021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

رمز ارز Toncoin چیست ؟

تاریخ انتشار : 21 آذر 1400تاریخ بروزرسانی : 29 تیر 1401زمان مطالعه : 3 دقیقه ارز های دیجیتال

اگر بلاکچین تلگرام یا همان TON از بین رفته باشد، در دنیای بعد از مرگ هم بلوا به پا کرده است. تلگرام در سال 2020 پروژه‌های بلاکچین خود را رها کرد ولی تعدادی از طرفداران این شبکه به توسعه ادامه دادند و دو شبکه رقیب ساختند. در این مدت حداقل دو فورک توسط جامعه آن ارائه شده و مدیریت می‌شود. در این مقاله قصد داریم بگویم Toncoin چیست و این شبکه را بررسی کنیم و ببینیم چه تمایزی بین این دو است.

خلاصه مقاله

شبکه TON در ابتدا توسط تلگرام معرفی شد و این شرکت قصد داشت با ورود به دنیای بلاکچین متد جدیدی از تراکنش‌ها را رقم بزند، ولی با مشکلات قانونی که برای این شرکت به وجود آمد مجبور به توقف این پروژه شد. سپس به دلیل متن باز بودن، عده ای از جامعه این پلتفرم شروع به توسعه با نام‌های دیگر کردند. اولین فورک آن با نام FreeTON با توکن اختصاصی TON crystal معرفی شد. با فاصله گرفتن این فورک از اهداف نسخه اصلی، قسمتی از جامعه توسعه دهندگان، فورک جدیدی را راه اندازی کردند. این فورک NewTON نام دارد و دارای رمز ارز اختصاصی TON Coin است.

شبکه TON

تلگرام و بلاکچین

در سال 2017 تلگرام با راه اندازی شبکه بلاکچین خود با نام Telegram Open Network وارد حوزه ارز‌های دیجیتال شد. همانطور که می‌دانید تلگرام توسط پال دروف مدیریت می‌شود و بلاکچین آن توسط برادر او به نام نیکولای دروف اجرا شد. این شبکه را با نام اختصاری TON (Telegram Open Network) می‌شناسند و توکن آن Gram بود. این فرایند در یک سرمایه گذاری که با 94 سرمایه گذار شکل گرفت، حدود 1.7 میلیارد دلار سرمایه برای شروع فعالیت خود جمع آوری کرد. تلگرام با نقشه راهی که ترسیم کرده بود، آینده درخشانی برای این شبکه می‌دانست.

در سال 2019 سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) طی بیانیه ای فروش توکن Gram به سرمایه گذاران آمریکایی را غیر قانونی دانست و در دادگاه پرونده ای برای بلاکچین تلگرام به جریان انداخت. پس از ماه‌ها درگیری در دادگاه تلگرام محکوم شد و پال دروف اعلام کرد به صورت رسمی فعالیت شبکه TON را متوقف می‌کند. سپس در ماه می سال 2020 بلاکچین Telegram Open Network به صورت رسمی به کار خود خاتمه داد.

برای مطالعه بیشتر مقاله متاورس چیست را مطالعه کنید.

شروع FreeTON

خاصیت دنیای متن باز این است که هر کس با یک تیم توسعه دهنده می‌تواند یک پروژه جدید راه اندازی کند. بعد از شکست تلگرام، تیم توسعه دهنده و ایده آن رها شدند. در نتیجه تیم توسعه دهنده همراه کمپانی‌هایی که می‌خواستند از این بلاکچین در کسب و کار خود استفاده کنند، دست به دست هم دادند و بلاکچین Free ton را با توکن اختصاصی TON Crystal، راه اندازی کردند. جامعه Free TON از توسعه دهندگان اصلی TON، یک شرکت سرمایه گذاری فناوری که در همان ابتدا هم به کمک تلگرام آمده بود و چندین شرکت تایید کننده حرفه ای در اروپا مانند Everstake، P2P و Certus One تشکیل شده است.

ولی باید بدانید که نام تجاری TON و سایت رسمی این شبکه همراه با صفحه گیت هاب شبکه Telegram Open Network بعد از ماجرای دادگاه متوقف شدند. این سه مولفه دارایی‌های تلگرام بوده و اجازه فعالیت توسط هیچ تیمی ندارند. توکن TON Crystal در بسیاری از صرافی‌ها قابل خرید و فروش است و تیم توسعه دهنده آن قابلیت‌هایی اعم از DeFi،  فیوچرز و بازار توکن‌ها را بر روی بلاکچین فراهم کرده است.

ارز دیجیتال ton

ورود یک رقیب جدید NewTON

با این حال همه حامیان اولیه بلاکچین تلگرام به جامعه Free TON نپیوستند و نسخه دیگری به نام NewTON را راه اندازی کردند. این تیم قصد داشت اهداف همان نسخه اصلی شبکه را ادامه دهد و در اواخر ماه جون 2020 به صورت رسمی از برادران دروف خواست تا نام تجاری TON، دامنه اصلی شبکه تلگرام و صفحه اصلی گیت هاب را در دسترس این تیم قرار دهند. مدتی بعد اکانت رسمی این شبکه با این درخواست موافقت کرد. بعد از آن محتوا‌های وب سایت ton.org که قبلا توسط تیم تلگرام آپدیت می‌شد با اطلاعات پروژه Newton جایگزین شد.

برای مطالعه بیشتر مقاله سندباکس چیست و چه آینده ای دارد را مطالعه کنید.

Makosov اعلام کرد زمانی که تلگرام اعتبار سنجی خود را متوقف کرد و از شبکه آزمایشی پشتیبانی نکرد، این تیم توکن‌های از پیش استخراج شده خود را به قرار داد‌های هوشمند Testgiver منتقل کرد و راهی هم برای استخراج توکن های بیشتر ارائه داد که باعث شد اکنون تعداد قابل توجهی از ماینر‌ها در حال استخراج این ارز باشند. او افزود که تعداد ماینر‌ها و استخراج کننده‌ها مشخص نیست و در این راه متوجه شدیم که این توکن ارزشمند است و نیاز به توسعه و آزمایش‌های جدید دارد. یک اعتبار سنجی که نمی خواست نامش فاش شود به coindesk گفت طبق مشاهدات او حدود 500 آدرس در یک نقطه که از سخت افزار‌های بسیار قدرتمندی استفاده می‌کنند، در حال استخراج هستند. گفتن این که چه تعداد از این آدرس‌ها متعلق به یک شخص بوده دشوار است.

رقابت با یک نام

فیلاتوف از TON Labs گفته این شرکت حقوق برند‌های TON و The Open Network را در 41 کشور تضمین کرده است. اما در مورد رقیب خود ابراز امیدواری کرد که منبع باز بودن به طور کلی اکوسیستم را ارزشمند می‌کند. Gregory Waisman مدیر اپلیکیشن کیف پول Mercuryo و یکی از حامیان NewTON معتقد است این شبکه به مفهوم اولیه ایجاد شده توسط تلگرام نزدیک تر است و بر این باور است که تلگرام با انتقال مالکیت ton.org نشان داد که به توسعه پروژه NewTON بیشتر اعتماد دارد.

به دلیل سابقه‌های قانونی و ممنوعیت آن توسط سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) نام TON برای بسیاری از سرمایه گذاران، بانک‌ها و دیگر نهاد‌های مالی به عنوان یک عامل منفی شناخته می‌شود. Free TON قبلا تحت تاثیر آن قرار گرفته است ولی تصمیم گرفت تا جایی که ممکن است از تلگرام فاصله بگیرد. این درحالی است که جامعه NewTON ترجیح می‌دهد بر تعهد خود به مفهوم اصلی تلگرام بماند. در انتها باید گفت که تلگرام به سوالات کاربران در مورد این که آیا این شرکت از NewTON حمایت می‌کند یا خیر پاسخی نداده است.

برای مطالعه بیشتر مقاله آینده ارز دیجیتال شیبا اینو را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

همانطور که عنوان شد تلگرام با ورود خود به دنیای بلاکچین قصد داشت بازار جدیدی را به کاربران ارائه دهد ولی وجود مشکلات قانونی باعث شد این پلتفرم با شکست مواجه شود. با وجود رشد پلتفرم TON حتی بعد از خروج تلگرام هنوز نمی‌توان آینده دقیقی برای این پلتفرم دانست. به نظر شما کدام یک از این فورک‌ها به اهداف خود می‌رسد؟

278 بازدید
رمز ارز Toncoin چیست ؟
اگر بلاکچین تلگرام یا همان TON از بین رفته باشد، در دنیای بعد از مرگ هم بلوا به...
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید