آموزش تحلیل فاندامنتال

مارکت کپ ارز در بازار ارز دیجیتال – بررسی مفاهیم

مارکت کپ ارز در بازار ارز دیجیتال – بررسی مفاهیم

ارزش بازار جهانی کریپتو 981.61 میلیارد دلار است! اگر با بازار ارزهای دیجیتال آشنا باشید، اصطلاح مارکت کپ یا ارزش بازار را قطعا شنیده‌اید. شاید از خود سوال کرده باشید که این عدد دقیقا نشانگر چیست، چگونه محاسبه می‌شود و چرا اهمیت دارد؟ در ادامه این مقاله برای درک مفهوم مارکت کپ با ما همراه باشید.

مارکت کپ (Market Cap) چیست؟

ارزش بازار، به مجموع ارزش دلاری بازار سهام یک شرکت اشاره دارد. برای محاسبه ارزش بازار یک شرکت، تعداد سهام موجود در ارزش فعلی یک سهم ضرب می‌شود. برای ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، ارزش بازار (مارکت کپ) به معنای ارزش تمام کوین‌هایی است که استخراج شده‌اند و با ضرب تعداد کوین‌های در گردش در قیمت فعلی آن در زمان مشخص محاسبه می‌شود. مارکت کپ معیاری است که برای سنجش پایداری و ثبات یک ارز استفاده می‌شود. البته ارزی مانند بیت کوین که دارای بیشترین مارکت کپ است نیز دچار نوسانات می‌شود و این یک حقیقت اجتناب ناپذیر درباره ماهیت بازار ارزهای دیجیتال است. اما همانطور که یک کشتی بزرگتر می‌تواند با خیال راحت در هوای طوفانی حرکت کند، یک ارز دیجیتال با ارزش بازار بسیار بزرگتر نیز  سود باثبات‌تری را نسبت به ارزهایی با مارکت کپ پایین‌تر ارائه می‌دهد. ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کمتر، بیشتر در معرض خطرات بازار هستند و می‌توانند زیان‌های چشمگیری را در پی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: انواع تحلیل ارز دیجیتال کدامند؟

مارکت کپ ارز دیجیتال چیست؟

درک ارزش یک شرکت یا پروژه یک وظیفه مهم است و اغلب تشخیص سریع و دقیق آن دشوار است. ارزش بازار یک روش سریع و آسان برای تخمین ارزش یک شرکت در بازارهای مالی است. در اینجا برخی از ویژگی‌های ارزهایی با ارزش بازار بزرگ‌تر در مقایسه با ارزهای کوچک‌تر آورده شده‌است:

 • نوسانات و نقدینگی: همانطور که اشاره شد، شرکت‌های بزرگ‌تر نوسان کم‌تری دارند و تمایل دارند بازدهی ثابتی را ارائه دهند. علاوه بر این، شرکت‌های کوچک‌تر منابع و نقدینگی نسبتا کم‌تری دارند.
 • درآمد: سهام‌های بزرگتر زمانی که نوبت به فروش و جریان درآمد می‌رسد، در معرض دید بین‌المللی بیشتری قرار دارند. سهام کوچک‌تر می‌تواند بیشتر به سمت اقتصاد داخلی معطوف شوند.
 • رشد: شرکت‌های کوچکتر شانس بیشتری برای رشد سریع‌تر دارند.
 • ارزش گذاری: سهام‌ بزرگتر معمولاً گران‌تر از سهام‌ کوچکتر هستند و در مورد معیارهایی مانند نسبت قیمت به سود، ارزش گذاری بالاتری دارند.
 • سود سهام: بسیاری از سرمایه گذاران نیز به سمت سهام بزرگ جذب می‌شوند؛ زیرا شرکت‌هایی با این اندازه اغلب سود سهام پرداخت می‌کنند و زمانی که این سود سهام دوباره سرمایه گذاری شود، می‌تواند محرک قدرتمندی برای رشد در پرتفوی سرمایه گذاران باشد.

نقدینگی در بازارهای مالی به چه معناست؟

نقدینگی به سهولت تبدیل یک دارایی به وجه نقد، بدون تأثیر بر قیمت آن در بازار گفته می‌شود. همانطور که ذکر شد، سرمایه گذاری در ارزهایی با نقدشوندگی بالاتر، کم ریسک تر و مطمئن‌تر است.

مارکت کپ ارز دیجیتال چیست؟

دسته بندی بازارها بر اساس اندازه مارکت کپ

ارزش بازار به شما امکان این را می‌دهد تا ارزش کل یک ارز دیجیتال را با ارز دیگر مقایسه کنید و بتوانید تصمیمات سرمایه گذاری آگاهانه تری بگیرید. ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار خود به چند دسته تقسیم می‌شوند:

دسته بندی ارزش بازار
 ارزش بسیار کم (Micro-Cap) 50 تا 300 میلیون دلار
ارزش کوچک (Small-Cap) 300 میلیون تا 2 میلیارد دلار
 ارزش متوسط (Mid-Cap) 2 تا 10 میلیارد دلار
ارزش بالا (Large-Cap) 10 میلیارد دلار یا بیشتر
ارزش بسیار بزرگ (Mega-Cap) 200 میلیارد دلار به بالا

ارزش بازار ارزهای دیجیتالی با سرمایه کمتر از 1 میلیارد دلار، بیشتر در معرض نوسانات چشمگیر بر اساس احساسات بازار هستند. افراد معمولا سرمایه گذاری در بیت کوین و آلت کوین‌های برتر را ترجیح می‌دهند؛ زیرا ریسک پایین‌تری دارند و دارای سابقه رشد ثابتی هستند. به این معنی که می‌توانند در برابر حجم بیشتری از سفارشات خرید و فروش، بدون اینکه قیمت به‌طور چشمگیری تحت تأثیر قرار گیرد، مقاومت کنند.

مارکت کپ ارز دیجیتال چیست؟

ارزش بازار یا مارکت کپ چگونه محاسبه می‌شود؟

برای تعیین ارزش بازار یک رمزارز، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تعداد کوین‌ها یا توکن‌های موجود را در قیمت فعلی آن ضرب کنید. اگر یک ارز دارای 10 میلیون توکن در گردش باشد که هر توکن 30 دلار به فروش می‌رسد، ارزش بازار ارز 300 میلیون دلار است. قیمت ارزهای دیجیتال دائما در نوسان است و در نتیجه ارزش بازار نیز تغییر می‌کند. فرمول ارزش بازار به این صورت است:

ارزش بازار = قیمت فعلی ارز * تعداد کل ارز موجود

بیشتر بخوانید: تفاوت کوین و توکن چیست؟

مارکت کپ کل (Total Market Cap) چیست؟

توتال مارکت کپ شامل ارزش کلی بازار ارز دیجیتال مانند بیت کوین، آلت کوین و استیبل کوین‌ها می‌شود. این عدد با توجه به شرایط کلی مارکت و جریان ورود و خروج تغییر می‌کند.

چرا مجموع مارکت کپ مهم است؟

سرمایه‌گذاران از ارزش بازار برای مقایسه ارزش بین ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنند. مارکت کپ به عنوان یک آمار کلیدی می‌تواند پتانسیل رشد یک ارز دیجیتال و ایمن بودن خرید آن را در مقایسه با سایرین نشان دهد. برای مثال، اگر کریپتوکارنسی A دارای 400000 کوین در گردش باشد و ارزش هر کوین 1 دلار باشد، ارزش بازار آن 400000 دلار است. اگر کریپتوکارنسی B دارای 100000 سکه در گردش باشد و ارزش هر سکه 2 دلار باشد، ارزش بازار آن 200000 دلار است. حتی اگر قیمت ارز دیجیتال B بالاتر از ارز دیجیتال A است، ارزش کلی ارز دیجیتال A دو برابر ارز دیجیتال B است. از این نکته برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال بهره برد. با این حال، توجه به این نکته نیز مهم است که ارزش بازار بسیاری از ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات آن‌ها می تواند به طور چشمگیری تغییر کند.

مارکت کپ ارز دیجیتال چیست؟

در رابطه با سرمایه گذاری در سهام نیز ارزش بازار یک مفهوم مهم است؛ زیرا به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا اندازه یک شرکت و ارزش آن را در بازار درک کنند. از آنجایی که شرکت‌هایی با اندازه‌های مختلف، از نظر پتانسیل رشد، پرداخت‌ سودها و ریسک متفاوت هستند، در چینش سبد سرمایه گذاری خود باید دقت کنید. اغلب سرمایه گذاران بر روی یک بخش خاص از بازار تمرکز می‌کنند. برخی ممکن است تصمیم بگیرند که سهام شرکت‌هایی با مارکت کپ کلان و پایدار را خریداری کنند؛ به خصوص اگر بخواهند سرمایه خود را حفظ کنند یا از سرمایه‌گذاری‌های خود درآمد کسب کنند. برخی نیز ممکن است جذب سرمایه‌های کوچک‌تر و پرریسک شوند؛ به خصوص اگر به سودها و ضررهای ناگهانی علاقمند باشند.

خرید و فروش ارز دیجیتال

باور غلط درباره مارکت کپ

اگرچه مارکت کپ اغلب برای توصیف یک شرکت استفاده می‌شود، اما ارزش سهام یک شرکت را اندازه گیری نمی‌کند. این موضوع یکی از برداشت‌های اشتباه درباره مارکت کپ است. از طرفی، تصمیم گیری برای خرید و فروش یک دارایی فقط از روی ارزش بازار آن، منطقی و عقلانی نیست. از آنجایی که ارزش بازار بر اساس ارزش هر واحد و عرضه در گردش دارایی محاسبه می‌شود، دستکاری و نادرست بودن هر یک از این دو داده‌ها می‌تواند در مارکت کپ تاثیرگذار باشد؛ در نتیجه این معیار دیگر قابل استناد نخواهد بود.

توکن‌های ضد تورمی

در توکن‌های ضد تورمی، عرضه کوین محدود است و  به جای افزایش، در طول زمان کاهش می‌یابد. این بدان معناست که برا اساس سیستم عرضه تقاضا، اگر تقاضا ثابت بماند، با کاهش عرضه ارزش آن کوین افزایش خواهد داشت. با این حال، پروژه‌های مختلف از معیارهای کاهش تورم متفاوتی استفاده می کنند. به عنوان مثال، صرافی ارز دیجیتال بایننس هر سه ماه یکبار برخی از سکه‌های بایننس (BNB) خود را از بین می‌برد تا عرضه خود را کاهش دهد. اتریوم نیز زمانی یک ارز تورمی بود. با به‌روزرسانی در آگوست 2021، برخی از اترها برای کاهش تورم کوین سوزانده شدند. طبق گزارش وب سایت Watch the Burn، بیش از 1.7 میلیون سکه اتر به ارزش بیش از 4.5 میلیارد دلار سوزانده شده است. همچنین ریپل 100 میلیارد توکن XRP را به یکباره منتشر کرد و حدود 55 میلیون توکن را در سال 2017 قفل کرد. توکن‌های قفل شده به صورت دوره‌ای برای حفظ نقدینگی منتشر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: توکن سوزی چیست؟

مارکت کپ ارز دیجیتال چیست؟

از کجا مارکت کپ را رصد کنیم؟

coinmarketcap.com یکی از معروف‌ترین منابعی است که می‌توانید برای بررسی اطلاعاتی مانند ارزش بازار، عرضه در گردش، حجم معاملات، داده‌های تاریخی، اخبار مرتبط و موارد دیگر از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: کوین مارکت کپ چیست؟

اگر این مقاله برای شما مفید بود، نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شما از چه منابعی برای رصد بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنید؟

سوالات متداول
درخواست مشاوره

ارزش بازار یا مارکت کپ تنها مبنای سرمایه گذاری نیست. شما باید با توجه به مدیریت ریسک و سرمایه شخصی خود، تصمیم به سرمایه گذاری بگیرید.

خیر؛ باوجود اینکه مارکت کپ یکی از مهم‌ترین معیارها برای ارزیابی ارزهای دجیتال است؛ اما قبل از سرمایه گذاری باید تحلیل‌های فنی و بنیادی را بررسی کنید.

حجم معاملات یکی از اندیکاتورهای مهم در تحلیل تکنیکال است و نشان دهنده میزان خرید و فروش یک ارز در طول روز است.

درج نظر
با درج نظر امتیاز کسب کنید

  • سلام و احترام
   ممنون از همراهی شما دوست عزیز

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
آموزش گرفتن گیفت کارت فری فایر رایگان
دانستنی های گیفت کارت
آموزش گرفتن گیفت کارت فری فایر رایگان
بازی فری فایر به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین بازی‌های جهان شناخته می‌شود که برای تمامی رده‌های سنی مناسب است. گیمرها در هر بازی برای صعود به مراحل بالاتر و خرید تجهیزات...
تتر چیست؟ محبوب ترین استیبل کوین دنیا
معرفی ارز دیجیتال
تتر چیست؟ محبوب ترین استیبل کوین دنیا
تتر (USDT) بزرگ‌ترین استیبل‌کوین از نظر ارزش بازار است. از اصلی‌ترین کاربرد این نوع دارایی‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که معامله‌گران بازار رمزارزها از تتر و دیگر استیبل‌کوین‌های...
آموزش نحوه خرید و فروش تتر در ایران
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
آموزش نحوه خرید و فروش تتر در ایران
در دنیای جذاب رمزارزها و بازارهای مالی دیجیتال، تتر (USDT) به عنوان یک رمزارز محبوب و پایدار برای انتقال و نگهداری ارزش مالی در جهان و علی الخصوص ایران جایگاه...
تاریخچه بیت کوین از ابتدا تا سال ۲۰۲۴
آموزش ارز دیجیتال
تاریخچه بیت کوین از ابتدا تا سال ۲۰۲۴
ساتوشی ناکاموتو، نابغه‌ای ناشناس بود که دنیای فناوری را تکان داد. این شخص ناشناس در یکی از انجمن‌های اینترنتی در سال 2008 خلق یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز را پیشنهاد کرد...
کسب درآمد دلاری از فروش عکس در سایت های خارجی
دانستنی های درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری از فروش عکس در سایت های خارجی
متاسفانه بیشتر عکاسان اطلاعات دقیقی از نحوه کسب درآمد دلاری از فروش عکس در سایت های خارجی نداشته و نمی‌دانند که چگونه به کمک آن درآمد ارزی مناسبی را به...
پی پال چیست؟ آموزش صفر تا صد حساب پی پال
حساب های بین المللی
پی پال چیست؟ آموزش صفر تا صد حساب پی پال
حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید از سایتی خرید کنید یا در سایتی اشتراکی ایجاد کنید و ندانید بهترین و مطمئن‌ترین روش برای پرداخت هزینه کدام است. وقتی...