آزمون ها

آزمون تافل چیست و نحوه ثبت نام آن چگونه است؟

آزمون تافل چیست و نحوه ثبت نام آن چگونه است؟

آزمون تافل چیست؟ آزمون تافل یا Test of English as Foreign Language که آن را به اختصار TOEFL می‌شناسند، یک آزمون استاندارد برای مهارت‌های زبانی مانند آیلتس IELTS است. شما می‌توانید با ثبت نام در سایت ایرانیکارت, مراحل پرداخت هزینه و ثبت نام آزمون تافل را به راحتی انجام بدهید.
اکثر دانشگاه‌هایی که پذیرای دانشجویان بین المللی هستند یکی از شروط اصلی آنها ارائه مدرک زبان انگلیسی است. زمانی که مدرک تافل خود را دریافت می‌کنید، می‌توانید برای پذیرش خود در هر دانشگاه انگلیسی زبان اقدام کنید. بیش از 10 هزار موسسه, کالج و آژانس مدرک تافل را برای پذیرش به رسمیت می‌شناسند.

آزمون تافل چیست ؟

TOEFL به معنای آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی (The Test Of English as a Foreign Language) از گذشته تا کنون به عنوان روشی جهت سنجش توانایی افراد در قسمت‌های مختلف زبان انگلیسی در نظر گرفته‌شده است. این آزمون که از 4 بخش خواندن، گوش دادن، صحبت کردن و نوشتن تشکیل شده است، به دو روش برگزار می‌شود. رایج‌ترین روش برگزاری این آزمون، iBT است که با استفاده از اینترنت مدیریت و برگزار می‌گردد.

توجه : درصورتی‌که متقاضی شرکت در این آزمون به اینترنت دسترسی نداشته باشد، می‌تواند از حالت دوم این آزمون یعنی مبتنی بر کاغذ (بدون بخش صحبت کردن) شرکت کند.

چرا آزمون تافل

همانطورکه می‌دانید هر دانشجوی بین‌المللی (غیر انگلیسی زبان) که قصد تحصیل در یک دانشگاه انگلیسی زبان را دارد، باید برای اثبات توانمندی‌ در زبان انگلیسی در یکی از آزمون‌های معتبر مانند آزمون TOEFL یا آیلتس شرکت کند. در حال حاضر بیش از 8500 دانشگاه و 130 کشور در سطح جهان، این آزمون را روشی معتبر برای سنجش سواد علمی افراد می‌دانند. از طرف دیگر درصورتی‌که شرکت کننده نتواند برای بار اول در این آزمون موفق شود، می‌تواند چند بار دیگر شانسش را امتحان کند.

با توجه به اینکه از سال 1967 تا کنون، بیش از 30 میلیون دانشجو در این آزمون شرکت کرده‌اند، به سادگی می‌توان متوجه شد چرا امروزه بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به یکی از کشورهای خارجی را دارند، در این آزمون شرکت می‌کنند.

همراهان عزیز، امیدواریم که پاسخ سؤالاتتان در رابطه با ثبت نام آزمون تافل پیدا کرده باشید. اگر در رابطه با هزینه آزمون تافل سؤالی دارید، می‌توانید از طریق چت آنلاین و یا شماره‌های موجود در سایت با مشاوران ایرانیکارت در ارتباط باشید.

برای ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون تافل، درخواست خود را از طریق دکمه زیر ثبت نمایید.

ثبت نام آزمون تافل

معرفی آزمون تافل

پیشنهاد مطالعه :  مقایسه آزمون های تعیین سطح زبان

انواع آزمون تافل

تافل iBT

دراین آزمون تافل چهار مهارت فرد را آزمایش می‌کنند:

 • Listening – مهارت شنوایی
 • Reading – مهارت خواندن
 • Writing – مهارت نوشتاری
 • Speaking – مهارت مکالمه و ایجاد ارتباط

تافل iBT یا (Internet Based Test) یک آزمون اینترنتی است. این نوع آزمون از طریق اینترنت در سراسر جهان برگزار می‌شود. می‌توانید مرکز آزمون خود را در کشور خود انتخاب کنید و برای این نوع آزمون درخواست بدهید. توجه کنید که آزمون iBT در دسترس باشد. این نوع آزمون تافل طرفداران بیشتری دارد.

بخش مدت زمان تعداد
سوالات
فعالیت
مهارت خواندن 60-80 دقیقه 36-56  سوال خواندن 3 الی 4 بخش از یک مطلب  و پاسخ به سوالات
مهارت شنوایی 60-90 دقیقه 34-51 سوال گوش دادن به یک سخنرانی, بحث و گفت و گوی کلاسی و مکالمات ; سپس پاسخ به سوالات
استراحت 10 دقیقه
مهارت صحبت کردن 20 دقیقه 6 وظیفه بیان یک موضوع آشنا و صحبت کردن با زمینه فعالیت های شنوایی و نوشتاری
مهارت نوشتن 50 دقیقه 2 وظیفه نوشتن یک مطلب با زمینه فعالیت های قبلی آزمون

توجه: معمولاً برای بخش خواندن و شنیداری، به ترتیب 3 و 6 تمرین در نظر گرفته می‌شود. با این وجود بهتر است قبل از اینکه برای ثبت نام تافل اقدام کنید، خودتان را برای حالت‌های دیگر یعنی تمرین‌های بیشتر آماده کنید. همچنین برای اینکه تمرکز کافی داشته باشید، بهتر است که بین 2 بخش اول و 2 بخش دوم حتماً یک استراحت 10 دقیقه‌ای داشته باشید.

آزمون تافل چیست

تافل PBT

paper-based test یا PBT آزمون تافل کاغذی است. این آزمون مناسب برای افرادی است که به اینترنت دسترسی ندارند و نمی‌توانند آزمون IBT را بدهند.
در این آزمون تافل سه مهارت فرد را آزمایش می‌کنند:
مهارت شنوایی- Listening
مهارت خواندن- Reading
مهارت نوشتاری- Speaking

بسیاری از کشور ها این نوع آزمون را برگزار نمی‌کنند ولی در ایران برگزار می‌شود.

شرایط و قوانین شرکت در آزمون تافل

برای شرکت در هر آزمونی، مثل آزمون آیلتس، usmle، ناتی و بسیاری از آزمون‌های بین المللی دیگر، باید از شرایط شرکت در آزمون مطلع باشیم. در این قسمت از مقاله به بررسی آزمون تافل که یکی از معتبرترین آزمون‌های جهانی است، پرداخته می‌شود.

 1. تایید هویت در آزمون تافل فقط با استفاده از کارت ملی و پاسپورت قابل انجام است. پس از تایید هویت از شما یک عکس دریافت و سپس جایگاه شما در آزمون مشخص می‌شود.
 2. در هنگام ثبت نام، تمامی اطلاعات خواسته شده را به دقت و با صحت کامل وارد کنید. کلیه مشخصات شما باید مطابق با اطلاعات فردی ثبت شده در پاسپورتتان باشد.
 3. در زمان ثبت نام آزمون تافل، 4 دانشگاه را برای ارسال نمره خود مشخص کنید. در صورتی که در هنگام ثبت نام گزینه Send additional paper score report to me را فعال کرده باشید، یک نسخه از آزمون هم، 1 ماه پس از برگزاری آن به آدرسی که وارد کردید، ارسال می‌گردد.
 4. تا 4 روز قبل از تاریخ آزمون، امکان لغو ثبت نام وجود دارد و پس از کنسل کردن آن، تنها نیمی از هزینه آزمون به شما برگردانده می‌شود.
 5. فاصله زمانی شرکت در آزمون 12 روز است و نمی‌توانید زودتر از این بازه، مجددا در آزمون تافل شرکت کنید.
 6. امتیاز آزمون تافل، دارای 2 سال اعتبار است و پس از آن دیگر نمره داوطلب قابل گزارش به موسسات، سازمان‌‌ها و دانشگاه‌ها نیست. البته یک استثنایی هم وجود دارد. این که اگر نمره داوطلب از 116 بیشتر باشد، از اعتبار دائمی برخوردار بوده و نیاز به تمدید شدن و شرکت مجدد در آزمون ندارد.
 7.  در صورت ثبت نام دیرهنگام و با تاخیر آزمون تافل، زمان شرکت در آزمون به رنگ قرمز نمایش داده شده و بر مبنای آزمون با تاخیر محاسبه می‌گردد. در این صورت قیمت آن 40 دلار بیشتر و معادل 265 دلار می‌باشد.
 8. در روز آزمون به شما هدست، کاغذ و مداد داده می‌شود و اجازه به همراه بردن هیچ وسیله‌ای داده نمی‌شود. پس از بردن گوشی همراه، دیکشنری و… خودداری کنید.
 9. 10 الی 12 روز پس از آزمون، نتیجه آن داخل حساب کاربری داوطلب مشخص می‌گردد.
 10. امتیاز آزمون تافل از 0 تا 120 می‌باشد ولی حداقل نمره قبولی برای بیشتر موسسات و آموزشگاه‌‌ها 75 در نظر گرفته می‌شود.

زمان و مکان آزمون تافل

این آزمون بیش از 50 بار در سال، در 165 کشور برگزار و معمولا در روز های جمعه, شنبه و یکشنبه انجام می‌شود. در هر کشور و موسسه این تاریخ ها ممکن است متفاوت باشد. تمامی مراحل ثبت نام را با دقت انجام دهید و تاریخ و ساعت آزمون خود را فراموش نکنید.

آموزش ثبت نام آزمون تافل

شما می‌توانید از 3 روش مراحل ثبت نام را انجام دهید.

 • آنلاین
 • تلفنی
 • پست الکترونیکی

ثبت نام آنلاین سریع‌ترین و ساده‌ترین روش است. شما می‌توانید از این طریف مکان و زمان آزمون خود را انتخاب کنید.

برای ثبت نام تافل بهتر است مراحل زیر را سپری کنید.

 • وارد سایت رسمی ets شوید.
 • گزینه ” Register Now” را انتخاب کنید.
 • روی گزینه ” Sign Up” کلیک کنید.
 • اطلاعاتی از قبیل نام، جنسیت، آدرس، شماره تلفن، آدرس ایمیل و … وارد نمایید. (به خاطر داشته باشید که این اطلاعات باید با اطلاعات گذرنامه‌تان تطبیق داشته باشد.) سپس گزینه تائید را انتخاب کنید.
 • بعد از اینکه وارد حساب کاربریتان شدید، ” Register for a test” را انتخاب نمایید.
 • اطلاعات لازم را وارد نمایید.
 • بعد از تائید اطلاعات وارد شده، هزینه آزمون را پرداخت نمایید.

ثبت نام آزمون تافل

هزینه ثبت نام و مراکز برگزاری آزمون تافل

هزینه تافل در کشورهای مختلف، متفاوت است. مثلا در کشور ترکیه هزینه ثبت نام 185 دلار و در کشور ایران 245 دلار می‌باشد که در مراکز مختلف برگزاری این آزمون مثل مرکز تافل سازمان سنجش، امیر بهادر و .. این مبلغ یکسان است. با توجه به آخرین تغییرات قیمت دلار، هزینه ثبت نام آزمون تافل 63,570,000 ریال می‌باشد. البته فراموش نکنید، هزینه هایی مثل کنسل کردن آزمون، تغییر تاریخ آزمون و تاخیر در ثبت نام هم باید در نظر بگیرید. در صورتی که تا 4 روز قبل از برگزاری آزمون، اقدام به ثبت نام کنید، به دلیل تاخیر در ثبت نام 40 دلار بیشتر باید پرداخت کنید.

4500 مرکز برای برگزاری آزمون تافل در 165 کشور مختلف دنیا، وجود دارد. در ایران هم این آزمون در استان‌های مختلفی مثل شیراز، تبریز، ارومیه، زنجان، کرج، آمل و کیش به صورت آنلاین و در تهران و اصفهان هم به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. شما می‌توانید نزدیک‌ترین مرکز برگزاری این آزمون را از طریق وب‌سایت رسمی TOEFL پیدا و آن را انتخاب کنید.

روش پرداخت هزینه آزمون تافل

برای پرداخت ارزی هزینه آزمون تافل می‌توانید از انواع کارت اعتباری مانند ویزا کارت و مستر کارت و یا حساب پی پال استفاده کنید. این هزینه بسته به موقعیت جغرافیایی که جهت شرکت در آزمون انتخاب می‌کنید، بین 160 الی 250 دلار متغیر است. (درصورتی‌که آزمون به صورت کاغذی باشد، این هزینه در سراسر جهان 180 دلار خواهد بود.) ثبت نام این آزمون همچون گذشته مستلزم پرداخت مبلغ ویژه ای می‌باشد. پرداخت هزینه آزمون تافل بسته به نوع آزمون, زمان برگزاری و محل برگزاری آن متغییر است. متقاضیان پس از اتمام مراحل ثبت نام از دو طریق می‌توانند هزینه را پرداخت کنند و برای ثبت نام مجدد, تاخیر در ثبت نام و بازبینی مجدد نتیجه آزمون مستلزم پرداخت هزینه های اضافی هستند.

روش پرداخت هزینه در سایت یا از طریق کارت های اعتباری می‌باشد و یا حساب پیپال. شما می‌توانید در این مرحله با کارشناسان ایرانیکارت تماس بگیرید و به راحتی هزینه آزمون خود را پرداخت کنید.

توجه: مهم است بدانید هنگام ثبت نام برای نتایج بهتر مرورگر شما به آخرین نسخه خود بروز شده باشد.

بت نام شما برای 7 روز قبل از برگزاری تاریخ آزمون امکان پذیر نیست. مگر اینکه هزینه 40 دلار برای دیر کرد پرداخت کنید و اگر بخواهید به صورت تلفنی ثبت نام کنید توجه داشته باشید ابتدا به سایت رسمی www.ets.org/toefl/contact مراجعه کنید. پس از انتخاب محل مورد نظر شمار تلفن برای ثبت نام در ازمون برای شما نمایان می‌شود.

نکات ثبت نام آزمون تافل چیست

بهترین منابع آزمون تافل برای کسب بیشترین نمره

در این قسمت از مقاله، به مهم‌ترین منابع آزمون تافل، برای کسب بیشترین نمره و موفقیت در این آزمون پرداخته شده است.

 • The official guide to the TOEFL

کتاب The official guide to the TOEFL توسط شرکت برگزار کننده آزمون تافل، یعنی ETS، تالیف شده است. این کتاب شامل 4 فصل می‌باشد و هر فصل به 4 بخش شنیدن، نوشتن، مکالمه و خواندن که ساختارهای آزمون تافل می‌باشد، پرداخته است.

 • Kaplan TOEFL iBT Premier

این کتاب هم دارای 4 بخش اصلی آزمون تافل می‌باشد و نمونه سوالات آزمون و جواب‌های مناسب آن در اختیار داوطلب گذاشته می‌شود. کتاب Kaplan به همراه یک سی دی شامل 95 دقیقه فایل صوتی و 95 دقیقه فایل ویدئویی ارائه می‌شود. در صورتی که تسلط نسبی به زبان انگلیسی دارید و تازه وارد نیستید، خواندن این کتاب برای شرکت در آزمون تافل، به شما پیشنهاد می‌شود.

 • TOEFL Grammar Guide

این کتاب به صورت دقیق و کامل، به بررسی قواعد و گرامرهای بسیار مفید این آزمون پرداخته است. نکات این کتاب، به ساده ترین شکل ممکن توضیح داده می‌شود و حاوی تعداد زیادی تمرین و سوال برای آمادگی داوطلبان می‌باشد.

 • Barron’s

کتابی دارای 500 واژه ضروری برای آزمون تافل است که البته برای شرکت در تمامی آزمون‌های بین المللی مناسب می‌باشد. هر درس این کتاب شامل 15 کلمه به همراه مترادف‌ها و مثال برای درک بهتر آن واژه است. همچنین در پایان هر بخش هم آزمونی وجود دارد که تسلط شما نسبت به واژگان سنجیده می‌شود.

 • Official TOEFL iBT Tests

کتاب Official TOEFL iBT Tests شامل 5 تست نهایی آزمون تافل است. در این کتاب تمامی سوالات 5 آزمون آخر به همراه پاسخ‌های کامل و جامع برای آمادگی شرکت در این آزمون درج شده است.

 • Collins Skills for TOEFL

این کتاب در ۳ جلد عرضه شده که در جلد اول Reading و Writing، در جلد دوم مهارت‌های Listenig و Speaking و در جلد سوم Grammar و Vocabulary بررسی می‌شود. در پایان هر درس هم، نمونه سوالات تستی مرتبط ارائه شده است. این کتاب یکی از بهترین منابع آزمون تافل می‌باشد و به داوطلبان کمک می‌کند تا از نکات لازم برای موفقیت در این آزمون مطلع شوند.

مهم‌ترین نکاتی که هنگام ثبت نام آزمون تافل باید بدانید

 • ثبت‌نام در این آزمون باید 1 ماه زودتر از تاریخ مد نظرتان انجام شود.
 • درصورتی‌که برای ثبت‌نام دیر اقدام (4 روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون) کنید، باید40 دلار امریکا هزینه بیشتر پرداخت نمایید.
 • سایت 7 روز قبل از برگزاری تاریخ هر آزمون بسته می‌شود.
 • این آزمون بیش از 50 بار در سال تکرار می‌شود.
 • درصورتی‌که برای اولین بار موفق به قبولی در این آزمون نشدید، می‌توانید 12 روز بعد از امتحان، دوباره در این آزمون شرکت کنید.
 • 4 روز قبل از زمان برگزاری آزمون می‌توانید ثبت‌نامتان را کنسل کنید.
 • در صورت کنسل کردن ثبت‌نام، 50 درصد هزینه آزمون از هزینه آزمون تافل که پرداخت کردید، کسر می‌شود.
 • درصورتی‌که قصد تغیر تاریخ برگزاری آزمون را دارید، باید 60 دلار اضافی پرداخت نمایید.
 • برای شرکت در این آزمون، صرف نظر از نوع سیستم عامل) از مرورگرهای کروم و فایرفاکس استفاده کنید.

نمره آزمون TOEFL

همان طور که گفته شد، هر بخش از این آزمون 30 نمره دارد. بنابراین نمره نهایی این آزمون از 120 محاسبه می‌شود.

نکته اول : قبل از ثبت نام آزمون تافل شرایطی که هر دانشگاه برای نمره قبولی در نظر دارد، چک کنید. چرا که معمولاً هر موسسه آموزشی، حداقل نمره‌ای برای هر بخش از این آزمون در نظر گرفته است که عمدتاً مربوط به بخش شنیداری است.

نکته دوم : برخی مواقع دانشگاه‌ها، معیار خاصی برای هر بخش در نظر نگرفته‌اند. بنابراین شما باید روی نمره نهایی و کلی این آزمون متمرکز شوید.

نتیجه آزمون TOEFL

معمولاً بعد از 10 روز از زمان برگزاری آزمون، نتیجه برایتان از طریق ایمیل ارسال می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به حساب کاربری که برای ثبت نام تافل ایجاد کردید، ظرف مدت 3 روز، ریزنمراتتان را به صورت پی‌دی‌اف دانلود نمایید.

همچنین مطالعه‌ی مقالات زیر برای آشنایی با آزمون تافل توصیه می‌شود:

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
چگونه در دولینگو انگلیسی یاد بگیریم؟
آزمون ها
چگونه در دولینگو انگلیسی یاد بگیریم؟
دولینگو (Duolingo) با جغد سبزرنگ بامزه‌اش، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های آموزش زبان است که با گرافیک جذاب و روش تدریس خلاقانه و موثر خود به یکی از پرطرفدارترین پلتفرم‌های آموزش...
آیلتس چیست؟ صفر تا صد آزمون IELTS
آزمون ها
آیلتس چیست؟ صفر تا صد آزمون IELTS
یکی از شروط موفقیت، توانایی برقراری ارتباط با جوامع دیگر است؛ به همین دلیل دانستن زبان بین المللی انگلیسی به یکی از اصلی‌ترین معیارها برای پذیرش متقاضیان ویزای کار یا...
مهارت های هفتگانه ICDL چیست؟
آزمون ها
مهارت های هفتگانه ICDL چیست؟
در عصری که دانش و فناوری با سرعت نور در حال پیشرفت است، مهارت های هفت گانه ICDL به‌عنوان یک عامل تاثیرگذار در مسیر توانمندسازی افراد برای ورود به دنیای...