021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

TXID یا لینک تراکنش چیست؟

تاریخ انتشار : 27 مرداد 1401 ارز های دیجیتال

ممکن است برایتان پیش آمده باشد که بعد از پرداخت و یا واریز ارز دیجیتال، دریافت کننده از شما لینک تراکنش یا TXID را به عنوان مدرک درخواست کرده باشد. هنگامی که یک تراکنش ایجاد می‌شود و به بلاک چین اضافه می‌شود، یک شناسه تراکنش (هش تراکنش) به آن اختصاص داده می‌شود. تک تک تراکنش‌هایی که بر روی بلاک چین‌های مختلف انجام می‌شوند دارای یک شناسه منحصربه‌فرد هستند. در ادامه با کاربرد هش تراکنش و مراحل پیدا کردن TXID در کیف پول تراست ولت آشنا می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر: شبکه انتقال ارز دیجیتال چیست؟

دلایل پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

با لینک تراکنش می‌توانید جزئیات تراکنش بلاک چین مانند وضعیت، تأییدیه، تاریخ، آدرس‌، کارمزد تراکنش و غیره را مشاهده کنید. همچنین اگر رمز ارزی را به آدرس یا در شبکه انتقال ارزدیجیتال نادرست ارسال کرده باشید، TXID در تاریخچه برداشت می‌تواند به شما در بازیابی آن کمک کند.

TXID یا لینک تراکنش چیست؟

شناسه تراکنش یا TXID چیست؟

لینک تراکنش(TXID) که با نام هش تراکنش (TX Hash) نیز شناخته می شود، کارکترهایی از اعداد و حروف است و به عنوان وسیله‌ای برای شناسایی هر تراکنش در بلاک چین عمل می‌کند. شما می توانید اطلاعات مربوط به یک تراکنش را با استفاده از این لینک ببینید. عبارت 64 کارکتری زیر یک هش تراکنش است.

f4184fc596403b9d638783cf57adfe4c75c605f6356fbc91338530e9831e9e16

چرا به آیدی تراکنش یا TXID نیاز داریم؟

تمام تراکنش‌های روی بلاک چین در دسترس عموم هستند. پس از پرداخت یا انتقال ارز به آدرس دیگری، تراکنش صادر می‌شود و شناسه هش نیز ایجاد می‌شود. با استفاده از شناسه تراکنش می‌توان به راحتی وضعیت تراکنش را ردیابی کرده و اطلاعاتی مانند آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، مبلغ، تاریخ انتقال، هزینه های پرداخت شده و تعداد تاییدیه ها را بدست آورید. هش تراکنش‌ها و شناسه‌ها حاوی اطلاعات شخصی نیستند، بنابراین اشتراک گذاری آن‌ها کاملاً ایمن است.

TXID یا لینک تراکنش چیست؟

کاربرد TXID یا شناسه تراکنش

در مواردی که تراکنش با تاخیر مواجه می‌شود، می‌توانید وضعیت تراکنش را با استفاده از TXID پیگیری کنید. این یکی از سریع ترین راه ها برای بررسی به وضعیت تراکنش است. همچنین، لینک تراکنش می‌تواند به عنوان مدرکی مبنی بر انتقال ارز به آدرس عمومی دیگری در نظر گرفته شود. با وارد کردن TXID در بلاک چین اکسپلورر، می‌توانید بررسی کنید که آیا ارز با موفقیت ارسال شده است یا خیر. در بلاکچین اکسپلورر می‌توانید اطلاعات بیشتری در رابطه با کارمزد تراکنش‌ها نیز بدست آورید. اشتراک‌گذاری TXID بی‌خطر است زیرا هیچ اطلاعات شخصی را فاش نمی‌کند.

خرید ارز دیجیتال بدون کارمزد

چگونه شناسه تراکنش یا همان TXID را مشاهده کنیم؟

برای یافتن شناسه تراکنش در تراست ولت، باید روی Crypto asset بزنید.
ارز مورد نظر را انتخاب کنید. سپس گزینه انتقال اخیر یا recent transfer  را انتخاب کنید. حالا می‌توانید گزارش ارسال،دریافت و سواپ را ببنید.

TXID یا لینک تراکنش چیست؟

در قسمت جزئیات بیشتر(more detail) می‌توانید TXID آن تراکنش را کپی کنید.

TXID یا لینک تراکنش چیست؟
از طرف دیگر، می‌توانید TXID و جزئیات تراکنش حساب Trust Wallet خود را در جستوجوگر بلاک چین پیدا کنید. کافی است فقط آدرس تراست ولت خود را کپی کرده و جای گذاری کنید.
با توجه به ارز دیجیتال مورد نظر، باید به جستوجوگربلاک چین مربوطه مراجعه کنید. برای مثال:

اتریوم(ETH):  https://etherscan.io/

سولانا(SOL): https://solscan.io/

بایننس(BNB): https://www.bscscan.com/

سوالات رایج

در اکثر موارد از دست رفتن دارایی شما به دلیل انتخاب شبکه انتقال اشتباه یا وارد کردن آدرس اشتباه بازگشت پذیر نمی‌باشد.

همانطور که آموزش داده شد، از طریق بلاکچین اکسپلورر می‌توانید مطلع شوید که رمز ارز چرا به حساب واریز نشده و به چه آدرسی ارسال شده است.

خیر؛ هش تراکنش اطلاعات شخصی حساب شما را فاش نمی‌کند و ارسال آن برای دیگران از نظر امنیتی خطرناک نمی‌باشد.

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم درخواست مشاوره را پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.
23 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید