متفرقه

تفاوت کارت‌های Prepaid و Debit

متاسفانه به دلیل تحریم‌های بین‌المللی بانک‌های کشور عزیزمان جمهوری اسلامی ایران نتوانسته‌اند به سیستم ویزا و مسترکارت متصل شوند.

این امر متاسفانه بازار بسیار پر تلاطمی را برای سیل مشتاقانه داشتن مسترکارت و ویزا رقم زده است. به گونه‌ای که در سال‌های اخیر مشکلات بسیاری برای دریافت کننده‌گان این کارت‌ها به دلیل اطلاعات کم و محدود بوجود آمده است.

با یک سرچ ساده در اینترنت (البته به زبان انگلیسی) شما می‌توانید سیل عظیمی از تفاوت های کارت های Debit و Prepaid را مشاهده کنید. در ادامه این مطلب به برخی تفاوت‌های اصلی این دو نوع کارت می پردازیم.

 

ویژگی‌های کارت‌ها

اتصال به حساب: کارت های Debit متصل به حساب هستند، در دنیای بیزنس هزاران مزایا دارند. اما کارت های Prepaid همانند یک کارت Prepaid شارژ شونده عمل می‌کنند. مزایای آن‌ها فقط در این است که بتوانید برخی خرید‌های اینترنتی را انجام دهید.

 تفاوت‌های ساختاری: این کارت‌ها به لحاظ ماهیت تفاوت‌های ساختاری زیادی دارند. کارت‌های دبیت از بانک صادر می‌شوند. پذیرندگی بیشتری دارند و … اما کارت‌های PrePaid اینگونه نیستند.
تاریخ انقضا: کارت‌های Debit به دلیل داشتن حساب بانکی همیشه مادام العمر برای شما هستند. هرچند به دلیل مسائل امنیتی ممکن است تاریخ انقضای آنها 2،3 یا 5 ساله باشد. اما پس از اتمام کارت می‌توانید به راحتی آن‌ها را تمدید کنید.
داشتن حساب بانکی: کارت‌های Debit دارای حساب بانکی هستند. اما کارت‌های Prepaid کارت‌هایی هستند که حساب بانکی ندارند و دقیقا مانند کارت‌های هدیه هستند. با این تفاوت که شارژ می‌شوند (البته فقط توسط صادر کننده کارت).

تفاوت کارت‌های Prepaid و Debit

تفاوت‌های عمده کارت‌های Debit و Prepaid

 • امکان شارژ از سراسر دنیا

کارت‌های Debit به شما شماره حساب بانکی می‌دهند. همچنین می‌توانید از تمام دنیا آن‌ها را شارژ کنید، می‌توانید از تمام صرافی‌های داخل آن‌ها را شارژ کنید. از تمام دنیا می‌توانند برای شما وجه ارسال کنند.

شما می‌توانید توسط آنها از سایت‌های گوگل، اپل، فری لنس و … دریافت پول کنید. اما کارت‌های Prepaid فقط توسط صادر کننده کارت شارژ می‌شوند.

 • توانایی خرید از پایانه های فروش

اصلا تصور نکنید که هرجا درگاه ویزا و مسترکارت دیدید می‌توانید از کارت Prepaid خود خرید کنید. بسیاری از درگاه‌های معتبر اینترنتی و بسیاری از پایانه‌های فروش فروشگاهی به دلیل مسائل امنیتی از پذیرفتن کارت‌های Prepaid سر باز می‌زنند. شما در بسیاری از درگاه‌های خرید نمی‌توانید خرید داشته باشید در صورتی که با داشتن کارت Debit این رقم به بالای 90% پذیرفتن می‌رسد.

 

مزیت‌های داشتن دبیت کارت

دبیت کارت (Debit Card)، نوعی کارت اعتباری است که به حساب جاری بانکی که در آن موجودی دارید، متصل است. این کارت مشابه کارت‌های بانکی است، به این معنا که شما با توجه به سقف موجودی حساب بانکی خود، می‌توانید خرید کنید.

 1. توانایی اجاره اتومبیل، خرید های آفلاین و …
  یکی از مزایای داشتن کارت Debit گلد این است که شما می‌توانید در هر کشوری ماشین خود را کرایه کنید. اگر بخواهید با کارت Prepaid ماشین اجاره کنید و یا خرید آفلاین انجام دهید احتمالا به شما خواهند خندید.
 2. امکان گرفتن Reference Letter, Bank Statement
  همانطور که می‌دانید در برخی شرایط از شما Bank Statement یا Bank reference Letter تقاضا می‌کنند. این امر فقط با داشتن حساب بانکی بین المللی و داشتن کارت Debit میسر است.
 3. هزینه شارژ
  با کارت Debit می‌توانید از طریق شرکت ایرانیکارت و یا هزاران صراف موجود در کشور آن را شارژ کند. اما اگر از شرکت xyz کارت خود را بخرید باید فقط از طریق شرکت xyz اقدام کنید.
 4. اینترنت بانکینگ
  اینترنت بانکینگ حساب‌های متصل به کارت Debit هزاران ویژگی در اختیار شما می‌گذارند. اما کارت‌های Prepaid یا اینترنت بانکینگ ندارند و یا اگر داشته باشند فقط می‌توانید موجودی حساب خود را ببینید.

یکی از مزایای داشتن کارت Debit گلد این است که شما می‌توانید در هر کشوری ماشین خود را کرایه کنید. اگر بخواهید با کارت Prepaid ماشین اجاره کنید و یا خرید آفلاین انجام دهید احتمالا به شما خواهند خندید.

 

 

 

 

 

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
کسب درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
افزایش نرخ تورم و نوسانات ارزی عواملی هستند که باعث کاهش ارزش پول ملی کشورمان نسبت به گذشته شده‌اند. این امر موجب شده تا کسب درآمد دلاری در ایران مورد...
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
آموزش ارز دیجیتال
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
اگر شما هم به این فکر افتاده‌اید که خرید و فروش ارز دیجیتال را شروع کنید تا در این بازار از سودها بی‌نصیب نمانید، یا قبلا در این حوزه فعالیت...
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...