا می‌شود که انتقاد افرادی مانند ایلان ماسک (مدیر عامل تسلا) را به دلیل مصرف بالای انرژی به همراه دارد. ارز دیجیتال اتریوم در حال تغییر از حالت اثبات کار به اجماع اثبات سهام است که در آن شبکه با قفل کردن یا به اشتراک گذاشتن ارز رمزنگاری شده توسط تایید کننده‌ها ایمن می‌شود. بر اساس گزارش مرکز فناوری‌های بلاک‌چین دانشگاه کالج لندن، بلاک‌چین‌های اثبات سهام  چندین برابر انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

نرخ تورم بیت کوین نیز به دلیل هاوینگ کاهش یافته است. تورم ، از دست دادن قدرت خرید هر چیزی (در اینجا منظور ارز) است. با این حال، زیرساخت اصلی بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده‌است که یک دارایی کاهنده تورم باشد. برای رسیدن به این هدف، هاوینگ نقش مهمی دارد. در سال 2011، نرخ تورم بیت کوین 50% بود؛ اما پس از هاوینگ 2012، به 12 درصد و  سپس در سال 2016، به 4 تا 5 درصد کاهش یافت. اکنون نرخ تورم آن 1.77 درصد است. این بدان معناست که پس از هر هاوینگ، ارزش بیت کوین افزایش می‌یابد.

خرید و فروش بیت کوین در صرافی ایرانیکارت

زمانی که رویداد هاوینگ بیت کوین رخ دهد چه باید کرد؟

به دلیل هزینه بالای برق مورد استفاده برای تامین انرژی دستگاه‌ها، قیمت بیت کوین همراه با هاوینگ باید به میزان قابل توجهی افزایش یابد. اگر قیمت همزمان با هاوینگ افزایش نیابد، ماینرها برای ماندن و ادامه کار دچار چالش خواهند بود. ماینرها باید تا حد امکان کارآمد باشند. بنابراین، فناوری جدیدی که بتواند در هر ثانیه هش بیشتری تولید کند و در عین حال انرژی کمتری مصرف کند، مورد تقاضا قرار می‌گیرند. علاوه بر این، شواهدی مبنی بر پذیرش ارز دیجیتال از چندین کشور وجود دارد که قانون گذاری آن‌ها ممکن است بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. مهم‌تر از همه، قیمت بیت کوین به دلیل توجهی که در آینده دریافت می‌کند، احتمالاً افزایش می‌یابد. همچنین حجم تراکنش‌ها با مشارکت بیشتر فروشگاه‌ها، کسب‌وکارها و حتی مؤسسات در بیت‌کوین و بلاک چین افزایش می‌یابد. از آنجایی که بیت کوین توسط هیچ فرد یا گروهی کنترل نمی‌شود، باید قوانین سختگیرانه‌ای در مورد میزان تولید بیت کوین و نحوه انتشار آن وجود داشته باشد. با نوشتن یک رویداد عرضه کل و هاوینگ در کد بیت‌کوین، سیستم پولی بیت‌کوین اساساً ثابت می‌شود و عملاً تغییر آن غیرممکن است.

هاوینگ چیست؟

سخن نویسنده:

در این مقاله به دلایل هاوینگ و تاثیر آن بر شبکه، قیمت بیت کوین و پاداش ماینرها پرداختیم. حالا ماینر باشید یا سرمایه گذار، دیگر می‌دانید که هاوینگ چیست و در هنگام رویداد هاوینگ چه تصمیماتی را باید اتخاذ کنید. شما می‌توانید سوالات خود را در مورد هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج از ما بپرسید. همچنین اگر این مقاله برای شما مفید بود نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

سوالات رایج
درخواست مشاوره

فرایند هاوینگ تنها مختص به بت کوین نیست و در سایر ارزهای دیجیتال نیز اتفاق می‌افتد.

بیت کوین و ارزهای وابسته به شبکه بیت کوین دارای فرایند هاوینگ هستند.

بله؛ طبق پیش بینی‌ها در سال 2140 استخراج بیت کوین پایان می‌یابد.

آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج می‌شود.

بله؛ فرایند هاوینگ افزایش قیمت ارز را به دنبال خواهد داشت.

هاوینگ چیست؟
یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های بیت کوین را می‌توان تعداد ثابت آن در شبکه بلاک چین دانست. این ارز بر خلاف ارزهای فیزیکی موجود در جهان، سقفی برای تولید شدن دارد....
5 از 3 رای ثبت شده
درج نظر
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
بهترین ماینر بیت کوین در بازار ایران (بیشترین بازده)
استخراج ارز دیجیتال
بهترین ماینر بیت کوین در بازار ایران (بیشترین بازده)
بهترین ماینر بیت کوین کدام است؟ ارزهای دیجیتال جایگاه خود را در سراسر دنیا پیدا کرده‌ و روش‌های مختلفی برای کسب درآمد از آن وجود دارد. ماینینگ رمز ارز یکی...
10 تا از بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج 2023
استخراج ارز دیجیتال
10 تا از بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج 2023
ارز دیجیتال یک طبقه دارایی هستند که می‌توانند بدون اختیار متمرکز بانک یا دولت در گردش باشند. تا به امروز، 23627 پروژه ارز دیجیتال وجود دارد که کل بازار 1...
صفر تا صد استخراج ارز دیجیتال با موبایل 2023
استخراج ارز دیجیتال
صفر تا صد استخراج ارز دیجیتال با موبایل 2023
ارزهای دیجیتال اثبات کار (PoW) مانند BTC با استفاده از یک فرآیند محاسباتی توزیع شده به نام استخراج ایجاد می‌شوند. برخی از این ارزها را می‌توان با استفاده از تلفن‌های...
استیک کردن یا استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
استیک کردن یا استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟
آیا تا به حال تصور کرده‌اید که می‌توانید به سادگی با خرید و نگه داشتن ارز دیجیتال در کیف پول خود، درآمد غیرفعال به دست آورید؟ بر خلاف سایر سرمایه‌گذاری‌های...
بلاکچین چیست و چه کاربردهایی دارد؟
بلاکچین
بلاکچین چیست و چه کاربردهایی دارد؟
شاید به روند رشد سیستم های مالی دنیا، بانکداری ، سرمایه گذاری یا وضعیت رمز ارزها در طی ده سال گذشته توجه کرده باشید اما برای درک بهتر آن خوب...
هاوینگ چیست؟
استخراج ارز دیجیتال
هاوینگ چیست؟
یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های بیت کوین را می‌توان تعداد ثابت آن در شبکه بلاک چین دانست. این ارز بر خلاف ارزهای فیزیکی موجود در جهان، سقفی برای تولید شدن دارد....