021-91091000 031-31117

ورود / ثبت نام

مقایسه آزمون های زبان و هرآنچه باید درباره آن ها بدانید (راهنمای تصویری و جدول)

23 بهمن 1398 خرید از سایت های خارجی

اگر قصد مهاجرت برای کار یا زندگی یا ادامه تحصیل در کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا را دارید لازم است که مدرک یکی از آزمون های بین المللی تافل ، آیلتس ، PTE ویا GRE را داشته باشید. با توجه به کشور مقصد و دانشگاه مورد نظر باید ببینید به کدامیک از آزمون های زبان نیاز دارید. در این مقاله چهار آزمون تافل ، آیلتس ،PTE و GRE مقایسه شده است.

مقایسه آزمون تافل، آیلتس، PTE و GRE از نظر قیمت

قبل از اینکه درباره آزمون ها و شرایط آنها صبحت کنیم ابتدا این آزمون ها را از نظر قیمت بررسی می کنیم. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید هزینه ثبت نام آزمون ها و هزینه ووچر آنها ذکر شده است. در واقع ووچر (Voucher) به معنای بن یا کوپن می باشد. ووچر یک کد ۱۶ رقمی به ارزشی برابر با هزینه آزمون است که توسط ETS  صادر شده و به مراکز برگزار کننده آزمون داده می شود تا آن را به متقاضیان ثبت نام در آزمون بفروشد. افرادی که قصد شرکت در هریک از آمون های زبان را دارند می توانند پرداخت هزینه آزمون یا خرید ووچر آزمون مورد نظر ثبت نام خود را انجام دهند. لازم به ذکر است که به دلیل تقاضای زیاد شرکت ایرانیکارت شرایطی فراهم کرده که ووچر PTE را با 60 لیر تخفیف در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

هزینه آزمون تافل هزینه آزمون آیلتس هزینه آزمون PTE هزینه آزمون GRE
هزینه ثبت نام آزمون‌های زبان 225 دلار وابسته به مرکز برگزاری ترکیه: 940 لیر
آذربایجان: 170 دلار
امارات: 1050 درهم
عراق: 217 دلار
205 دلار
هزینه ووچر آزمون ها 225 دلار ووچر ندارد ترکیه: 940 لیر
(60 لیر تخفیف ویژه ایرانیکارت)
205 دلار

مقایسه چهار آزمون تافل ، آیلتس ، PTE و GRE

همانطور که می دانید آزمون تافل ، آیلتس ، PTE و GRE جز شناخته شده ترین و معتبرترین آزمون های زبان بین المللی محسوب می شوند. این چهار آزمون سالانه چندین مرتبه برگزار می شوند. متقاضیان این آزمون معمولا افرادی هستند که قصد  مهاجرت برای کار یا زندگی دارند یا افرادی که خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند. با توجه به تقاضای زیاد این آزمون ها ابتدا یک مقایسه کلی از چهار آزمون (آزمون تافل ، آزمون آیلتس ، آزمون PTE و آزمون GRE) به طور خلاصه در جدول زیر ارائه شده است.

آزمون تافل آزمون آیلتس آزمون PTE آزمون GRE
انواع آزمون ها آکادمیک آکادمیک و عمومی آکادمیک ، عمومی و کودک و نوجوان عمومی و سابجکت
مدت زمان 4:00 2:55 3:00 3:45
نمرات 120 نمره 9 نمره 90 نمره 340 نمره + 6 نمره
روتین تکرار هر 12 روز یکبار محدودیتی ندارد هر 5 روز یکبار هر 21 روز یکبار
شرایط برگزاری کاغذی و اینترنتی اینترنتی اینترنتی کاغذی و اینترنتی
اعتبار مدرک 2 سال 2 سال 2 سال 5 سال
اعلام نتایج 12 روز بعد از آزمون 13 روز بعد از آزمون 5 روز بعد از آزمون 10 الی 15 روز بعد از آزمون

 

نحوه ثبت نام آزمون های زبان در ایرانیکارت

اغلب متقاضیان شرکت در آزمون های زبان برای پرداخت هزینه آزمون مشکل دارند. آنها می توانند از سه روش هزینه آزمون را پرداخت کنند. روش اول اینکه  از طریق آموزشگاه های زبان اقدام به پرداخت هزینه کنند که معمولا آموزشگاه ها کارمزد زیادی دریافت می کنند و محدود به انتخاب تاریخی هستید که آنها ارائه می دهند. روش دوم این است که با استفاده از کارت های اعتباری مانند مسترکارت و ویزاکارت هزینه آزمون را پرداخت کنید  و ثبت نام خود را تکمیل کنید. روش سوم این است که با استفاده از خدمات ارزی ایرانیکارت نسبت به ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون مدنظر خود اقدام کنید. اسلاید زیر نحوه ثبت نام و پرداخت هزینه در سایت ایرانیکارت را نشان می دهد.

مقایسه نمرات آزمون تافل ، آزمون آیلتس و آزمون PTE

با توجه به کلیاتی که تاکنون ارائه شده است شاید این سوال برای شما پس آید که این آزمون های زبان چه تفاوتی با هم دارند؟ نمرات آنها در مقایسه با هم چه تفاوتی دارد؟ در پاسخ به این سوالات می توان گفت آزمون تافل و آیلتس معمولا تفاوت چندانی با هم ندارند و شما باید با توجه به نیاز خود در مقصد یکی از آنها را انتخاب کنید. مراحل آزمون تافل و آیلتس نیز کاملا شبیه به هم می باشد و فقط کمی محتوای آن ها متفاوت است. آزمون PTE نیز همانند تافل و آیلتس یک از معتبرترین آزمون های زبان می باشد. این آزمون برای کسانی که قصد تحصیل یا مهاجرت به خارج از کشور بخصوص استرالیا و کانادا را دارند مناسب می باشد. در شکل زیر نمرات یه آزمون آیلتس ، تافل و PTE با هم مقایسه شده است. همانطور که مشخص است معمولا نمرات برای آزمون PTE از 30 تا 90 و برای آزمون آیلتس از 4.5 تا 9 و برای آزمون تافل از 40 تا 120 سنجیده می شود.

نمرات آزموت تافل ، آزمون آیلتس و آزمون pte

آزمون تافل TOEFL

آزمون تافل یا Test of English as Foreign Language که آنرا به اختصار TOEFL می شناسند یکی از شناخته شده ترین و معتبرترین آزمون های بین المللی زبان در جهان می باشد. این آزمون در سه نوع کاغذی (PBT) ، کامپیوتری (CBT)  و اینترنتی (IBT)   برگزار می شود، تفاوت نوع کامپیوتری و اینترنتی در این است که در نوع کامپیوتری سوالات به شکل یک CD به محل آزمون تحویل داده می شود. در حالیکه در نوع اینترنتی سوالات در لحظه آزمون به شکل اینترنتی در کامپیوتر محل آزمون بارگذاری می شود. در واقع آزمون تافل برای سنجش مهارت های زبان انگلیسی است که توسط  ETS طراحی و تولید شده است.  بیش از ده هزار موسسه, کالج و آژانس ها مدرک تافل را برای پذیرش به رسمیت میشناسند. تافل آزمونی بوده که میزان توانایی افراد متقاضی را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ و موسسات آموزشی مورد ارزشیابی قرار می دهد. به زبان ساده تر آزمون تافل آزمونی برای تعیین سطح زبان انگلیسی آزمون دهنده بر اساس مهارت‌های چهارگانه ی خواندن، شنيدن ، صحبت کردن و نوشتن است.

نحوه پرداخت هزینه آزمون تافل

مراحل آزمون تافل

خواندن (Reading)

این بخش حدود 60 تا 80 دقیقه زمان دارد. در این قسمت حدود سه الی پنج متن با تعداد تقریبی 700 کلمه و با موضوعات آکادمیک ارائه می شود. سپس سوالاتی در رابطه با موضوعات اصلی متن، جزئیات متن، برداشت از متن، جایگزین های مناسب و واژه های مترادف پرسیده می شود. معمولا متن ها همه از کتاب ها و مقالات و متون دانشگاهی است که یک فرد ممکن است در سال اول دوره ی کارشناسی در دانشگاه های انگلیسی زبان با آن ها مواجه شود

شنیدن (Listening)

این بخش حدود 60 تا 90 دقیقه زمان دارد و شامل 6 الی 9 فایل صوتی 3 تا 5 دقیقه می باشد. سپس با توجه به شنیده ها باید به حدود 34 تا51 سوال پاسخ دهید. این فایل های صوتی معمولا شامل مکالمه های روزانه در محیط دانشگاه و مکالمه هایی مشابه سخنرانی علمی توسط استاد و پرسش و پاسخ در کلاس‌های دانشگاهی می باشد. معمولا فایل ها در این قسمت دارای لهجه آمریکایی می باشد ولی درمواردی نیز لهجه های دیگری نیز مشاهده شده است

استراحت ده دقیقه ای

صحبت کردن (Speaking)

این بخش 20 دقیقه زمان دارد که باید به 6 سوال پاسخ داده شود. دو سوال اول فقط مهارت گفتاری شما سنجیده می شود که به آنها سوال مستقل یا Independent گفته می شود. چهار سوال دیگر به صورت تلفیقی (Integrated) می باشد. به این معنی که علاوه بر مهارت گفتاری شما مهارت شنیداری و خواندن شما نیز درگیر می باشد. شما باید درباره متنی که می خوانید یا می شنوید حدود 60 ثانیه صحبت کنید.

نوشتن (Writing)

این بخش 50 دقیقه زمان دارد و شامل دو قسمت می شود. قسمت اول ترکیبی از مهارت های خواندن، شنیدن و نوشتن شما درگیر است. شما یک متن را خوانده سپس به یک سخنرانی آکادمیک را گوش می دهید. بعد از آن باید ادامه متن را ضمت اشاره به نکات اصلی با توجه به محتوایی که شنیدید تکمیل کنید. نوشتن این قسمت 20 دقیقه زمان دارد. قسمت دوم یک موضوع به شما داده می شود و شما باید درباره آن موضوع در 20 دقیقه یک متن با کیفیت بنویسید.

نکات ثبت نام آزمون تافل

نکات مربوط به آزمون تافل

 • هزینه ثبت نام آزمون تافل 225 دلار می باشد.
 • کل نمره آزمون تافل 120 نمره است که هربخش دارای 30 نمره می باشد.
 • اعتبار مدرک تافل به مدت 2 سال می باشد.
 • مدت زمان آزمون تافل حدود 4 ساعت می باشد.
 • زمان اعلام نتایج آزمون تافل 10 تا 12 روز بعد از برگزاری آزمون می باشد.
 • هر فرد می تواند هر 12 روز یکبار در آزمون تافل شرکت کند.
 • مهلت ثبت نام آزمون تافل 7 روز قبل از برگزاری آزمون می باشد.
 • در صورت دیرکرد در ثبت نام 40 دلار به هزینه ثبت نام آزمون تافل افزوده می شود.
 • در صورت تغییر در مشخصات ثبت نامی آزمون تافل 60 دلار به هزینه ثبت نام آزمون تافل افزوده می شود.
 • آزمون تافل معمولا به صورت سالانه 30 تا 40 مرتبه برگزار می شود.
 • آزمون تافل معمولا جمعه، شنبه و یکشنبه برگزار می شود.

نحوه ثبت نام آزمون تافل

برای ثبت نام آزمون تافل وارد سایت موردنظر شوید و نوع آزمون تافل خود را انتخاب می­‌کنید (کاغذی یا اینترنتی). سپس تاریخی که در آن مایل به امتحان دادن هستید را انتخاب کرده و حساب جداگانه­‌ی ETS را ایجاد کنید. در انتها نیز پس از پرداخت هزینه‌ آزمون تافل، ثبت نام را نهایی می­ کنید.

نحوه پرداخت هزینه آزمون تافل

برای پرداخت هزینه آزمون تافل باید از روش های پرداخت های ارزی استفاده کنید. به دلیل تحریم ها نمیتوان این هزینه ها را از شبکه مالی کشور پرداخت کرد. بنابراین برای پرداخت هزینه آزمون تافل می توانید از یکی از کردیت کارت های ویزا کارت یا مسترکارت استفاده کنید. در صورتی که قادر به استفاده از کارت های اعتباری گفته شده نیستید، می توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده نمایید.

حال که با نحوه پرداخت هزینه آزمون تافل آشنا شدید می توانید برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون تافل خود از طریق لینک زیر اقدام کنید.

پرداخت هزینه ی آزمون تافل

ثبت نام آزمون تافل

آزمون آیلتس IELTS

آزمون آیلتس نیز همانند تافل یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی زبان است. آیلتس (IELTS) مخفف عبارت International English Language Testing System است که به معنای سیستم ارزیابی بین‌المللی زبان انگلیسی‌ است. در واقع آیلتس آزمونی بریتانیایی بوده و از این نظر هم ردیف با تافل، آزمون آمریکایی قرار می‌گیرد. آزمون آیلتس معیاری برای سنجش دانش زبان انگلیسی اشخاصی است که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند و یا به آن کشورها مهاجرت نمایند. مدرک آیلتس نیز مانند مدرک تافل در همه کشورهای انگلیسی زبان و دیگر کشورهایی که رشته‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند، معتبر است. آیلتس توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود. آزمون آیلتس در بیش از 800 مرکز امتحانی واقع در 130 کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. آزمون آیلتس در دو نوع عمومی (General Training) و آکادمیک (Academic Training) برگزار می‌شود. آزمون آکادمیک آیلتس مخصوص کسانی است که می‌خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند. اما آزمون عمومی آیلتس مخصوص کسانی است که می‌خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند. در آزمون آیلتس چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن ارزیابی می شود. بخش های شنیدن و صحبت کردن برای دو نوع آزمون مشابه است ولی دو بخش دیگر متفاوت است.

آزمون آیلتس

مراحل آزمون آیلتس

شنیدن (Listening)

این بخش 40 دقیقه زمان دارد. 30 دقیقه برای شنیدن فایل های صوتی و 10 دقیقه برای انتقال جواب ها به پاسخ نامه می باشد. این بخش ازآزمون آیلتس شامل 4 سوال در چهار قسمت و 40 سوال است. دو قسمت اول شامل موضوعات روزمره و اجتماعی و مکالمه بین دو نفر است. دو قسمت بعدی شامل موضوعات آکادمیک به صورت مکالمه بین چند نفر و سخنرانی می باشد. نکات این بخش این است که قبل از پخش شدن فایل های صورتی فرصت دارید تا سوالات را مرور کنید زیرا فایل صوتی فقط یکبار پخش می شود.

خواندن (Reading) عمومی

این بخش 60 دقیقه زمان و 40 عدد سوال دارد. این بخش دارای 3 متن با حدود ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه می باشد. متون به کاررفته در این بخش از مجلات، جزوات، کتابها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آن افراد غیر متخصص است. قسمت اول درباره امور روزمره اجتماعی، قسمت دوم درباره جزوات آموزشی و نیازهای رفاهی و قسمت سوم درباره یک موضوع عمومی می باشد. در این بخش برخلاف بخش قبلی زمان اضافی برای انتقال جواب ها به پاسخ نامه به شما داده نمی شود.

خواندن (Reading) آکادمیک

این بخش همانند آزمون جنرال 60 دقیقه زمان و 40 عدد سوال دارد. همچنین دارای 3 متن با ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه می باشد. متون این بخش شامل متنی از کتاب‌ها، مجلات و جزوات عمومی، متنی علمی و آکادمیک و متنی علمی با نوشتاری استدلالی می باشند. در این بخش برخلاف بخش قبلی زمان اضافی برای انتقال جواب ها به پاسخ نامه به شما داده نمی شود.

نوشتن (Writing) عمومی

این بخش 60 دقیقه زمان دارد. این بخش شامل دو  مرحله است. مرحله اول نوشتن نامه ای (رسمی یا غیررسمی) به یک شخص فرضی با توضیح یک مسئله یا مشکل برای آن فرد است. این متن باید دارای حداقل 150 کلمه باشد و معمولا حدود 20 دقیقه زمان می برد. مرحله دوم باید نظر خود را درباره موضوعی در حدود 250 کلمه در 40 دقیقه بنویسید.

نوشتن (Writing) آکادمیک

این بخش نیز همانن جنرال 60 دقیقه زمان دارد و شامل دو مرحله است. مرحله اول باید اطلاعات یک جدول یا نمودار را در حدود 150 کلمه در 20 دقیقه تحلیل یا توصیف کنید. مرحله دوم مخالفت یا موافقت خود درباره یک موضوع را در حدود 250 کلمه در 40 دقیقه بنویسید.

صحبت کردن (Speaking)

این بخش 11 تا 14 دقیقه زمان دارد و شامل سه مرحله است. در مرحله اول باید به سوالات عمومی و شخصی درباره خودتان (محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی، تحصیلات و علایق) پاسخ دهید. مرحله دوم به شما یک کارت داده می شود که یک موضوع و چند سوال بر روی آن نوشته شده است. شما باید یک دقیقه به موضوع فکر کرده سپس 2 دقیقه درباره آن صحبت کنید. مرحله سوم مکالمه با مصاحبه کننده درباره موضوعی است که در بخش دوم درباره آن صحبت کردید.

مراحل آزمون زبان آیلتس

نکات مربوط به آزمون آیلتس

 • هزینه آزمون آیلتس با توجه به مراکز مختلف برگزاری آزمون متفاوت می باشد.
 • کل نمره آزمون آیلتس 9 نمره است.
 • اعتبار مدرک آیلتس به مدت 2 سال می باشد.
 • مدت زمان آزمون آیلتس حدود 2 ساعت و 55 دقیقه (شامل 10 دقیقه استراحت) می باشد.
 • زمان اعلام نتایج آزمون آیلتس 10 تا 12 روز بعد از برگزاری آزمون می باشد.
 • برای شرکت در دو آزمون متوالی محدودیتی وجود ندارد.

نحوه ثبت نام آزمون آیلتس

برای ثبت نام آزمون آیلتس وارد سایت مورد نظر خود شوید و نوع آزمون آیلتس خود را انتخاب کنید. سپس تاریخ مدنظر خود را انتخاب کرده و حساب جداگانه ­ی British Council را ایجاد کنید. در انتها نیز پس از پرداخت هزینه آزمون آیلتس ، ثبت نام شما نهایی می شود.

 

نحوه پرداخت هزینه آزمون آیلتس

برای پرداخت هزینه آزمون آیلتس نیاز به پرداخت ارزی خواهید داشت که این کار با استفاده از شبکه های مالی ایران امکان پذیر نیست. به همین دلیل نیاز به بکار گیری روش های جایگزین مثل استفاده از انواع کردیت کارت مثل ویزا کارت یا مستر کارت فیزیکی یا مجازی دارید. نمونه ی دیگر برای نحوه ی پرداخت هزینه ی آزمون با استفاده از یکی از انواع کیف پول الکترونیکی مثل پی پال یا اسکریل است. چنانچه به این متد های پرداخت ارزی دسترسی ندارید می توانید با استفاده از خدمات خرید از سایت های خارج ایرانیکارت و بدون نیاز به کارت یا کیف پول نسبت به پرداخت هزینه آزمون آیلتس خود اقدام نمایید.

حال که با نحوه پرداخت هزینه آزمون آیلتس آشنا شدید می توانید برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس خود از طریق لینک زیر اقدام کنید.

پرداخت هزینه ی آزمون آیلتس

آزمون PTE

آزمون انگلیسی پیرسون یا آزمون PTE که مخفف کلمه Pearson Test of English است، همانند آیلتس و تافل یکی از معتبرترین آزمون های بین المللی زبان می باشد. آزمون PTE برای کسانی است که قصد تحصیل یا مهاجرت به خارج از کشور به خصوص استرالیا و کانادا را دارند مناسب می باشد. این آزمون توسط سازمان پیرسون انجام شده و گواهینامه PTE برای ادامه تحصیل مورد پذیرش می باشد. آزمون PTE سه  نوع عمومی (General) ، آکادمیک (Academic) و کودکان و نوجوانان (Young Learners) دارد. آزمون PTE همانند آزمون تافل و آزمون آیلتس چهار مهارت اصلی زبان خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن ارزیابی می شود. در حال حاضر ایران این آزمون را برگزار نمی کند و جهت شرکت در این آزمون باید به کشورهای همسایه مانند آذربایجان، ترکیه، امارات متحده عربی سفر کرد. محبوبیت و درخواست های این آزمون به طور چشمگیری رو به افزایش است.

آزمون pte

مراحل آزمون  PTE

صحبت کردن و نوشتن (Speaking and Writing)

در این بخش دو مهارت صحبت کردن و نوشتن ارزیابی می شود. زمان این بخش 77 تا 93 دقیقه می باشد. در قسمت صبحت کردن مواردی همچون روخوانی با صدای بلند از روی متن، تکرار جملاتی که برای شما پخش می شود، صحبت درباره یک نمودار، پاسخ کوتاه به سوالاتی که پرسیده می شود و صحبت درباره سخنرانی که برای شما پخش می شود. در قسمت نوشتن شما باید دو متن بنویسید. متن اول جواب یک سوالی است که از شما پرسیده می شود. این متن باید حدود 200 تا 300 کلمه باشد و 20 دقیقه زمان دارد. متن دوم خلاصه کردن متنی است که در اختیار شما قرار داده می شود. این خلاصه باید دارای حداکثر 75 کلمه و نکات کلیدی متن باشد و 10 دقیقه زمان دارد.

خواندن (Reading)

این بخش حدود 31 تا 40 دقیقه زمان دارد. پس از خواندن متن ها معمولا سوالات به این شکل هستند: سوالات چند گزینه، چیدن پاراگراف ها به ترتیب صحیح، پر کردن جاهای خالی با واژه های مناسب و کامل کردن متن ناقص با جملات داده شده می باشد.

شنیدن (Listening)

بخش آخر آزمون بخش شنیداری می باشد که حدود 45 تا 57 دقیقه زمان دارد. موارد سوال این بخش شامل خلاصه کردن یک فایل صوتی سخنرانی ، سوالات چند گزینه، پرکردن جاهای خالی با کلمات صحیح، مشخص کردن خلاصه درست از یک فایل صوتی و مشخص کردن کلمات نادرست از یک متن، نوشتن جملات فایل صوتی می باشد.

منایع آزمون pte و ثبت نام pte

نکات مربوط به آزمون PTE

 • آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود.
 • هزینه آزمون PTE باتوجه به محل برگزاری آن متفاوت است. هزینه ثبت نام آزمون PTE در ترکیه 1000 لیر، آذربایجان 170 دلار، امارات 1050 درهم و عراق 217 دلار می باشد.
 • کل نمره آزمون PTE ، از 90 نمره است.
 • اعتبار مدرک PTE به مدت 2 سال می باشد اما استثنائا برای کشور استرالیا دارای 3 سال اعتبار است.
 • مدت زمان آزمون PTE حدود 3 ساعت می باشد.
 • زمان اعلام نتایج آزمون PTE  پنج روز بعد از برگزاری آزمون می باشد.
 • هر فرد می تواند هر 5 روز یکبار در آزمون PTE شرکت کند.
 • آزمون PTE آکادمیک حداقل در هر ماه 6 تا 8 بار در سرتاسر جهان برگزار میگردد.
 • نوع عمومی آزمون PTE نیز در سه ماه می، دسامبر و ژوئن برگزار می شود.
 • شما تا 24 ساعت قبل از شروع برگزاری نیز فرصت ثبت نام خواهید داشت.
 • آزمون PTE فقط برای افراد بالای 16 سال برگزار میگردد. نوع Young Learners مناسب سنین 6 تا 13 سال است که توسط مدارس و زیر نظر سازمان PTE برگزار می شود.
 • در صورتی که بین 16 تا 18 سال باشید حتما باید رضایت نامهی کتبی والدین یا قیم ها موجود باشد.

نحوه ثبت نام آزمون PTE

ثبت نام آزمون PTE با مراجعه به سایت PTE روند ثبت نام خود را با ارائه­ ی مدارک لازم و پرداخت هزینه آزمون PTE (در هر کشوری متغیر بوده و می­توانند طبق پول رایج کشور خود پرداخت کنند) در روز برگزاری آزمون در جلسه شرکت کنند. ضمنا حتما باید دارای پاسپورت معتبر به همراه کارت ورود به جلسه­ ی امتحان نیز باشند.

نحوه پرداخت هزینه آزمون PTE

به دلیل اینکه آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود، برای پرداخت هزینه آزمون PTE نیاز به پرداخت ارزی دارید. این کار در ایران و با شبکه بانکی آن امکان پذیر نیست. شما برای پرداخت هزینه آزمون PTE خود باید از انواع کارت های اعتباری مانند مسترکارت یا ویزاکارت و یا انواع کیف پول الکترونیکی مانند پی پال استفاده کنید. چنانچه به هیچ یک از این روش ها دسترسی ندارید می توانید با استفاده از خدمات ایرانیکارت نسبت به پرداخت هزینه آزمون PTE خود اقدام نمایید.

 

حال که با نحوه پرداخت هزینه آزمون PTE آشنا شدید می توانید از طریق لینک زیر نسب به پرداخت هزینه آزمون PTE خود اقدام کنید همانطور که می دانید هزینه آزمون PTE ترکیه، 880 لیر است که میتوانید ووچر آن را با تخفیف ویژه با مبلغ 820 لیر از ایرانیکارت تهیه کنید. برای استفاده از این تخفیف می توانید از طریق لینک زیر اقدام کنید.

پرداخت هزینه ی آزمون PTE

سفارش ووچر آزمون PTE

آزمون GRE

GRE مخفف عبارت Graduate Record Examinations است. در حقیقت آزمون GRE یک فیلتر برای ورود به تحصیلات تکمیلی است و در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص آمریکا و کانادا، یکی از معیارهای اصلی سنجش و انتخاب دانشجوهای همین آزمون GRE است. هدف آزمون GRE سنجش توانایی های تحصیلی افرادی است که متقاضی تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی هستند، است. در آزمون GRE سه موضوع اصلی محاسبات ریاضی (علم ریاضی، احتمالات، جبر و هندسه‌) ، درک مطلب و مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمون به دو صورت کاغذی (Paper base) و کامپیوتری (Computer base) برگزار می شود. نوع کامپیوتری آزمون GRE در ایران در دفعات متعدد برگزار می‌شود. نوع کاغذی این آزمون سالی سه بار برگزار می شود، یک بار در اکتبر و یک بار در نوامبر و یک بار هم در فوریه. نمرات این آزمون تقریبا 15 روز پس از برگزاری آماده خواهد شد و لازم به ذکر است جهت ارسال نمرات به دانشگاه تا 4 دانشگاه رایگان می باشد در صورت ماندن برای پس از برگزاری رایگان نخواهد بود . آزمون GRE در سطح خود نسبت به آزمون آیلتس و تافل دشوارتر است و به همان میزان از اعتبار بیشتری نیز برخوردار است. آزمون GRE دو نوع عمومی (General) و سابجکت (Subject) دارد. آزمون GRE از نوع سابجکت در زمینه ­های زیست شناسی، شیمی، ادبیات، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی است که برای متقاضیان مربوطه سطح دانش علمی آنان را می­سنجد.

ثبت نام آزمون gre

مراحل و ساختار آزمون GRE

استدلال کلامی (Verbal Reasoning)

این بخش از آزمون GRE شامل دو مجموعه 20 سوالی است که زمان هر مجموعه 30 دقیقه (در کل 60 دقیقه) می باشد. سوالات این بخش شامل تحلیل واژگان (مترادف ها، متضادها و تطابق لغات) و درک مطلب می باشد. در واقع در این بخش توانایی شما در تجزیه و تحلیل مطالب نوشتاری و ترکیب حاصل از آنها و همچنین روابط بین اجزای جمله و تشخیص روابط میان کلمات در یک متن تخصصی ارزیابی می‌گردد. نمره این بخش از 130 تا 170 می باشد.

استدلال کمی (Quantitative Reasoning)

این بخش همانند بخش  قبل شامل دو مجموعه 20 سوالی است که زمان هر مجموعه 35 دقیقه (در کل 70 دقیقه) می باشد. سوالات این بخش ریاضیات و مهارت های محاسباتی می باشد که دارای سطح ساده و در حد دوره دبیرستان است. عاملی که باعث می شود افراد در این بخش نمره کافی بدست نیاورند عدم دقت و سرعت کافی است. تنها بخشی که ممکن است بیشترین اشتباه صورت گیرد سوالات مربوط به نمودار است. نمره این بخش 130 تا 170 است.

نوشتار تحلیلی (Analytical Writing)

این بخش شامل نوشتن دو مقاله تحلیلی استنتاجی می شود. هر کدام از آنها 30 دقیقه (در کل 60 دقیقه) زمان دارد. در بخش اول به شما یک موضوع داده می شود که باید درباره آن یک مقاله بنویسید. تحلیل دقیق موضوع، گرامر نسبتا پیچیده، تعداد لغات و .. در این بخش بر روی نمره شما تاثیر بسزایی دارند. در بخش دوم درباره موضوعی کمی توضیح داده می شود که شما باید آن را تحلیل کنید و اگر مشکلی دارد بازگو کنید.

پرداخت هزینه آزمون های زبان، آزمون تافل ، آزمون آیلتس ، آزمون PTE و آزمون GRE

نکات مربوط به آزمون GRE

 • هزینه ثبت نام آزمون GRE برابر 205 دلار می باشد.
 • نمره بخش استدلال کلامی و کمی بین 130 تا 170 و نمره نوشتار تحلیلی از 0 تا 6 می باشد.
 • اعتبار مدرک GRE به مدت 5 سال می باشد.
 • مدت زمان آزمون GRE از نوع عمومی حدود 3 ساعت و 45 دقیقه و از نوع سابجکت حدود 2 ساعت و 50 دقیقه می باشد.
 • زمان اعلام نتایج آزمون GRE بین 10 تا 15 روز بعد از برگزاری آزمون می باشد.
 • هر فرد هر 21 روز یکبار می تواند در آزمون GRE شرکت کند.
 • هر فرد در سال می تواند فقط 5 مرتبه در آزمون GRE از نوع جنرال کامپیوتری شرکت کند (اگر در این آزمون ثبت نام کنید و سپس تصمیم به کنسل کردن آن بگیرید نیز جز این 5 مرتبه حساب خواهد شد).
 • نوع کاغذی و نوع سابجکت آزمون GRE نیز تنها سه بار در سال یعنی در ماه های سپتامبر، اکتبر و آوریل برگزار می گردد و زمان ثبت نام شما محدود به این 3 ماه در سال خواهد بود.
 • آزمون GRE در هر موقعی از سال برگزار میگردد و شما شانس ثبت نام در این آزمون را خواهید داشت که در اکثر موارد نوع کامپیوتری غالب است.
 • با توجه به اینکه این آزمون برای ورود به مقاطع فوق لیسانس، دکتری و بالاتر در دانشگاه­های آمریکا و بیش از 160 کشور جهان مورد نیاز است پس حداقل سن شما در زمان ثبت نام باید 21 سال تمام باشد.

نحوه ثبت نام آزمون GRE

در ابتدا برای ثبت نام آزمون GRE وارد سایت موردنظر خود می­ شوید و نوع آزمون GRE خود را انتخاب می­کنید (کاغذی یا اینترنتی و General یا Subject). سپس تاریخی که مدنظر دارید را انتخاب کرده و حساب جداگانه ­ی ETS را ایجاد می­ کنید. در انتها نیز پس از پرداخت هزینه­ آزمون gre، ثبت نام را نهایی می ­شود.

نحوه پرداخت هزینه آزمون GRE

شما برای پرداخت هزینه آزمون GRE می توانید از خدماتی همچون کارت های اعتباری و کیف پول های الکترونیکی استفاده کنید. برای این کار میتوانید از خدمات ایرانیکارت بهره مند شود و نسبت به پرداخت هزینه آزمون GRE خود را اقدام کنید.

حال که با نحوه پرداخت هزینه آزمون GRE آشنا شدید می توانید برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون GRE خود از طریق لینک زیر اقدام کنید.

پرداخت هزینه ی آزمون GRE

 

آزمون تافل ، آیلتس ، PTE و GRE در کدام کشورها اعتبار دارند؟

کشور / آزمون آزمون تافل آزمون آیلتس آزمون PTE آزمون GRE
آمریکا
کانادا
استرالیا
بریتانیا / انگلستان
ایرلند
نیوزیلند
سوئد
بلژیک
فنلاند
مالزی
ایتالیا
هلند
هند
آلمان
اسپانیا
فرانسه
روسیه
سوئیس
آرژانتین
اندونزی
نروژ
فیلیپین
اتریش
یونان
هنگ کنگ
سنگاپور
1041 بازدید
مقایسه آزمون های زبان و هرآنچه باید درباره آن ها بدانید (راهنمای تصویری و جدول)
اگر قصد مهاجرت برای کار یا زندگی یا ادامه تحصیل در کشورهای آسیایی، اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا...
4.75 از 4 رای ثبت شده

نظرات

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
جدیدترین مفیدترین
 1. ممنون از مطلب بسیار جامع و کاملی که گذاشتید.
  من قبلا پرداخت هزینه آزمون آیلتس را از طریق سایت شما انجام دادم و از اولین تجربه خریدم از شما راضی بودم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام. ممنون از اعتماد و همراهی شما کاربر گرامی

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 2. مرسی از مطالب خوبتون
  واسه کشور های اروپایی کدوم آزمون مورد قبول دانشگاه های بیشتری هست؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام. در اروپا آزمون آیلتس بیشتر مورد قبول واقع می شود.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 3. مقایسه جامع و خوبی بود، اما ای کاش بیشتر توضیح می‌دادید که بهترین انتخاب برای اهداف مختلف کدوم یکی از آزمونها می‌تونن باشم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • این قضیه خیلی به هدف شما داوطلب از مهاجرت بستگی داره که معمولاً این اطلاعات هنگام درخواست پذیرش اعلام می گردد.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 4. آیا چنین مقایسه ای برای آزمون های زبان آلمانی و فرانسه هم موجوده ؟؟
  مچکر

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام. خیر اما در آینده نزدیک به این موضوع نیز پرداخته خواهد شد.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 5. ممنون واقعا اين مطلب دغدغه خيلي از كساني هست كه در فكر مهاجرت هستند.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 6. با تشکر از تک تک خدماتتون. یه سوال داشتم. ایا استفاده از وچر جهت پرداخت ازمون PTE راه حل مطمنی هست ؟؟؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام. بله هیچ مشکلی نخواهد داشت. البته طبیعتاً بایستی نسبت به اعتبار صادر کننده ووچر نیز اطمینان داشته باشید. اما پرداخت با ووچر امن و بدون نیاز به واسطه خواهد بود.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 7. سلام ممنون از مقاله کامل شما. می تونم بپرسم از چند روز قبل از تاریخ مورد نظر برای امتحان میشه توی ایرانیکارت برای ثبت درخواست پرداخت اقدام کرد؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام. پرداخت آزمون در ایرانیکارت طی یک تا 3 ساعت انجام میشه. اما مهلت ثبت نام در آزمون های مختلف متفاوت است. به علاوه در نظر داشته باشید که با نزدیک تر شدن به تاریخ آزمون هزینه ثبت نام افزایش می یابد.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 8. سوالات greفقط سوال زبان هست یا موارد دیگه هم ازمون گرفته میشه؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • GRE در واقع یک آزمون زبان مفهومی به حساب میاد. یعنی مهارت زبان انگلیسی داوطلب را در تحلیل مفاهیم می سنجد.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 9. فقط پرداخت آزمون های نام برده شده انجام میشه ؟ یا آزمون های متقرقه هم پرداخت دارید ؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام. پرداخت هزینه انواع آزمون ها انجام می پذیرد.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 10. ممنون از مطلب عالی که گذاشتید
  شما پرداخت ازمون زبان های دیگه ای هم انجام میدید؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • سلام. بله پرداخت هزینه انواع آزمون های خارجی با خدمات ایرانیکارت انجام پذیر است.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 11. برای من همیشه سوال بود که تفاوت آزمون آیلتس و تافل دقیقا چیه. ممنون از مطلب خوبتون

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام ممنون از مطلب خوبتون میشه راجع به نحوه سوالات آزمون تافل و آیلتس هم یه توضیحی بدید.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟