سرور مجازی

مهم‌ترین تفاوت سرور مجازی و اختصاصی چیست؟

مهم‌ترین تفاوت سرور مجازی و اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی منابع را به صورت کاملا اختصاصی در اختیار وبسایت قرار داده و می‌توانید تمامی دیتاها و اطلاعات خود را روی آن قرار دهید، بدون این که امکانات این سرور مشترک با سرور دیگری باشد. سرور مجازی نوعی از سرور اختصاصی است که به چند قسمت تقسیم شده و از هر قسمت آن می‌توان برای مقاصد مختلف استفاده نمود. هزینه پرداختی برای خرید سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی کمتر است. همچنین سرور اختصاصی به دلیل داشتن پردازنده، حافظه اصلی و پهنای باند بیشتر از قدرت سخت افزاری بیشتری نیز بهره‌مند است، پس می‌توان در این سرور تمامی نسخه‌های سیستم عامل را نصب نمود. در ادامه این مقاله به صورت کامل‌تر و دقیق‌تر به تفاوت سرور مجازی و اختصاصی پرداخته می‌شود.

سرور اختصاصی چیست؟

همانطور که گفتیم ممکن است بعد از مدتی که از استفاده‌ سرور اشتراکی گذشت و ترافیک سایت افزایش یافت، با کاهش سرعت مواجه شوید و در این صورت به فکر تغییر سرور (server) خود باشید. سرور اختصاصی (Dedicated server) منابع را به صورت کاملا اختصاصی در اختیار کاربر می‌گذارد. سرورهای اختصاصی 2 نوع داخلی و خارجی دارند که از نظر عملکرد، قدرت سخت افزاری و هزینه متفاوت هستند و شما می‌توانید بر حسب نیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. در سرورهای اختصاصی، منابع به صورت کاملا اختصاصی در اختیار وب سایت شما قرار گرفته و شما می‌توانید فایل‌های خود را بر روی آن قرار دهید. همچنین از این پس هیچ کدام از امکانات سرور را به صورت مشترک با کاربر یا سرورهای دیگر استفاده نخواهید کرد. نحوه مدیریت از این سرور کاملا شبیه به سرورهای مجازی می‌باشد. یعنی شما از راه دور نیز می‌توانید با استفاده از ابزار مدیریت به سیستم عامل سرور متصل شده و آن را مدیریت کنید. در مقاله سرور اختصاصی چیست به صورت کامل‌تر به بررسی مشخصات و ویژگی‌های این سرور پرداخته شده است.

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

مزایای سرور اختصاصی چیست؟

با استفاده از سرور اختصاصی منابع کامل یک سرور به صورت کاملا اختصاصی در اختیار شما قرار می‌گیرد و شما می‌توانید به صورت مستقل به مدیریت آن بپردازید. علاوه بر این استفاده از یک سرور اختصاصی دارای مزیت‌های دیگری نیز می‌باشد که در جدول زیر به صورت خلاصه به آن‌ها اشاره شده است. 

مزایای استفاده از سرور مجازی (dedicated server)

مناسب برای وب سرور و میزبانی سایت‌ها

مناسب سایت‌های پر بازدید و با ترافیک بالا برای میزبانی بهتر و سرعت بالا

جهت اشتراک‌گذاری ویدیو، فیلم یا سایت‌های اشتراک ویدیویی در اینترنت

جهت پردازش‌های سنگین و نیازمند به CPU قدرتمند مانند فروشگاه‌های اینترنتی پر بازدید

دسترسی به تمام پهنای باند

در اختیار داشتن فضای دیسک به صورت کامل

دارای عملکرد و امنیت بالا

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی (Virtual Private Server) بخشی از یک سرور اختصاصی کامل است. در واقع یک سرور اختصاصی به چند قسمت تقسیم شده و از هر قسمت می‌توان برای مقاصد مختلف استفاده کرد. یعنی یک سرور اختصاصی می‌تواند برگرفته از یک یا چند سرور مجازی باشد. برای هر یک از سرورهای مجازی می‌توانید یک آی پی در نظر بگیرید تا بتوانید آن را در شبکه ثبت کنید. در واقع هر سرور مجازی، یک سرور اختصاصی کامل است که به چندین بخش تقسیم می‌شود. سپس هر بخش آن به صورت مجازی در اختیار یک سایت با منابع مشخص قرار گرفته و شما برای استفاده از این منابع باید هزینه ای را پرداخت کنید. با خواندن مقاله سرور مجازی VPS چیست و چگونه کار می کند می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد سرورهای مجازی مختلف کسب کنید.

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

مزایای استفاده از سرور مجازی

با وجود این که سرور مجازی بخشی از سرور اختصاصی است، ولی استفاده از سرور مجازی دارای مزایایی می‌باشد که ما را به استفاده از آن تشویق می‌کند. مثلا ما می‌توانیم هزینه کمتری را برای تهیه سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی پرداخت کنیم. علاوه بر این مزایای دیگری را نیز می‌توان برای استفاده از سرور مجازی برشمرد. 

مزایای استفاده از سرور مجازی (Virtual Private Server)

هزینه خرید پایین

نصب سیستم عامل‌های دل‌خواه بر روی سرور مجازی 

کنترل یا بهبود عملکرد سیستم‌ها

انجام کارهای نیازمند به اینترنت پرسرعت با ترافیک بالا 

میزبانی سایت‌های پر مصرف

مدیریت بکاپ

تحکیم سرورها و افزایش کارایی بارگیری 

برای خرید سرور مجازی (VPS)، می‌توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید و در خواست خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید. خرید سرور مجازی

انواع مختلفی از سرور مجازی مثل سرور مجازی بورس، سرور مجازی فارکس و .. وجود دارد که به شما در روند انجام معاملات فارکس و بورس کمک کرده و سرعت کارتان را افزایش می‌دهد. مثلا با استفاده از سرور مجازی فارکس می‌توانید امینت اطلاعات خود را افزایش داده و آی پی خود را ثابت نگه دارید.

تفاوت سرور مجازی و اختصاصی

هزینه

همانطور که گفته شد سرور مجازی نوعی سرور اختصاصی است که با توجه به نیاز وبسایت از نظر عملکرد، قدرت سخت افزاری و هزینه‌های مختلف آن ارائه می‌شود. به طور کلی هزینه پرداختی سرور مجازی نسبت به سرور اختصاصی کمتر است و مناسب فردی است که می‌خواهند هزینه کمی برای خرید سرور پرداخت کند.

انعطاف پذیری

 سرور مجازی، سرور اختصاصی تقسیم شده‌ای است که از هر بخش آن می‌توان برای هدف و عملکرد خاصی استفاده نمود. سرور مجازی دارای انعطاف پذیری بیشتری است، بنابراین اختلال از سمت سرور مجازی بسیار سریع‌تر از سرور اختصاصی رخ می‌دهد. 

سخت افزاری

سرور اختصاصی به دلیل پردازنده، حافظه اصلی و پهنای باند بیشتر، از قدرت سخت افزاری بیشتری نیز بهره‌مند است. علاوه بر این در سرور اختصاصی امکان نصب تمامی نسخه‌های سیستم عامل وجود دارد.

عملکرد

عملکرد بالای میزبانی وب، به سرعت بالای دانلود بستگی دارد. بنابراین هر چه زمان بیشتری صرف نمایش سایت شما به کاربر شود، عملکرد سایت پایین‌تر است و برعکس. در سرور مجازی به علت محدودیت منابع، پهنای باند و …، سرعت بارگزاری نسبت به سرور اختصاصی کمتر است.

امنیت

بررسی امنیت در سرورهای مجازی و اختصاصی از اهمیت بالایی برخوردار است. امنیت سرور مجازی از سرور اختصاصی کمتر است.

مدیریت

از آنجایی که هم سرور مجازی و هم سرور اختصاصی قابل مدیریت هستند، و شما می‌توانید به سر و سامان دادن هر یک از آن‌ها بپردازید، بنابراین از نظر مدیریت تفاوت چندانی بین آن‌ها وجود ندارد و هر دو قابل سامان دهی هستند.

بیشتر بخوانید: سرور مجازی ابری چیست؟

سرور مجازی بهتر است یا سرور اختصاصی

سرور مجازی بهتر است یا سرور اختصاصی؟

بعد از بررسی تفاوت سرور مجازی و اختصاصی و مقایسه آن‌ها با یکدیگر، می‌خواهیم در مورد این دو سرور به یک نتیجه‌گیری برسیم و ببینیم سرور مجازی بهتر است یا سرور اختصاصی؟ قبل از تصمیم گیری برای خرید این 2 سرور بهتر است ببنید که به چند هسته نیاز دارید، چقدر رم لازم دارید و به چه میزان فضای دیسک یا حافظه نیاز است. در بیشتر موارد سرور مجازی مدیریت شده برای شما مناسب‌تر می‌باشد چرا که هم قدرت و انعطاف پذیری بالاتری دارد و هم هزینه کمتری برای پرداخت آن نیاز است. ولی اگر قصد دارید وبسایت خود را توسعه دهید و یا از امنیت وسرعت بیشتری برخوردار شوید، استفاده از سرور اختصاصی به شما توصیه می‌گردد.

سوالات متداول
درخواست مشاوره

بستگی به نوع هدف شما دارد. مثلا اگر قیمت برای شما اهمیت دارد، هزینه سرور مجازی کمتر است و اگر سرعت برایتان اهمیت دارد، سرور اختصاصی از سرعت بالاتری برخوردار است.

سرور مجازی برای افرادی مناسب است که تعداد کاربرانشان افزایش یافته یا پیش بینی می‌کنند که افزایش می‌یابد.

 

یعنی سرور کاملا در اختیار شما و تحت مدیریت شما می‌باشد و قابل اشتراک با کاربر یا سرور دیگری نیست.

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
آزمون ماک آیلتس رایگان (IELTS MOCK) چیست؟
آزمون ها
آزمون ماک آیلتس رایگان (IELTS MOCK) چیست؟
حتما می‌دانید که اگر بخواهید به کشور دیگری مهاجرت کنید، چه به صورت کاری و چه تحصیلی، یکی از الزامات و پیش نیازهای آن آزمون آیلتس با رتبه بالا می‌باشد....
نمودار لحظه‌ای دامیننس تتر + آموزش تحلیل با شاخص تتر
آموزش ارز دیجیتال
نمودار لحظه‌ای دامیننس تتر + آموزش تحلیل با شاخص تتر
نمودار لحظه ای شاخص دامیننس تتر در زیر چارت شاخص دامیننس تتر را مشاهده می کنید. چارت دامیننس تتر تریدینگ ویو دامیننس تتر چیست؟ به صورت کلی دامیننس تتر یعنی...
متاورس چیست؟ آینده اینترنت اینجاست
متاورس
متاورس چیست؟ آینده اینترنت اینجاست
فعالین حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال به تازگی با یک مفهوم جدید به نام متاورس Metaverse روبه‌رو شده اند. در ماه‌های اخیر شما هم ممکن است چیزی به نام...