021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال چیست؟

تاریخ انتشار : 21 بهمن 1400تاریخ بروزرسانی : 11 خرداد 1401زمان مطالعه : 3 دقیقه ارز های دیجیتال

اگر به مباحث روانشناسی علاقه‌مند باشید، می‌دانید که در اکثر فعالیت‌ها و کسب و کارها مسائل روانشناسی یکی از شرایط تعیین کننده است. اینگونه مسائل روانشناسی در بازارهای مالی نیز تاثیر گذار است. ترس و طمع دو عامل اصلی در تصمیم گیری‌های سرمایه گذاران و تریدرها محسوب می‌شوند. پس اگر شما هم می‌خواهید به بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال وارد شوید، باید بدانید شاخص ترس و طمع ارز دیجیتال چیست و چه تاثیری بر معاملات شما دارد. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال چیست؟

شاخص ترس و طمع توسط CNNMoney برای اندازه‌ گیری دو عامل تاثیرگذار بر روی احساسات سرمایه گذاران طراحی شد. این دو عامل با میزان پولی که سرمایه گذاران قصد دارند وارد بازار کنند، رابطه مستقیم دارد. به صورت تئوریک می‌توان از این شاخص برای سنجش قیمت منصفانه بازار سهام استفاده کرد. منطق این اصل بر این استوار است که ترس بیش از حد باعث کاهش قیمت سهام شده و طمع بیش از حد نیز نتیجه معکوس دارد. مثلا در نظر بگیرید که سرمایه گذاران به دلیل رشد قیمت و ترس از ریزش، بازار را ترک کرده و سرمایه خود را بیرون می‌آورند. درنتیجه با فروش بیشتر و افزایش عرضه قیمت کاهش می‌یابد. از طرف دیگر با رشد طمع، سرمایه گذاران به سمت سودهای بالاتر می‌روند. مثلا با رشد قیمت، سرمایه گذاران طمع کرده و همچنان وارد بازار خواهند شد و سرمایه خود را افزایش می‌دهند. با این حساب تقاضا افزایش یافته و در نتیجه قیمت نیز افزایش می‌یابد. وب‌سایت Alternative.me شاخص ترس و طمع در بازار ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای مطالعه بیشتر مقاله لوریج یا اهرم در ارز دیجیتال چیست را مطالعه کنید.

شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

شاخص ترس و طمع ابزاری برای سنجش بازار توسط سرمایه گذاران است. همانطور که گفته شد ترس بیش از حد سرمایه گذاران بر قیمت اثر گذاشته و باعث کاهش قیمت می‌شود. از طرف دیگر با افزایش بیش از حد طمع، سرمایه بازار افزایش یافته و باعث افزایش قیمت سهام یا ارز مورد نظر می‌شود. این شاخص بیشتر به عنوان یک استراتژی زمان‌بندی مورد استفاده سرمایه گذاران قرار می‌گیرد. هرچند که عده‌ای این شاخص را نمی‌پذیرند و بر این باور هستند که استراتژی باید بر اساس خرید و نگهداری باشد.

شاخص ترس و طمع 7 عامل موثر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد تا میزان ترس و طمع بازار را به دست آورد. در زیر این 7 عامل را ذکر می کنیم.

  1. قیمت لحظه‌ای سهام (Stock Price Momentum)
  2. قدرت قیمت سهام (Stock Price Strength)
  3. عرض قیمت بازار (Stock Price Breadth)
  4. گزینه‌های ورود به بازار (Put and Call Options)
  5. تقاضای اوراق قرضه ناخواسته (Junk Bond Demand)
  6. نوسانات بازار (Market Volatility)
  7. تقاضای موقعیت امن (Safe Haven Demand)

طبق گفته‌ی وب سایت Alternative.me رفتار بازار ارزهای دیجیتال مشابه بازار سهام است. مثلا زمانی که بازار صعودی است، کاربران به دلیل ترس از جا ماندن از بازار دارند و زمانی که بازار نزولی است، با دیدن نمودار قرمز و نزول بازار، رمز ارزهای خود را فروخته و از بازار خارج می‌شوند. شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال، مانند شاخص سهام، اگر به سمت ترس بیش از حد رود می‌تواند یک نشانه‌ای از نگرانی سرمایه گذاران باشد ولی در عین حال می‌تواند یک موقعیت خرید نیز باشد. از طرفی اگر شاخص نشان دهد که سرمایه گذاران بسیار حریص و طمع کار شده‌اند، به این معنا است که امکان اصلاح قیمت وجود دارد.

برای مطالعه بیشتر مقاله ربات تریدینگ چیست و چگونه کار می کند را بخوانید.

شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال چیست

آیا شاخص ترس و طمع در ارزهای دیجیتال مفید است؟

به گفته‌ی برخی از دانشگاهیان و محققان، طمع می‌تواند بر مغز انسان تاثیر گذاشته و باعث شود حقایق و منطق را در نظر نگیریم و تصمیمات اشتباهی اتخاذ کنیم. هر چند که هیچ تحقیق پذیرفته شده‌ای در مورد طمع وجود ندارد ولی وقتی صحبت از پول می‌شود می‌بینید که ترس و طمع محرک‌های قدرتمندی هستند.

نکته: شاخص ترس و طمع از لحاظ تاریخی اثبات کرده که یک شاخص قابل اعتماد و قابل توجه در بازارهای مالی بوده است.

یکی از دلایلی که گفته می‌شود شاخص ترس و طمع از نظر تاریخی قابل اعتماد بوده است، گزارش آتیک کپیتال (Attic Capital) بود. در گزارش، گفته شد که این شاخص در 17 سپتامبر 2008 به پایین‌ترین سطع خود رسید. در همان زمان سهام S&P 500، پس از ورشکستگی Lehman Brothers و سقوط غول بیمه AIG، به پایین‌ترین سطح خود در سه سال گذشته خود رسید.

بسیاری از صاحب نظران بر این باورند که شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال بسیار مفید است به شرطی که تنها ابزار مورد استفاده برای تصمیم گیری سرمایه گذار نباشد. به سرمایه گذاران توصیه می‌شود با زیر نظر گرفتن ترس بازار بتوانند در هنگام سقوط بازار فرصت‌های خرید را بیابند و دوره‌های طمع را به عنوان یک شاخص برای بیش از حد ارزش گذاری سهام در نظر بگیرند.

برای مطالعه بیشتر مقاله بهترین ارز های دیجیتال برای سرمایه گذاری 2022 را بخوانید.

نتیجه گیری

در اینجا توضیح دادیم که شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال چیست و چه فایده‌ای دارد. اگر می‌خواهید به بازارهای مالی به خصوص ارزهای دیجیتال وارد شوید باید فاکتورهای مختلفی را زیر نظر بگیرید و با اطلاعات کامل به معامله و خرید و فروش بپردازید. باید در نظر داشت که شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال یکی از فاکتورهایی است که باید مد نظر شما باشد. اگر شما هم در بازارهای مالی فعال هستید و از این شاخص استفاده می‌کنید، به اشتراک‌گذاری تجربیات خود با ما و دیگران می‌تواند بسیار مفید باشد.

60 بازدید
شاخص ترس و طمع در ارز دیجیتال چیست؟
اگر به مباحث روانشناسی علاقه‌مند باشید، می‌دانید که در اکثر فعالیت‌ها و کسب و کارها مسائل روانشناسی یکی...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید