021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟

تاریخ انتشار : 18 تیر 1398 مهاجرت، دانشگاه و سفارت

در سال 2014 تحصیل در مقطع کارشناسی برای تمامی دانشجویان، چه بین المللی و چه داخلی در 16 ایالت آلمان رایگان شد! این تغییر را می توان یکی از بزرگترین تغییراتی در نظر گرفت که در سیستم آموزشی این کشور ایجاد شد. چرا که با اجرای این ایده، میزان مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی به آلمان چندین برابر شد. بنابراین در این حالت، هزینه تحصیل در آلمان تا حد زیادی کاهش پیدا می کند، چرا که دانشجویان تنها موظف به هزینه های اداری جهت تحصیل رایگان در آلمان هستند و نه هزینه ای دیگر!

با این وجود سوالی که برای بسیاری از مخاطبین ما هنوز هم بی جواب باقی مانده، این است که هزینه تحصیل در آلمان در مقطع تحصیلی مختلف چقدر است و یک دانشجو برای ادامه تحصیل در این کشور به چه میزان سرمایه نیاز دارد. در ادامه این مقاله همراه باشید، تا پاسخ این دو سوال را در اختیارتان قرار دهیم …

بر اساس نظرسنجی و بررسی هایی که انجام شده است، در حال حاضر به دلیل پایین بودن هزینه های تحصیل در آلمان، این کشور را می توان از دید دانشجویان بین المللی در بین 4 کشور مطرح در سطح جهان، یعنی ایالات متحده، انگلستان و استرالیا قرار داد. هرچند که قانون تحصیل رایگان در آلمان در سال 2017 برای Baden-Württemberg تغییر کرد، اما هنوز هم هزینه های تحصیل در آلمان، به نسبت سایر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است.

هزینه تحصیل در آلمان

برای ادامه تحصیل در هر کشوری، نیاز به تهیه برخی از مدارک، مانند ویزا، بیمه درمانی و … است. بنابراین اگر شما می خواهید از هزینه های تحصیل در این کشور مطلع شوید، باید از تمام هزینه هایی که در این راستا باید پرداخت کنید مطلع باشید. بنابراین در ادامه با هزینه های لازم را به صورت تفکیک شده و جدا از هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تحصیل رایگان در آلمان

 هزینه ویزای دانشجویی آلمان چقدر است؟

برای تحصیل در آلمان ، مشابه با سایر کشورهای خارجی، به یک ویزای دانشجویی نیاز دارید. برای تحصیل در این کشور می توانید از ویزای شینگن و یا ویزای دانشجویی استفاده کنید که هزینه های متفاوتی دارند. هزینه اخذ ویزای دانشجویی آلمان در حال حاضر 60 یورو (تقریبا 74 دلار آمریکا) است. (هزینه اخذ ویزای شینگن پایین تر است.)

البته در صورتی که ملیت و یا شهروندی یکی از کشورهای ایسلند، لیختناشتاین، نروژ یا سوئیس را داشته باشید، برای تحصیل در این کشور نیازی به ویزا ندارید.

به خاطر داشته باشید که ویزا در صورتی برای شما صادر می شود که گواهی تمکن مالی داشته باشید. در واقع گواهی که نشان می دهد شما از پس هزینه زندگی در آلمان به مدت 1 سال بر خواهید آمد. بنابراین موجودی حساب بانکی شما باید چیزی حدود 8،700 یورو باشد.

بیشتر بخوانید:

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان چقدر است؟

همان طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، در حال حاضر تنها برخی از دانشگاه های ایالت های مختلف آلمان، امکان تحصیل رایگان در این مقطع را فراهم کرده اند. بنابراین در صورتی که موفق به اخذ پذیرش از این دانشگاه ها نشوید، باید برای هر ترم هزینه ای حدود 250 یورو (290 دلار آمریکا) پرداخت نمایید.

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان چقدر است؟

هزینه تحصیل در این مقطع به شرطی برای شما رایگان خواهد بود که دوره قبلی، یعنی کارشناسی را نیز در آلمان سپری کرده باشید. در غیر این صورت باید برای یک سال چیزی حدود 20 هزار یورو پرداخت نمایید.

ویزای دانشجویی آلمان

هزینه اخذ بیمه درمانی چقدر است؟

یکی از شروط اصلی برای پیش ثبت نام در دانشگاه های آلمان داشتن یک بیمه درمانی معتبر است. بنابراین قبل از انجام امور مهاجرتی تان باید یک بیمه درمانی که پوشش بین المللی دارد، داشته باشید. در صورتی که بیمه درمانی شما برای کشور آلمان معتبر نباشد، باید ماهیانه 80 یورو (97 دلار) پرداخت نمایید. البته در صورتی که دوره تحصیلی شما طولانی تر شود، باید برای هر ترم، 500 یورو (540 دلار آمریکا) هزینه پرداخت نمایید.

هزینه زندگی در آلمان چقدر است؟

حتی اگر شما موفق به تحصیل رایگان در آلمان شوید، هزینه زندگی در آلمان ، هزینه ای غیر قابل اجتناب است که بسته به نوع زندگی افراد می تواند کم یا زیاد باشد! هزینه زندگی در آلمان ، به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهمترین آنها، شهری است که شما برای اسکان انتخاب می کنید. به عنوان مثال، مونیخ یکی از گران ترین شهرهای آلمان است که هزینه زندگی در آن چیزی حدود 12 هزار یورو در سال (تقریبا 14 هزار دلار آمریکا) است. در حالی که متوسط هزینه های سالانه زندگی در آلمان، حدود 10،200 یورو (تقریبا 11،800 دلار آمریکا)  است.

در میان تمام هزینه هایی که باید برای زندگی در آلمان بپردازید، هزینه اجاره مسکن، بزرگترین هزینه ای است که باید پرداخت نمایید. بنابراین اگر شما بتوانید با کسی همخانه شوید می توانید برای هزینه های این بخش، تنها چیزی حدود 280 الی 340 یورو در هر ماه پرداخت نمایید.

بر اساس داده های DAAD ، سایر هزینه های زندگی در آلمان، به صورت زیر خواهد بود:

  • 168یورو (تقریبا 205 دلار) برای غذا
  • 42 یورو (تقریبا 52 دلار) برای لباس
  • 94 یورو (تقریبا 115 دلار) برای حمل و نقل
  • 31 یورو (تقریبا 38 دلار) برای استفاده از تلفن، اینترنت و تلویزیون
  • 61 یورو (تقریبا 75 دلار) برای فعالیت های تفریح

همراهان گرامی به خاطر داشته باشید که احتمال تغییر هزینه تحصیل در آلمان و اینکه کدام دانشگاه از دانشجویان هزینه دریافت می کند یا نه، وجود دارد بنابراین قبل از اینکه برای یکی از دانشگاه های آلمان اپلای کنید، بهتر است که در مورد این موضوع به خوبی تحقیق کنید.

1150 بازدید
هزینه تحصیل در آلمان چقدر است؟
در سال 2014 تحصیل در مقطع کارشناسی برای تمامی دانشجویان، چه بین المللی و چه داخلی در 16...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید