021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

زمان هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

تاریخ انتشار : 13 فروردین 1399تاریخ بروزرسانی : 28 اردیبهشت 1401 ارز های دیجیتال

یکی از شاخص ترین ویژگی های بیت کوین را می توان تعداد ثابت آن در شبکه بلاک چین دانست. این ارز بر خلاف ارز های فیزیکی موجود در جهان، سقفی برای تولید شدن دارد. این موضوع در رابطه با ارز های سنتی صادق نیست. بانک های مرکزی هر زمان که نیاز به اسکناس داشته باشند، شروع به چاپ اسکناس می کنند. این تفاوت مقدمه ای بر هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین است. اگر ماینر بیت کوین دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا با زمان دقیق هاوینگ بیت کوین آشنا شوید.

هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین به چه معناست؟

نصف شدن (halving) فرایندی است که در آن نرخ تولید هر واحد ارز دیجیتال در شبکه بلاک چین، کاهش می یابد. این عبارت به رویدادی اشاره دارد که در بازه های زمانی مشخص، نرخ پاداش استخراج بیت کوین را برای ماینر ها کاهش می دهد. این اتفاق معمولاً هر 4 سال یک بار رخ می دهد. به زبان ساده تر، طی بازه های زمانی 4 ساله، نرخ استخراج بیت کوین توسط دستگاه های ماینینگ، کاهش قابل توجهی دارند. این فرایند باعث می شود ارزش بیت کوین در بلند مدت ثابت مانده و با بیشتر شدن کاربران این شکبه نرخ این ارز دیجیتال افزایش نیز داشته باشد.

هاوینگ بیت کوین

چرا هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین اهمیت دارد؟

رویداد های هاوینگ هسته ی اصلی مدل های اقتصادی ارز های دیجیتال هستند. این رویداد ها تضمین می کنند که این ارز ها با سرعت ثابتی صادر به شبکه تزریق می شوند و با نرخی قابل پیش بینی به افول می روند. این نرخ تورم کنترل شده یکی از تفاوت های اصلی بین ارز های دیجیتال و ارز های سنتی است. ارز های سنتی به صورت نا محدود قابل چاپ شدن هستند. این امر باعث می شود کنترل تورم این ارز ها سخت تر باشد.

تا کنون چند دفعه هاوینگ اتفاق افتاده است؟

تا به امروز این رویداد 2 دفعه در تاریخ بلاک چین اتفاق افتاده است. این موارد در تاریخ های بیست و هشتم نوامبر 2012 و نهم جولای 2016 اتفاق افتاده اند. زمانی که برای اولین بار نرخ استخراج ماینر ها نصف شد، قیمت بیت کوین 12.31 دلار و قبل از دومین رویداد، 650.63 دلار بود. به طور کلی در مجموع 32 مرتبه این رویداد رخ خواهد داد. بعد از این 32 مرتبه، دیگر هاوینگی رخ نخواهد داد و دیگر بیت کوین جدیدی نیز وارد بلاک چین نخواهد شد. به این دلیل که بعد از سی و دومین بار، حداکثر بیت کوین ممکن در شبکه بلاک چین استخراج شده اند.

maximum supply چیست؟

این عبارت اشاره به حداکثر تعداد ارز یا توکنی دارد که در شبکه بلاک چین تولید خواهند شد. به این معنا که زمانی که شبکه به این مقدار حداکثری برسد، دیگر ارز جدیدی استخراج نخواهد شد.

نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین

نحوه عملکرد هاوینگ شبکه بلاک چین به چه صورت است؟

در شبکه بلاک چین و پورتکل بیت کوین، فرایند هاوینگ نقش بسیار مهمی دارد. این فرایند در تار و پود اصلی این مدل اقتصادی جای گرفته است. با هر هاوینگی که رخ می دهد، نرخ استخراج ماینر ها و نرخ عرضه ی ارز دیجیتال در شبکه، نصف می شود.

رویداد بعدی هاوینگ کی رخ می دهد؟

بر اساس گزارش سایت بایننس آکادمی (که بخش آموزشی مربوط به صرافی آنلاین بایننس است)، هاوینگ بعدی 39 روز دیگر، یعنی 9 یا 10 ماه مه رخ خواهد داد. البته این تاریخ در این سایت متفاوت با سایت های دیگر اعلام شده است، که به دلیل نحوه متفاوت محاسبه توسط این سایت است.

تغییرات قیمت بیت کوین بعد از هر هاوینگ به چه صورت است؟

در دو رویداد گذشته، در بازه ی زمانی کوتاه چند هفته ای قیمت بیت رشد کمی خواهد داشت. اما در بازه ی زمانی طولانی تر رشد قیمتی این ارز، چشمگیر خواهد بود.

نظر شما در رابطه با هاوینگ بیت کوین یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین چیست؟ با ما در بخش نظرات در ارتباط باشید.

2028 بازدید
زمان هاوینگ یا نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین
یکی از شاخص ترین ویژگی های بیت کوین را می توان تعداد ثابت آن در شبکه بلاک چین...
5 از 3 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
  1. با سلام هاوینگ بقیه ارز دیجیتال کجا میشه بیبنیم

    آیا این نظر برایتان مفید بود؟