امنیت ارز دیجیتال

پروژه یا سایت اسکم چیست؟ روش‌های تشخیص پروژه اسکم

پروژه یا سایت اسکم چیست؟ روش‌های تشخیص پروژه اسکم

کلاهبرداران همیشه به دنبال راه‌های جدیدی برای سرقت پول افراد هستند و رشد قابل توجه ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر، فرصت‌های زیادی برای کلاهبرداری ایجاد کرده است. اگر به بازار ارز دیجیتال علاقه دارید، مهم است که از خطرات آن نیز آگاه باشید. زیرا با اینکه ارز دیجیتال می‌تواند یک سرمایه‌گذاری جذاب باشد، اما بیشتر از هر روش پرداخت دیگری در معرض کلاهبرداری قرار دارد. بر اساس یک گزارش، بیش از ۱ میلیارد دلار از طریق کلاهبرداری‌های ارز دیحیتال بین ژانویه ۲۰۲۱ تا ژوئن ۲۰۲۲ به سرقت رفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه پروژه یا سایت اسکم ارز دیجیتال چیست و اینکه چگونه می‌توان آن‌ها را شناسایی کرد، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

نحوه فعالیت سایت‌های اسکم چگونه است؟

اسکم به معنای کلاهبرداری است و هر پروژه یا وبسایتی که سرمایه شما را سرقت کند، جزو سایت‌ها یا پروژه‌های اسکم شناخته می‌شود. پروژه‌های اسکم ارز دیجیتال روش‌های مختلفی برای انجام کلاهبرداری دارند. این کلاهبرداران ممکن است صرافی‌ها یا اپلیکیشن‌های ارزهای دیجیتال فیک و یا نسخه‌های جعلی کیف پول‌های دیجیتالی معروف را برای فریب افراد نا آگاه ایجاد کنند. این وب‌سایت‌های جعلی معمولاً نام‌های دامنه مشابه با کمی تفاوت از وبسایت اصلی دارند و تمام موارد را قانونی نشان می‌دهند. سایت‌های ارز دیجیتال اسکم معمولا به یکی از دو روش زیر عمل می‌کنند.

به عنوان صفحات فیشینگ: تمام جزئیاتی که وارد می‌کنید، مانند رمز عبور کیف پول و عبارت بازیابی و سایر اطلاعات مالی، به دست کلاهبرداران می‌رسد.

به عنوان سرقت ساده: در ابتدا، سایت ممکن است به شما اجازه دهد مقدار کمی پول برداشت کنید. سپس شما فکر می‌کنید سرمایه‌گذاری خوبی انجام داده‌اید و ممکن است دوباره پول واریز کنید. با این حال، زمانی که می‌خواهید پول خود را برداشت کنید، سایت یا بسته می‌شود یا درخواست را رد می‌کند.

انواع روش‌های اسکم ارز دیجیتال

انواع سایت های اسکم (شامل کیف پول اسکم و صرافی اسکم و فیشینگ … میشه که هرکدوم یه هدینگ میخوره)

لیست سایت های اسکم ارز دیجیتال

مشهور ترین افرادی که پروژه اسکم معرفی کردند.

انواع سایت‌های اسکم ارز دیجیتال

در بخش قبل روش‌های کلی گلاهبرداری‌ها را توضیح دادیم اما در این بخش انواع کلاهبرداری‌های که می‌تواند ازطریق روش‌های گفته شده صورت بگیرد را توضیح می‌دهیم.

صرافی‌های اسکم

این گونه صرافی‌های رمز ارزی ممکن است ارزهای دیجیتال را با قیمتی چند درصد کمتر از ارزش بازار، به افراد بفروشند. اما باید بدانید، قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف نباید تفاوت بسیار زیادی داشته باشد. بنابراین بدانید ارزهای دیجیتال در صرافی‌هایی که تبلیغ قیمت ارزان می‌کنند، جعلی هستند. این صرافی‌های اسکم ارز دیجیتال، کاربران را با وعده پاداش‌های بی‌نظیر، تشویق به سرمایه‌گذاری در صرافی می‌کنند. با این حال زمانی که افراد می‌خواهند وجوه خود را برداشت کنند، به آن‌ها اجازه داده نمی‌شود.

کیف پول‌های اسکم

یکی دیگر از انواع روش‌های اسکم ارز دیجیتال، از طریق کیف پول‌ها و برنامه‌های فیک است که برای دانلود از طریق Google Play و Apple App Store در دسترس هستند. هرچند که این کیف پول‌های اسکم با گزارش بالاخره پیدا و حذف می‌شوند، اما در همان مدت کوتاه افراد زیادی را می‌توانند به دام بیاندازند. نمونه آن می‌توان به کیف پول نرم افزاری متامسک اشاره کرد که در گوگل پلی در دسترس بود. افراد به محض واریز وجه یا وارد کردن کلمات خصوصی، شاهد به سرقت رفتن سرمایه خود بودند.

ایردراپ‌های اسکم

ایردراپ روشی است برای تبلیغ یک توکن یا پروژه، که در ازای انجام یکسری فعالیت‌ها به کاربران توکن هدیه داده می‌شود. طی اقداماتی که برای دریافت هدیه انجام می‌شود ممکن است کلاهبرداری‌هایی از طریق درخواست برای دسترسی به کیف پول و… افراد صورت گیرد.

عرضه اولیه ICO اسکم

عرضه اولیه ارز دیجیتال فرآیندی است که طی آن شرکت‌های تازه کار برای ارائه رمزارز خود در بازار، حاضر می‌شوند در ازای دریافت ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و…، ارز دیجیتال خود را با قیمت ارزان‌تر ارائه دهند. متاسفانه کلاهبرداری در ICO‌ ها به شدت دیده می‌شود. چرا که کل بازاریابی و وعده‌ها و توکن ارائه شده می‌تواند اسکم و جعلی باشد.

استخراج ابری اسکم

استخراج ابری به شرکت‌هایی گفته می‌شود که در ازای پرداخت کارمزد به شما اجازه می‌دهند سخت‌افزار استخراج را اجاره کنید و درآمد به دست آورید. هدف استخراج ابری این است که افراد بتوانند بدون خرید تجهیزات گران قیمت، از راه دور استخراج کنند. با این حال، بسیاری از شرکت‌های استخراج ابری کلاهبردار هستند یا در بهترین حالت، هیچ بازدهی خاصی هم ندارند.

کلاهبرداری‌های فیشینگ

کلاهبرداری‌های فیشینگ ارز دیجیتال اغلب اطلاعات مربوط به کیف پول‌های آنلاین را هدف قرار می‌دهند. کلاهبرداران کلیدهای خصوصی کیف پول دیجیتالی را هدف قرار می‌دهند که برای دسترسی به پول درون کیف پول مورد نیاز است. روش کار آن‌ها به این صورت است که به افراد ایمیل می‌فرستند و از آن‌ها می‌خواهند که اطلاعات کلید خصوصی خود را وارد کنند. هنگامی که هکرها این اطلاعات را به دست آوردند، ارز دیجیتال موجود در کیف پول آن‌ها را به سرقت می‌برند.

پروژه‌های پامپ و دامپ

این طرح شامل یک کوین یا توکن خاص است که توسط کلاهبرداران از طریق تبلیغات فراوان و رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس بوک یا تلگرام و ارسال ایمیل می‌شود. معامله گران که تحت تاثیر تبلیغات قرار گرفته‌اند و نمی‌خواهند سود وعده داده شده را از دست بدهند، برای خرید توکن یا کوین عجله می‌کنند و قیمت به این طریق بسیار افزایش می‌یابد. پس از افزایش قیمت، کلاهبرداران دارایی خود را می‌فروشند که باعث سقوط شدید قیمت می‌شود که اصطلاحا به آن دامپ قیمت می‌گویند که در عرض چند دقیقه می‌تواند اتفاق بیفتد.

لیست سایت‌های اسکم ارز دیجیتال

به منظور دسترسی بهتر، لیست وبسایت‌های اسکم ارز دیجیتال که تاکنون شناخته شده‌اند، در جدول زیر آمده است.

نام پروژه حوزه فعالیت نام پروژه حوزه فعالیت نام پروژه حوزه فعالیت
Pi Network ماینینگ ابری Aryacoin ماینینگ اشتراکی King Money توکن کلاهبرداری
Double Way سرمایه‌گذاری پربازده Unique Finance مشاور سرمایه‌گذاری Bank of Teron سرمایه‌گذاری
Eco Smart توکن اسکم Dagcoin توکن اسکم Onecoin توکن اسکم
Bitmin Farm ماینینگ اسکم Bixbcoin توکن اسکم Wayking Teron سرمایه‌گذاری
Air Trades سرمایه‌گذاری Iran coinmine وعده ماینینگ پربازده TNTcoin توکن اسکم
GCG Asia سرمایه‌گذاری پربازده Plus Token توکن اسکم Gram Free توکن اسکم
Ginco.me صرافی
Expertfx-Option
صرافی Walletrad.com کیف پول

نحوه شناسایی ‌سایت‌های اسکم ارز دیجیتال

یکی از کارهایی که هر سرمایه‌گذار باید انجام دهد این است که قبل از سرمایه‌گذاری، بررسی های لازم را انجام دهد اما اکثر اوقات این کار را نمی کنند. وب‌سایت‌هایی مانند CoinMarketCap همه اطلاعات عمومی مورد نیاز برای تأیید یک ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند. با این حال چگونه به صورت کامل یک پروژه اسکم ارز دیجیتال را شناسایی کنیم؟

مراقب URL سایت باشید

بیشتر موارد کلاهبرداری ازطریق وب سایت های نا امن صورت می‌گیرد. اگر آیکون قفل 🔒 را در کنار آدرس وب‌سایت مشاهده نکردید، آن سایت ناامن است. همچنین بررسی کنید که آیا URL سایت از «https» استفاده می‌کند یا از «http»، وبسایتی که از http استفاده می‌کند، ایمن نیست.

وب سایت ضعیف

یکی از اصلی‌ترین نشانه‌هایی که باید به آن توجه کنید، وبسایت پروژه است. پروژه‌های کلاهبرداری و اسکم معمولا دارای وب سایت‌های آماتور، صفحات کم و متن ضعیف هستند. معمولا وبسایت‌هایی با این مشخصات وبلاگ فعالی ندارند و به روزرسانی‌های آن‌ها بسیار کم است.

وایت پیپر پروژه

هر توکن یک وایت پیپر منتشر می‌کند که در آن تمام اصول اساسی و فناوری‌های پشتوانه آن توکن را توضیح می‌دهد. وایت پیپر را می‌توانید در وب سایت رسمی پروژه پیدا کنید. نام توکن، آدرس سازنده، کد منبع قرارداد و… برخی از جزئیات مهمی هستند که بیشتر توکن‌های قانونی برای شفافیت بیشتر منتشر می‌کنند. اگر این موارد موجود نباشند، پروژه بدون شک اسکم است.

پیگیری توسعه دهندگان

باید اطلاعات کافی در مورد توسعه دهندگان پروژه در پلتفرم‌های اجتماعی موجود باشد. اگر سازندگان پروژه ناشناس باشند، می‌توان گفت یک پروژه اسکم ارز دیجیتال است.

ارزش بازار و حجم معاملات

وقتی ارزش بازار یک ارز بسیار کم باشد، اطمینان کردن به آن چندان کار درستی نیست. همچنین حجم معاملات که نشان دهنده میزان معاملات ۲۴ ساعت اخیر آن است نیز برای پروژه‌های اسکم بسیار کم است. اطلاعات مربوط به ارزش بازار ارزهای دیجیتال و حجم معاملات آن‌ها را در سایت کوین مارکت کپ می‌توانید مشاهده کنید.

توکنومیک

توجه به مواردی مانند حجم کل عرضه شده، حداکثر حجم قابل عرضه، حجم در گردش و… نیز دیدگاه خوبی درباره سیاست‌های پروژه می‌دهد که باید عمیق‌تر بررسی شود.

چگونه در دام سایت‌های اسکم نیفتیم؟

مشهور ترین افرادی که پروژه اسکم معرفی کردند

برخی افراد شناخته شده، از موقعیت خود در جامعه استفاده می‌کنند و تبلیغ پروژه‌های اسکم می‌پردازند. از جمله این افراد می‌توان به خواننده ملقب به «امیر تتلو» نام برد که توکن خود را وارد بازار کرد و با پامپ و دامپ آن سرمایه بسیاری از افراد را به تاراج برد. متاسفانه عده زیادی از افراد بدون هیچگونه تحقیق، صرفا به دلیل معروف بودن شخص تبلیغ کننده، در پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند. در نهایت نیز همه افراد سرمایه خود را از دست می‌دهند. هرچند که شخص معروف هیچ ضرری متحمل نمی‌شود بلکه سودهای هنگفتی نیز به دست می‌آورد. توصیه می‌کنیم هیچ وقت با تبلیغ افراد شناخته شده، سرمایه‌گذاری نکنید. همیشه قبل از سرمایه‌گذاری تحقیقات لازم را انجام دهید و به نشانه‌های یک پروژه اسکم نیز توجه کنید.

چگونه در دام سایت‌های اسکم نیفتیم؟

تراکنش‌های ارز دیجیتال ناشناس و غیرقابل برگشت هستند، بنابراین بعید است که بتوانید پول از دست رفته توسط یک کلاهبردار را بازیابی کنید.  اقداماتی که باید انجام دهید تا در دام سایت‌ها و پروژه‌های اسکم ارز دیجیتال نیفتید عبارتند از:

مراقب وعده بازدهی بالا در زمان کوتاه باشید

باید بدانید که هر سرمایه‌گذاری برای رسیدن به بازدهی خوب، به زمان نیاز دارد. همچنین به دلیل اینکه ارزهای دیجیتال دامنه نوسان محدودی ندارند، کلاهبرداران از ویژگی سوء استفاده کرده و وعده سودهای عجیب و غریب می‌دهند و معمولا افراد مبتدی هدف آن‌ها هستند. بنابراین به این نکته دقت کنید که هیچ سرمایه‌گذاری مالی نمی‌تواند بازده آینده را تضمین کند. چرا که سرمایه‌گذاری ممکن است موفقیت‌آمیز نباشد. در نهایت هر  پروژه‌ای که به شما قول می‌دهد قطعاً سود بالایی خواهید داشت را اسکم بدانید.

بازاریابی بیش از حد

درست است که همه مشاغل برای کار خود تبلیغات انجام می‌دهند اما کلاهبرداران ارز دیجیتال تبلیغات بیشتری انجام می‌دهند و به این طریق افراد را جذب می‌کنند. تبلیغات آنلاین، اینفلوئنسرهای پولی، تبلیغات آفلاین و… از جمله روش‌های بازاریابی بیش از حد کلاهبرداران است. زیرا به صورتی طراحی شده‌اند تا در کوتاه‌ترین زمان، افراد زیادی را جذب کنند و به این طریق پول بیشتری به دست آورند.

محافظت از کیف پول

برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال، به یک کیف پول ارز دیجیتال با کلیدهای خصوصی نیاز دارید. اگر یک شرکت یا پروژه از شما بخواهد که کلیدهای خصوصی خود را برای مشارکت در یک فرصت سرمایه‌گذاری به اشتراک بگذارید، به احتمال زیاد یک پروژه اسکم است. کلیدهای کیف پول خود را خصوصی نگه دارید.

فقط برنامه‌ها را از پلتفرم‌های رسمی دانلود کنید

همیشه از وبسایت پروژه برنامه‌ها را دانلود کنید تا ریسک نصب برنامه‌های فیک را به حداقل برسانید.

تحقیق کامل انجام دهید

اگر در مورد ارز دیجیتال مورد نظر، چیزی نشنیده‌اید و اطلاعاتی ندارید، در مورد آن تحقیق کنید ببینید آیا وایت پیپری وجود دارد که بتوانید آن را بخوانید. ببینید چه کسی توسعه دهنده آن است و چگونه کار می‌کند.

سخن آخر

به دلیل اینکه قوانین و مقررات خاصی در بازار ارز دیجیتال وجود ندارد، افراد زیادی می‌توانند اسیر پروژه اسکم ارز دیجیتال شوند. نکته‌ای که باید بدانید این است، کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال قابل اجتناب هستند. بنابراین مهم است که قبل از سرمایه‌گذاری مالی در یک پروژه، تحقیقات کاملی در مورد آن انجام دهید.

پروژه یا سایت اسکم چیست؟ روش‌های تشخیص پروژه اسکم
کلاهبرداران همیشه به دنبال راه‌های جدیدی برای سرقت پول افراد هستند و رشد قابل توجه ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر، فرصت‌های زیادی برای کلاهبرداری ایجاد کرده است. اگر به بازار...
5 از 1 رای ثبت شده
درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
امن ترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایرانی‌ها
امنیت ارز دیجیتال
امن ترین کیف پول ارز دیجیتال برای ایرانی‌ها
با پیشرفت روزافزون بازار ارز دیجیتال، این سوال که “چگونه ارز دیجیتال خود را ایمن نگه داریم؟” یک چالش بزرگ است. تغییرات مداوم در این صنعت نیز نیاز به داشتن...
TXID یا لینک تراکنش چیست؟
آموزش ارز دیجیتال
TXID یا لینک تراکنش چیست؟
ممکن است برایتان پیش آمده باشد که بعد از پرداخت و یا واریز ارز دیجیتال، دریافت کننده از شما لینک تراکنش یا TXID را به عنوان مدرک درخواست کرده باشد....
آیا خرید تتر بدون احراز هویت امکان پذیر است؟
امنیت ارز دیجیتال
آیا خرید تتر بدون احراز هویت امکان پذیر است؟
تتر، ارزی که در روزهای پرنوسان خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچنان می درخشد و طرفداران وفادار خود را دارد. در این نوشته به این موضوع می پردازیم که آیا...