معرفی ارز دیجیتال

بیت کوین چیست؟ همه آن چیزی که باید بدانید

بیت کوین چیست؟ همه آن چیزی که باید بدانید

سرعت پیشرفت تکنولوژی چندان سریع است که همه‌ی جنبه‌های زندگی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. سیستم بانکداری و پول نیز از این جهش تکنولوژی مستثنی نیست. اگر توجه کنیم، می‌بینیم که تا ۴۰ سال پیش سیستم بانکداری الکترونیکی نبود و چقدر سخت همه‌ی کار‌های بانکی را انجام می‌دادیم. اما به مرور زمان هر تلفن همراه به یک بانک تبدیل شده است.

حال اگر به شما بگویند پولی وجود دارد که وجود خارجی ندارد و صرفا به صورت مجازی باید از آن استفاده کنید شاید کمی دور از ذهن باشد. بیتکوین عملکردش همینطور است، کم کم تمام دنیا در حال آشنایی با این ارز هستند و برخی سرمایه‌گذاری‌های کلانی بر روی آن انجام می‌دهند. از نوسان‌های بیت کوین می‌توان سود زیادی برد و دور از ذهن نیست که به عنوان یک ارز رمزگذاری شده‌ی جهانی مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله با هم می‌خوانیم که بیت کوین چیست و مراحل خرید بیت کوین چکونه است.

ارز دیجیتال بیت کوین چیست؟

بیت کوین (BTC) یک ارز مجازی است که بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار محسوب می‌شود. این ارز به عنوان پول و نوعی پرداخت خارج از کنترل هر شخص، گروه یا نهاد طراحی شده است. بنابراین نیاز به دخالت شخص ثالث در تراکنش‌های مالی را از بین می‌برد.

بیت کوین جایگزینی برای ارزهای فیات مانند دلار آمریکا است که توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کنترل می‌شود. تراکنش‌ها از طریق فرآیندی به نام مکانیزم اجماع اثبات کار تأیید می‌شوند. ماینرهای بیت کوین برای تأیید تراکنش‌ها با حل توابع پیچیده ریاضی با استفاده از رایانه‌های قدرتمند رقابت می‌کنند.

از زمان ایجاد بیت کوین، این ارز به شناخته شده‌ترین ارز دیجیتال در جهان تبدیل شده است. موفقیت و محبوبیت آن، الهام بخش توسعه بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نیز شده است. سایر رمز ارزها یا سعی می‌کنند آن را به عنوان یک سیستم پرداخت جایگزین کنند یا به عنوان ابزار یا توکن‌های امنیتی در سایر بلاک چین‌ها و فناوری‌های نوظهور مالی استفاده شوند. یک بیت کوین به هشت رقم اعشار (۱۰۰ میلیونم یک بیت کوین) قابل تقسیم است و به این کوچکترین واحد ساتوشی می‌گویند.

بیت کوین چیست بیت‌کوین چیست؟ بیت کوین اولین و معروف ترین ارز دیجیتال است که می تواند در آینده به عنوان ارز رایج کشورها استفاده شود.

با بیت کوین می‌توانید تمامی مبادلات را در کمترین زمان و بدون هیچ نظارتی انجام دهید. به طور خلاصه، این بستر شکل جدیدی از مبادلات را ایجاد کرده است. در بیشتر مبادلات، طرفین معامله برای اعتماد کردن به یکدیگر دچار مشکلات فراوانی می‌شوند ولی در سیستم ارزهای دیجتالی مانند بیت‌کوین این قبیل مشکلات وجود نخواهد داشت.

به عبارت دیگر، این سیستم به دو کاربر که یکدیگر را نمی‌شناختند یا به یک دیگر اعتماد ندارند، اجازه داد ارز را به همان روشی که می‌توانند پول نقد را به شکل دستی به یکدیگر بدهند، مبادله کنند. این فناوری همچنین به کاربران اجازه می‌داد تا پیام‌ها، معاملات و داده‌ها را با استفاده از ابزاری به نام رمزگذاری کلید عمومی تأیید کنند و هرگونه نیاز به افشای هویت آن‌ها را برای شرکای معامله یا اشخاص ثالث از بین ببرد.

 

بیت کوین را چه کسی ساخته است؟

بیت کوین در ژانویه 2009 پس از سقوط بازار مسکن توسط یک توسعه دهنده ناشناس یا گروهی از توسعه دهندگان با نام ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد.

بیت کوین bitcoin چه هدفی دارد؟

این ارز مبتنی بر سیستم بلاکچین، شامل یک دفتر کل از تمام معاملات در شبکه بیت کوین است. کسانی که در این ارز مشارکت دارند می‌توانند با استفاده از قدرت کامپیوتر بیت کوین استخراج کنند. علاقه اولیه به این ارز کم بود و این محبوبیت از آنجایی به وجود آمد که رمزگذاران می‌خواستند معامله‌هایی انجام دهند که به راحتی قابل ردیابی نباشد.

هدف بیت کوین، ایجاد یک شبکه پرداخت همتا به همتا و غیرمتمرکز است. به بیان ساده‌تر هدف بیت کوین این است که هزینه‌های معامله کمتری را نسبت به مکانیسم‌های پرداخت آنلاین سنتی، ارائه دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره شود. در نتیجه کسی نمی‌تواند بر روی آن تاثیر بگذارد و دستخوش تورم نیز نخواهد شد.

بیت کوین چیست

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین بخشی از یک بلاک چین و شبکه مورد نیاز برای تامین انرژی آن است. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده، یک پایگاه داده مشترک است که داده‌ها را ذخیره می‌کند. داده‌های درون بلاک چین با روش‌های رمزگذاری ایمن می‌شوند.

هنگامی که یک تراکنش در بلاک چین انجام می‌شود، اطلاعات بلوک قبلی با داده‌های جدید در یک بلوک جدید کپی می‌شود، رمزگذاری می‌شود و تراکنش توسط اعتبارسنج‌ها به نام ماینرها در شبکه تایید می‌شود. هنگامی که یک تراکنش تأیید می‌شود، یک بلوک جدید باز شده  و یک بیت‌کوین ایجاد می‌شود و به عنوان پاداش به ماینر (هایی) که داده‌های داخل بلوک را تأیید می‌کنند، داده می‌شود.

بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 برای رمزگذاری داده‌های ذخیره شده در بلوک‌های روی بلاک چین استفاده می‌کند. به عبارت ساده‌تر، داده‌های تراکنش ذخیره شده در یک بلوک به یک عدد هگزادسیمال ۲۵۶ بیتی رمزگذاری می‌شود. این شماره شامل تمام داده‌های تراکنش و اطلاعات مرتبط با بلوک‌های قبل از آن بلوک است.

داده‌های مرتبط بین بلوک‌ها همان چیزی است که منجر به نامیده شدن دفتر کل یک زنجیره بلوکی شده است.

تراکنش‌ها در یک صف قرار می‌گیرند تا توسط ماینرها در شبکه تأیید شود. ماینرها در شبکه بلاک چین بیت کوین همگی تلاش می‌کنند تا یک تراکنش را به طور همزمان تأیید کنند. نرم‌افزار و سخت‌افزار ماینینگ برای حل nonce کار می‌کنند، یک عدد چهار بایتی که در هدر بلوک موجود است و ماینرها در تلاش برای حل آن هستند.

هدر بلوک به طور مکرر توسط یک ماینر هش می‌شود یا به طور تصادفی بازسازی می‌شود تا زمانی که به یک عدد هدف مشخص شده توسط بلاک چین برسد. هدر بلوک «حل شد» و یک بلوک جدید برای رمزگذاری و تأیید تراکنش‌های جدید ایجاد می‌شود.

ارز فیات ارز فیات چیست؟ ارز رایج کشورها مانند دلار و یورو ارز فیات هستند.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل مشترک و تغییرناپذیر است که فرآیند ثبت تراکنش‌ها و ردیابی دارایی‌ها را در یک شبکه تجاری (مثلا بیت کوین) تسهیل می‌کند. یک دارایی می‌تواند مشهود (خانه، ماشین، پول نقد، زمین) یا نامشهود (مالکیت معنوی، حق ثبت اختراع، حق چاپ، نام تجاری) باشد. تقریباً هر چیزی با ارزش را می‌توان در یک شبکه بلاک چین ردیابی یا داد و ستد کرد و ریسک را کاهش داد و هزینه‌ها را برای همه افراد درگیر کاهش داد.

کسب و کار بر اساس اطلاعات اجرا می‌شود. هرچه این اطلاعات سریع‌تر دریافت شود و دقیق‌تر باشد، بهتر است. بلاک چین برای ارائه این اطلاعات ایده آل است زیرا اطلاعات فوری، به اشتراک گذاشته شده و کاملا شفاف ذخیره شده در یک دفتر کل غیرقابل تغییر را فراهم می‌کند که فقط توسط اعضای مجاز شبکه قابل دسترسی است.

یک شبکه بلاک چین می‌تواند سفارش‌ها، پرداخت‌ها، حساب ها، تولید و بسیاری موارد دیگر را ردیابی کند و از آنجایی که اعضا یک نظر واحد دارند، می‌توانید تمام جزئیات یک تراکنش را مشاهده کنید و به شما اطمینان بیشتر و همچنین کارایی‌ها و فرصت‌های جدیدی می‌دهد.

پشتوانه آن چیست؟

بیت کوین توسط هیچ دارایی پشتیبانی نمی‌شود. زیرا بیت کوین توسط هیچ شخص یا سازمانی کنترل نمی‌شود. بلکه کاملا غیرمتمرکز و بر اساس عرضه و تقاضا و سایر عوامل تاثیر گذار دیگر، ارزش خود را به دست می‌آورد.

بیت کوین چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نشده و یا توسط دولت پشتیبانی نمی‌شود. بنابراین، ابزارهای سیاست پولی، نرخ‌های تورم و اندازه‌گیری‌های رشد اقتصادی که معمولاً بر ارزش یک ارز تأثیر می‌گذارند، برای بیت‌کوین اعمال نمی‌شوند. بیت کوین بیشتر به عنوان یک کالا برای ذخیره ارزش عمل می‌کند، بنابراین عوامل زیر بر قیمت آن تأثیر می‌گذارد.

 1. عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن
 2. هزینه تولید بیت کوین از طریق فرآیند استخراج
 3. تعداد ارزهای دیجیتال رقیب
 4. مقررات حاکم بر فروش و استفاده از آن
 5. رسانه‌ها و اخبار

بیت کوین چگونه به وجود آمد؟

تصادفی نیست که بیت کوین در یکی از آشفته‌ترین شرایط مالی در تاریخ ایالات متحده متولد شد. در طول بحران مالی جهانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، بی‌اعتمادی به بانک‌ها و دولت‌های مرکزی به اوج خود رسید.

همانطور که اشاره کردیم، بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط شخص یا گروهی از افراد با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ایجاد شد، نامی که در وایت پیپر اولیه بیت کوین در سال ۲۰۰۸ ظاهر شد که برای اولین بار سیستم بلاک چین را توصیف می‌کرد که به عنوان ستون فقرات کل بازار ارزهای دیجیتال عمل می‌کرد.

در طول سال‌ها، افراد متعددی با ادعای اینکه ساتوشی ناکاموتوی واقعی هستند پا پیش گذاشته‌اند، اما هیچ‌کدام نتوانستند شواهد کافی برای حمایت از ادعاهای خود ارائه دهند. بلاک چین بیت کوین به طور رسمی زمانی راه اندازی شد که اولین بلاک بیت کوین، بلاک پیدایش، در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ایجاد شد.

طبق گزارش‌ها، در هفت ماه اول پس از راه اندازی بیت کوین، ساتوشی تا ۱.۱ میلیون بیت کوین استخراج کرد. با قیمت‌های آگوست ۲۰۲۲، ارزش این سکه‌ها اکنون حدود ۲۲ میلیارد دلار خواهد بود.   اولین تراکنش مالی در دنیای واقعی مربوط به بیت کوین در ۲۲ می‌۲۰۱۰ انجام شد، زمانی که مردی از فلوریدا برای پرداخت ۱۰۰۰۰ بیت کوین برای دو پیتزای پاپا جان با قیمت حدود ۲۵ دلار مذاکره کرد. آن معامله قیمت یک بیت کوین را تقریباً یک چهارم سنت ارزش‌گذاری کرد. تا به امروز، جامعه بیت کوین روز پیتزا را در ۲۲ می‌جشن می‌گیرد.

در نهایت با گذشت زمان، ارزش مالی بیت کوین به طور گسترده‌تری درک شد و البته امروزه به سنگ بنای طبقه دارایی‌های نسل مدرن تبدیل شده است که سریع‌ترین رشد را داشته است.

چه ویژگی‌هایی بیت کوین را متمایز می‌کند؟

ویژگی‌های بیت کوین کم نیستند اما مهم‌ترین ویژگی آن شامل خصوصی بودن تراکنش‌ها، آزادی در پرداخت، کارمزدهای پایین، ریسک کمتر در معاملات، تراکنش‌های سریع، عدم دسترسی دولت‌های مرکزی و غیر تورمی بودن آن، است. در ادامه این موارد را به صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنیم.

 • تراکنش‌های ناشناس و خصوصی

معاملات بیتکوین کاملاً ناشناس و خصوصی هستند. برخلاف پرداخت از طریق بانک که در آن معاملات قابل پیگیری و شناسایی است، معاملات بیت‌کوین قابل شناسایی نیستند. شخص فقط می‌تواند آدرس کیف پول بیتکوین را که پرداخت روی آن انجام شده است، بداند. اما این که آدرس‌ها متعلق به چه کسی است، قابل شناسایی نیست.

مانند این است که پرداخت به یک حساب بانکی خاص قابل پیگیری است اما نمی‌توان این حساب‌ها را متعلق به کسی دانست. اما اگر شخصی برای هر معامله برای مدت زمان طولانی از آدرس بیت کوین یکسان استفاده کند، این احتمال وجود دارد که فرد بتواند آن را ردیابی کند.

 • آزادی در پرداخت

پرداخت از طریق بیت‌کوین حداکثر آزادی را برای ما فراهم می‌کند. بیت کوین می‌تواند به هر شخصی در هر نقطه از جهان منتقل شود. هیچ واسطه‌ای در این بین وجود ندارد. حتی تعطیلات بانک‌ها و یا اعتصاب‌ها بر روی روند آن هیچ تاثیری نخواهد داشت.

 • کارمزدهای پایین

کارمزد پرداخت از طریق بیت کوین بسیار کم است و بعضاً هیچ هزینه‌ای برای معاملات ندارد. همه چیز به اولویت فرد بستگی دارد. اگر شخصی بخواهد که معامله وی سریع پردازش شود، مجبور است هزینه معامله یا همان کارمزد را افزایش دهد. البته همچنان در مقایسه با هر واسطه مالی یا کیف پول الکترونیکی نظیر پی پال کارمزد بسیار کمتری دارد.

 • ریسک کمتر در معاملات

برای تریدرها معاملات بیتکوین ایمن، برگشت ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی نیست. این مساله از تریدرها در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا شارژ تقلبی حساب‌ها جلوگیری می‌کند.

 • تراکنش‌های سریع

معاملات بیت کوین در مقایسه با کانال‌های بانکی بسیار سریع است. خرید و فروش بیت کوین به همان سرعت ایمیل است و در عرض ۱۰ دقیقه قابل پردازش است. همچنین، اگر معاملات «zero-confirmation» باشد، می‌تواند بلافاصله پردازش شود، به این معنی که تریدر خطر پذیرش معامله‌ای را که هنوز توسط بلاکچین بیت کوین تأیید نشده است، پذیرفته است. این یکی از مزیت‌های شبکه لایتنینگ بیت کوین است.

تریدر شبکه معاملاتی را تأیید کرده است که پردازش آن‌ها حداقل ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. خدمات کارت اعتباری یا کیف پول دیجیتال نیز خدمات معاملات فوری تأیید شده را ارائه می‌دهند اما برای این کار، آن‌ها معمولاً هزینه‌های سنگینی را دریافت می‌کنند، که در مورد بیت کوین همانطور که در بالا ذکر شد، چنین نیست. بیت کوین هزینه تراکنش بسیار کمی دارد حتی اگر شما خود بخواهید که سرعت تراکنش را بالاتر ببرید.

چه ویژگی‌هایی بیت کوین را متمایز می‌کند؟

 • عدم دسترسی دولت‌های مرکزی

هنگامی که پول خود را به بانک‌ها می‌سپارید بانک مبلغ را از شما می‌گیرد و در ازای آن به شما اعتباری می‌دهد که بتوانید با آن تراکنش‌های خود را انجام دهید. در این حالت پول شما در بانک شامل مالیات و موارد دیگر خواهد شد. چرا که همه‌ی اطلاعات حساب‌های شما حتی اگر در بانک‌های مختلف حساب داشته باشید به یک سیستم مرکزی متصل است و در نهایت باید مالیات دارایی خود را به دولت پرداخت کنید.

در مورد بیت‌کوین اینگونه نیست. دولت نمی‌تواند بیت کوین شما را غیرمتمرکز کند و هیچ کس دسترسی به کنترل آن ندارد. حداکثر کاری که دولت می‌تواند انجام دهد این است که آن را ممنوع کند اما هنوز بیت کوین شما در آن بازارها ی مالی و مناطقی که هنوز قانونی است، قابل خرید و فروش است.

 • عدم دسترسی به اطلاعات پرداختی

شاید این بزرگترین مزیت بیت کوین باشد. امروزه بیشتر خریدهای آنلاین از طریق کارت‌های اعتباری و کارت‌های نقدی انجام می‌شود و از شما خواسته می‌شود تمام اطلاعات محرمانه خود، شماره کارت اعتباری، تاریخ انقضا و شماره CSV را در فرم سایت وارد کنید. به همین دلیل است که شماره کارت اعتباری به طور منظم به سرقت می‌رود.

معاملات بیت کوین نیازی به وارد کردن هرگونه اطلاعات محرمانه ندارند. در عوض، افراد در شبکه‌ی بیت کوین از دو کلید استفاده می‌کنند: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. کلید عمومی همانطور که از نامش پیداست عمومی است و هرکسی می‌تواند آن را ببیند (که در واقع آدرس بیت کوین شماست)، اما کلید خصوصی شما مخفی است. وقتی بیت کوین می‌فرستید، با ترکیب کلیدهای خصوصی و عمومی خود و اعمال یک عملکرد ریاضی بر روی آن‌ها، معامله را «امضا» می‌کنید. این امضا با ایجاد یک گواهی ثابت می‌کند معامله از طرف شما انجام شده است.

 • غیر تورمی بودن

شاید به همین دلیل است که بیت کوین را آینده‌ی پول می‌نامند. به طور کلی، دولت مرکزی می‌تواند ارزهای فیات را به اندازه دلخواه چاپ کند. وقتی اقتصاد کند می‌شود قادر به پرداخت بدهی ملی نیست، دولت دستور می‌دهد ارز بیشتری چاپ کند و آن را به اقتصاد تزریق کند. این امر باعث می‌شود ارزش ارز بیشتر شود زیرا افراد بیشتر ارز بیشتری دارند. همچنین چاپ اسکناس بیشتر باعث ایجاد تورم و افزایش قیمت کالا می‌شود. به این دلیل که اکنون افراد بیشتری حاضر به پرداخت کالای خاصی هستند و فروشنده برای فروش مجبور است قیمت را افزایش دهد.

از طرف دیگر، این مورد در بیت‌کوین وجود ندارد. فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت و این برای همه ثابت شده است. این بدان معنی است که پس ازاستخراج تمام بیت کوین ها، تعداد بیت کوین‌ها نمی‌توانند رشد کنند و بنابراین تورم تغییری نخواهد کرد. استخراج بیت کوین به واسطه‌ی پدیده‌ی هاوینگ کندتر خواهد شد و گفته می‌شود که استخراج تمامی ۲۱ میلیون بیت کوین تا ۱۴۰ سال دیگر طول خواهد کشید.

دولت مرکزی می‌تواند به خواست خود و به صورت بی‌نهایت پول چاپ کند. مشابه این مساله در بیت‌کوین هم وجود دارد، هر کسی می‌تواند خود بیت کوین تولید کند. این کار را می‌توان با استخراج بیت کوین از طریق ماینر انجام داد. برای اینکار کافیست که یک ماینر خریداری کنید و آن را روشن کنید تا در ازای کمک به تولید بیت کوین جایزه دریافت کنید. اما از آنجایی که تعداد بیت‌کوین‌ها محدودیت دارد هیچگاه شاهد روند تورم‌زا نخواهیم بود.

امکان هک شدن بیت کوین وجود دارد؟

بیت کوین مجموعه‌ای از رایانه‌ها یا گره‌ها است که همگی کد بیت‌کوین را اجرا می‌کنند و بلاک چین آن را ذخیره می‌کنند. یک بلاکچین را می‌توان مجموعه‌ای از بلوک‌ها دانست. در هر بلوک مجموعه‌ای از معاملات وجود دارد. از آنجا که همه این رایانه‌ها و زنجیره‌ی بلوک دارای لیست یکسانی از بلوک‌ها و تراکنش‌ها هستند و به طور شفاف پر شدن این بلوک‌های جدید را با معاملات جدید بیت کوین مشاهده می‌کنند، هیچ کس نمی‌تواند سیستم را فریب دهد.

هر کسی، چه «گره» بیت کوین را اجرا کند یا نه، می‌تواند این معاملات را به صورت زنده مشاهده کند. برای دستیابی به شبکه‌ی بیت کوین و هک کردن آن، یک هکر باید به ۵۱ درصد از قدرت محاسباتی که بیت‌کوین را تشکیل می‌دهد، دسترسی داشته باشد. بیت کوین از ماه مه سال ۲۰۲۰ حدود ۴۷۰۰۰ گره دارد و این تعداد در حال رشد است، و چنین حمله‌ای کلا بعید است.

چه عواملی قیمت btc را تعیین می‌کنند؟

در پاییز سال ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین شروع به افزایش کرد. در اکتبر همان سال، قیمت ۵۰۰۰ دلار شکست و در نوامبر دوباره دو برابر شد و به ۱۰ هزار دلار رسید. سپس در ۱۷ دسامبر قیمت هر بیتکوین به ۱۹۷۸۳ دلار رسید. بسیاری از مفسران و منتقدان این را حباب قیمت نامیدند. در واقع، فقط چند هفته بعد، قیمت بیت کوین به سرعت کاهش یافت و تا آوریل ۲۰۱۸ به زیر ۷۰۰۰ دلار و تا نوامبر ۲۰۱۸ به زیر ۳۵۰۰ دلار رسید.

اگر به تاریخچه‌ی قیمت بیتکوین نگاه کنیم متوجه می‌شویم که تا چه اندازه بیت‌کوین دستخش نوسان بوده است. این نوسانات مزایا و معایبی دارد. به دلیل این نوسانات هنوز برخی از سرمایه گذاران بیتکوین را به عنوان یک روش خوب برای سرمایه‌گذاری نپذیرند. اما این چنین نیست و با آموزش اصول اولیه شما می‌توانید در کمترین قیمت بیت کوین تهیه کنید و در بالا‌ترین قیمت بیت کوین را بفروشید. عوامل متفاوتی بر قیمت بیت کوین اثر دارد برخی از مهم‌ترین علت‌ها عبارتند از، عرضه و تقاضا، رقابت در بازار، هاوینگ، سختی شبکه، مسائل قانونی و خبر‌های فاندامنتال که در ادامه در مورد آن‌ها توضیح خواهیم داد.

 • عرضه و تقاضا

یکی از عواملی که به صورت مستقیم و قطعی بر روی قیمت بیت کوین اثر دارد مساله‌ی عرضه و تقاضا است. هر چه در بازار تقاضا بالا رود و افراد بیشتری تمایل به خرید داشته باشند قیمت افزایش می‌یابد. اما در بازاری که همه فروشنده هستند قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

 • رقابت در بازار

در حالی که بیتکوین ممکن است شناخته شده‌ترین ارز رمزنگاری شده باشد، صدها ارز دیگر برای جلب توجه کاربران وجود دارد. البته که بیت کوین همچنان گزینه اصلی برای سرمایه‌گذاری است اما آلت کوین‌هایی از جمله اتر (ETH)، XRP، (BCH)، litecoin (LTC) و EOS از نزدیک‌ترین رقبا هستند که در دوره‌هایی با بیتکوین رقابت می‌کنند. پخش بودن سرمایه در شبکه برای سرمایه گذاران خبر خوبی است زیرا رقابت گسترده قیمت‌ها را پایین می‌آورد.

 • هاوینگ بیت کوین

برای کنترل قیمت‌ها در بازار هر ۴ سال یکبار پدیده‌ی هاوینگ اتفاق می‌افتد. هر فرد می‌تواند با تولید بیتکوین و کمک کردن به شبکه‌ی بلاکچین برای استخراج میزانی بیت کوین به عنوان جایزه دریافت کند. هر ۴ سال یکبار این جایزه نصف می‌شود و اکنون در سال ۲۰۲۳ معادل با ۶.۲۵ است. در حالی که در هاوینگ گذشته این پاداش ۱۲.۵ بود.

 • پیچیدگی و سختی بلاکچین

محاسبه‌ی هر بلاک در بلاکچین حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و ماینری که بتواند محاسبه‌ی نهایی را انجام دهد می‌تواند پاداش را به بیتکوین دریافت کند. هنگامی که تعداد ماینر‌ها زیاد می‌شوند به منظور کنترل بازار و نگاه داشتن زمان حل کردن محاسبه در همان ۱۰ دقیقه سختی شبکه بالاتر می‌رود. این مساله باعث جلوگیری از بالا رفتن تعداد بیت‌کوین‌ها می‌شود. بنابراین قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد.

بهترین سخت افزارهای مناسب برای ماینینگ بیت کوین را بشناسید.

 • مسائل قانونی و اعمال محدودیت‌ها

به دلیل اینکه امکان نظارت دولت‌ها بر روی بیتکوین وجود ندارد برخی از دولت‌ها با ایجاد موانعی برای استفاده از ارزهای دیجیتال باعث کاهش ورودی شبکه می‌شوند و در نهایت قیمت بیت کوین کاهش می‌یابد.

 • خبرهای فاندامنتال

یکی از مواردی که باعث می‌شود تقاضا برای خرید یا فروش بیت کوین زیاد شود و در نهایت قیمت بیتکوین دستخوش تحولاتی عمیق بشود بحث خبرهای مهم است. در حال حاضر افرادی آینده بازار را پیش بینی می‌کنند و طبق نظرات آن‌ها بازار به سمت خرید و یا فروش ناگهانی می‌رود بنابراین گفته می‌شود برای ترید کردن بهتر است که روزانه مهم‌ترین اخبار روز بررسی شود.

از چه روش‌هایی می‌توان بیت کوین به دست آورد؟

روش‌های متفاوتی برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از استخراج از شبکه‌ی بیت کوین، خرید از صرافی‌های معتبر و دریافت بیت‌کوین به عنوان دستمزد کار. در ادامه این موارد را به صورت جزئی‌تر بررسی می‌کنیم.

 • استخراج بیت کوین

اولین روش، استخراج بیت کوین است. اینکار از طریق ماینرها و دستگاه‌های تخصصی که برای اینکار طراحی شده‌اند انجام می‌شود. در نظر داشته باشید که هر دستگاه به عنوان پاداش مقداری بیتکوین دریافت می‌کند اما این نوع کسب بیت کوین چندان بی‌هزینه نیست. دستگاه‌های ماینر خود قیمت‌های بالایی دارند و همچنین برق زیادی می‌صرف می‌کنند. برای آماده‌سازی محیطی مناسب و خنک ماینرها نیز باید حتما هزینه کرد زیرا نمی‌توان این دستگاه‌ها را در خانه نگهداری کرد. بنابراین باید پیش از انجام اینکار تمامی هزینه‌ها را در نظر بگیرید آیا مقدار بیت کوینی که دریافت می‌کنید به صرفه است؟

برای مطالعه بیشتر مقاله چگونه بیت کوین رایگان بدست آوریم را مطالعه کنید.

 • خرید از صرافی

شما می‌توانید به هر میزانی می‌خواهید بیتکوین خریداری کنید و از دردسرهای ماینینگ نیز به دور باشید. این خرید را می‌توانید از طریق کارت‌های اعتباری بین المللی در صرافی‌های خارجی انجام دهید و یا با پرداخت ریال در صرافی‌های ایرانی مقدار بیت کوین خود را تهیه کنید. برای خرید بیت کوین نیازی نیست که شما یک واحد بیت کوین که معادل با چندین هزار دلار است تهیه کنید. شما می‌توانید حتی به اندازه‌ی ۲۰۰ هزارتومان بین کوین داشته باشید.

 • دریافت بیت کوین به ازای خدمات

در برخی از سایت‌های خارجی شما می‌توانید کارهای متناسب با رشته‌ی خود را انجام دهید و به ازای آن بیتکون دریافت کنید اینکار خود نوعی ارز آوری در کشورتان است و درآمد شما به صورت قطع بیشتر خواهد بود. کارت اعتباری بیت کوین چیست در این مقاله بخوانید.

روش‌های دیگری هم برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد مثل: کسب بیت کوین از طریق سایت Cryptogrind، کسب بیت کوین از طریق فریلنسری یا بدست آوردن بیت کوین از سایت XBTFreelancer که هر کدام را جداگانه در مقاله خود توضیح داده‌ایم.

از چه روش‌هایی می‌توان بیت کوین به دست آورد؟

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین چیست؟

ارزهای دیجیتال آینده مبادله پولی در جهان هستند. تجارت آنلاین کالا با ارزهای جهانی می‌تواند مبادلات را تسریع کند. بیت‌کوین امروزه موفق‌ترین ارز است. با این حال با وجود محبوبیت اخیر بیت‌کوین، سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال خطرات جدی خواهد داشت. خطرهایی که ما را تهدید می‌کند، بازار بی‌ثبات و دزدی الکترونیکی، تقلب و مواردی دیگر دانست. در اینجا چندین خطر جدی سرمایه‌گذاری در بیت کوین و نحوه‌ی جلوگیری از آن‌ها را خواهیم گفت.

 • بازار بی‌ثبات و متغیر

قیمت بیت کوین به طور مداوم در حال تغییر است. در تاریخ ۱۹ ژولای ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین حدود ۱۰۰۰۰ دلار بود اما بعد از شش ماه در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱ رکورد خود در سال‌های گذشته را بر روی ۴۲۰۰۰ زد. اما پس از چند روز باز سقوط داشت. بازار بیت‌کوین دائماً صعود و سقوط دارد. با وجود چنین بازار غیرقابل پیش بینی، هیچ گونه تفکیکی در مورد بازدهی سرمایه خود ندارید. برای جلوگیری از ضرر و زیان گسترده، هوشیارانه به بازار نگاه کنید. سرمایه‌گذاری‌های کوچک انجام دهید. این سرمایه‌گذاری‌ها در طولانی مدت مفیدتر خواهند بود.

 • دزدی سایبری

ارز رمزپایه مبتنی بر تکنولوژی است که این موضوع دست هکرها را برای حملات سایبری باز می‌گذارد. هک کردن یک خطر جدی است، زیرا راهی برای بازیابی بیت کوین گمشده یا سرقت شده شما وجود ندارد. بنابراین تلاش کنید که خرید خود را از صرافی‌های معتبر انجام دهید. همچنین برای نگهداری دارایی‌های خود از کیف پول‌های الکترونیکی استفاده کنید.

 • تقلب در معاملات

علاوه بر هک، کلاهبرداری‌های متفاوتی در بازار بیت کوین وجود دارد. خریداران و فروشندگان به دنبال خرید و فروش آنلاین بیت کوین هستند و ممکن است برخی افراد در ازای گرفتن پول بیت‌کوین را به خریدار تحویل ندهند. این‌عدم امنیت خطر بزرگی را برای سرمایه گذاران ایجاد می‌کند. هر معامله یک TX ID دارد. هنگام خرید این کد را از فروشنده دریافت کنید و در سایت Blockchin. com زمان و مبلغ انتقال داده شده را بررسی کنید.

 • قوانین تنظیم نشده

در حال حاضر، بازار بیت کوین بدون هیچ مقررات اساسی در حال فعالیت است. دولت موضع روشنی درمورد ارز رمزنگاری شده ندارد. بازار خیلی جدید است. مالیاتی بر روی آن وجود ندارد، در نهایت نمی‌تواند آن را به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری جذاب کند. با این حال، نبود مالیات می‌تواند منجر به مشکلاتی شود که بیت کوین به عنوان رقابت برای ارز دولتی مطرح شود. از هم اکنون ارز رمزنگاری شده ارز رایج پذیرفته شده‌ای نیست، اما آینده همیشه در حال تغییر است. در طی چند سال نمی‌توان گفت وضعیت بازار بیت کوین چگونه است.

 • ارزی مبتنی بر فناوری

بیت کوین یک مبادله آنلاین است که به فناوری متکی است. سکه‌ها به صورت دیجیتالی استخراج می‌شوند، از طریق کیف پول هوشمند رد و بدل می‌شوند و با استفاده از سیستم‌های مختلف نگهداری می‌شوند. برخلاف سایر اشکال ارز یا سرمایه‌گذاری، هیچ وثیقه فیزیکی برای تهیه نسخه پشتیبان از آن وجود ندارد. با داشتن طلا، املاک و مستغلات، اوراق قرضه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مالک چیزی هستید که قابل تعویض است. صاحبان بیت‌کوین با ارز ۱۰۰٪ مبتنی بر فناوری، در معرض آسیب‌های سایبری، کلاهبرداری آنلاین و سیستمی هستند که می‌تواند روزی وجود نداشته باشد.

 • محدودیت در استفاده

بیت کوین ممکن است گامی به سوی مبادله پولی جدید باشد. با این حال، تعداد کمی از شرکت‌ها هستند که آن را به عنوان یک شکل مناسب ارز قبول کنند. در ایران اما هنوز شرکت و فروشگاه‌هایی که در ازای خدمات بیتکوین تهیه کنند نداریم. متاسفانه، بسیاری از شرکت‌ها بیت کوین را به عنوان پول رایج قبول ندارند.

 • ضرر مالی

از بیتکوین به عنوان یک طرح کلاهبرداری و یا پانزی نام برده می‌شود، برخی از افراد از کمبود اطلاعات دیگران سو استفاده می‌کنند. زمانی که افراد بیشتری به خرید بیت کوین حجوم می‌آورند، یک اقتصاد حبابی ایجاد می‌شود. وقتی حباب ترکید، بیت‌کوین اساساً بی‌فایده خواهد شد. افراد زیادی که ارز رمزنگاری شده در اختیار دارند، قصد فروش دارند اما نمی‌توانند اینکار را انجام دهند. در این صورت هیچ بازگشتی از سرمایه‌گذاری وجود ندارد و این می‌تواند با یک ضرر مالی بسیار دردناک همراه باشد.

چگونه بیت کوین بخریم؟

پس از آشنایی با بیت کوین و مزایای آن شاید به این نتیجه رسیده باشید که مقداری بیتکوین به عنوان سرمایه‌گذاری تهیه کنید. اما معمولا به دلیل ناشناس بودن با این سوال مواجه شوید که چگونه و از کجا بیت کوین بخریم که مطمئن باشد؟ در این بخش با نحوه خرید و فروش بیت کوین آشنا خواهیم شد. حال به این سوال می‌پردازیم که یک تراکنش بیت کوین چگونه کار می‌کند. اما قبل از خرید، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • انتخاب و نصب کیف پول

کیف پول‌های بیت کوین به دو صورت نرم افزاری و کیف پول‌های سخت افزاری وجود دارد، انتخاب کیف پول بر عهده‌ی خودتان است شما می‌توانید تمامی دارایی دیجیتال خود را در بستر وب در اختیار داشته باشید و یا آن را در کیف پول‌های فیزیکی نگهداری کنید. البته اگر میزان بیت کوینی که دارید زیاد است به شما پیشنهاد می‌کنیم که کیف پول سخت افزاری داشته باشید چرا که این کیف پول‌ها از گزند هر گونه هک شدن و مشکلات امنیتی به دور است.

از محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری می‌توان به «لجر» و” ترزور” اشاره کرد. در نظر بگیرید که این کیف پول‌ها را باید از جای معتبر تهیه کنید. ممکن است کسی پیش از شما رمز مخفی که شامل مجموعه‌ی ۱۲ یا ۴ تایی از کلمات انگلیسی باشد، را از این کیف پول‌ها برداشته باشد و بدین شکل امنیت کیف پول شما به خطر بیافتد.

کیف پول‌های نرم افزاری در قالب نرم‌افزار‌های قابل نصب بر روی موبایل و دسکتاپ هستند و حتی برخی از آن‌ها تحت وب هستند و با مرورگر می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. برای شروع می‌توانید از نرم افزارهای اتمیک والت یا تراست والت استفاده کنید. اتمیک و تراست ولت برای دسکتاپ و موبایل در دسترس هستند. حتما این برنامه‌ها و نرم‌افزار‌ها را از سایت‌های معتبر دانلود کنید چرا که ممکن است خطر هک شدن وجود داشته باشد.

 • انتخاب صرافی مناسب

برای کار با صرافی‌ها و انجام خرید و فروش‌هایتان تنها کافی است که به سایت‌ها ی معتبر در این زمینه مراجعه کنید پرداخت خود را به صورت دلاری یا ریالی انجام دهید و در ازای آن بیتکوین دریافت کنید. برای خرید بیت کوین می‌توانید از سایت‌های خارجی و ایرانی استفاده کنید.

 • احراز هویت و ارائه‌ی کارت شناسایی

به دلیل‌عدم دسترسی به اطلاعات دقیق و امکان استفاده از بیتکوین برای معاملات غیر قانونی برخی از سایت‌های خرید و فروش بیت کوین چه در ایران و چه در خارج از کشور هنگام خرید بیت کوین از شما می‌خواهند که احراز هویت کنید. شما باید تمامی اطلاعات به همراه کارت‌شناسی خود را ارائه دهید. پس از آن می‌توانید به مرحله‌ی خرید و فروش دسترسی داشته باشید.

 • خرید بیت کوین و دریافت آن

در سایت‌های ایرانی مانند ایرانیکارت شما می‌توانید با پرداخت ریال معادل مبلغ خود به بیتکوین وو دیگر ارزهای دیجیتال را وارد کنید. همچنین در صورت دسترسی به حساب‌های بانکی مستر کارت و ویزا کارت خرید خود را می‌توانید از سایت‌های خارجی مانند کوین بیس (Coinbase.com)، بیت استمپ (Bitstamp.net) و بایننس (Binance.com) انجام دهید.

این سایت‌ها بزرگترین صرافی‌هایی هستند که شما می‌توانید با تبدیل پرفکت مانی به بیت کوین و یا تبدیل پی پال به بیت کوین خرید خود را انجام دهید. یکی دیگر از روش‌های سرمایه‌گذاری بر بیت کوین خرید ETF آن است برای اطلاعات بیشتر مقاله ETF ارز دیجیتال چیست را مطالعه کنید.

حال که با نحوه خرید و فروش بیت کوین آشنا شدید می توانید از طریق لینک زیر اقدام به خرید کنید.

خرید و فروش بیت کوین

با بیت کوین چه چیزهایی می‌توان خرید؟

با بیت‌کوین می‌توان به کسانی که می‌خواهید در سراسر دنیا پول بفرستید و یا درآمد خود را از این طریق نقد کنید همچنین برخی از سایت‌ها پرداخت آنلاین با بیت کوین را می‌پذیرند بنابراین می‌توانید هر چیزی را که نیزار دارید دقیقا مانند پول خریداری کنید. مزیت بیت کوین این است که دستخوش تحریم‌ها و مشکلات میان دولت‌ها نخواهد شد.

در اصل هیچ بیت‌کوین فیزیکی وجود ندارد، فقط تعادل موجود در یک «دفتر عمومی» است که همه به آن دسترسی شفاف دارند، در اصل تمام معاملات بیت‌کوین با مقدار زیادی قدرت محاسباتی و ریاضی تأیید می‌شود. بیتکوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نمی‌شود یا از آن پشتیبانی نمی‌شود و همچنین بیت کوین‌های به صورت فردی به عنوان یک کالا ارزش ندارند. علی رغم اینکه مجوز قانونی برای آن هنوز در دسترس نیست، بیتکوین محبوبیت بالایی دارد و باعث راه اندازی صدها ارز مجازی دیگر شده است که به طور کلی به آن‌ها Altcoins گفته می‌شود. در اصل هرگونه ارز دیجیتال به جز بیت کوین را آلت کوین می‌گویند.

بهترین کیف پول برای نگهداری بیت کوین

کیف پول‌های ارز دیجیتال ابزاری ضروری برای خرید، تجارت و فروش ارزهای دیجیتال هستند. معامله گران برای ذخیره ایمن بیت کوین و سایر رمزارزها و همچنین حفاظت و اعتبارسنجی اطلاعات تراکنش به آن‌ها نیاز دارند. کیف پول‌های دیجیتالی چه سخت‌افزار یا نرم‌افزار، که به آن ذخیره‌سازی سرد و گرم نیز می‌گویند، راه‌حل‌های اختصاصی را در مقایسه با صرافی‌های ارزهای دیجیتال به معامله‌گران ارائه می‌دهد.

انواع کیف پول‌های ارز دیجیتال عبارتند از:

 • کیف پول‌های سخت افزاری

کیف پول سخت افزاری رمزنگاری یک دستگاه فیزیکی است که کلیدهای خصوصی مورد استفاده را برای دسترسی آفلاین به ارز دیجیتال شما ذخیره می‌کند. این دستگاه‌ها معمولاً شبیه USB  هستند و می‌توان آن‌ها را به عنوان گاوصندوق قابل حمل در نظر گرفت که به صورت دیجیتالی اطلاعات مهم مورد نیاز برای دسترسی به وجوه رمزنگاری شما را ذخیره می‌کنند.

 • کیف پول‌های نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری برنامه‌ای است که بر روی کامپیوتر یا موبایل خود نصب می‌کنید. ممکن است به نظر برسد که توکن‌های خود را در رایانه خود ذخیره می‌کنید، اما اینطور نیست. شما باید کیف پول خود را به عنوان محلی ببینید که کلیدهایی را ذخیره می‌کند که به شما امکان دسترسی به ارزهایتان را می‌دهد.

یک کیف پول یک عبارت seed (یا بذر بازیابی) تولید می‌کند، این معمولاً مجموعه‌ای از ۱۲ یا ۲۴ کلمه است که به طور تصادفی تولید می‌شود. این کلمات یک ترکیب منحصر به فرد (مانند یک رمز عبور) را تشکیل می‌دهند که می‌توانید از آن برای اثبات مالکیت سکه‌های خود استفاده کنید. با این کلمات می‌توانید از هر نوع کیف پولی به سکه‌های خود دسترسی پیدا کنید.

 • کیف پول‌های آنلاین

کیف پول‌های آنلاین نیز ولت‌هایی هستند که به صورت برنامه‌های نصبی یا موارد سخت افزاری نیستند، بلکه تحت وب عمل می‌کنند.

 • کیف پول‌های کاغذی

کیف پول‌های کاغذی آن دسته از کیف پول‌هایی هستند که کلید خصوصی و عمومی ولت روی آن‌ها چاپ شده است.

بهترین کیف پول برای بیت کوین کیف پول‌های سخت افزاری مانند لجر، ترزور، الیپال، کیپ کی و… هستند. چرا که این کیف پول‌ها به صورت آفلاین عمل کرده و امنیت سرمایه شما را تا حد زیادی نسبت به سایر انواع، حفظ می‌کنند. در مقاله بهترین کیف پول بیت کوین به تفضیل درباره بهترین کیف پول‌های بیت کوین با ذکر نام توضیح داده شده است.

آینده بیتکوین به چه صورت خواهد بود؟

بیت کوین زمانی که یک دهه پیش به دنیا معرفی شد، مانند انقلابی در اکوسیستم مالی بود. دهه اول پر آشوب ارز رمزنگاری شده با رسوائی‌ها، اقدامات نادرست و نوسانات زیاد قیمت همراه بوده است. افت قیمت بیت کوین در این سال‌ها با انتقاداتی همراه بوده است. اما سرمایه گذاران و علاقه مندان به ارز رمزنگاری در مورد آینده آن خوش بین هستند و در حال سرمایه‌گذاری هستند. به همین ترتیب، دهه آینده می‌تواند نقطه‌ی روشنی در تاریخ بیتکوین باشد.

صرافی بیت کوین ارز دیجیتال از کجا بخرم؟ از صرافی های معتبر مثل ایرانیکارت.

دهه‌ی آینده می‌تواند اهمیت خود را در تکامل بیت کوین ثابت کند که سرمایه گذاران باید توجه زیادی به آن‌ها داشته باشند. در حال حاضر، هنوز رفتار سرمایه گذاران نهادی مشخص نیست. برخی مشتاق هستند که وارد عمل شوند و از نوسانات قیمت‌های آن سود ببرند و برخی تصمیم دارند که دارایی خود را تا زمانی که قیمت آن بالا رود نگهداری کنند. در این فواصل هر چه تعداد کشور‌هایی که از بیتکوین به عنوان یک روش پرداخت معتبر استفاده کنند، بر روی تصمیم نهایی کاربران تاثیرات به سزایی خواهد داشت و بازار رو به بهبود می‌رود.

بیت کوین به عنوان یک مکانیزم پرداخت بدون پیشرفت‌های تکنولوژیکی آینده‌ای نخواهد داشت. بلاکچین بیت کوین برای اینکه یک دارایی سرمایه‌گذاری مناسب یا یک روش پرداخت محسوب شود، باید بتواند میلیون‌ها معامله را در یک بازه زمانی کوتاه انجام دهد. چندین فناوری جدید، مانند Lightning Network، نویدبخش بهبود پیشرفت بیت‌کوین خواهد بود.

سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه و سایر عرضه اولیه‌های توکن «ICO» بسیار خطرناک است و این مقاله توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزپایه یا سایر ICO‌ها نیست. از آنجا که وضعیت هر کاربر منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی، از یک متخصص واجد شرایط مشاوره شود. ایرانیکارت هیچ گونه پیشنهادی در مورد خرید یا فروش ارز به خصوصی ندارد.

برای مطالعه بیشتر مقاله آینده ارز دیجیتال بیت کوین را مطالعه کنید.

چه کسی شبکه بیت‌کوین را کنترل می کند؟

هیچ کس صاحب شبکه بیت کوین ( bitcoin ) نیست. بیت‌کوین توسط همه کاربرانش در سراسر جهان کنترل می شود. در حالی که توسعه دهندگان در حال بهبود نرم افزار هستند، نمی توانند در پروتکل بیت‌کوین تغییری ایجاد کنند. زیرا همه کاربران در استفاده از هرنوع نرم افزار و نسخه  آزاد هستند. به منظور سازگار ماندن، همه کاربران باید از نرم افزاری با قوانین یکسان استفاده کنند. بیت‌کوین تنها با یک اجماع کامل بین کلیه کاربران می تواند درست کار کند. بنابراین ، همه کاربران و توسعه دهندگان انگیزه قوی برای محافظت از این اجماع را دارند.

آیا بیت کوین واقعاً توسط مردم استفاده می شود؟

بله. تعداد زیادی از مشاغل و اشخاص از بیت کوین ( bitcoin ) استفاده می کنند. مشاغلی مانند رستوران ها ، آپارتمان ها و موسسات حقوقی و همچنین خدمات آنلاین محبوب مانند Namecheap و Overstock.com. در حالی که بیت‌کوین پدیده ای نسبتاً جدید است، اما به سرعت در حال رشد است.

معایب بیت کوین چیست؟

 • میزان مقبولیت – بسیاری از مردم هنوز از بیت کوین ( bitcoin ) و کاربردهای آن اطلاعات کافی ندارند. هر روز ، مشاغل بیشتری بیت‌کوین را می پذیرند زیرا با مزیت های انجام این کار آشنا می شوند، اما این لیست همچنان کوچک است.
 • نوسانات – ارزش کل بیت کوین های در گردش و تعداد مشاغلی که از بیت‌کوین استفاده میکنند در مقایسه با آنچه ممکن است باشد هنوز بسیار اندک است. بنابراین ، رویدادها ، معاملات تجاری یا فعالیتهای نسبتاً کوچک می توانند قیمت را به میزان قابل توجهی تحت تأثیر قرار دهند. از نظر تئوری، گسترش بازار بیت کوین و فناوری با این نوسانات کاهش می یابد. جهان تا قبل از این ارز نوپا را ندیده بود، بنابراین تصور کردن چگونگی عملکرد آن واقعا دشوار ولی هیجان انگیز است.
 • توسعه در حال انجام – نرم افزار در حال توسعه ی بیت‌کوین ( bitcoin ) هنوز هم دارای بسیاری از ویژگی های ناقص است. ابزارها، ویژگی ها و خدمات جدیدی ساخته شده تا بیت‌کوین ایمن تر و قابل دسترسی تر برای مردم باشد. برخی از اینها هنوز برای همه آماده نیستند. به طور کلی، بیت‌کوین هنوز در مرحله بلوغ است.

 

کلام آخر 

در این مقاله آموختیم که بیت کوین چیست ، چه مزایا و معایبی دارد و چگونه بیت کوین بخریم. حال که با نحوه خرید و فروش بیت کوین آشنا شدید می‌توانید مقداری بیت کوین تهیه کنید و برای آینده‌ی خود سرمایه‌گذاری کنید. البته توصیه می‌شود قبل از خرید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کرده و با چشمی باز به سمت این بازار بیاید. بیتکوین در سال‌های آینده قیمت‌های بالایی را به خود خواهد دید بنابراین یک هولدر یا به اصطلاح کسی که پول را برای طولانی مدت نگهداری می‌کند. بسیار سود خواهد کرد. تجربه‌ی شما از استفاده از ارز‌های دیجیتال و خرید آن چگونه است؟ آیا می‌توان از آن‌ها به عنوان سرمایه‌گذاری استفاده کرد؟ لطفا تجربیات خود را با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023
اگر به دنبال بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023 هستید، این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ارز‌های دیجیتال در چند سال گذشته بسیار مورد توجه بوده‌اند. از نظر...
بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری 2023
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری 2023
زمانی که صحبت از کسب درآمد دلاری می‌شود، یکی از روش‌های ساده‌ای که این روزها به ذهن بسیاری از افراد می‌رسد، سرمایه گذاری در خرید و فروش ارز دیجیتال است....
بهترین ارز های دیجیتال هوش مصنوعی برای سرمایه گذاری
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز های دیجیتال هوش مصنوعی برای سرمایه گذاری
هوش مصنوعی (AI) به عنوان یکی از فناوری‌های پیشرفت در دهه آینده دیده می‌شود که این پتانسیل را دارد تا شیوه معاملاتی جهانی را متحول کند و انواع جدیدی از...