معرفی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال تن کوین Toncoin (ارز معروف تلگرام) چیست؟

ارز دیجیتال تن کوین Toncoin (ارز معروف تلگرام) چیست؟

ممکن است نام ارز دیجیتال تون را به عنوان رمز ارز پلتفرم تلگرام شنیده‌ باشید. TON که مخفف The Open Network است، یک بلاکچین با کارایی بالا و غیرمتمرکز است. این شبکه در سال 2018 توسط تلگرام تأسیس شد و یک شبکه اثبات سهام (PoS) است که در جامعه کریپتو به دلیل سرعت تراکنش‌های سریع خود شناخته شده‌است.  در ادامه این مقاله بیشتر با کاربرد و آینده ارز دیجیتال تون آشنا خواهید شد.

ارز دیجیتال تون کوین چیست؟

تون کوین (Toncoin) که قبلا به عنوان Gram شناخته می‌شد، توکن بومی شبکه باز TON است و می‎‌تواند برای پرداخت هزینه تراکنش، تسویه یا اعتبارسنجی تراکنش‌ها با استفاده از مدل اجماع اثبات سهام (PoS) بلاکچین استفاده شود. شبکه تون در سال 2018 توسط پلتفرم پیام رسانی تلگرام توسعه یافت. این پروژه سپس کنار گذاشته شد و توسط بنیاد TON تصاحب شد. از سال 2020، این فناوری از طریق گروهی از حامیان و جامعه مستقل از علاقه مندان که خود را بنیاد TON نامیده‌اند، در حال توسعه است.  ارز دیجیتال تون در حال حاضر با ارزش بازار 3 میلیارد دلار و قیمت 2.48 در صرافی ارزهای دیجیتال در حال معامله است.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال تون کوین می‌توانید از خدمات صرافی ارز دیجیتال ایرانیکارت استفاده کنید!

ارز دیجیتال تن کوین Toncoin (ارز معروف تلگرام) چیست؟

تاریخچه و بنیان‌گذاران Toncoin

در سال 2017 تلگرام با راه اندازی شبکه بلاکچین خود با نام Telegram Open Network وارد حوزه ارز‌های دیجیتال شد. همانطور که می‌دانید تلگرام توسط پال دروف مدیریت می‌شود و بلاکچین آن توسط برادر او به نام نیکولای دروف اجرا شد. تلگرام در ابتدا قصد داشت یک توکن به نام Gram و یک پلتفرم برای برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) ایجاد کند. فرایند تامین مالی با 94 سرمایه گذار شکل گرفت و حدود 1.7 میلیارد دلار سرمایه برای شروع فعالیت جمع آوری شد. تلگرام نقشه راه درخشانی ترسیم کرده بود و توجه زیادی را به خود جلب کرده بود.

در سال 2019 سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) طی بیانیه‌ای فروش توکن Gram را غیر قانونی اعلام کرد و در دادگاه پرونده‌ای برای بلاکچین تلگرام به جریان انداخت. پس از ماه‌ها درگیری در دادگاه، تلگرام محکوم شد و پال دروف به صورت رسمی فعالیت شبکه TON را متوقف کرد.

تیم تلگرام، TON را به پیشرفت خوبی رساند، اما با این حال مدیر عامل تلگرام در سال 2020 پروژه را ترک کرد و توسعه آن به علاقه مندان مستقل ارزهای دیجیتال واگذار شد. به دلیل منبع باز بودن این پروژه، هر کسی می‌توانست آن را توسعه دهد. شبکه فعلی توسط Anatoliy Makosov و Kirill Emelianenko، اعضای بنیاد TON اداره می‌شود.

خلاصه مقاله

شبکه TON در ابتدا توسط تلگرام معرفی شد و این شرکت قصد داشت با ورود به دنیای بلاکچین متد جدیدی از تراکنش‌ها را رقم بزند، ولی با مشکلات قانونی که برای این شرکت به وجود آمد مجبور به توقف این پروژه شد. سپس به دلیل متن باز بودن، عده‌ای از جامعه این پلتفرم شروع به توسعه با نام‌های دیگر کردند. اولین فورک آن با نام FreeTON با توکن اختصاصی TON crystal معرفی شد. با فاصله گرفتن این فورک از اهداف نسخه اصلی، قسمتی از جامعه توسعه دهندگان، فورک جدیدی را راه اندازی کردند. این فورک NewTON نام دارد و دارای رمز ارز اختصاصی TON Coin است.

ساختار و معماری بلاک‌چین تون کوین

TON ساختاری چند سطحی دارد که بر اساس اصل اشتراک گذاری یا شاردینگ ساخته شده‌است. استفاده از چندین زیرشبکه (شارد) در یک بلاک چین این اجازه را می‌دهد تا شبکه از تجمع بلوک‌های تایید نشده جلوگیری کند و سرعت کارها را افزایش دهد. شبکه TON از زنجیره‌های اصلی، کار و خرده تشکیل شده‌است و توسعه دهندگان بر مقیاس پذیری، کارایی و پذیرش انبوه تمرکز می‌کنند. با توجه به تعامل خوب بین بخش‌ها، شبکه امکان تراکنش‌های سریع را فراهم می‌کند و مقدار زیادی از TPS را تأیید و پردازش می‌کند. به طور کلی، خدمات TON عبارتند از:

 1. کیف پول تون (TON Wallet): این کیف پول داخلی که برای انتقال وجوه و تعامل با خدمات پلتفرم طراحی شده‌است و  به دو دسته نگهبانی و غیر محافظتی تقسیم می‌شود.
 2. سرویس تون (TON Services): به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) مختلف ایجاد کنند، در حالی که کاربران می‌توانند از طریق یک رابط کاربر پسند به برنامه‌های شخص ثالث دسترسی داشته باشند.
 3. انبار تون (TON Storage): مزایای دخیره سازی را با استفاده از کلید خصوصی کیف پول مالک ارائه می‌دهد.
 4. پروکسی تون (TON Proxy): از تمام اجزای پلتفرم استفاده می کند و به مشتریان اجازه می‌دهد تا از طریق VPNهای غیرمتمرکز به بلاک چین TON دسترسی داشته باشند.
 5.  سیستم نام‌های غیرمتمرکز (TON DNS): این امکان را برای وب‌سایت‌های سنتی فراهم می‌کند تا در شبکه TON کار کنند و به کاربران امکان تنطیم نام‌های کوتاه و قابل خواندن را می‌دهد.

ارز دیجیتال تن کوین Toncoin (ارز معروف تلگرام) چیست؟

بررسی نقشه راه تون کوین

ایده اصلی ادغام TON، ایجاد یک برنامه کاربردی بود که به کاربران شبکه امکان خرید، ارسال و ذخیره وجوه را بدهد. به گفته وب سایت پروژه، این پلتفرم خدمات پرداخت سریع، شفاف و ایمن را به مشتریان خود ارائه می‌دهد و تراکنش‌ها را با حداقل کارمزد و برنامه‌های شخص ثالث تسهیل می‌کند. Toncoin از مدل اجماع اثبات سهام (PoS) برای مقیاس پذیری و امنیت شبکه استفاده می‌کند و در عین حال، به محیط زیست آسیب نمی‌رساند.

نقشه راه فعلی در وبسایت ton.org جزئیات پروژه‌هایی را که توسعه‌دهندگان TON در طول سال 2022 و 2023 روی آن‌ها کار می‌کنند، نشان می‌دهد. نقشه راه تون بر ایجاد معماری انعطاف‌پذیرتر، ویژگی‌های کارآمدتر، ایمنی بیشتر و همه‌کاره‌ کردن بلاک چین تمرکز دارد. در سال 2022، چندین قابلیت نوآورانه از جمله TON DeFi ،TON DNS ،TON Payments ،TON Proxy و TON Sites به بلاک چین اضافه شد.

از آنجایی که شبکه منبع باز است، جامعه توسعه دهندگان می‌توانند پیشرفت‌های دائمی داشته باشند. توسعه‌دهندگان فعال می‌توانند از طریق TON Dev Chat به تلگرام متصل شوند یا از آخرین پروژه‌های تیم در GitHub مطلع شوند. نرخ تورم سالانه جاری برگرفته از پارامترهای اساسی تون 0.6٪ است. این تورم نشان دهنده پرداختی است که توسط همه اعضای جامعه به اعتبار سنجی‌ها انجام می‌شود تا سیستم را فعال نگه دارد.

ویژگی های منحصر به فرد تون کوین چیست؟

 • کارمزد پایینی دارد.
 • دارای تراکنش‌های فوق العاده سریع است.
 • سازگار با محیط زیست است.
 • دارای ETH و BSC به عنوان پل مبادله است.

راجع به تون کوین:

Makosov اعلام کرد زمانی که تلگرام اعتبار سنجی خود را متوقف کرد و از شبکه آزمایشی پشتیبانی نکرد، این تیم توکن‌های از پیش استخراج شده خود را به قرار داد‌های هوشمند Testgiver منتقل کرد و راهی هم برای استخراج توکن های بیشتر ارائه داد که باعث شد اکنون تعداد قابل توجهی از ماینر‌ها در حال استخراج این ارز باشند. او افزود که تعداد ماینر‌ها و استخراج کننده‌ها مشخص نیست و در این راه متوجه شدیم که این توکن ارزشمند است و نیاز به توسعه و آزمایش‌های جدید دارد. یک اعتبار سنجی که نمی خواست نامش فاش شود به coindesk گفت طبق مشاهدات او حدود 500 آدرس در یک نقطه که از سخت افزار‌های بسیار قدرتمندی استفاده می‌کنند، در حال استخراج هستند. گفتن این که چه تعداد از این آدرس‌ها متعلق به یک شخص بوده دشوار است.

ارز دیجیتال تن کوین Toncoin (ارز معروف تلگرام) چیست؟

کاربردهای تون کوین

TON یک شبکه همه کاره است و به طور مداوم در حال گسترش است. به دلیل ویژگی اشتراک‌گذاری شبکه TON، رایج‌ترین استفاده از توکن به عنوان نوعی پرداخت کمیسیون برای پردازش تراکنش‌ها در بلاک چین است. برخی از موارد استفاده این ارز عبارتند از:

 • پرداخت برای ذخیره سازی غیرمتمرکز داده
 • پرداخت برای استفاده از TON Proxy
 • پرداخت برای TON DNS
 • پرداخت در DApps بلاک چین
 • پاداش اعتبار سنجی
 • رای گیری و حاکمیت در زنجیره TON

استیک کردن ارز دیجیتال تون کوین

راه های مختلفی برای کسب درآمد با استفاده از بلاک چین TON وجود دارد. ساده‌ترین روش برای کسب درآمد در شبکه TON، تبدیل شدن به یک اعتبارسنج است. اعتبارسنجی تراکنش‌ها به حفظ شبکه کمک می کند و همانطور که کاربران بلاک‌ها را تایید می‌کنند، با استفاده از الگوریتم اجماع PoS، پاداش‌های تون کوین دریافت می‌کنند. این کار به مقدار قابل توجهی تون کوین (حدود 600000)، یک اتصال قوی اینترننت و سخت افزار پیشرفته نیاز دارد. MyTonCtrl ابزار منبع باز مورد استفاده برای اعتبارسنجی است

همچنین برخی از کاربرانی که می‌خواهند با استفاده از TON درآمد منفعل کسب کنند، نامینیتور می‌شوند و توکن‌های خود را از طریق یک استخر به اعتبار دهندگان قرض می‌دهند. استخرهای نامینیتور به کاربران اجازه می‌دهد تا گرد هم آیند و با دارایی‌های خود به اعتباردهندگان وام دهند و پاداش دریافت کنند. هنگامی که یک پاداش توسط بلاکچین اعطا می‌شود، به طور مساوی بین اعضای استخر توزیع می‌شود.

تون از یک سیستم استخر غیرمتمرکز منبع باز استفاده می‌کند. این نه تنها اشتراک گذاری ارزهای دیجیتال را برای کاربران آسان‌تر می‌کند، بلکه امکان استفاده از قرارداد هوشمند را نیز فراهم می‌کند. قراردادهای هوشمند تضمین می‌کنند که هر توکنی که توسط اعتباردهندگان قرض گرفته می‌شود، صرفاً برای اعتبارسنجی استفاده می‌شود و به طور دقیق توزیع می‌شود. پیدا کردن یک استخر فرآیند ساده‌ای است. برای شروع، از TonValidators.org دیدن کنید تا فهرستی از استخرهای فعلی را ببینید.

بیشتر بخوانید: استیک کردن یا استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

آینده ارز تون کوین چگونه است؟

تون یک بلاک چین جامعه محور است و به طور قابل توجهی در حال رشد است. در ژانویه 2022، تعداد کیف پول‌های Toncoin فعال 200000 بود و این تعداد تا ماه می به 600000 افزایش یافت. در حال حاضر تعداد کیف پول‌های Toncoin از مرز 740000 عبور کرده‌است. این نشان می‌دهد که TON می‌تواند به یک روش اصلی برای انتقال وجوه تبدیل شود زیرا افراد بیشتری از بلاک چین TON استفاده می‌کنند. با وجود رشد پلتفرم TON حتی بعد از خروج تلگرام، هنوز نمی‌توان آینده دقیقی برای این پلتفرم متصور شد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی آینده ارز دیجیتال تون کوین

کیف پول‌های ارز دیجیتال Toncoin

راه‌های مختلفی برای ذخیره تون‌ کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال در بلاک چین TON وجود دارد، با بیش از 743000 کیف پول منحصربه‌فرد. شبکه تون کیف پولی ارائه می‌دهد که به انتقال راحت وجه کمک می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد با خدمات پلتفرم تعامل داشته باشند. توسعه دهندگان می‌توانند برنامه های غیرمتمرکز (dApps) را با استفاده از خدمات TON ایجاد کنند و کاربران می توانند از طریق یک رابط کاربر پسند به برنامه های شخص ثالث دسترسی داشته باشند. به وسیله TON Storage، کاربران می‌توانند کیف پول خود را با استفاده از یک کلید خصوصی ایمن کنند.

سخن نویسنده:

در این مقاله با جزئیات پروژه تون آشنا شدید و فهمیدید که ایده ارز دیجیتال تون از کجا آمده و در حال حاضر چه کاربردی دارد. شما چه آینده‌ای را برای این ارز پیش بینی می‌کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول
درخواست مشاوره

در ابتدا این پروژه توسط تیم توسعه دهنده تلگرام راه اندازی شد اما سپس توسط بنیاد TON گسترش یافت.

شبکه تون از الگوریتم اثبات سهام برای حفظ امنیت استفاده می‌کند.

برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال تون، بایدا از نظر تکنیکال و فاندامنتال آن را بررسی کنید.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال تون کوین از طریق صرافی ایرانیکارت می‌توانید اقدام کنید.

ارز دیجیتال تن کوین Toncoin (ارز معروف تلگرام) چیست؟
ممکن است نام ارز دیجیتال تون را به عنوان رمز ارز پلتفرم تلگرام شنیده‌ باشید. TON که مخفف The Open Network است، یک بلاکچین با کارایی بالا و غیرمتمرکز است....
5 از 2 رای ثبت شده
درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023
در عصر دیجیتالی هستیم که ماهیت پول، سریع‌تر از آن چیزی که ما تصور می‌کردیم، در حال تکامل است. ارزهای دیجیتال شکل جدیدی از پول را برای دنیا تعریف کردند....
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...
بهترین ارز دیجیتال برای بلند مدت {ویژه ایرانیان}
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
بهترین ارز دیجیتال برای بلند مدت {ویژه ایرانیان}
تا به حال به این فکر کرده‌اید که اگر روی بیت کوین در سال ۲۰۲۰ سرمایه‌گذاری می‌کردید، الان چقدر سود کسب کرده بودید؟ با اینکه این ارز در مدت اخیر...