معرفی ارز دیجیتال

توکن هواداری چیست؟ معرفی 5 توکن طرفداری

توکن هواداری چیست؟ معرفی 5 توکن طرفداری

توکن‌های هواداری یا فن توکن‌ها نوعی از ارزهای دیجیتال هستند که امتیازات عضویت مرتبط با طرفداران را به همراه دارند. ظهور رمز ارز دنیایی از امکانات را برای افراد و مشاغل باز کرده است. ارزهای دیجیتال به باشگاه‌های ورزشی، افراد مشهور و شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را راه‌اندازی کنند و از طریق سرمایه‌گذاری و خرید کالا، از پایگاه هواداران خود حمایت مالی یا پشتیبانی کنند. در این مقاله به شما خواهیم گفت توکن هواداری چیست و به معرفی 5 توکن طرفداری از مجموعه فن توکن‌ها خواهیم پرداخت. با ما باشید.

توکن هواداری چیست

توکن هواداری Fan Tokens چیست؟

توکن‌های هواداری، ارزهای دیجیتالی هستند که به طور خاص برای طرفداران یک باشگاه ورزشی خاص، گروه موسیقی، یا هر نوع گروه یا سازمان دیگری که پایگاه هواداران یا دنبال‌کنندگان کم‌وبیش پایداری دارد، ساخته شده‌اند. فن توکن یا توکن‌های طرفداری شکلی از ارزهای دیجیتال هستند که به دارندگان امکان دسترسی به انواع امتیازات عضویت مرتبط با طرفداران را می‌دهند. این توکن‌ها می‌توانند توسط باشگاه‌های ورزشی، باشگاه‌های طرفداران موسیقی و سایر سازمان‌ها استفاده شوند. فن توکن‌ها از طریق Fan Token Offering یا FTO وارد بازار می‌شوند که در طی آن قیمت آن‌ها معمولاً ثابت است. پس از انتشار، با توجه به میزان عرضه و تقاضا، قیمت آن‌ها تعیین می‌شود.

در اصل، توکن هواداری یک ارز دیجیتال است که به دارندگان امکان دسترسی به طیف وسیعی از مزایای خاص باشگاه ورزشی را می‌دهد. چنین امتیازاتی ممکن است شامل رای دادن در تصمیم‌های باشگاه، جوایز، طرح‌های کالا، حق رای در نظرسنجی‌های باشگاهی انحصاری، تجربیات VIP، دسترسی به تبلیغات حمایت شده و هر گونه پاداش دیگری باشد که باشگاه ورزشی شرکت کننده تصمیم به ارائه آن می‌کند. امتیاز منحصربه‌فردی که دارندگان توکن هواداران را از مصرف‌کنندگان منفعل به شرکت‌کنندگان فعال تبدیل می‌کند، حق رای است که ممکن است به طرفداران اجازه دهد تا بر تصمیم‌های حاشیه‌ای باشگاه مانند انتخاب لباس تیم جدید نیز تأثیر بگذارند.

تاریخچه فن توکن‌ها

اصطلاح fan tokens برای اولین بار توسط چیلیز Chiliz در وایت پیپر خود برای معرفی پلتفرم Socios ابداع شد. آن‌ها به‌عنوان «توکن‌های دارای مارک رمزنگاری کاربردی که دارای نام تیم یا سازمان ورزشی که به آن مربوط می‌شوند» تعریف می‌شوند.

انواع توکن هواداری

فوتبال: تاکنون ۱۹ باشگاه فوتبال با Socios برای پیاده‌سازی توکن‌های هواداری ثبت نام کرده اند. برخی از آن‌ها عبارتند از: میلان، منچستر سیتی، اف سی بارسلونا، یانگ بویز. هر باشگاه توکن فن مخصوص به خود را دارد که می‌توان آن را با استفاده از CHZ در پلتفرم Socios خریداری کرد.

بازی: برخی از تیم‌های ورزشی نیز از توکن هواداری برای افزایش مشارکت جامعه و رای‌گیری آزاد در مورد فعالیت‌های درون بازی استفاده می‌کنند. Socios قبلاً با OG ،Team Heretics ،Natus Vincere و Team Alliance شراکت کرده است.

مبارزه: با فرا رسیدن شور و شوق توکن‌ هواداری، سازمان‌های حرفه‌ای MMA مانند UFC و PFL توکن‌های خود را راه‌اندازی کرده‌اند. هر دو سازمان با استفاده از بلاکچین Chiliz توکن‌ هواداری را توسعه دادند تا راه جدیدی برای دسترسی طرفداران به جوایز بازی، انجمن‌های چت و نظرسنجی‌های طرفداران باز کنند.

بیشتر بخوانید: متاورس چیست؟

 

کدام تیم‌ها برای فن توکن‌ها ثبت نام کرده اند؟

تیم‌های آرسنال، استون ویلا، اورتون، لیدز، منچسترسیتی، بارسلونا، آث میلان، اینترمیلان، یوونتوس، پی اس جی و تیم ملی پرتغال، برای فن توکن‌ها ثبت نام کرده‌اند. حتی تیم‌های لیگ برتر هند (IPL) ظاهراً در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی توکن‌های هوادار خود برای ورود به بازار در حال ظهور ارزهای دیجیتال هستند.

تفاوت فن توکن با سایر دارایی‌های دیجیتالی

فن توکن چیست

  • توکن‌های هواداری لزوماً توسط هیچ ارز دیجیتال دیگری مانند بیت کوین یا اتریوم پشتیبانی نمی‌شود. قیمت آن‌ها معمولاً بر اساس تعداد افرادی که آن‌ها را می‌خواهند یا ارزشی که به این توکن‌ها می‌دهند، تعیین می‌شود. به عبارت ساده ارزش آن‌ها تا حد زیادی با محبوبیت توکن، یعنی خود تیم تعریف می‌شود.
  • مانند همه ارزهای دیجیتال جهان، توکن‌های هواداری را می‌توان آزادانه در هر صرافی که در آن فهرست شده اند، معامله کرد. شباهت مهم بین توکن‌های فن و ارزهای سنتی این است که آن‌ها به اندازه ارزهای دیگر، وابسته به بازار هستند و در معرض نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال قرار دارند.
  • در حالی که NFT ها به موجب حق چاپ دیجیتالی حقوق مالکیت می‌دهند که قابل مبادله نیست، توکن‌های هواداری کاملاً قابل تعویض هستند. این بدان معناست که توکن‌های طرفداری را می‌توان به راحتی برای استفاده از محصولات یا خدمات شرکتی که پشت آن قرار دارد، مبادله کرد. دقیقاً مانند پول فیات «واقعی» (به جز اینکه نمی‌توانید امتیازات پیشنهادی فن کوین‌ها را با فیات خریداری کنید). فن توکن‌ها به عنوان پل مهمی بین تیم و وفادارترین هواداران عمل می‌کنند و به تقویت ارتباط با مخاطبان خود کمک می‌کنند.
  • فن توکن‌ها به ایجاد هویت کمک می‌کنند و افراد را در یک گروه فشرده گرد هم می‌آورند.

 بیشتر بخوانید: تفاوت کوین و توکن در چیست؟

 

نحوه کار توکن طرفداری چگونه است؟

توکن‌های هوادارای به دارندگان حق رای انحصاری در مورد تصمیمات باشگاه می‌دهند. از این نظر، آن‌ها مشابه داشتن سهام در یک شرکت هستند. مشابه اینکه سهامداران شرکتی برای رای دادن به مسائل تجاری یک شرکت نیازی به تخلیه سهام ندارند، دارندگان توکن هواداری نیز مجبور نیستند برای شرکت در نظرسنجی‌های تیمی، توکن‌ها را خرج کنند. هر چه یک کاربر توکن‌های بیشتری داشته باشد، تأثیر بیشتری بر روی چنین نظرسنجی‌هایی دارد.

توکن هواداری چیست

با این حال، برخی از تیم‌ها ممکن است واجد شرایط بودن رای دادن و سایر امتیازات را تا زمانی که کاربر مقدار مشخصی توکن در اختیار داشته باشد، محدود کنند. این موارد ممکن است در هر باشگاه ورزشی، متفاوت باشد. به عنوان مثال، توکن AC Milan (ACM) به همه دارندگان، سهمی از نفوذ در تصمیمات باشگاه می‌دهد. همچنین به عنوان یک کلید عضویت عمل می‌کند که به کاربران این امتیاز را می‌دهد که در مسابقات انحصاری برای جوایز منحصر به فرد، شناخت باشگاه و موارد دیگر شرکت کنند.

 بیشتر بخوانید: توکن غیر قابل معاوضه یا NFT چیست ؟

هنگامی که کاربران تعداد مشخصی توکن را به دست می‌آورند، به انواع پیشنهادها و رویدادهای مرتبط با باشگاه‌های مورد علاقه خود مانند طراحی کالا، طراحی اتوبوس تور، مکان مسابقه یا کنسرت، مقصد تیم برای یک تور و مسائل مربوط به تهیه بلیط دسترسی پیدا می‌کنند. این مزایا هواداران را تشویق می‌کند تا با باشگاه تعامل و انگیزه بیشتری داشته باشند. مزایا و پیشنهادها حس غرور و اعتبار بیشتری را در آن‌ها القا می‌کند که تقریباً به طور قطع به رشد برند یا باشگاه کمک می‌کند.

توکن‌های فن یک جامعه انحصاری از اختصاصی‌ترین طرفداران ایجاد می‌کنند. آن‌ها راه جدیدی را به طرفداران می‌دهند تا در یک سیستم رای گیری و پاداش هیجان‌انگیز شرکت کنند. هر چه توکن‌های هوادار بیشتری داشته باشید، تسلط بیشتری بر باشگاه خواهید داشت و وفاداری بیشتری به تیم خود نشان می‌دهید.

معرفی 5 توکن هواداری

معرفی 5 توکن هواداری محبوب

چیلیز CHZ

پیشگام صنعت توکن هواداری، توکن Chiliz می‌باشد که بر روی بلاکچین همنام ایجاد شده است. موفقیت پر رونق Chiliz به سرعت بسیاری از تیم‌های ورزشی مشهور مانند بارسلونا، آث میلان و یوونتوس را بر آن داشت تا از این روند پیروی کنند و توکن‌های خود را منتشر کنند. در حال حاضر، بیشتر تیم‌های بزرگ جهان، توکن هواداری مخصوص به خود را دارند. Chiliz ارز دیجیتال پیشرو برای ورزش و سرگرمی توسط ارائه‌دهنده FinTech مستقر در مالتا است. این پلتفرم سرگرمی ورزشی مبتنی بر بلاک چین Socios را اجرا می کند که به کاربران امکان می دهد در مدیریت برندهای ورزشی مورد علاقه خود شرکت کنند. چندین توکن فن توسط Socios.com ارائه شده است. برای باشگاه‌ها و انجمن‌های ورزشی، توکن‌های هوادار راهی برای ارتباط با طرفدارانشان و باز کردن جریان‌های درآمد جدید ارائه می‌دهند.

توکن‌های فن، ارزهای دیجیتالی هستند که ارزش خود را از میزان ارزش هواداران برای شرکت در باشگاه و کسب مزایای منحصر به فرد دریافت می‌کنند. توکن‌های هواداران به طور کلی به عنوان بخشی از کلوپ‌های هواداران و باشگاه‌های ورزشی استفاده می‌شود. آن‌ها با سایر رمزارزها مانند اتریوم یا Chainlink متفاوت هستند زیرا مشکلات مالی یا فنی مشابهی را حل نمی‌کنند. به عبارت دیگر، آن‌ها بیشتر یک توکن سرگرم کننده و مبتنی بر پاداش هستند.

توکن بارسلونا BAR

توکن هوادارای باشگاه بارسلونا (BAR) می‌باشد. این توکن‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که می‌توان آن‌ها را از طریق برنامه Socios.com خریداری کرد که به طرفداران از سراسر جهان برای هر فعالیتی که در برنامه انجام می‌دهند، پاداش می‌دهد. این توکن مانند اکثر توکن های دیگر فن عمل می کند. تنها توکن رسمی بارسا، BAR، با هدف جذب مخاطبان در سراسر جهان و اجازه دادن به طرفداران برای تعامل با تیم فوتبال مورد علاقه خود در سراسر جهان ایجاد شد. در ژوئن 2020، توکن‌های هواداری بارسا معرفی شد که هر BAR در زمان عرضه، 2 یورو قیمت داشت. ظرف چند ساعت پس از در دسترس قرار گرفتن، تمام 600000 توکن به مبلغ 1.4 میلیون دلار جمع آوری شد.

توکن هواداری باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن PSG

توکن هواداری باشگاه فوتبال پاری سن ژرمن (PSG) می‌باشد. پاری سن ژرمن که معمولاً با نام‌های پی اس جی، پاریس یا پاریس اس جی شناخته می‌شود، یک باشگاه فوتبال حرفه‌ای مستقر در پاریس است. آن‌ها در لیگ 1، دسته برتر فوتبال فرانسه رقابت می‌کنند. موفق‌ترین باشگاه فرانسه نیز هستند. همچنین بیش از 40 افتخار رسمی از جمله 9 عنوان قهرمانی لیگ و یک جام مهم اروپایی کسب کرده اند.

KPOP

توکن هواداری KPOP به شما دسترسی انحصاری به تبلیغات ویژه، رویدادهای VIP، عکس‌های دیجیتال مجاز و لحظاتی از بت‌های KPOP مورد علاقه‌تان و فرصتی برای برنده شدن یک تجربه KPOP کامل می‌دهند! توکن KPOP تحت بلاکچین بایننس ایجاد شده که اکو سیستم آن را متحد می‌کند و محصولات مختلف مرتبط با KPOP مانند توکن‌های فن و NFT را ارائه می‌دهد.

توکن لیگ مبارزان حرفه‌ای PFL 

لیگ مبارزان حرفه‌ای (PFL) اولین لیگ ورزشی است که فن توکن خود را در Socios منتشر کرد. علاوه بر این، آن‌ها اولین سازمان مستقر در ایالات متحده خواهند بود که توکن فن را برای افزایش تعامل با پایگاه جهانی طرفداران خود راه اندازی کرده اند.

بیشتر بخوانید: بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023

 

خرید و فروش توکن‌های هواداری

توکن‌های هواداری بیشتر از طریق صرافی ارز دیجیتال Socios به دست می‌آیند. با این حال، قبل از اینکه آن‌ها در دسترس قرار گیرند، باشگاه‌های ورزشی باید یک پیشنهاد نماد هواداران (FTO) انجام دهند. در دنیای ارزهای دیجیتال، یک FTO با یک پیشنهاد اولیه ارز (ICO) قابل مقایسه است. توزیع کننده فن توکن تاریخ شروع و پایان توزیع توکن و همچنین قیمت افتتاحیه را اعلام می‌کند. با نزدیک شدن به روز راه اندازی، حامیان می‌توانند توکن‌ها را با استفاده از پول نقد یا ارزهای دیجیتال موجود در صرافی خریداری کنند.

در حالی که برخی از توکن‌های هواداری قبلاً در صرافی‌های متمرکز شناخته شده فهرست شده‌اند، برخی دیگر ممکن است به اندازه کافی قابل توجه نباشند تا فهرست شوند. در این شرایط، توکن‌های فن ممکن است در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) مانند PancakeSwap معامله یا مبادله شوند. برای معامله برای توکن‌های هواداری در DEX ها، باید یک ارز دیجیتال داشته باشید.

بیشتر بخوانید: توکن سوزی در ارز دیجیتال چیست ؟

به صورت کلی کاربران می‌توانند در توکن‌های هواداری سرمایه‌گذاری کنند، آن‌ها را خریداری کرده و با دیگران مانند ارزهای دیجیتال معامله کنند. قیمت فن توکن به طور کلی توسط فروشنده تعیین می‌شود و بسته به در دسترس بودن توکن‌ها و محبوبیت آن‌ها قابل تغییر است. آن‌ها را می‌توان از صرافی‌های آنلاین یا شرکت‌هایی که آن‌ها را راه اندازی کرده‌اند؛ خریداری کرد.

طرفداران باید CHZ را در صرافی ارزهای دیجیتال خریداری کنند تا بتوانند توکن‌های هواداری موجود در شبکه Chiliz را به دست آورند. به عبارت ساده تر، برای خرید توکن‌های هواداری، افراد باید از Chiliz (CHZ)، ارز دیجیتال Socios.com، استفاده کنند. کاربران می‌توانند با استفاده از برنامه Socios.com یا با انتقال وجه از یک کیف پول ارز دیجیتال، CHZ تهیه کنند که پس از آن فن توکن مورد نظر خود را خریداری کنند. شایان ذکر است که Chiliz. net همچنین فروشگاهی دارد که در آن می‌توانید فان توکن بخرید.

آینده توکن‌های هواداری

توکن‌های هواداری مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده بسیار پر نوسان هستند. قیمت‌ها بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان است. هواداران فوتبالی که این توکن‌ها را خریداری می‌کنند نیز اعلام کرده‌اند که قیمت توکن‌ها تحت تأثیر حرکات و فعالیت تیم قرار دارد.

با توجه به اینکه قیمت توکن‌ها توسط احساسات و تعاملات طرفداران تعیین می‌شود، کاملاً بدیهی است که برخی از علاقه‌مندان به فوتبال، توکن‌های هواداران را به‌جای سرمایه‌گذاری بلندمدت، یک نماد وضعیت و معیار وفاداری می‌دانند.

دلیل اهمیت توکن‌ هواداری چیست؟

بازار جهانی ورزش هر سال در حال رشد است و پیش‌بینی می‌شود ارزش بازار آن تا سال 2022 به 614 میلیارد دلار برسد. تیم‌های ورزشی همیشه به دنبال راه‌های جدیدی برای کسب درآمد از مخاطبان خود علاوه بر درآمد سنتی از پخش و فروش بلیط هستند. در حال حاضر اکثر علاقمندان به ورزش با تماشای بازی‌ها و خرید اجناس یا یادگاری حمایت خود را نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید: توکن چیست؟ 

Chiliz با استفاده از فناوری بلاک چین به توسعه توکن‌های هواداری پرداخته است. با ارائه چارچوبی که سازمان‌های ورزشی را قادر می‌سازد تا پایگاه هواداران خود را مدیریت کنند، علاقه‌مندان به ورزش نیز از تماشاگران منفعل به اینفلوئنسرهای فعال ارتقا می‌یابند. در ژوئن 2020، باشگاه بارسلونا با Chiliz برای راه‌اندازی توکن‌های هواداری شریک شد و در عرض 2 ساعت تمام توکن ها به فروش رفت و 1.4 میلیون دلار درآمد داشت. چنین شواهدی نشان می‌دهد که مفهوم فن توکن ممکن است برای طرفداران و تیم‌ها بسیار مورد استقبال قرار گیرد.

سخن آخر

به خاطر داشته باشید که هر نوع ارز دیجیتال به دلیل نوسانات بازار و وابستگی متقابل ارزها، یک سرمایه‌گذاری ذاتی پرخطر است. اگر فکر می‌کنید آماده مقابله با نوسانات شدید قیمت هستید و می‌توانید ضررهای احتمالی را تحمل یا کاهش دهید(که اجتناب‌ناپذیر است)، ممکن است بتوانید از مزایای آن‌ها نیز بهره‌مند شوید. با توجه به مقاله توکن‌ هواداری چیست دانستید که برای مثال اگر تیم شما در یک مسابقه یا یک فصل برنده شود، فن توکن محبوب‌تر و در نتیجه ارزشمندتر می‌شود و به عنوان یک دارنده فن توکن طولانی مدت، می‌توانید از پاداش‌های انحصاری بیشتری برخوردار شوید. شایان ذکر است قبل از هر گونه سرمایه گذاری، صبورانه تحقیقات خود را انجام دهید و خودتان تصمیم بگیرید که آیا مزایا و پاداش‌های عضویت، ارزش سرمایه‌گذاری را دارد یا خیر.

 

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۴
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۴
در عصر دیجیتالی هستیم که ماهیت پول، سریع‌تر از آن چیزی که ما تصور می‌کردیم، در حال تکامل است. ارزهای دیجیتال شکل جدیدی از پول را برای دنیا تعریف کردند....
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...
بهترین ارز دیجیتال برای بلند مدت {ویژه ایرانیان}
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز دیجیتال برای بلند مدت {ویژه ایرانیان}
تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر روی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ سرمایه‌گذاری می‌کردید، الان چقدر سود کسب کرده بودید؟ با اینکه این ارز در مدت اخیر...