021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

میم کوین یا طلای دیجیتال؟ دنیای کریپتو به کدام سمت خواهد رفت؟

تاریخ انتشار : 6 خرداد 1400تاریخ بروزرسانی : 2 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

در تب داغ خرید و فروش ارزهای دیجیتال که این روزها شاهدش هستیم، ظهور آلت کوین هایی مانند دوج کوین، شیبا و … بیشتر از آنچه فکرش را می‌کردیم مورد استقبال قرار گرفت! این ارزها که اصطلاحا میم کوین لقب گرفته‌اند، چقدر می‌تواند در مسیر آینده بیت کوین و ارزهای دیجیتال نقش داشته باشند؟ در این مطلب که در واقع برگردانی از مصاحبه پاول برودی، کارشناس مطرح بلاک‌چین است، به این سوال پاسخ می‌دهیم. با ایرانیکارت همراه باشید.

آنچه خواهید خواند:

  • بیت کوین و اتریوم رشد قابل توجهی در هفته‌های اخیر داشته‌اند و ارزش بازارها با میلیاردها دلار افزایش پیدا کرده است.
  • پاول برودی، کارشناس مطرح بلاک‌چین، پیش‌بینی می‌کند که در سال پیش رو، حداقل ۳ اکوسیستم متفاوت در ارزهای دیجیتال خواهیم داشت و دیگر مردم ارزهای دیجیتال را یک فضای واحد و یکپارچه نمی‌دانند.
  • به گفته برودی: «در آینده نزدیک، ما دیگر از کریپتوکارنسی به عنوان یک فضای یکپارچه صحبت نمی‌کنیم بلکه از اکوسیستم اتریوم یا ارزش پیشنهادی بیت کوین و سایر ارزها خواهیم گفت.»

میم کوین، بیت کوین یا اتریوم؟ مسئله این است!

فضای ارزهای دیجیتال می‌تواند به سه شاخه مجزا تقسیم شود و مردم دیگر از آن به عنوان یک موجودیت واحد صحبت نمی‌کنند. این موضوعی است که پاول برودی، کارشناس مطرح بلاک‌چین عنوان می‌کند.

در هفته‌ها و ماه‌های گذشته، اتر و بیت‌کوین با جذب میلیاردها دلار ارزش بازار خود را به شدت افزایش داده‌اند. موضوعی که از داده‌های سایت کوین‌مارکت کپ می‌توان به آن رسید.

بیت کوین که بزرگ‌ترین ارز دیجیتال از لحاظ حجم بازار است، در روزهای اخیر اصلاحی تقریبا ۳۰ درصدی را تجربه کرد و قیمت دلاری آن تا حدود ۳۰ هزار دلار کاهش یافت. اکنون این ارز دیجیتال از نواحی نزدیک به ۳۰ هزار دلار به نواحی قیمتی بالاتر بازگشته است. اما سوال اینجاست که تا چه زمان چشم ما همچنان به بیت کوین به عنوان لیدر بازار خیره می‌ماند؟

همچنین بخوانید: آینده ارز دیجیتال شیبا اینو

در حال حاضر ۳ روند کاملا متفاوت در دنیای ارزهای دیجیتال در جریان است. این موضوعی است که پاول برودی در مصاحبه روز سه‌شنبه خود مطرح کرد:

۱. میم کوین ها

اولین دسته‌بندی متفاوتی که برودی مطرح کرد، «میم کوین ها» هستند. ارزهایی مانند دوج کوین یا ارز دیجیتال شیبا. این آلتکوین ها ابتدا با اهداف طنز و شوخی وارد بازار شدند. هرچند رشد افسانه‌ای آنها اصلا موضوع خنده‌داری نیست! از ابتدای سال میلادی جاری، قیمت دلاری دوج کوین رشدی ۷۰۰۰ درصدی را تجربه کرد!

برودی می‌گوید این بخش از ارزهای دیجیتال، می‌تواند برای سرمایه‌گذای با اهداف نه چندان جدی و سرگرمی‌مانند شناخته شود. هرچند من نمی‌توانم وضعیت این بخش از بازار را دقیق پیش‌بینی کنم اما فکر نمی‌کنم نقش پررنگی در اکوسیستم ارزهای دیجیتال در آینده داشته باشند.

میم کوین یا بیت کوین

۲. طلای دیجیتال: بیت کوین

قسمت بعدی اکوسیستم ارزهای دیجیتال، بیت کوین است. این ارز دیجیتال به عنوان یک رقیب جدی برای طلا به عنوان اهرم ضدتورمی و مطمئن شناخته می‌شود. هرچند در حال حاضر، نوسانات قیمتی بیت کوین بسیار بیشتر از طلا است.

بر اساس گفته‌های برودی، بیت کوین از جهاتی بهتر از طلا است: «وقتی قیمت طلا بالا می‌رود، مردم بیشتر طلا استخراج می‌کنند؛ این اتفاقی است که برای بیت کوین نمی‌افتد.»

تعداد کل بیت کوین ها عددی محدود به ۲۱ میلیون بیت کوین است. این در حالی است که تا کنون بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده است. استخراج بیت کوین توسط سیستم‌های سخت‌افزاری قدرتمند (ماینرها) و با حل معادلات پیچیده مربوط به بلاک‌ها صورت می‌گیرد.

برودی می‌گوید: «اگر همه به این نتیجه برسند که بخشی از سبد سرمایه‌گذاریشان باید بیت کوین باشد، قیمت آن بسیار بالا خواهد رفت!»

همچنین بخوانید:‌ بیت کوین چیست؟

۳. اکوسیستم اتریوم

سومین اکوسیستم ارزهای دیجیتال، اکوسیستم اتریوم است. برودی معتقد است اتریوم یک اکوسیستم کاملا تجاری در ارتباط با بخش های مختلف اقتصاد غیرمتمرکز ایجاد خواهد کرد. او می‌گوید: «تقاضا برای این موضوع بسیار زیاد است. تقاضایی که به رشد این اکوسیستم منجر خواهد شد.»

مارک کوبان، سرمایه‌گذار مطرح، به صورت کاملا جدی از اتریوم حمایت می‌کند. او معتقد است تعداد تراکنش‌هایی که رفته رفته با توسعه بیشتر اتریوم افزایش می‌یابد، سرانجام بیت کوین را پشت سر خواهد گذاشت. دیگر کارشناسان نیز معتقدند اتریوم شانس بیشتری برای تبدیل شدن به یک ارز رایج جهانی را دارد.

همچنین بخوانید:‌ اتریوم چیست؟

به همین دلایل است که برودی معتقد است فضای ارزهای دیجیتال در سال‌های آینده یکپارچه نخواهد بود و از زیر مجموعه‌های کاملا مجزا و مستقلی تشکیل خواهد شد.

سلب مسئولیت: این بلاگ صرفا با هدف آموزش و اطلاع‌رسانی در حوزه ارزهای دیجیتال نگارش شده و ایرانیکارت به هیچ‌وجه توصیه‌ای به خرید یا فروش ارزهای دیجیتال ندارد. بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک و پرنوسان است و ورود به آن نیازمند دانش و تجربه کافی در حوزه کریپتوکارنسی و معاملات بازارهای مالی است.

667 بازدید
میم کوین یا طلای دیجیتال؟ دنیای کریپتو به کدام سمت خواهد رفت؟
در تب داغ خرید و فروش ارزهای دیجیتال که این روزها شاهدش هستیم، ظهور آلت کوین هایی مانند...
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید