021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

نکات مهاجرت تحصیلی در دوران پسا کرونا

تاریخ انتشار : 12 خرداد 1399 متفرقه

مهاجرت تحصیلی در دوران پسا کرونا هم مانند تمامی ابعاد زندگی ما، قطعا دچار تغییراتی شده است که این تغییرات به نسبت اهمیت این موضوع برای شما، متغیر است. چه بسا دانشجویان زیادی که بار سفر را بسته بودند و از هفت خان رستم مهاجرت تحصیلیشان با رعایت تمام نکات گذشته بودند و این فاجعه منحوس کرونا بر سر راهشان قرار گرفت و تغییرات بسیار بزرگی در برنامه هایشان رخ داد. ولی خب، به بیان بزرگ تر ها، دنیا به آخر نرسیده است، یعنی هنوز نرسیده است و تا شقایق هست زندگی باید کرد و همین نکته امیدی را در دل دانشجویان برای سال آتی زنده نگه داشته است. هر چند شاید باید باز با آزمون آیلتس و تافل سرشاخ شوند و از سد اپلای کردن بگذرند و باز وقت سفارت بگیرند و با نماینده سفرا همصحبت شوند و راه هایی را برای پرداخت های دانشجویی بیابند.

در ادامه در این مقاله به مرور موارد مهمی مانند پرداخت های دانشجویی و آزمون ها و هچنین تغییرات شرایط اپلای کردن، میپردازیم. با ایرانیکارت همراه باشید تا بیشتر نکات تحصیل در خارج از کشور را مرور کنیم.

مهاجرت تحصیلی در دوران پندمیک کرونا

در ادامه به تغییرات اعمال شده در نحوه پرداخت ها،اپلای و آزمون های زبان و تغییرات و موارد مشابه میپردازیم

نکات مهاجرت تحصیلی در دوران پسا کرونا

نکات اپلای کردن و ارسال مدارک

اپلای (Apply) یا درخواست پذیرش، به اقداماتی گفته می شود که معمولا منجر به گرفتن پذیرش از دانشگاه های خارجی (Admission) می شود. درواقع همان درخواستی است که شما برای ادامه تحصیل در خارج از کشور به صورت رسمی به دانشگاه موردنظر ارسال می کنید. موقعیت کرونا یک پدیده نو بود و اینگونه نیست که بگوییم مانند چند سال پیش نیاز است که آن اقدامات به خصوص صورت گیرد تا گره از کار دانشجویان باز شود. خیر؛ اگر اپلای کرده اید و پذیرش خود را دریافت کرده اید و یا حتی در شرف آن بودید، حال وقت آن است که دوباره مکاتبه با دانشگاه را شروع کنید و یا در انتظار تصمیمات آنها باشید تا در زمان مشخص، ملزم به انجام ابلاغات آنها بشوید. نگران تاخیر در پاسخگویی هم نباشید که بسیار حجم کاری دانشگاه ها بالا رفته اند.

اگر میخواهید که بیخیال مهاجرت تحصیلی بشوید و یا حتی آنرا به چند سال دیگر موکول کنید، باید بدانید که این پندمیک گسترده میتواند تاثیرات مثبتی نیز داشته باشد و این بیماری حال باعث وجود آمدن یک فضای رقابتی برای دانشگاه ها بر سر جذب دانشجو و راه های برگزاری کلاس ها میباشند. در آخر باید گفت که اگر تصمیمی در این باب گرفته اید و تا مراحلی نیز پیش رفته اید، آن را به دست فراموشی نسپارید که ممکن است فقط پشیمانی اش برایتان بماند.

به عنوان نکته آخر این قسمت نیز باید بیان شود که تنها منبع خود را سایت دانشگاه ها بگذارید و اطلاعات خود را از آنها دریافت کنید. این مورد میتواند از مهمترین نکات مهاجرت تحصیلی باشد.

نکات مدارک زبان و اعتبار آزمون های مشابه آنلاین

همانطور که مستحضر هستید، یکی از نکات مهم مهاجرت تحصیلی، مسلط بودن به حداقل یک زبان خارجی است. ممکن است کشور مقصد شما برای تایید مدارک شما فقط به زبان انگلیسی اتکا کند که این بهترین حالت آن است که با سپری کردن آزمون آیلتس و یا تافل و گرفتن نمره قبولی به بقیه مراحل برسید. ولی گاهی نیاز است تا شما زبان منحصر به فرد کشور مقصد خود را نیز فراگیرید.

ولی خب این داستان آزمون های زبان نیز از قاعده پندمیک کرونا در امان نبودند و تمام داوطلبان این آزمون به برنامه هایشان خدشه هایی وارد شد.

چند دانشگاه و اپلیکیشن کمک زبان آموزی از جمله دولینگو، اقدام به طراحی و برگزاری آزمون هایی مشابه با آزمون های معمول از جمله تافل و آیلتس کردند و زبان آموزانی را که قصد امتحان دادن را داشتند، زمینه ای را فراهم کردند و آزمون هایی را با همان میزان اعتبار و درجه سختی، ترتیب دیدند. مساله مهمی که قبل از گذراندن این آزمون ها باید به آنها دقت کنید این است که آیا دانشگاه مورد نظر شما از آن پشتیبانی میکند و آن را معتبر به حساب می آورد و یا خیر. شما میتوانید پس از تحقیقات خود، از طریق ایرانیکارت در آزمون دولینگو شرکت فرمایید.

 

پرداخت های دانشجویی

نکات پرداخت های دانشجویی و پرداخت اپلیکیشن فی

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی و زندگی در خارج از کشور را دارند همواره باید پرداخت هایی را تحت عناوین مختلفی بپردازند و گاهی نیاز است تا زمانی که در کشور مقصد خود هستند مبالغی را دریافت و یا ارسال کنند. راه های مختلفی از درگاه های متفاوتی برای مرتفع کردن نیاز های مالی دانشجویان فراهم است. به طور مثال اگر دانشجویی خارج از ایران نیاز به دریافت پول داشته باشد و به هر دلیلی هنوز موفق به افتتاح حساب نشده باشد، میتواند از طریق پی پال ، مبلغ مورد نیاز خود را دریافت کند و استفاده کند. یکی دیگر از راه ها حواله های بانکی هستند که در مرحله اول دانشجو نیاز به یک حساب بانکی معتبر است تا بتواند از طریق حواله مبلغ مورد نیاز را دریافت کند.

اپلیکیشن فی هم به نسبت کشور مقصد و رشته و دانشگاه مورد نظر شما متغیر است که میتوانید با در نظر گرفتن زمان آن این خدمت را از طریق پرداخت اپلیکیشن فی ایرانیکارت انجام دهید.

مقاله های مرتبط:

روش های انتقال پول به خارج کشور

نحوه ارسال حواله وسترن یونیون در ایران

نکات آخر

مهاجرت تحصیلی و کرونا، این دو شیری هستند که در یک قلمرو نمیگنجند و قطعا یکی همیشه مانع دیگریست. حال که مردم دنیا به محدودیت سفر روبرو شدند و در قرنطینه روزگار میگذرانند، باید بدانند که اگر میخواهند برنامه های پیشین خود را همچون مهاجرت تحصیلی از سر بگیرند، باید از این زمان به فکر باشند. مشکل کرونا یک پدیده جدید برای انسان امروز بود و درس های زیادی را به ما داد. به عقیده بنده اولین و مهمترین درس این بود که کار امروز را نباید به امید ثبات شرایط، به فردا بیاندازیم و چه بسا که هر لحظه دیگر فرصت های دیروز را نداشته باشیم.

شما قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشتید ؟ آیا کرونا نیز برنامه های روتی شما را برهم زد ؟ نظرات و تجربیات خود را در مورد دیگر نکات مهاجرت تحصیلی در این دوران با ما در میان بگذارید.

 

720 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید