مسافرت و مهاجرت

واچر (ووچر) هتل چیست؟

واچر (ووچر) هتل چیست؟

اگر شما هم اهل سفر هستید و تجربه اقامت در شهرهای مختلف دنیا را داشته اید، قطعا با واچر و اهمیت آن برای ویزا و اقامت آشنایی دارید! در این مطلب به بررسی تخصصی این سوال می‌پردازیم که “واچر هتل چیست” و برای دریافت آن باید به چه نکاتی دقت کنیم. با ما همراه باشید.

واچر هتل چیست؟

بطورکلی واچر (voucher) یکی از رایج‌ترین اصطلاحات صنعت گردشگری می‌باشد که در ابتدای سفر با آن آشنا خواهید شد. واچر که با نام ووچر نیز عنوان می‌شود، در واقع مدرکی برای استناد و تاییدیه هزینه‌های از قبل پرداخت شده مشتری برای دریافت خدمات مختلف مانند خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل، هزینه تور و … خواهد بود.

بر همین اساس، واچر هتل، سندی است که پس از رزرو هتل و پرداخت هزینه آن برای شما صادر شده و هنگام رسیدن به مقصد می‌توانید به‌راحتی کلید اتاق خود را دریافت کرده و در هتل مورد نظر خود اقامت کنید. در نظر داشته باشید که واچر هتل در بعضی مواقع تمام هزینه‌های اقامت و در برخی دیگر، تنها بخشی از هزینه‌های هتل را شامل می‌شود.

رزرو هتل خارجی

ووچر هتل چیست

نحوه صدور واچر هتل

به طور معمول واچر هتل به دو صورت صادر خواهد شد. در حالت اول، متقاضی به طور مستقیم برای رزرو هتل مورد نظر خود اقدام کرده و پس از پرداخت هزینه،  ووچر و رسید پرداخت از سمت هتل از طریق ایمیل برای وی ارسال می‌گردد.

در حالت دوم، زمانی که اشخاص برای بوکینگ هتل، به آژانس‌های گردشگری و یا سایت‌ها و سامانه‌های آنلاین رزرو هتل و اقامتگاه مراجعه می‌کنند، سند ووچر ابتدا برای رزروکننده هتل که برای‌مثال آژانس گردشگری می‌باشد، ارسال شده و از سمت آن‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.

چرا باید واچر رسمی داشته باشیم؟

همانطور که بدان اشاره شد، واچر هتل تاییدیه و برگه‌ای مستند می‌باشد که از سمت تمامی هتل‌های سراسر دنیا به رسمیت شناخته می‌شود. این سند نشان دهنده این است که شما در کشور مقصد، در تاریخ مشخص، محلی را برای اسکان انتخاب کرده و دوران اقامت خود را در این مکان می‌گذرانید.

به یاد داشته باشید که، واچر نه تنها برای هتل بلکه برای دریافت ویزا نیز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه پس از دریافت ویزا و وارد شدن به خاک کشور مورد نظر، لازم است تا واچر را همراه خود داشته و در صورت نیاز به ماموران بررسی مدارک جهت احراز محل و مدت زمان اقامت ارائه دهید. در ادامه مطلب به بررسی دقیق‌تر نکات دریافت واچر خواهیم پرداخت.

اطلاعات واچر هتل چیست

واچر هتل شامل چه اطلاعاتی است؟

واچر هتل شامل اطلاعات کلی از روند سفر و اقامت شما در کشور مقصد خواهد بود. این اطلاعات عبارتند از:

 • اطلاعات آژانس و یا سامانه ای که از طریق آن هتل را رزرو کرده‌اید.
 • شماره شناسایی تامین کننده محل اقامت.
 • اطلاعات کامل و دقیق مسافرین شامل اطلاعات شناسنامه‌، شماره گذرنامه در رزرو هتل خارجی و نام و شماره ملی شخص در رزرو هتل داخلی. دقت داشته باشید که به‌هنگام دریافت واچر و قبل از آغاز سفر، بخش اطلاعات شخصی مسافرین را بررسی کرده و در صورت وجود کوچکترین مغایرت، در کوتاه‌ترین زمان نسبت به اصلاح آن اقدام کنید.
 • تاریخ رزرو هتل و تاریخ چک این و چک اوت هتل که همان تاریخ ورود و خروج شخص در هتل می‌باشد.
 • کد کانفرم هتل یا همان تاییدیه رزرو هتل که به صورت کدی منحصر به فرد روی واچر هتل درج شده و با کد ثبت شده در سیستم هتل مطابقت دارد.
 • مشخصات هتل شامل آدرس، تعداد اتاق‌ها و نوع اتاقی که رزرو کرده‌اید.

باید تمامی اطلاعات مندرج در واچر هتل یا همان تاییدیه رزرو هتل با اطلاعات مسافران و اطلاعات اتاق رزرو شده در هتل تطابق داشته باشد؛ در غیر این صورت، مجوز اقامت مسافر در هتل صادر نخواهد شد.

دریافت واچر هتل

نکات مهم بعد از دریافت واچر

 • پس از رزرو هتل، حتما واچر آن را دریافت کرده و صحیح بودن اطلاعات آن را به دقت بررسی کنید. دقت داشته باشید که وجود هرگونه مغایرت اطلاعات واچر با مشخصات مسافرین، از پذیرش آنها در هتل مورد نظر جلوگیری خواهد شد.
 • نام‌های ثبت شده در واچر با نام‌های پاسپورت باید یکسان باشد.
 • اتاق دقیقا با مشخصات ذکر شده در واچر به مسافر تحویل داده خواهد شد.
 • هنگام درخواست ویزا دقت کنید که واچر هتل حتما رسمی و واقعی بوده و تمامی اطلاعات سفر شما نظیر نام و آدرس هتل، نام شما و تاریخ و طول مدت اقامت در هتل موردنظر را شامل شود.
 • اگر واچر هتلی که ارائه می‌دهید غیر واقعی بوده و یا فاقد اطلاعات لازم باشد، سفارت با درخواست شما موافقت نکرده و ویزای شما ریجکت خواهد شد.
 • برای ایرانیان، واچر معمولا به دو زبان فارسی و انگلیسی صادر می‌شود. واچر انگلیسی معمولا برای سفرهای خارجی صادر می‌شود تا علاوه بر استفاده در هتل، هنگام صدور ویزا و یا در فرودگاه، در مواقع نیاز به ارائه مدرک اقامت در هتل ارائه کنید.
 • برای برخی سفرها که نیاز به صدور ویزای شینگن دارند، باید قبل از اخذ ویزا نسبت به رزرو هتل و دریافت واچر هتل اقدام کنید. وجود واچر هتل برای ارائه به سفارت الزامی است. این واچر ثابت می‌کند که شما قبل از سفر هتل خود را در مقصد مورد نظر رزرو کرده‌اید.
 • پیشنهاد میکنیم، هنگامی که قصد دارید واچر هتل را به سفارت ارائه دهید، حتما هتل خود را در نزدیکی مرکز شهر رزرو کرده و از رزرو هتل در حومه شهر اجتناب کنید.
 • حتما رسیدی را که برای واچر هتل پرداخت کرده‌اید، هنگام ورود به سفارت همراه داشته باشید. چون معمولا در واچر میزان هزینه پرداختی به هتل ثبت نمی‌شود و ممکن است سفارت رسید پرداختی برای رزرو هتل را از شما مطالبه کند.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی این سوال پرداختیم که “واچر هتل چیست” و اصلی‌ترین نکاتی که در خصوص دریافت آن باید بدان دقت کرد، بیان شد. اگر شما نیز تجربه‌ی اخذ و استفاده از واچر هتل را دارید، تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

واچر (ووچر) هتل چیست؟
اگر شما هم اهل سفر هستید و تجربه اقامت در شهرهای مختلف دنیا را داشته اید، قطعا با واچر و اهمیت آن برای ویزا و اقامت آشنایی دارید! در این...
5 از 1 رای ثبت شده
درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
اکسپرس انتری (Express Entry) چیست؟
مسافرت و مهاجرت
اکسپرس انتری (Express Entry) چیست؟
اگر قصد دارید به کانادا مهاجرت کنید و اقامت دائم در این کشور را داشته باشید، حتما باید از طریق اکسپرس انتری (Express Entry) نسبت به انجام آن اقدام نمایید....
واچر (ووچر) هتل چیست؟
مسافرت و مهاجرت
واچر (ووچر) هتل چیست؟
اگر شما هم اهل سفر هستید و تجربه اقامت در شهرهای مختلف دنیا را داشته اید، قطعا با واچر و اهمیت آن برای ویزا و اقامت آشنایی دارید! در این...
ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟
مسافرت و مهاجرت
ارزانترین کشورها برای تحصیل کدامند؟
روش‌های مختلفی برای مهاجرت و گرفتن اقامت در کشوری دیگر وجود دارد، که یکی از بهترین موارد آن دریافت ویزای تحصیلی می‌باشد. برای ادامه تحصیل در کشوری دیگر هم روش‌های...