021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

IBAN چیست؟

تاریخ انتشار : 22 مهر 1397 متفرقه

گاهی اوقات شما با واژگانی سر و کار دارید که گاها معانی آن را نمیدانید یا اطلاعات کاملی از آنها ندارید. یکی از این لغات آی بن است  در زیر نگاه مختصری به آن خواهیم انداخت:.

IBAN مخفف عبارت International Bank account Number است.

که  شامل اعداد و حروف است حداکثر ۳۴ کاراکتر دارد و به تمام حساب های حوزه اروپا تعلق میگیرد و نشاندهنده کشوری که در آن افتتاح حساب شده، بانک مقصد و شماره حساب فردی است که حساب به نام وی باز شده است.

IBAN ارسال ها و دریافت های حواله های بین المللی را راحت تر و سریعتر کرده است

از سال 2007 تا کنون کشورهای دیگر مانند عربستان و امارات ، نیز به صورت تدریجی وارد حوزه آی بن شده اند و شماره حساب های خود را با این نام ارائه میکنند..

هم اکنون حدود ۵۰ کشور از حدود ۲۲۰ کشورجهان عضور این پروتکل هستند

 

ساختار IBAN

 از مجموع حداکثر ۳۴ کاراکتر آیبن دو حرف اول آن نشاندهنده کشور مقصد است به عنوان مثال چنانچه دو کارکتر اول یک آیبن مربوط به کشور سوئیس می باشد.CH  یا GR مربوط به کشور یونان می باشد

کشورهای حوزه IBAN

به طور خلاصه کشورهای حوزه آی بن به شرح زیر می باشند:

کشورهای حوزه اروپا و یورو، بحرین، برزیل، کاستاریکا، تیمور شرقی، جزایر فارو، جبل الطارق، مقدونیه، سن مارینو، قطر، جزایر ویرجین آیلند انگلستان و… …

چه ارگان هایی میتوانند آی بن ایجاد نمایند؟

بانک های عضو این پروتکل با حساب های مشتریان استفاده میشوند مجاز به ایجاد آی بن هستند.هیچ ارگان دیگری مجاز به ایجاد آی بن برای مشتریان بانک ها نیست.برای این کار شما میتوانید درخواست خود را به موسسات خصوصی مانند ایرانیکارت داده که از طریق ایجاد حساب بانکی یا با حساب های بانکی خود  اقدام به ارسال و یا دریافت حواله شما داشته باشند.

.این کد توسط بانک صادر کننده حساب شما ایجاد و در بانکداری الکترونیکی شما ذخیره میگردد.

موارد استفاده از آی بن

با استفاده از آی بن میتوانید ارسال حواله در مطمئن ترین حالت ممکن به صورت صحیح و بدون تاخیر داشته باشید. آی بن شماره حساب شماست. در واقع شماره شبا که در کشور استفاده می شود نوعی آی بن بوده و تقریبا همان کارایی را دارد.

برای ارسال و دریافت حواله با استفاده از آی بن  میتوانید از طریق مجموعه ایرانیکارت اقدام نمایید .ایرانیکارت حواله ارزی شما را در کوتاهترین زمان ممکن به مقصد می رساند، یا در کوتاهترین زمان ممکن نقد می نماید.

80 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید