021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

کاربردهای اتریوم و نقش آن در دگرگون سازی دنیای فناوری

تاریخ انتشار : 13 تیر 1399تاریخ بروزرسانی : 28 اردیبهشت 1401 ارز های دیجیتال

امروزه افراد بسیاری به دنبال زندگی در دنیایی کاملا غیر متمرکز و بدون واسطه هستند. اولین قدم برای رسیدن به این هدف بشر را استفاده از ارز دیجیتال اتریوم می دانند. از این رو برآنیم تا در این مقاله کاربردهای اتریوم را که می تواند در دنیای واقعی تحول آفرین باشد و تغییرات فراوانی در فناوری ایجاد کند بیان نماییم.

اتریوم

همانگونه که می دانیم بیت کوین اولین نسل بلاک چین است و اتریوم را دومین نسل از فناوری بلاک چین می دانند. با وجود اینکه از نظر امنیت و به عنوان یک دارایی ارزشمند، بیت کوین تا کنون بدون رقیب بوده است، اما ناتوانی این رمزارز در برخی زمینه ها باعث ایجاد شبکه مبتنی بر قراردادهای هوشمند شد که از آن با نام اتریوم یاد می شود.

بلاک چین اتریوم کاربردهایی ویژه ای دارد که نمی توان آنها را از طریق بلاک چین بیت کوین اجرا کرد. پلتفرم اتریوم با وجود دارا بودن نواقص و مشکلاتی همچون تراکنش های نسبتا آهسته روند رو به رشدی دارد بنابراین می توان به تحقق کاربردهای آن امید فراوانی داشت. در ادامه این مقاله مهم ترین کاربردهای اتریوم را ارائه می کنیم.

چنانچه قصد خرید و فروش اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال را دارید می توانید از خدمات مجموعه ایرانیکارت استفاده کنید و درخواست خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید:

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

کاربردهای اتریوم

  • بهبود خدمات مالی و بانکی

اتریوم در زمینه های بانکی و مالی کاربردهای فراوانی دارد که از جمله آن می توان به فعالیت های مرتبط با قراردادها، اوراق قرضه، پرداخت و امور بیمه ای اشاره کرد. برای نمونه فردی را درنظر بگیرید که وام گرفته است و بدون مجوز بانک چند مورد از اقساط ماهانه خود را پرداخت نکرده است؛ در این فرض، بدیهی است که از طرف بانک تمام حقوق وام گیرنده سلب می شود. برای رفع این مشکل می توان از یک قرارداد هوشمند تمام وقت بهره برد که ضمن بیان تمامی شرایط و مقررات پرداخت و دریافت در آن به گونه ای برنامه ریزی شود که درصورت عدم پرداخت اقساط، اتفاقی معین رخ دهد.

نرم افزارهای پرداخت مالی غیر متمرکز، از دیگر کاربردهای اتریوم در دنیای واقعی است. این قبیل پرداخت که از آن با عنوان دیفای (DeFi) یاد می شود، وام ها و قرضهایی را در بر می گیرد که اجرای آنها در بستر قراردادهای هوشمند و صرافی های غیر متمرکز محقق می شود. میکر دائو (MakerDAO) یکی از مشهورترین این پروژه ها است که از طریق قراردادهای هوشمند اتریوم یک رمزارز با قیمت ثابت را ایجاد کرده که نام آن DAI است و با پشتوانه اتر (Ether) کار می کند. نکته قابل توجه در مورد این کوین، قیمت ثابت یک دلاری آن است.

نظام اقتصادی کنونی بر مبنای تراکنش ها عمل می کند، و قراردادهای هوشمند اتریوم تحول بزرگی در این نظام ایجاد خواهند کرد. درصورت تحقق این تحول انتقال هر دارایی ارزشمندی بدون وجود خطرات احتمالی امکان پذیر خواهد شد و ضمن اینکه دیگر نیازی به امضای یک قرارداد سنتی کاغذی نیست، نسخه ای از آن به شکل کدهای رایانه ثبت می شود. برای نمونه برای خرید عکس از سایتی هایی همچون شاتر استوک، شما می توانید بدون نیاز به واسطه ، تصویر مورد نظر خود را از عکاس خریداری نمایید. به این منظور شما کافی است یک قرارداد هوشمند دو طرفه اتریوم را ایجاد کنید.

ارز دیجیتال اتریوم

  • کاربردهای اتریوم در بازارهای پیش بینی

استفاده از قراردادهای هوشمند در بازارهای پیش بینی از دیگر کاربردهای بسیار خوب اتریوم است. بازارهای پیش بینی، بازارهایی هستند که در آن ها می توان نتیجه یک رویداد و یا یک اتفاق ویژه را پیش بینی کرد. هر موضوع قابل پیش بینی قابلیت ورود به این بازار را دارد. مواردی همچون پیش بینی نتیجه یک بازی، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، حدس نوسانات قیمتی یک ارز و غیره.

می توان از قراردادهای هوشمند و توکن های اتریوم برای اعطای پاداش به برندگان این نوع پیش بینی ها، و یا پرداخت هزینه به افرادی که در این بازار شرکت کرده اند استفاده کرد، بدون این که نیازی به اعتماد سازی باشد.

مراکز شرط‌ بندی یا نظر سنجی در ارتباط با لزوم عرضه محصولی خاص توسط یک شرکت از جمله دیگر کاربردهای قراردادهای هوشمند اتریوم هستند. نکته قابل توجه در قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین اتریوم ارزان بودن روند اجرای آن است که می تواند به عنوان نقطه برتری اتریوم لحاظ شود.

خرید و فروش اتریوم

  • ایجاد توکن از طریق دارایی های واقعی

بسیاری بر این باورند که بازار توکن های اوراق بهادار، قابلیت تبدیل به یک فرصت چندین تریلیون دلاری را دارد و برای این کار، پلتفرم اتریوم صلاحیت خود را اثبات کرده است. به سختی می توان تعریف دقیقی از توکن ارائه نمود با این حال اگر بخواهیم یک تعریف کلی از آن داشته باشیم، باید بگوییم که توکن نمادی در اکو سیستم خود است که قادر است یک ارزش، سهم، حق رأی و یا غیره را نشان دهد. بر این اساس می توان گفت توکن محدود به نقش خاصی نبوده و می تواند نقش های متعددی را در اکوسیستم مربوط به خود بر عهده بگیرد.

به طور معمول، با توجه به اینکه ارزش توکن های اوراق بهادار مبتنی بر یک دارایی خارجی و قابل معامله است  بنابراین تحت قوانین اوراق بهادار و قانون گذاری های مربوط به آنها قرار دارند. از سوی دیگر، در صورتیکه یک ICO از قوانین تعیین شده تبعیت نکند با جریمه مواجه خواهد شد. توکن سازی این دارایی ها بر روی بلاک چین باعث انتقال و ایجاد سهولت در به کار گیری آن ها برای صادر کنندگان خواهد شد و مراحل فیزیکی و کاغذ بازی های سنتی را حذف خواهد کرد.

آیا شما تاکنون از این ارز دیجیتال استفاده نموده اید؟ لطفا نظرات و تجربیات خود را درباره این ارز دیجیتال با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

905 بازدید
کاربردهای اتریوم و نقش آن در دگرگون سازی دنیای فناوری
امروزه افراد بسیاری به دنبال زندگی در دنیایی کاملا غیر متمرکز و بدون واسطه هستند. اولین قدم برای...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید