سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

6 تکنیک برای جلوگیری از ضرر در معامله ارز دیجیتال

6 تکنیک برای جلوگیری از ضرر در معامله ارز دیجیتال

بازار رمزارزها، فراز و نشیب زیادی را در سال‌های اخیر تجربه کرده است. به‌عنوان مثال یکی از تازه‌ترین ریزش‌های این بازار در تاریخ 18 جولای 2023 (27 مرداد 1402) رقم خورد. تنها در یک روز، حدود 6 درصد ارزش بازار ارز دیجیتال، کاهش پیدا کرد. بیت کوین و اتریوم هر یک حدود 1 درصد کاهش قیمت را در یک روز تجربه کردند. تنها در صرافی بایننس، تعداد زیادی پوزیشن معاملاتی به ارزش 140 میلیون دلار، لیکویید شدند. در چنین شرایطی سوال اساسی این است که چگونه با ضرر در بازار ارز دیجیتال مواجه شویم؟ در ادامه قصد داریم به جستجوی پاسخ‌هایی برای این سوال باشیم. 

ضرر نیمی از معامله‌گری است! 

اولین نکته‌ای که باید برای ورود و فعالیت در بازار کریپتو در نظر داشته باشید؛ پذیرش ضرر کردن به‌عنوان یکی از واقعیت‌های اجتناب‌ناپذیر است. هر چقدر هم که سابقه موفق معامله‌گری در بازارهای مالی دیگر داشته باشید، نمی‌توانید مطمئن باشید که این تجربیات را در بازار رمز‌ارز‌ها نیز تکرار کنید. به‌خصوص آنکه نوسانات شدید قیمت، یکی از ویژگی‌های ذاتی این بازار است. موضوعی که تقریبا در هیچ بازار مالی دیگری مشابه آن را نمی‌توان یافت. 

بنابراین به‌عنوان اولین پاسخ به‌سوال چگونه با ضرر در بازار ارز دیجیتال مواجه شویم، باید توجه داشته باشید که ضرر کردن نشان دهنده آن نیست که شما معامله‌گر خوبی نیستید. بلکه نحوه مواجهه شما برای مدیریت سرمایه در بازار است که تعیین می‌کند آیا به‌مرز پختگی رسیده‌اید یا هنوز فاصله زیادی با نقطه مطلوب دارید. 

ضرر نیمی از معامله‌گری است

روش‌هایی برای پیشگیری یا به حداقل رساندن ضرر 

شاید اجتناب از ضرر و زیان در بورس تا حدودی نشدنی باشد؛ اما در عین حال شما می‌توانید با استفاده از روش‌های علمی و تجربی، از ضرر کردن در معامله ارز دیجیتال، تا حد زیادی در امان باشید. در این بخش به چند نکته مهم و کاربردی اشاره می‌کنیم که باید در طول فعالیت خود در بازار رمز‌ارز‌ها مد نظر داشته باشید. 

1. بدون استراتژی معاملاتی خرید و فروش نکنید.

اگر گمان می‌کنید که بدون داشتن استراتژی معاملاتی می‌توانید جلوی ضرر کردن را بگیرید، سخت در اشتباه هستید. به زبان ساده استراتژی معاملاتی یعنی اینکه بدانید چرا یک ارز دیجیتال را می‌خرید؟ چه زمان آن را خریداری می‌کنید و چه موقع تصمیم به‌فروش آن می‌گیرید؟ اگر برای این سه سوال پاسخ شفاف و قانع‌کننده‌ای دارید، شما صاحب استراتژی معاملاتی هستید. برای معامله‌گری می‌توان از استراتژی‌های متفاوتی استفاده کرد اما نکته این است که بر اساس تایپ شخصیتی و شرایط کاری خود، بهترین استراتژی معاملاتی را انتخاب کنید.

2. به استراتژی معاملاتی پایبند باشید.

آن دسته از معامله‌گرانی که اسیر هیجانات بازار رمز‌ارزها می‌شوند، همواره در باتلاق ضرر و زیان فرو می‌روند. در پاسخ به این سوال که چگونه به ضرر در بازار ارز دیجیتال مواجه شویم، پایبندی به استراتژی معاملاتی یکی از مهم‌ترین را‌ه‌های موجود است. به‌جای تصمیم‌گیری بر اساس موج‌های زودگذر در بازار، در قالب پلن معاملاتی خود ترید کنید. به این معنا که از حد ضرر در معاملات استفاده کنید و استاپ لاس و حد سود خود را در طول معامله مدام تغییر ندهید تا در تله ترس و طمع گرفتار نشوید. معامله‌گران با تجربه، هیچ پوزیشن معاملاتی را بدون تعیین حد ضرر باز نمی‌کنند. تعیین حد ضرر کمک می‌کند تا سرمایه خود را از دست ندهید.

3. پرتفوی متنوع بسازید.

یکی از اصول مهم مدیریت سرمایه، پرهیز از تمرکز روی یک دارایی است. ایجاد سبد سرمایه گذاری متنوع از ارزهای دیجیتال، می‌تواند ریسک ضرر و زیان را برای شما به حداقل برساند. بهتر است رمز‌ارزها را به سه سطح با ریسک بالا، متوسط و کم تقسیم کنید. سپس بر اساس میزان ریسک پذیری، سهمی از سرمایه خود را به رمز‌ارزهای این سه سطح اختصاص دهید. 

بدون استراتژی معاملاتی خرید و فروش نکنید

4. از روش خرید پله‌ای استفاده کنید.

معامله‌گر حرفه‌ای کسی نیست که در بازار صعودی خرید کند و در بازار نزولی بفروشد. یکی از راه‌های کاربردی برای به‌حداقل رساندن ضرر و زیان، خرید و فروش پلکانی است.

به‌عبارت دیگر فرض کنید شما قصد خرید بیت کوین با مبلغ 10 هزار دلار دارید. به‌جای آنکه تمام سرمایه خود را یکباره صرف خرید بیت کوین کنید، می‌توانید آن را به چند قسمت تقسیم نمایید. سپس در چند مرحله بیت کوین را خریداری کنید. به این ترتیب حتی در صورت کاهش قیمت بیت کوین، با میانگین کم کردن میزان ضرر و زیان خود را کاهش می‌دهید. 

5. اخبار را دنبال کنید.

بازار رمز‌ارزها نیز مانند هر بازار مالی دیگری، تحت تاثیر اخبار قرار می‌گیرد. دنبال کردن خبرها به شما کمک می‌کند که در زمان بروز اتفاقات خاص، تصمیم‌گیری به‌موقع برای خرید یا فروش رمز‌ارزها داشته باشید. حتما اخبار ارز دیجیتال را از منابع موثق دنبال کنید تا دچار جوسازی‌های رسانه‌ای در فضای مجازی درباره پروژه‌های مختلف نشوید. 

6. تحلیل تکنیکال را جدی بگیرید.

برای اینکه متوجه شوید زمان مناسب خرید و فروش یک ارز دیجیتال کی است، باید به‌سراغ تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بروید. ابزارهای مدیریت سرمایه کاربردی در تحلیل تکنیکال وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به‌ سوال چگونه با ضرر در بازار راز دیجیتال مواجه شویم، پاسخ داد. 

در قدم اول باید دانش تحلیلی خود را بالا ببرید. با این حال از آنجایی که تعداد ارزهای دیجیتال در بازار کریپتو بسیار زیاد است. به‌همین دلیل در تحلیل تکنیکال با حجم زیادی از داده‌ها سروکار دارید. ضمن اینکه ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز خیلی متنوع هستند.

بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی یک معامله‌گر توان بررسی کامل تمام ابزارهای تکنیکال و بنیادی را برای رمز‌ارزها گوناگون نداشته باشد. در چنین شرایطی، استفاده از ربات‌های هوش مصنوعی کاربردی، برای تجزیه و تحلیل سریع‌تر و دقیق‌تر آنچه در بازار رقم می‌خورد، قطعا به‌شما کمک خواهد کرد. 

استفاده از تحلیل تکنیکال برای به حداقل رساندن ضرر 

اگر در بازار ارز دیجیتال ضرر کردیم چه کنیم؟ 

تا اینجا روش‌های جلوگیری از ضرر و زیان در بازار رمز‌ارز‌ها را بررسی کردیم. سوال مهم این است که چگونه با ضرر در بازار ارز دیجیتال مواجه شویم؟

  • پیشنهاد می‌کنیم اگر به‌تازگی فعالیت خود را در بازار رمز‌ارزها آغاز کردید، حد ضرر معاملات خود را بیش از 10 درصد قرار ندهید. ضمن اینکه حد ضرر را در همان زمان باز کردن پوزیشن معاملاتی ثبت کنید. به‌این ترتیب با فعال شدن حد ضرر، سفارش بستن پوزیشن معاملاتی به‌صورت خودکار فعال و اجرایی می‌شود. 
  • قبل از اینکه وارد پوزیشن معاملاتی جدید شوید، دلایل ضرر و زیان معامله قبلی خود را بررسی کنید. به این ترتیب با داشتن یک ژورنال معاملاتی، می‌توانید تا حد امکان جلوی اتفاق مشابه در آینده را بگیرید.
  • پایبندی به استراتژی معاملاتی منافاتی با همراه شدن با روندهای بازار کریپتو ندارد. بلکه هنر شما به‌عنوان یک معامله‌گر هوشمند، تدوین استراتژی معاملاتی سازگار با روندهای بازار است. بنابراین هیچ‌گاه خلاف جریان بازار معامله نکنید. در صورتی که بعد از چند بار معامله کردن ناکارآمدی استراتژی‌تان روشن شد، به‌فکر تغییر آن بیفتید. 
  • برای جبران ضرر و زیان معاملات قبلی دست به ریسک‌های بزرگ نزنید. هیچ‌گاه آن بخش از دارایی‌تان را که برای زندگی روزمره نیاز دارید، وارد بازارهای مالی نکنید. تنها با بخشی از سرمایه‌تان وارد بازار شوید که آمادگی از دست دادن آن را دارید. 

کلام پایانی 

در این مطلب بررسی کردیم که چگونه با ضرر در بازار ارز دیجیتال مواجه شویم. در پایان لازم است به یک ویژگی شخصیتی مهم در معامله‌گران موفق اشاره کنیم. این دسته از معامله‌گران مزد صبر خود را در بازار می‌گیرند. بازارهای مالی جای پیمودن راه صد ساله در یک شب نیست. تنها در صورتی می‌توانید جلوی ضرر و زیان خود را بگیرید که صبر و حوصله زیادی داشته باشید. هیچ‌گاه دست از آموزش دیدن نکشید. همواره نکته‌ای وجود دارد که یاد گرفتن آن می‌تواند به ارتقای کیفیت معامله‌گری شما کمک کند.

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
کسب درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
افزایش نرخ تورم و نوسانات ارزی عواملی هستند که باعث کاهش ارزش پول ملی کشورمان نسبت به گذشته شده‌اند. این امر موجب شده تا کسب درآمد دلاری در ایران مورد...
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
آموزش ارز دیجیتال
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
اگر شما هم به این فکر افتاده‌اید که خرید و فروش ارز دیجیتال را شروع کنید تا در این بازار از سودها بی‌نصیب نمانید، یا قبلا در این حوزه فعالیت...
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...