021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

مدرک زبان آیلتس (ielts) چیست؟

تاریخ انتشار : 22 مرداد 1401تاریخ بروزرسانی : 2 شهریور 1401زمان مطالعه : 5 دقیقه خرید از سایت های خارجی

یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان توانایی و مهارت زبانی خود را سنجید و نسبت به مهاجرت به کشورهای خارجی اقدام کرد، شرکت در آزمون آیلتس و دریافت مدرک آن می‌باشد. آزمون آیلتس امروزه در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته شده و معیاری برای سنجش زبان انگلیسی و هوش افراد مختلف در نظر گرفته می‌شود. در این مقاله به صورت کامل و جامع می‌آموزید که مدرک زبان آیلتس (ielts) چیست، هزینه شرکت در این آزمون چقدر است و چگونه برگزار می‌شود. همچنین با نحوه گرفتن نمره قبولی در آزمون آیلتس آشنا خواهید شد.

مدرک زبان ielts چیست؟

در ابتدا به بررسی کلمه آیلتس (IELTS) می‌پردازیم که معنی آن چیست و از چه اصطلاحاتی گرفته شده است. IELTS مخفف عبارت The International English Language Testing system به معنی سامانه جهانی سنجش زبان انگلیسی می‌باشد که امروزه آزمون آیلتس علاوه بر تافل، معیاری برای سنجش سطح زبان انگلیسی افراد مختلف در نظر گرفته شده است. به این صورت که داوطلبانی که قصد مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی و کاری به کشورهای دیگر را دارند باید مدرک زبان ielts را با نمره قبولی قابل ملاحظه‌ای ارائه دهند. کشورهای مختلف هم نمره قبولی متفاوتی برای پذیرش دانشجویان و کاریابان مختلف در نظر گرفته‌اند. مثلا برای شروع تحصیل در کشورهای اروپایی با نمره آیلتس 5 -6 نیز می‌توان اقدام به دریافت ویزا کرد، در حالی که برای دریافت ویزای تحصیلی و کاری کشورهایی چون کانادا نیاز به نمره آیلتس 7 به بالا می‌باشد و برای مهاجرت به استرالیا داوطلبان باید نمره بالاتر از 8 داشته باشند.

تفاوت آزمون آیلتس و تافل چیست؟

آزمون آیلتس و تافل هر دو معیاری برای سنجش سطح زبان انگلیسی افراد مختلف است با این تفاوت که آزمون تافل به لهجه آمریکایی بوده و بیشتر برای پذیرش در کشورهای آمریکایی مورد استفاده است، در حالی که آزمون آیلتس به لهجه بریتیش بوده و برای ورود به کشورهای اروپایی، کانادا و استرالیا قابل استفاده می‌باشد.

آزمون آیلتس تحت نظارت 3 نهاد بریتانیایی یعنی واحد امتحانات ESOL دانشگاه کمبریج، شورای آموزشی بریتانیا و سازمان آموزش IDP برگزار می‌شود.

برای گرفتن مدرگ آیلتس چه مراحلی باید سپری شود؟

آزمون آیلتس نیز مانند سایر آزمون‌ها مراحل مختلفی دارد که در این قسمت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

آماده شدن برای شرکت در آزمون آیلتس

یکی از مراحلی که قبل از همه کارها برای گرفتن مدرک IELTS باید انجام دهید، ثبت نام در کلاس‌های زبان انگلیسی و آمادگی برای آزمون آیلتس است. علاوه بر این شما می‌توانید به صورت خودآموز و یا با استفاده از دوره‌های آنلاین زبان انگلیسی شروع به یادگیری زبان کرده و مهارت خود برای شرکت در آزمون را بالا ببرید.

ثبت نام در آزمون آیلتس

برای ثبت نام در آزمون آیلتس می‌توانید به سایت رسمی IELTS رفته و در آنجا اقدام به ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون نمایید. توجه کنید که که برای پرداخت هزینه آزمون آیلتس یعنی 249 دلار باید دارای کارت اعتباری معتبر باشید که می‌توانید نسبت به ساخت حساب مستر کارت، ویزا کارت، پی پال و … اقدام کرده و پرداخت آزمون خود را انجام دهید. علاوه بر این بدون ساخت حساب معتبر با استفاده از خدمات ایرانیکارت نیز می‌توانید نسبت به ثبت نام در آزمون آیلتس اقدام کنید.

برای ثبت نام آزمون آیلتس می‌توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده نموده و درخواست خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید. ثبت نام آزمون آیلتس

شرایط شرکت در آزمون آیلتس چیست؟

قبل از اقدام کردن برای گرفتن مدرک آیلتس و ثبت نام در آزمون آن باید با شرایط شرکت در این آزمون آشنا شده و سپس نسبت به عمل کردن به آن‌ها اقدام کنید. شرایط شرکت در آزمون آیلتس به شرح زیر می‌باشد:

 1. باید دارای شرایط سنی حداقل 1 سال باشید.
 2. یک پاسپورت معتبر با تاریخ انقضای مهلت‌دار داشته باشید.
 3. در صورتی که قصد مهاجرت به کشورهای کانادا، استرالیا، انگلیس و نیوزلند و کشورهای اروپایی را دارید، نسبت به دریافت مدرک IELTS اقدام کنید.
 4. مدرک این آزمون دارای 2 سال اعتبار بوده و بعد از دریافت آن باید سریعا نسبت به دریافت ویزا اقدام کنید.
 5. هر تخصصی که داشته باشید، می‌توانید در این آزمون شرکت کنید.

مدرک زبان ielts چیست

تفکیک شرکت کنندگان آزمون آیلتس بر اساس نمره

این که با رتبه آزمون دریافتی آیلتس چه کاری می‌توانید انجام دهید و برای پذیرش در چه دانشگاه‌هایی می‌توانید درخواست دهید، موردی است که در جدول زیر به بررسی آن پرداخته می‌شود.

نمره دریافتی آیلتس کشورهایی که می‌توان با نمره آیلتس خود نسبت به دریافت ویزای آن اقدام کرد
نمره 9 گرفتن نمره 9 آیلتس کار بسیار سخت و دشواری است و هر کسی نمی‌تواند به این سطح از نمره آیلتس دست یابد. البته نیازی هم نیست افرادی که قصد مهاجرت دارند چنین نمره‌ای را در آزمون آیلتس کسب کنند. افرادی که نمره 9 آیلتس را کسب می‌کنند با عنوان Expert Users شناخته شده و در هر 4 مهارت آیلتس یعنی reading ،writing ،speaking و listening نمره کاملی کسب می‌کنند.
نمره 8 این افراد با کسب نمره 8 در سطح بسیار بالایی از زبان انگلیسی قرار دارند و تقریبا می‌توانند بسته به شرایط، به هر کشوری که مد نظرشان است سفر کنند.
نمره 7 برای گرفتن اقامت در بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان، گرفتن حداقل نمره 7 ضروری می‌باشد. افراد با گرفتن این نمره نشان می‌دهند که می‌توانند از پس زبان انگلیسی به خوبی برآیند.
نمره 6 به نمره 6 آزمون آیلتس، نمره خنثی گفته می‌شود. این سطح از زبان انگلیسی نشان دهنده آن است که افراد می‌توانند در موقعیت‌های معمولی از پس خود برآیند. البته در موقعیت‌های حرفه‌ای نمی‌توانند به خوبی انگلیسی صحبت کنند.

برای دریافت مدرک آیلتس با نمره بالا به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر قصد دارید مدرک آیلتس با نمره بالا و مناسب کسب کنید، توجه به برخی از نکات کمک بسیار زیادی در موفقیت این آزمون به شما خواهد کرد.

 • هر چه سریع‌تر شروع به تقویت زبان انگلیسی کرده و مهارت‌های آزمون IELTS را بیاموزید. همچنین با شروع در بعضی از آزمون‌های شبه آیلتس می‌توانید سطح خود را بسنجید.
 • 4 مهارت آزمون آیلتس یعنی شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن را تمرین کرده و از تقویت هیچ یک از این مهارت‌ها غافل نشوید.
 • از هر فرصتی برای برقراری ارتباط با دیگران به زبان انگلیسی، به صورت شفاهی و کتبی استفاده کنید.
 • واژگان لغات خود را به مرور زمان تقویت کنید، چرا که این اتفاق یک شبه انجام نمی‌شود.
 • به مطالعه متون طولانی در زمینه مدیریت، امور مالی، فرهنگ، تاریخ، علوم و … مشغول شوید.
 • به اخبارهای انگلیسی زبان مثل 5minutes گوش دهید و فیلم‌های انگلیسی زبان به خصوص مستند را تماشا کنید.
 • صحبت کردن به زبان انگلیسی را شروع کرده و صدای خود را در حین حرف زدن ضبط کنید. سپس به صدای خود گوش دهید و به ایرادات خود پی ببرید.
 •  چند هفته قبل از برگزاری آزمون آیلتس، با شرکت در آزمون‌های آزمایشی آیلتس (ماک) خود را محک زده و آمادگی برای شرکت در آزمون اصلی آیلتس را بسنجید.

نکات آیلتس

برای تقویت رایتینگ آزمون آیلتس، به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

سعی کنید در زمان نوشتار از صحبت کردن به زبان گفتاری و محاوره‌ای خودداری کنید. اول به سراغ موضوع یا تسک دوم بروید و سپس تسک اول را انجام دهید، چرا که تسک 2 تاثیر بیشتری بر روی نمره آیلتس شما دارد. سعی کنید به صورت مرتب، تمیز و خوانا بنویسید و در صورتی که خط زیبایی ندارید، قبل از آزمون روی افزایش و تقویت این مهارت خود نیز کار کنید.

مدرک آیلتس چیست

برای افزایش مهارت اسپیکینگ آزمون آیلتس، چه نکاتی را رعایت کنیم؟

اول به تمامی سوالات گوش دهید و سپس به سوالات مربوط به این بخش پاسخ دهید. اگر  از جواب خود مطمئن نیستید بهتر است به سوالات پاسخ ندهید. از مجری برگزار کننده آزمون بخواهید که سوالات را برای شما تکرار کنند. آرام و خونسرد بوده و تمام تمرکز خود را برای فهمیدن سوالات بخش شنیداری به کار گیرید.

مدرک آیلتس چیست

برای تقویت بخش ریدینگ آیلتس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

برای سوالاتی که پاسخ آن‌ها را نمی‌دانید یا نمی‌توانید جواب دهید، وقت زیادی را صرف نکنید. پیشنهاد می‌شود در چنین شرایطی به سراغ سوال بعدی بروید و اگر آخر وقت زمان اضافه آورید دوباره به سراغ همان سوال بازگردید. دور کلمات کلیدی مربوط به این بخش خط بکشید و آن‌ها را به خاطر بسپارید.

مدرک زبان ielts چیست

برای افزایش مهارت لیسنینگ آزمون آیلتس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

اول سوالات را بررسی کنید، سپس به سراغ گوش دادن فایل‌ها بروید. سعی کنید تاریخ‌ها را به صورت صحیح وارد نمایید و اگر در شنیدن فایل‌ها مشکلی داشتید، دست خود را بالا برده و سوال خود را مطرح نمایید. همچنین در مورد شنیدن فایل‌ها سعی کنید از راهنمایی‌های دیگر افراد استفاده نمایید. شنیدن تلفظ ها را به صورت انگلیسی و آمریکایی تمرین کرده و از تفاوت بین این دو آگاه شوید.

مدرک زبان ielts چیست

تفاوت آیلیتس آکادمیک و آیلتس جنرال چیست؟

آزمون آیلتس 2 در دو نوع مختلف آکادمیک و جنرال برگزار می‌شود. آزمون آکادمیک آیلتس مناسب داوطلبانی است که می‌خواهند با قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور مهاجرت کنند. شرکت در آزمون آیلتس جنرال برای افرادی است که می‌خواهند به دلایل کاری یا اقامتی به کشورهای انگلیسی زبان مهاجرت کنند. در زمان ثبت نام در آزمون آیلتس حتما باید نوع آزمون خود را مشخص کنید. قبل از ثبت نام در آزمون آیلتس و شرکت در آن لازم است که مهارت خود را که در قسمت قبلی به آن اشاره شد بالا برده و نمره قبولی در این آزمون را کسب کنید.

سخن نهایی

با خواندن این مقاله آموختید مدرک زبان IELTS چیست، نحوه دریافت آن چگونه است، چه شرایطی دارد و تفکیک بندی نمرات آن چگونه است. در صورتی که شما تجربه شرکت در این آزمون را دارید لطفا با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر در زمینه ثبت نام در آزمون آیلتس سوالی دارید برای ما به اشتراک گذاشته تا توسط کارشناسان و پشتیبانان ایرانیکارت به شما پاسخ داده شود.

23 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید