021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

قراردادهای هوشمند به زبان آدمیزاد

تاریخ انتشار : 14 خرداد 1400تاریخ بروزرسانی : 3 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

شکی نیست که ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، می‌توانند انقلابی شگرف در دنیا ایجاد کنند. تا جایی که حتی بتوانیم آنها را همچون کامپیوتر، اینترنت و تلفن همراه، نقطه عطفی در تاریخ محسوب کنیم. البته هنوز پتانسیل‌های این فناوری به صورت کامل در دنیای واقعی عملی نشده‌اند. از جمله این پتانسیل‌ها، قراردادهای هوشمند است. برنامه‌هایی که با این آرمان ابداع شدند که نیاز به اعتماد و واسطه‌ها را در اجرای قراردادها حذف کنند. اما آیا می‌توان به صورت کامل چنین نیازی را حذف کرد؟ برای بررسی این موضوع و همچنین معرفی قراردادهای هوشمند به زبان ساده، با ایرانیکارت همراه باشید.

قراردادهای هوشمند به زبان ساده

پیش از آن که به معرفی مفهوم قراردادهای هوشمند بپردازیم، ابتدا بهتر است مفهوم قرارداد را یادآوری کنیم. یک قرارداد، سندی معمولا به شکل متنی است که طرفین یا چند طرف را متعهد به چیزی می‌کند. مسلما برای آن که این تعهد به بهترین شکل حمایت شود، بهتر است قرارداد به نحوی تنظیم شود که نهادهای قانونی از اجرای آن پشتیبانی کنند. بنابراین می‌توان گفت پیش‌نیاز اجرای مطمئن قراردادهای معمولی وابستگی به نهادهای متمرکزی مانند نهادهای قانونی است.

از طرفی قراردادهای‌ هوشمند با این ایده ابداع شدند که مفاد و اجرای قرارداد را به وسیله کدهای کامپیوتری و بر بستر بلاک چین پیاده کنند. با این روش دیگر برای اجرای قرارداد وابستگی به نهادهای دیگر وجود ندارد و قرارداد با بررسی اطلاعات و داده‌ها می‌تواند مراحل خود را اجرا کند.

با پیاده‌سازی یک قرارداد هوشمند بر بستر بلاک چین، دیگر هیچ‌کس، حتی برنامه‌نویس خود قرارداد، نمی‌تواند اجرای آن را متوقف کند و این قرارداد برای همیشه به صورت فعال باقی می‌ماند. اگر بخواهیم مثالی برای قراردادهای هوشمند بزنیم، می‌توانیم به دستگاه‌های خودپرداز اشاره کنیم که بدون واسطه و با بررسی داده‌هایی مانند اطلاعات حساب شما، پول در اختیارتان قرار می‌دهند. البته که این مورد، مثال چندان دقیقی نیست؛ چرا که دستگاه‌های خودپرداز بر اساس اطلاعات بانک‌ها که نهاد متمرکز محسوب می‌شوند و تحت نظارت آنها فعالیت می‌کنند و بانک‌ها می‌توانند فعالیت آنها را کنترل کنند. اما در هر صورت اجرای عملیات در آنها اتوماتیک است و از این نظر شبیه به قراردادهای هوشمند هستند.

قراردادهای هوشمند

کاربرد قراردادهای هوشمند

همانگونه که گفتیم، فعال بودن قراردادهای هوشمند کاملا مستقل است و هیچکس آن را متوقف نمی‌کند. از طرفی کسی نمی‌تواند قرارداد هوشمندی که اجرا شده را تغییر دهد؛ چرا که قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین هستند و همه نودهای فعال در بلاک‌چین،‌ نسخه‌ای از قرارداد را در اختیار دارند. به عنوان مثال فرض کنید مهدی، نسخه‌ای از یک قرارداد خاص را نشان داده و بیست نفر دیگر از آن نسخه عکس می‌گیرند. حال اگر مهدی بندی از قرارداد را تغییر دهد، نسخه‌ای که آن ۲۰ نفر در اختیار دارند تغییری نمی‌کند و در صورتی که آنها همه توافق کنند که از قرارداد جدید عکس بگیرند، قرارداد عوض می‌شود. به عبارتی اگر شما بخواهید یک قرارداد هوشمند را تغییر دهید، باید نسخه جدیدی از یک قرارداد هوشمند را بر بستر بلاک چین فعال کنید و قرارداد قبلی قابل تغییر نیست.

اگر چند هویت حقیقی یا حقوقی تصمیم بگیرند قراردادی میان خود ببندند که نیازی به نهادهای ناظر و واسط نداشته باشد، می‌توانند از قراردادهای‌ هوشمند کمک بگیرند. این تقریبا همان کاربردی است که به صورت عمومی‌تر می‌توان برای فناوری بلاک چین در نظر گرفت. یعنی به اشتراک گذاشتن اطلاعات به صورت شفاف و بدون امکان دستکاری و همچنین بدون نیاز به موجودیت‌های متمرکز.

همچنین بخوانید: کاربردهای قرارداد‌های‌ هوشمند

چالش‌های پیش روی قراردادهای هوشمند

هنوز نمی‌توان از قراردادهای هوشمند به صورت کاملا کاربردی و برای قراردادهایی مانند اجاره یا خرید خانه استفاده کرد. چرا که اطلاعاتی که این قراردادها نیاز دارند همچنان وابسته به دنیای فیزیکی و البته موجودیت‌های متمرکز مانند نهادهای قانونی هستند. با وجود این که اوراکل‌هایی مانند چین‌لینک سعی می‌کنند مشکل ارتباط قراردادهای هوشمند با اطلاعات دنیای غیردیجیتال را حل کنند، هنوز این چالش وجود دارد.

اگر بخواهیم از قراردادهای هوشمند به منظور جایگزین قراردادهای رایج استفاده کنیم، نیاز داریم که اطلاعات مورد نیاز قراردادها به صورت دیجیتال وجود داشته باشد و قراردادهای هوشمند بتوانند به آنها دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال اگر مهدی قصد خرید خانه از محمد را داشته باشد، قرارداد هوشمند باید بتواند به سند خانه و همچنین اطلاعات پرداخت وجه از سوی مهدی دسترسی داشته باشد و با بررسی این داده‌ها، سند دیجیتال خانه را تغییر داده و به اسم مهدی کند. از همه مهم‌تر این است که این سند که توسط قراردادهای هوشمند ایجاد شده یا تغییر یافته است، در دنیای غیردیجیتال معتبر باشد و پشتوانه قانونی پیدا کند. این همان موضوعی است که همچنان برای پذیرش قراردادهای هوشمند در مقیاس گسترده، ایجاد چالش کرده است.

592 بازدید
قراردادهای هوشمند به زبان آدمیزاد
شکی نیست که ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین، می‌توانند انقلابی شگرف در دنیا ایجاد کنند. تا جایی...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید