حساب های بین المللی

حساب ارزی چیست؟

حساب ارزی چیست؟

داشتن حساب ارزی یکی از روش‌های سودآور برای بسیاری از سرمایه‌داران است که می‌تواند منافع زیادی را برای آن‌ها به ‌دنبال داشته باشد. اما مزایا و معایب حساب ارزی چیست؟ چه ویژگی‌هایی این روش را به نسبت راه‌های دیگر سرمایه‌گذاری برتری داده است؟ در این مطلب به بررسی مهم‌ترین نکاتی که پیش از افتتاح حساب ارزی باید از آن مطلع باشید، می‌پردازیم …

مزایا و معایب حساب ارزی چیست؟

حساب ارزی یا سپرده ارزی، در واقع نوعی حساب بین‌المللی می‌باشد که آن را با عنوان حساب بدون مرز نیز می‌شناسند؛ حساب بین‌المللی این قابلیت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد تا به‌راحتی بتوانند سپرده خود را در قالب انواع ارزهای مختلف جهانی تبدیل‌ و نگهداری کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

به بیان ساده‌تر، حساب ارزی نوعی حساب خارجی است که در حوزه تجارت و معاملات بین‌المللی برای سرمایه‌گذاران و سازمان‌ها بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. در این نوع حساب، افراد با انتخاب حساب ارزی متناسب با شرایط‌ و نیاز خود و همچنین با در نظر گرفتن مدت زمان سپرده گذاری، نحوه پرداخت، میزان سود حاصل و نحوه کنترل حساب، می‌توانند از مزایای سودآور آن استفاده کرده و میزان سود حاصل از سپرده خود را در زمان‌های مشخص برداشت کنند. در ادامه برای بررسی مزایا و معایب افتتاح حساب بین المللی، ابتدا به بررسی مهم‌ترین مزایای سپرده ارزی خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب حساب ارزی چیست

حساب بین المللی از اهمیت بالایی برای سازمان‌ها و افراد برخوردار است و مزایای زیاد به همراه معایبی برای آن‌ها به همراه دارد. در این قسمت از مقاله به مزایا و معایب حساب ارزی پرداخته می‌شود:

مزایای افتتاح حساب ارزی بین المللی

حساب بین المللی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی ‌است که افتتاح این نوع حساب را به نسبت بسیاری از روش‌های رایج سپرده‌گذاری برتری داده است. مهم‌ترین مزایای حساب ارزی عبارتند از:

 • تضمین محافظت از سرمایه افراد

به عنوان یکی از مهم‌ترین مزایایی که سپرده ارزی برای افراد و سرمایه‌گذاران خود به همراه داشته است، می‌توان به این نکته اشاره داشت که این نوع حساب با برخورداری از استراتژی‌هایی مطمئن از سرمایه افراد محافظت و از آن نگهداری می‌کند. به‌این‌ترتیب، با خیالی آسوده می‌توانید سرمایه خود را در این حساب قرار داده و در زمان مناسب از آن برداشت کنید.

درحقیقت، حساب ارزی امکانی را برای شما فراهم می‌کند تا بتوانید با صرفه هزینه‌ای اندک، از مزایای سپرده گذاری سرمایه خود به‌ صورت ارزهای معتبر جهانی بهره‌مند شوید. در نظر داشته باشید که بانک‌های عاملی که امکان افتتاح حساب ارزی و کنترل آن را در اختیار شما قرار می‌دهند، موظف به تضمین امنیت سرمایه شما می‌باشند که این نکته به معنای محافظت کامل از سرمایه شما خواهد بود.

 • دسترسی به ارزهای رایج جهانی

اصلی‌ترین ویژگی حساب ارزی این است که شما می‌توانید سرمایه خود را به ارزها و واحدهای پولی معتبر جهانی تبدیل کرده و در حساب خود نگهداری کنید. این امکان، به‌ ویژه برای افراد و سازمان‌هایی که در حوزه تجارت جهانی فعالیت داشته و معاملات بین‌المللی انجام می‌دهند، بسیار پرکاربرد می‌باشد. این افراد به راحتی می‌توانند تراکنش‌های خود را در قالب ارزهای مختلف انجام داده و از امکان تبدیلات ارزی مختلف بهره‌مند شوند.

 • پیشگیری از افت ارزش سرمایه

در شرایط اقتصادی کنونی، با وجود نوسانات مداوم بازار سرمایه و همچنین غیرقابل پیش‌بینی بودن روند افزایش و کاهش قیمت ارز، سرمایه‌گذاری ریالی به یکی از نگرانی‌های بزرگ افراد در جهت کاهش ارزش سرمایه و دارایی خود تبدیل شده است. با تبدیل سرمایه به ارزهای معتبر جهانی نظیر دلار و یورو می‌توان از بسیاری از چالش‌های اقتصادی عبور کرده و از کاهش ارزش سرمایه خود در برابر عواملی نظیر تورم، افزایش قیمت دلار و … جلوگیری کرد.

 • دسترسی به سرمایه در سطح جهانی

در ادامه‌ی بررسی مزایا و معایب حساب ارزی ، می‌توان به عدم محدودیت سرمایه‌گذاری در این حساب‌ها اشاره داشت. همانطورکه در قسمت‌های پیشین بدان اشاره شد، حساب بین المللی را با عنوان حساب بدون مرز نیز می‌شناسند؛ این بدان معناست که شما برای افتتاح ‌حساب، انتقال و برداشت وجه، تبدیل ارز و سایر تراکنش‌های مالی و ارزی، محدود به کشور و منطقه‌ی جغرافیایی خاصی نخواهید بود. درحقیقت، حساب بین المللی امکان استفاده از خدمات ارزی را در سطح بین‌الملل برای شما فراهم خواهد کرد.

از جمله حساب‌های ارزی معتبر جهانی می‌توان به حساب‌های پی پال وریفای شده، پرفکت مانی و وب مانی و پی پال اشاره کرد که برای خریدهای اینترنتی از سراسر فروشگاه‌های آنلاین دنیا کاربرد دارند.

برای پرداخت ارزی، می‌توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده نموده و درخواست خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید. پرداخت ارزی

 • گسترش کسب و کار

محدودیت‌هایی که به دلیل اعمال تحریم‌ها بر شرایط اقتصادی و تجاری ایران سایه انداخته، موجب بروز بسیاری از مشکلات و چالش‌ها برای کارفرمایان و صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ شده است. در این شرایط، وجود یک حساب بین‌المللی می‌تواند بستر گسترش کسب‌وکار و انجام همکاری‌ها و معاملات تجاری بین‌المللی را برای کارفرمایان فراهم ساخته و موجب تعاملات هرچه بیشتر آن‌ها با مشتریان خارج از کشور شود.

مزایا حساب ارزی

مزایای افتتاح حساب بین المللی
امکان استفاده از چند ارز به صورت همزمان (بسیار مفید برای افراد دارای فعالیت اقتصادی)
محافظت از دارایی بدون در نظر گرفتن ملیت، تغییرات سیاسی و اقتصادی (مثل بی ارزش شدن پول، تورم، جنگ یا کودتا)
برخورداری از خدمات سوئیفت و سایر نیازهای تجاری
دارای حساب بانکی پایدار و همیشگی
بهره‌مندی از بخشودگی مالیاتی و افتتاح حساب در بانک‌های کشور  دارای قوانین مالیاتی منعطف‌تر نسبت به کشور
انعطاف‌پذیری بالا در حساب‌های بین‌المللی (عدم محدودیت در برداشت پول، استفاده از خودپرداز، تلفن و ..)
ارائه خدمات آنلاین به صاحبان حساب
حفاظت از حریم خصوصی در حساب‌های بین المللی
افزایش اعتماد و اعتبار شما در معاملات تجاری
امکان بیمه کردن سپرده در بانک مقصد
استفاده از مستر کارت و ویزا کارت

مزایای زیادی برای افتتاح حساب ارزی وجود دارد که علاوه بر موارد ذکر شده می‌توان به پشتیبانی از ارزهای مختلف (لیر، دلار و یورو)، نداشتن محدودیت در سقف تراکنش‌ها، داشتن اینترنت بانک و موبایل بانک اشاره کرد.

معایب حساب ارزی بین المللی

در ادامه آشنایی با مزایا و معایب حساب ارزی و ذکر مهم‌ترین نکات مثبت این نوع حساب، بهتر است از جنبه‌های منفی و حتی معایب آن‌ها نیز مطلع باشید. در ادامه به بررسی مهم‌ترین نکات پیش از افتتاح حساب ارزی می‌پردازیم.

 • کارمزد بانک عامل

بررسی کارمزد بانک عامل یکی از مهم‌ترین مسائلی است که پیش از افتتاح حساب ارزی در بانک و یا حتی حساب الکترونیکی مانند اسکریل، باید بدان توجه کنید. این مسئله مشخص کننده‌ی میزان کارمزد دریافتی بانک بوده و در پرداخت سود سپرده شما تاثیرگذار خواهد بود. در نظر داشته باشید که کارمزد زیاد برخی از بانک‌ها به تدریج می‌تواند سرمایه شما را دچار ضرر و کاستی نماید.

 • نرخ سود حساب ارزی

نکته‌ی دیگری که در خصوص افتتاح حساب ارزی باید بدان توجه داشت این است که، نرخ سود حساب‌های ارزی نسبت به سایر حساب‌های بانکی کمتر بوده و در مقایسه با سایر سپرده‌های شما، سود کمتری پرداخت خواهد کرد.

 • تغییر در قیمت ارز

نوسانات قیمت ارز یکی از چالش‌های همیشگی ما در شرایط اقتصادی کنونی بوده است. اگر تصمیم به افتتاح حساب ارزی دارید، این نکته را نیز در نظر داشته باشید که تغییرات در قیمت ارزهای مختلف یک مسئله طبیعی بوده که در سپرده شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

معایب حساب ارزی

انواع حساب ارزی بین المللی

حساب‌های بانکی دارای 2 نوع تجاری (Business) و پرسونال (personal) می‌باشد:

حساب بین المللی شخصی (Personal):

در جهت افتتاح حساب شخصی لازم است که برای برخی از حساب‌ها اقامت آن کشور را دریافت کرده و برای برخی از حساب‌ها نیز بدون داشتن اقامت و با استفاده از پاسپورت و مدارک بانکی به حساب بین المللی ارزی دست یافت. شما نیز اگر طالب این هستید که یک حساب ارزی بین المللی داشته باشید، می‌توانید با ارائه مدارک لازم به یک حساب ارزی معتبر دست یابید. با استفاده از حساب بین‌المللی شخصی می‌توانید به خرید از سایت‌ها و فروشگاه‌های خارجی پرداخته، دریافت و انتقال وجه انجام دهید و به صورت سریع و مطمئن پرداخت‌های خود را انجام دهید.

حساب بین المللی تجاری (Business)

برای افتتاح حساب بین المللی تجاری یا بیزنس ابتدا لازم است به صورت قانونی شرکت خاصی را در کشور مورد نظر ثبت کرده و سپس مدارک لازم برای انجام این کار را به بانک ارائه دهید.  افتتاح کردن حساب شرکتی سخت‌تر از حساب شخصی است و برای دسترسی به آن حتما لازم است شرکتی در کشوری دیگر ثبت شود. نکته دیگری که در زمان افتتاح حساب شرکتی لازم است به آن توجه کنید، تعلق گرفتن پرداخت مالیات به حساب‌های شرکتی است. حساب بین ارزی تجاری از تمامی مزایای حساب شخصی بهره‌مند است و مناسب تاجرانی می‌باشد که قصد دارند به دریافت و پرداخت و سایر تراکنش‌های مالی اقدام کنند.

انواع حساب بین‌المللی

شرایط و مدارک لازم جهت افتتاح حساب ارزی چیست؟

افتتاح حساب ارزی و بین المللی با توجه به کشور مورد نظر که قصد افتتاح حساب در آن را دارید و نوع حسابی که می‌خواهید داشته باشید نیاز به مدارک مختلفی دارد. ولی به طور کلی مدارک لازم جهت افتتاح حساب ارزی در جدول زیر خلاصه شده است:

مدارک لازم برای افتتاح حساب ارزی و بین المللی
اصل و کپی پاسپورت
معرفی نامه بانک
اسناد شرکت
مدارک شغلی
میزان پول مشخص شده برای واریز به حساب

بهترین بانک برای حساب ارزی

به منظور داشتن بهترین حساب ارزی در یک کشور باید ابتدا تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید در یک بانک دولتی این کار را انجام دهید یا در یک بانک خصوصی. در حال حاضر بانک‌های کشور ترکیه یکی از بهترین بانک‌هایی می‌باشند که امکان افتتاح حساب بین المللی را در اختیار شما می‌گذارند. شرایط عمومی این کشور نیز به حدی رسیده که نیازها و خواسته‌های مرتبط را بتواند برطرف نماید. از جمله مهم‌ترین مزایای افتتاح حساب بانکی در ترکیه می‌توان به انجام معاملات و در تراکنش‌ها اشاره نمود. علاوه بر این از آنجایی که شهروندان ایرانی به دلیل اعمال تحریم‌ها نمی‌توانند از خدمات بانکی بسیاری از کشورها استفاده کنند، افتتح حساب در کشور ترکیه تا حدودی می‌تواند این آزادی مالی را برای آن‌ها فراهم نماید. ابا افتتاح حساب در کشور ترکیه می‌توانید به یک حساب خارجی بین‌المللی دسترسی داشته باشید. البته مزایای دیگری برای افتتاح حساب در این کشور می‌توان در نظر گرفت از جمله:

مزایای افتتاح حساب در ترکیه
امکان دریافت کردیت کارت معتبر بیت المللی
امکان تبادلات بانکی و انتقال وجه بین المللی از طریق صرافی
پرداخت سود سالیانه یا ماهیانه از بانک‌های ترکیه
قابلیت استفاده از کارت اعتباری برای خرید اینترنتی از سایت‌های خارجی
امکان استفاده از کارت اعتباری برای خرید حضوری از طریق دستگاه Pos

ترکیه هم مانند سایر کشورها از بانک‌های مختلفی برخوردار بوده و شما می‌توانید در هر یک از آن‌ها افتتاح حساب کنید. به دلیل تحریم‌های اعمال شده علیه  ایرانیان نمی‌توان در هر بانک آن افتتاح حساب نمود. بهترین بانکی که مناسب دسترسی به حساب بین المللی است بانک زراعت ترکیه می‌باشد. از مزایای افتتاح حساب در این بانک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت حساب آنلاین
 • دریافت وجه از کشورهای دیگر
 • دریافت ویزاکارت به نام متقاضی
 • افتتاح حساب برای دریافت سود
 • اتصال بانک زراعت ترکیه به سیستم بانکداری جهان
 • خرید اینترنتی

بهترین بانک برای حساب ارزی

حساب ارزی گلوبال چیست؟

انواع مختلفی حساب ارزی گلوبال وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به دریافت پول از بسیاری از کشورهای دنیا اقدام کنید، برای دوستان و آشنایان خود در هر کشوری که هستند پول ارسال کنید، تراکنش‌های مالی خود را در سطح بین‌المللی انجام دهید و … . انواع مختلفی از کارت‌های اعتباری متصل به حساب بین المللی وجود دارد که بسته به هدف خود می‌توانید اقدام به داشتن آن‌‌ها کنید. مثلا انواع مختلفی کردیت کارت وجود دارد که با آن‌ها می‌توان حقوق ماهانه را دریافت کرد و یا به خرید از سایت‌های خارجی پرداخت.

یکی دیگر از حساب‌هایی که به عنوان بهترین حساب ارزی می‌توان روی آن حساب کنید، دبیت کارت است. دبیت کارت ارتباط مستقیم با حساب جاری بانک شما دارد و هر میزان موجودی که در حساب بانکی شما باشد، به همان اندازه می‌توانید خرید کنید یا از دستگاه پول برداشت نمایید.

سخن پایانی

تا به اینجای مطلب، مزایا و معایب حساب ارزی را مورد بررسی قرار دادیم؛ توجه داشته باشید که علاوه بر نکات ذکر شده، هزینه‌های متفرقه دیگری نیز همچون هزینه‌های واریز و برداشت، هزینه‌های رسیدگی به پول نقد، هزینه‌های معاملات و تبدیل ارز و سایر هزینه‌هایی که به صورت ماهانه برای خدمات مختلف باید پرداخت شوند، وجود دارند که در روند کنترل حساب ارزی خود باید به آن‌ها دقت کنید. در صورتی‌که برای افتتاح حساب های ارزی سوالی داشتید، با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان ایرانیکارت در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی تمامی سوالات شما عزیزان خواهند بود.

سوالات متداول
درخواست مشاوره

در صورتی که به افتتاح حساب بین المللی تجاری یا بیزنس اقدام کنید، لازم است که مالیات آن را پرداخت نمایید.

برای افتتاح حساب بین المللی شرکتی، لازم است که شرکتی را به صورت قانونی در یک کشور ثبت کنید و اسناد و مدارک لازم را به بانک ارائه دهید. برای افتتاح حساب بین المللی در بسیاری از کشورها لازم است که اقامت آن کشور را داشته باشید.

محاسبه سود حساب ارزی برای بانک‌ها و حساب‌های ارزی مختلف، متفاوت می‌باشد و با مطالعه قوانین و شرایط هر بانک می‌توانید از میزان سود حساب ارزی مطلع گردید. ولی به طور کلی نرخ سود حساب‌های ارزی نسبت به سایر حساب‌های بانکی کمتر بوده و در مقایسه با سایر سپرده‌های شما، سود کمتری پرداخت خواهد کرد.

از جمله مزایای افتتاح حساب ارزی می‌توان به  تضمین حفاظت از سرمایه، دسترسی به ارزهای رایج جهانی، جلوگیری از افت سرمایه، گسترش کسب و کار و از معایب آن می‌توان به کارمزد بانک عامل، تغییر در قیمت ارز و … اشاره کرد.

حداقل موجودی برای افتتاح حساب بین المللی 11000 لیر ترکیه می‌باشد.

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
آشنایی با اجاره حساب پی پال در ایران
حساب های بین المللی
آشنایی با اجاره حساب پی پال در ایران
پی پال (PayPal) سامانه‌ای است که برای پرداخت و انتقال وجه الکترونیکی به کار گرفته می‌شود؛ افراد مختلف با استفاده از آن می‌توانند سرمایه خود را ارسال، دریافت و برداشت...
چگونه ووچر پرفکت مانی رایگان بگیریم؟
حساب های بین المللی
چگونه ووچر پرفکت مانی رایگان بگیریم؟
پرفکت مانی را که می‌شناسید؟ یک سیستم انتقال پول بین‌المللی است که برخلاف انتظار خیلی از افراد، کاربران ایرانی‌ نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. حالا پرفکت مانی را گوشه...
ووچر پرفکت مانی چیست و چه کاربردی دارد؟
حساب های بین المللی
ووچر پرفکت مانی چیست و چه کاربردی دارد؟
پرفکت مانی (Perfect Money) یک حساب ارزی بین‌المللی است که با استفاده از آن می‌توانید بسیاری از تراکنش‌های مالی خارجی خود را انجام داده و یا درآمد فریلنسری خود را...