متفرقه

تفاوت ویزا کارت و مسترکارت

در سال‌های اخیر شاهد رشد نظام‌های پرداخت جهانی بوده‌ایم، شبکه‌هایی مانند ویزا، مسترکارت، امریکن اکسپرس، دسکاوری، یوینیون پی و … این‌ها شبکه‌هایی هستند که هم اکنون در جهان در حال کار هستند و به مشتریان خدمات پرداخت بین‌المللی ارائه می‌کنند.

تفاوت‌های این نظام های پرداخت در کجاست؟

  • نکته اول

در درجه اول باید بدانیم که موارد یاد شده هیچ کدام به خودی خود بانک نیستند. بلکه شبکه‌هایی هستند مانند شبکه شتاب که همینک در ایران فعال است.

اما فرق این شبکه‌ها با شبکه شتاب این است که به صورت جهانی کار می‌کنند. از دور افتاده‌ترین روستا در افریقای جنوبی تا نیویورک شما به هر کجا که پا بگذارید ممکن است خودپرداز ویزا یا مستر کارت و یا پایانه فروش آن را ببینید.


  • نکته دوم

بانک‌ها و موسسات مالی اعتباری ابتدا توسط شبکه ویزا کارت یا مستر کارت بازبینی شده. سپس بعد از اخذ مجوزهای لازم از این دو موسسه می‌توانند ویزا کارت یا مسترکارت صادر کنند.

 

قوانین بانک عامل، قوانین بانک مرکزی بانک عامل، قوانین ویزا کارت و مستر کارت همگی با هم تلفیق میشوند و تفاوت ها را می آفرینند.

به زبان ساده تر این که ویژگی جزئی ویزا کارت و مسترکارت توسط بانک ها مشخص میشود. به این ترتیب که ممکن است یک بانک ویزا کارت به ارز دلار بدهد. اما بانک دیگری ویزا کارت به ارز درهم بدهد و بانک بعدی ویزا کارت با ارز یورو. هر بانک استاندارد دهی کارت ها خودش را دارد.

به عنوان مثال طبقه بندی کارت ها به کلاسیک، گلد و … فقط کاربرد داخل بانکی دارد. ممکن است یک بانک به ویزا کارت خودش که روزانه 2000 دلار سقف برداشت دارد نام “کلاسیک” بدهد و دیگری به این کارت نام ویزاکارت سفید را بدهد. همینطور ممکن است ویزا کلاسیک یک بانک سقف برداشت روزانه 1500 دلار داشته باشد و دیگری سقف برداشت 4000 دلار.

پس متوجه میشویم که در دنیای ویزا کارت و مسترکارت هیچ ویژگی ثابت و مشخصی وجود ندارد. این بانک ها هستند که کارت های خود را دسته بندی میکنند، نام گذاری میکنند و به مشتریان ارائه میکنند.

تفاوت مسترکارت و ویزاکارت

آیا فرقی بین شبکه های پرداخت از جمله ویزا کارت و مسترکارت وجود دارد؟

  • 72% پذیرنده‌ها ویزا کارت و مستر کارت و امریکن اکسپرس و دیسکاوری را قبول می‌کنند. 
  • 10.3% پذیرنده‌ها ویزا کارت و مسترکارت و امریکن اکسپرس را قبول می‌کنند(دیسکاوری را قبول نمی‌کنند) 
  • 7.7% پذیرنده‌ها ویزا کارت و مستر‌کارت و دیسکاوری را قبول می‌کنند (امریکن اکسپرس را قبول نمی‌کنند) 
  • 9.9% پذیرنده‌ها فقط ویزا و مسترکارت را قبول می‌کنند.تعداد خیلی محدودی نیز فقط ویزا یا فقط مسترکارت را قبول می‌کنند. 

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
کسب درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
افزایش نرخ تورم و نوسانات ارزی عواملی هستند که باعث کاهش ارزش پول ملی کشورمان نسبت به گذشته شده‌اند. این امر موجب شده تا کسب درآمد دلاری در ایران مورد...
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
آموزش ارز دیجیتال
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
اگر شما هم به این فکر افتاده‌اید که خرید و فروش ارز دیجیتال را شروع کنید تا در این بازار از سودها بی‌نصیب نمانید، یا قبلا در این حوزه فعالیت...
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...