021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

ارز رمزنگاری شده چیست؟ : قسمت اول

تاریخ انتشار : 13 مرداد 1398تاریخ بروزرسانی : 27 مرداد 1398 ارز های دیجیتال

با وجود این که زمان زیادی از معرفی ارزهای رمزنگاری شده یا cryptocurrency می گذرد، اما هنوز هم بسیاری از افراد شناخت درستی از این مفهوم و انواع مختلف آن ندارند. چرا که با توجه به محبوبیت روز افزون این ارزها، روز به روز به تعداد و تنوع آنها اضافه می شود. پس اگر شما هم می خواهید با مفهوم ارز رمزنگاری شده آشنا شوید، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

ارز رمزنگاری شده یا cryptocurrency یعنی چی؟

اگر قصد دارید وارد بازار و دنیای ارزهای دیجیتال شوید، قبل از هر چیز باید با مفاهیمی که در این دنیا استفاده می شوند، آشنایی داشته باشید. ارز رمزنگار یا ارز رمزنگاری شده اولین مفهومی است که آشنایی کامل با آن، یکی از اصول اولیه است.

Crypto پیشوندی که در کلمه cryptocurrency استفاده شده است، به معنای حفاظت اطلاعات در مقابل هکرهاست و مخفف عبارت cryptography است. (cryptography مفهومی است که در طول جنگ جهانی دوم برای ارسال و دریافت پیام به صورت مخفیانه استفاده می شده است.)

اما در دنیای امروز، از تکنیک cryptography به طرق مختلف می توان استفاده کرد که یکی از آنها، cryptocurrency است.

بر اساس تعریفی که سایت Decryptionary از ارز رمزنگاری شده ارائه کرده است، cryptocurrency به پول الکترونیکی گفته می شود که با استفاده از آن می توان امور مالی را به صورت رمزنگاری شده، بدون آنکه هویت کاربران مشخص شود، انجام داد. بنابراین با استفاده از این ارزها، نیاز افراد در سراسر جهان به سیستم سنتی بانکی کمتر می شود، چرا که خودشان به راحتی می توانند مدیریت اطلاعات شخصیشان و انجام تراکنش ها به واسطه فناوری بلاکچین به عهده گیرند. (blockchain یک پایگاه داده مشترک است. پایگاه داده مشترک است، چرا که به جای یک مرکز خصوصی مانند بانک، بسیاری از افراد و کمپانی ها به آن دسترسی دارند.)

ارز رمزنگاری شده چیست؟ : قسمت اول

معرفی انواع ارز رمزنگاری شده

حال که با مفهوم ارز رمزنگار آَشنا شدید، نوبت به آن می رسد که با انواع این نوع ارز الکترونیکی آشنا شوید. چرا که تمامی انواع ارز دیجیتال که در جهان وجود دارند، در یک دسته قرار نمی گیرند و جزء یکی از دسته هایی که در ادامه معرفی می کنیم، قرار داده می شوند.

همان طور که در بخش قبل بیان کردیم، بلاکچین همان مفهومی است که باعث شکل گیری ازرهای رمزنگاری شده است. همین مفهوم نیز باعث می شود که این نوع ارز در شکل های مختلفی ارائه شود.

  • بیت کوین اولین نوع ارز رمزنگاری شده است که در طول چند سال اخیر، به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال شناخته شده است.
  • بعد از بیت کوین، دسته دیگری به نام آلت کوین (altcoin) ایجاد شد، که برخی از آنها عبارت هستند از: NEO ، لایت کوین (Litecoin) ، کاردانو (Cardano) و … هستند.
  • دسته سوم نیز شامل توکن یا dApps هستند که شامل مواردی نظیر Civic (CVC) ، BitDegree (BDG) و WePower (WPR) می شوند.

بیت کوین : دسته اول ارزهای رمزنگاری شده

تاریخچه بیت کوین

سال 2008 اولین سالی بوده که ایده بیت کوین در دنیای اقتصاد توسط فردی به نام Satoshi Nakamoto بیان شد. که البته همان طور که حتما می دانید، Satoshi Nakamoto نام واقعی این فرد نیست و تا کنون هویت واقعی وی منتشر نشده است.

جالب است که در آن زمان هیچ کس تصور نمی کرد که روزی ارز رمزنگاری شده بیت کوین تا این حد محبوب شده و قسمتی از دنیای اقتصاد را به خود اختصاص دهد. در سال 2013 الی 2014 به سرعت رشد کرد در حالی که مدتی بعد، سرعت افزایش قیمت آن تا حدی کاهش یافت. اما مجددا در سال 2017 سرعت رشد این ارز چندین برابر شد.

در دسامبر سال 2017 ، ارزش بیت کوین به 20 هزار دلار رسید. یعنی در آن زمان، افرادی که 50 بیت کوین یا بیشتر داشتند، به راحتی به یک میلیونر تبدیل شدند.

ارز دیجیتال

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک cryptocurrency است که با استفاده از آن نه تنها می توانید برای دیگران ارز انتقال دهید، بلکه از سایت های خارجی نیز خرید کنید. با این تفاوت که بر خلاف سایر ارزها مانند ریال، دلار و … به صورت فیزیکی قابل استفاده نیست و تنها به صورت دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد.

البته علاوه بر این تفاوت، تفاوت شایان دیگری که در رابطه با این ارز و سایر ارزها می توان بیان کرد، عملکردش به عنوان یک ارز غیر متمرکز است. به این معنا که برای انجام تراکنش های مالی با استفاده از آن نیازی به هیچ سیستم متمرکز بانکی نیست. که در بخش تعریف ارز رمزنگاری شده به آن پرداخته شد.

بنابراین با استفاده از این ارز دیجیتال ، معاملات به صورت همتا و به صورت شخص با شخص انجام می شود. بنابراین چون برای انجام معاملات مالی نیازی به شخص ثالث نیست، نیازی به ارائه هویت شما نیز به عنوان کاربر بیت کوین نیست.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

زمانی که فرد برای انتقال ارز ، از بیت کوین استفاده می کند، درخواست وی در شبکه بلاکچین ثبت شده و رمزنگاری می شود. بنابراین تنها فردی می تواند این ارز را رمزگشایی کند که دارای کلید خصوصی باشد.

البته لازم به ذکر است چون برای انجام تراکنش ها، هیچ موسسه مالی مانند بانک وجود ندارد، برای تایید تراکنش ها، از نرم افزارهای خاص کامپیوتری استفاده می شود. در دنیای ارز cryptocurrency نامی که برای این نرم افزارها در نظر گرفته می شود، nodes است.

زمانی که درخواست جدید برای بلاکچین ارسال می گردد، ماینرها یا nodes باید تراکنش را با استفاده از الگوریتم PoW (Proof of Work) تایید کنند. اولین ماینری که موفق به حل این الگوریتم شود، به عنوان جایزه بیت کوین دریافت کرده و به این ترتیب بیت کوین ها استخراج می شوند!

در قسمت دوم این مقاله همراه ما باشید تا با سایر انواع ارز رمزنگاری شده آشنا شوید ….

4329 بازدید
ارز رمزنگاری شده چیست؟ : قسمت اول
با وجود این که زمان زیادی از معرفی ارزهای رمزنگاری شده یا cryptocurrency می گذرد، اما هنوز هم...
5 از 3 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید