021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

بیت کوین چیست ؟ آموزش کامل بیت کوین

تاریخ انتشار : 24 مرداد 1400تاریخ بروزرسانی : 10 اردیبهشت 1401

سرعت پیشرفت تکنولوژی چندان سریع است که همه ی جنبه های زندگی را تحت تاثیر خود قرار می دهد. سیستم بانکداری و پول نیز از این جهش تکنولوژی مستثنی نیست. اگر توجه کنیم، می بینیم که تا 40 سال پیش سیستم بانکداری الکترونیکی نبود و چقدر سخت همه ی کار های بانکی را انجام می دادیم. اما به مرور زمان هر تلفن همراه به یک بانک تبدیل شده است. حال اگر به شما بگویند پولی وجود دارد که وجود خارجی ندارد و صرفا به صورت مجازی باید از آن استفاده کنید شاید کمی دور از ذهن باشد. بیتکوین  عملکردش همینطور است ، کم کم تمام دنیا در حال آشنایی با این ارز هستند و برخی سرمایه گذاری های کلانی بر روی آن انجام می دهند. از نوسان های بیت کوین می توان سود زیادی برد و دور از ذهن نیست که به عنوان یک ارز رمز گذاری شده ی جهانی مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله با هم می خوانیم که بیت کوین چیست و چگونه باید بیت کوین بخریم.

بیت کوین چگونه به وجود آمد ؟

در پاسخ به این سوال که بیت کوین چیست باید گفت بیتکوین نوعی ارز دیجیتال است که در ژانویه 2009 پس از سقوط بازار مسکن ایجاد شد. این ارز در پی ایده ی یک فرد مرموز و ناشناخته به نام Satoshi Nakamoto ایجاد شده است. در اصل  بیتکوین نوعی ارز است که به صورت الکترونیکی در کامپیوتر ایجاد و نگهداری می شودبیت‌کوین یک پول کاغذی مانند دلار ، یورو یا دیگر پول ها نیست. بلکه اولین نمونه ارز رمزنگاری شده است که توسط مردم تولید می شود. البته برای اینکه با کلیت این فناوری آشنا شوید بهتر است تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

بیتکوین از طریق ترکیبی از فناوری peer to peer به وجود می آید. این ارز  به واسطه ی استخراج یا اصطلاحا “mining” به دست می آید، و گیرنده این ارز به جای کالاهای ارزشمند فیزیکی مانند طلا یا نقره یا پول های رایج کشور ها به میزانی که خود استخراج کرده اند یا از جایی خریده اند، مبادلات را انجام می دهند.

بیت کوین چیستبیت‌کوین چیه؟ بیت کوین اولین و معروف ترین ارز دیجیتاله که می تونه در آینده به عنوان ارز رایج کشور ها استفاده بشه

در این مقاله اصول بیت کوین، به عنوان یک سیستم پرداخت الکترونیکی را بررسی می کنیم. با بیتکوین می توانید تمامی مبادلات را در کمترین زمان و بدون هیچ نظارتی انجام دهید. به طور خلاصه ، این بستر شکل جدیدی از مبادلات را ایجاد کرده است. در بیشتر مبادلات، طرفین معامله برای اعتماد کردن به یکدیگر دچار مشکلات فراوانی می شوند ولی در سیستم ارزهای دیجتالی مانند بیت‌کوین این قبیل مشکلات وجود نخواهد داشت. برای مطالعه بیشتر مقایسه بیت کوین و لایت کوین را مطالعه کنید.

به عبارت دیگر ، این سیستم به دو کاربر که یکدیگر را نمی شناختند یا به یک دیگر اعتماد ندارند ، اجازه داد ارز را به همان روشی که می توانند پول نقد را به شکل دستی به یکدیگر بدهند، مبادله کنند. این فناوری همچنین به کاربران اجازه می داد تا پیام ها ، معاملات و داده ها را با استفاده از ابزاری به نام رمزگذاری کلید عمومی تأیید کنند و هرگونه نیاز به افشای هویت آنها را برای شرکای معامله یا اشخاص ثالث از بین ببرد.

بیت کوین از نمایی نزدیک تر

در بالا  به صورت مختصر گفته شد که بیت کوین چیست اما اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم باید گفت درست است که بیتکوین مانند دلار یا یورو چاپ نمی شود اما توسط رایانه های سراسر دنیا با استفاده از نرم افزار رایگان تولید می شود و به صورت الکترونیکی در برنامه هایی به عنوان ” کیف پول” نگهداری می شود.  کیف پول ها به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری هستند که بعدا مفصل در موردشان صحبت می کنیم. کوچکترین واحد بیت‌کوین ساتوشی نامیده می شود. که معادل با (0.00000001) بیتکوین است. ساتوشی در اصل معاملات خرد را امکان پذیر می کند که پول های سنتی نمی تواند انجام دهد.

بیت کوین که اغلب با علامت BTC مخفف می شود ، اولین نمونه از آنچه اکنون رمز ارز می نامیم بود. ارزهای رمزپایه یک دارایی در حال رشد است که برخی از ویژگی هایش با ارز های رایج مشابه است، با این تفاوت که کاملاً دیجیتالی هستند و تأیید ایجاد و مالکیت براساس رمزنگاری است.

به طور کلی اصطلاح “بیت کوین” دارای دو تعبیر ممکن است. اول اینکه توکن bitcoin وجود دارد که به کلیدهای واحدی از ارز دیجیتال متعلق به کاربران و تجارت آنها اشاره دارد. یک رمز بیتکوین در کیف پول بیت کوین نگهداری می شود که با رشته ای از اعداد و حروف مانند “1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa” مشخص می شود. وقتی شخصی بخواهد بیتکوین برای شما ارسال کند ، باید آن را به آدرس کیف پول عمومی و خاص شما ارسال کند و از طریق کلیدهای خصوصی خود به آن دسترسی خواهید داشت.

بعد از آن پروتکل Bitcoin وجود دارد ، یک دفتر توزیع شده که تعادل تمام معاملات توکن را حفظ می کند. این دفترها پرونده های عظیمی هستند که در هزاران کامپیوتر در سراسر جهان ذخیره می شوند. شبکه هر معامله را بر روی این دفترها ثبت می کند و سپس آنها را به سایر دفاتر ثبت شده منتقل می کند. هنگامی که همه شبکه ها توافق کردند که همه اطلاعات صحیح را ثبت کرده اند، شبکه برای همیشه تراکنش را تأیید می کند.

در صورت تمایل هر دو طرف می توان از بیت کوین برای پرداخت الکترونیکی هزینه ها استفاده کرد. از این لحاظ مانند دلارهای معمولی ، یورو یا ین است که می توانند با استفاده از دفترهای متعلق به بانک های متمرکز نیز به صورت دیجیتالی معامله شوند. برخلاف خدمات پرداخت مانند PayPal یا کارت های اعتباری ، اگر بیت‌کوین ارسال کنید ، معامله برگشت پذیر نیست – نمی توان آن را پس گرفت مثلا اگر شما پول را به کیف پول اشتباهی بزنید هیچگاه نمی توانید متوجه شوید که صاحب آن حساب کیست و از او درخواست کنید که پول را به شما برگرداند.

همانطور که گفته شد، بیت‌کوین به یک سیستم متمرکز بانکداری وابسته نیست. از آنجا که هر گره در شبکه متعلق به یک نهاد خصوصی است ، کل شبکه وظیفه دارد صحت کلی اطلاعات را حفظ کند. ( برای متوجه شدن این مفاهیم مقاله ی بلاکچین چیست را بخوانید) وقتی بیت کوین – یا کسری از بیت‌کوین ها – را برای شخص دیگری ارسال می کنید ، کل شبکه در آن تراکنش شرکت می کند.

ارز فیات ارز فیات چیه؟ به ارز رایج کشورها مانند دلار و یورو ارز فیات میگن.

این فرآیند، تمرکززدایی، یکی از مهمترین ویژگی های شبکه بیت کوین به شمار می رود. هیچ موسسه ای شبکه بیت کوین را کنترل نمی کند. این پروتکل توسط گروهی از رمزگذاران داوطلب نگهداری می شود و توسط یک شبکه باز اختصاصی در سراسر جهان اجرا می شود.

از آنجا که اعتبار سنج مرکزی در این شبکه وجود ندارد ، کاربران نیازی به شناسایی خود هنگام ارسال بیت‌کوین برای دیگران ندارند. وقتی فرستنده ای معامله ای را شروع می کند ، پروتکل تمام معاملات قبلی را بررسی می کند تا تأیید کند فرستنده بیت کوین مبلغ مورد نظر را دارد. به عبارت دیگر ، کاربران بیت کوین از لحاظ تئوری به صورت نیمه ناشناس فعالیت می کنند و شبکه خود نوعی مانند پلیس است و شما از هر لحاظ اطمینان خواهید داشت که کلاه برداری اتفاق نمی افتد.

بیت‌کوین شبه ناشناس است. در عمل ، هر کاربر با آدرس کیف پول خود مشخص می شود ، که می تواند برای ردیابی معاملات استفاده شود. مجری قانون همچنین روش هایی را برای شناسایی کاربران در صورت لزوم ایجاد کرده است. طبق قانون ، بیشتر صرافی ها قبل از اجازه خرید یا فروش بیت کوین ، بررسی هویت مشتریان خود را انجام می دهند. این بدان معناست که آدرس کیف پول اختصاص داده شده به تبادل به احتمال زیاد به یک کاربر خاص متصل است. با این حال ، کیف پول ارزهای رمزنگاری شده محدود به مبادلات یا سایر خدمات آنلاین نیست و ردیابی کیف پول توسط کاربر ناشناس در یک رایانه کاملاً دشوار است. بعلاوه ، هر معامله در شبکه کاملاً شفاف است ، واقعیتی که به برخی از طرفداران حریم خصوصی مربوط می شود. در نهایت ، ردیابی یک معامله بیت‌کوین برای یک شخص خاص دشوار است اما غیرممکن نیست ، و هر گزاره ای در مورد “ناشناس بودن” بیت کوین نادرست است.

از آنجا که شبکه شفاف است، پیشرفت یک معامله خاص برای همه قابل مشاهده است. پس از تأیید آن معامله ، قابل برگشت نیست. این بدان معناست که هرگونه معامله در شبکه بیت کوین قابل دستکاری نیست و باعث می شود از گزند هکرها مصون بماند. بیشتر هک های بیت‌کوین در سطح کیف پول اتفاق می افتد ، بجای اینکه پروتکل بیت کوین بر آن تأثیر بگذارد، هکرها کلید انبارهای بیت کوین را می دزدند.

ویژگی دیگر بیت‌کوین که نیاز بانک های مرکزی را از بین می برد این است که عرضه آن توسط الگوریتم اساسی به شدت کنترل می شود. با استفاده از ارزهای فیات (دلار ، یورو ، ین و غیره) ، بانک های مرکزی می توانند هر تعداد واحد ارز صادر کنند و می توانند ارزش ارز را نسبت به دیگران دستکاری کنند. دارندگان این ارز ، به ویژه شهروندانی که گزینه کمتری دارند ، این هزینه را متحمل می شوند.

هر ساعت تعداد کمی سکه جدید قطره قطره جمع می شود تا زمانی که به حداکثر 21 میلیون سکه که نهایت استخراج بیت کوین است برسد. روند این اتفاق با سرعت کمی انجام می شود. در واقع این باعث جذابیت بیت‌کوین به عنوان یک دارایی می شود: از لحاظ تئوری ، اگر تقاضا رشد کند و عرضه همان مقدار باقی بماند، ارزش افزایش می یابد. پس باید یاد گرفت که چگونه بیت کوین بخریم که در ادامه آموزش خواهیم داد.

همانگونه که گفتیم بیت کوین توسط Satoshi Nakamoto مرموز در سال 2008 اختراع شد و در اوایل سال 2009 به عنوان یک نرم افزار منبع باز (open source) منتشر شد. اولین معامله بین ناکاموتو و یکی از متقاضیان اولیه بیت کوین در ژانویه 2009 انجام شد. اولین معامله در دنیای واقعی در سال 2010 اتفاق افتاد که یک ماینر بیت کوین از Papa John در فلوریدا دو پیتزا به مبلغ 10 هزار بیت‌کوین خریداری کرد.

این ارز مبتنی بر سیستم بلاکچین است که شامل یک دفتر کل از تمام معاملات در شبکه بیت کوین است. کسانی که در این ارز مشارکت دارند می توانند با استفاده از قدرت کامپیوتر بیت کوین استخراج کنند. علاقه اولیه به این  ارز کم بود و این محبوبیت از آنجایی به وجود آمد که رمزگذاران می خواستند معامله هایی انجام دهند که به راحتی قابل ردیابی نباشد.

با گذشت زمان ، ارز درحجم گسترده تری استفاده شد البته با اهداف خوب و بد.  خرده فروشان بیشتری در سال 2012 و 2013 وارد به بازار این ارز شدند. با این حال ، مقامات فدرال وب سایت Silk Road را که از بیت‌کوین برای معاملات بازار سیاه استفاده می کرد ، در اکتبر 2013 تعطیل کردند.

صرافی محبوب مبادله بیت کوین  با نام Mt. Gox  نیز در سال 2014 مورد بهره برداری قرار گرفت. این کمپانی ابتدا به عنوان سایتی برای تجارت کارت های بازی آغاز به کار کرد ، اما بعدا به بازار بیت کوین تبدیل شد.  تا ماه مه 2013 ، روزانه 150،000 بیت‌کوین در بورس خرید و فروش می شد.  اما با اتهامات کلاهبرداری این صرافی در سال 2014 بسته شد. این ارز صرافی حدود 850،000 بیت کوین را از دست داد ، اگرچه برخی از آنها تا کنون به چرخه باز گشته است.

بیت‌کوین اکنون در تعدادی از صرافی های مجاز و تحت نظارت مستقل مانند Coinbase ، Kraken  یا Gemini معامله می شود. همچنین می توان ارز را از طریق دلالان خرید و فروش کرد.  ممکن است تفاوت کمی در قیمت های صرافی های مختلف وجود داشته باشد ، که می تواند منجر به فرصت های آربیتراژ در صرافی ها شود.

بیت کوین چیست

هدف بیت کوین چیست ؟

هدف از ایجاد بیت کوین این است که هزینه های معامله کمتری را نسبت به مکانیسم های پرداخت آنلاین سنتی، ارائه دهد و برخلاف ارزهای صادرشده توسط دولت ، توسط یک مرجع غیرمتمرکز اداره می شود. در نتیجه کسی نمی تواند بر روی آن تاثیر بگذارد و دستخوش تورم نیز نخواهد شد.

بیت کوین از زمان پیدایش خود تا کنون دستخوش نوسانات قیمتی بسیاری بوده است و دارای تاریخچه ی بی ثباتی است. عمر بیت کوین چندان زیاد نیست که بتوان این نوسانات را طبیعی قلمداد کرد اما به دلیل ماهیت ناشناخته بودن این ارزها و پذیرش آن ها چنین روندی دور از ذهن نیست. دلیل این مساله این است که در ابتدا بیت‌کوین هیچ جایگاهی نداشت و اولین افزایش قیمت قابل توجه آن  در ژوئیه 2010 اتفاق افتاد. زمانی که یک بیت‌کوین از حدود 0.0008 دلار به 0.08 دلار رسید.

برای مطالعه بیشتر سوپر سایکل بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

از آن زمان تاکنون این واحد پول شاهد افزایش ها و سقوط های مهم بوده است. علاقه به بیت کوین در سال 2020 بیشتر ازهمیشه ملموس بود زیرا ضررهای خود را بازیابی کرده و به بالاترین سطح قبلی خود رسید.  بیت کوین اکنون از آخرین و بالاترین قیمت خود در تاریخ خود یعنی 19،783 دلار فراتر رفته است  و در ماه اول 2021 با 41,962.36 رکورد بالا ترین قیمت خود را شکست. در حال حاضر بیش از 18.5 میلیون بیت‌کوین در گردش است و سرمایه آن بیش از 428 میلیارد دلار است.

خلاصه نکات کلیدی

بیت کوین در سال 2009 راه اندازی شد. این ارز بزرگترین ارز رمزنگاری شده در بازار است.
برخلاف برخی از پول های رایج کشور ها  قیمت  بیت کوین برای چند سال اول زیر 1 دلار باقی ماند
قیمت در اوایل سال 2021 به بالاترین سطح خود یعنی 41,962.36  دلار رسید
بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال که به موفقیت  و محبوبیت جهانی دست پیدا کرد، الهام بخش بسیاری از پروژه های حوزه ی بلاکچین شده است

معاملات اولیه بیت کوین

به طور قطعی بیت کوین در سال 2013 شروع به کار کرد. این ارز دیجیتال معاملات سالانه را در حدود 13.50 دلار به ازای هر بیت کوین آغاز کرد.  قیمت در اوایل آوریل 2013 افزایش یافت و برای مدت کوتاهی به بیش از 220 دلار رسید تا اینکه در اواسط آوریل به حدود 70 دلار سقوط کرد. این اولین رالی واقعی و سقوط مرتبط با این ارز بود.

بیت کوین در ماه اکتبر و نوامبر سال 2013 شروع به حرکت کرد. این ارز در اوایل ماه اکتبر حدود 100 دلار معامله شد و در پایان ماه حدود 195 دلار بود. در ماه نوامبر ، قیمت از 200 دلار به بیش از 1075 دلار در پایان ماه رسید. این تجمع ناشی از ورود صرافی های جدید بیت کوین و استخراج کنندگان در چین به بازار بود.  این همان دوره ای بود که صرافی Mt. Gox شروع به کار کرد. صرافی Mt. Gox  در حدود 70٪ از کل معاملات بیت کوین شرکت داشت.

بیت کوین پس از رسیدن به بالاترین سطح  وارد دوره ی ناپایدار شد.  شایعات مربوط به عدم امنیت  Mt. Gox و همچنین مدیریت ضعیف ، بازار را عصبی کرد. مردم در برداشت پول خود از صرافی دچار مشکل شدند . قیمت در 4 دسامبر 2013 به بالاترین قیمت 1079 دلار رسید. این قیمت تا 7 دسامبر به حدود 760 دلار کاهش یافت ، که در طی چند روز حدود 29 درصد افت داشت.

معاملات در ژانویه 2014 تا حدودی در حدود 920 دلار تثبیت شد. با این حال ، اوایل فوریه ، یک سقوط بزرگ دیگر رخ داد.  صرافی Mt. Gox درخواست حمایت از ورشکستگی در ژاپن را داد.  بیت‌کوین در تاریخ 4 فوریه در حدود 850 دلار معامله می شد ، اما تا 16 فوریه به حدود 580 دلار رسید – حدود 32٪ کاهش  قیمت پس از آن به یک کاهش آهسته و تدریجی سقوط کرد . این ارز در اواسط ژوئیه 2014 در حدود 600 دلار معامله شد و باز در ابتدای سال 2015 به حدود 315 دلار کاهش یافت.

در تابستان 2015 قیمت تا حدودی تثبیت شد. با این حال ، اوایل ماه نوامبر اوج چشمگیر دیگری را شاهد بود. این ارز در تاریخ 23 اکتبر از حدود 275 دلار به نزدیک 460 دلار در 4 نوامبر در برخی صرافی ها نزدیک شد.  در اواخر نوامبر 2015 تا حدودی فروخته شد و حدود 360 دلار معامله شد. از سال 2016 بیت کوین به طور مداوم افزایش یافت ، و در اوایل سال 2017 از 1000 دلار عبور کرد.

قیمت بیت کوین چقدر است

سوالات متداول تاریخچه قیمت بیت کوین

 • بیت کوین با چه قیمتی شروع شد؟

بیت کوین برای اولین بار در ژوئیه 2010 از هر سکه از حدود 0.0008 تا 0.08 دلار معامله شد.

 • ارزش یک بیت کوین در سال2009 چقدر بود؟

ارزش بیتکوین برای اولین بار در سال 0 دلار بود.

 • ارزش بیت کوین در سال 2030 چگونه است؟

پیش بینی ارزش آینده بیت کوین بر اساس تخمین افراد متفاوت است. طبق گفته جرمی لیو ، یکی از شرکای Lightspeed Venture ، بیتکوین می تواند در سال 2030 به 500000 دلار برای هر سکه برسد. طبق گزارش تحقیقات رمزنگاری ژوئن 2020 ، ارز رمزپایه تا سال 2030 می تواند بیش از 397000 دلار باشد.

در پاییز سال 2017 ، قیمت بیت کوین شروع به افزایش کرد.  در اکتبر همان سال ، قیمت 5000 دلار شکست و در نوامبر دوباره دو برابر شد و به 10 هزار دلار رسید. سپس در 17 دسامبر قیمت هر بیتکوین به 19783 دلار رسید. بسیاری از مفسران و منتقدان این را حباب قیمت نامیدند. در واقع ، فقط چند هفته بعد ، قیمت بیت کوین به سرعت کاهش یافت و تا آوریل 2018 به زیر 7000 دلار و تا نوامبر 2018 به زیر 3500 دلار رسید.

اگر به تاریخچه ی قیمت بیتکوین نگاه کنیم متوجه می شویم که تا چه اندازه بیت‌کوین دستخش نوسان بوده است. این نوسانات مزایا و معایبی دارد. به دلیل این نوسانات هنوز برخی از سرمایه گذاران بیتکوین را به عنوان یک روش خوب برای سرمایه گذاری نپذیرند. اما این چنین نیست و با آموزش اصول اولیه شما می توانید در کمترین قیمت بیت کوین تهیه کنید و در بالا ترین قیمت بیت کوین را بفروشید. عوامل متفاوتی بر قیمت بیت کوین اثر دارد برخی از مهم ترین علت ها عبارتند از، عرضه و تقاضا، رقابت در بازار،هاوینگ، سختی شبکه، مسائل قانونی و خبر های فاندامنتال که در ادامه در مورد آنها توضیح خواهیم داد. برای مطالعه بیشتر مقاله 5 دلیل افزایش قیمت بیت کوین را بخوانید.

 • عرضه و تقاضا

یکی از عواملی که به صورت مستقیم و قطعی بر روی قیمت بیت کوین اثر دارد مساله ی عرضه و تقاضا است. هر چه در بازار تقاضا بالا رود و افراد بیشتری تمایل به خرید داشته باشند قیمت افزایش می یابد. اما در بازاری که همه فروشنده هستند قیمت ها کاهش می یابد.

 • رقابت در بازار

در حالی که بیتکوین ممکن است شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده باشد ، صدها ارز دیگر برای جلب توجه کاربران وجود دارد.  البته که بیت کوین همچنان گزینه اصلی برای سرمایه گذاری است اما آلت کوین هایی  از جمله اتر (ETH) ،XRP ، (BCH) ، litecoin (LTC)  و EOS از نزدیک ترین رقبا هستند که در دوره هایی با بیتکوین رقابت می کنند. پخش بودن سرمایه در شبکه برای سرمایه گذاران خبر خوبی است زیرا رقابت گسترده قیمت ها را پایین می آورد.

 • هاوینگ بیت کوین

برای کنترل قیمت ها در بازار هر 4 سال یکبار پدیده ی هاوینگ اتفاق می افتد. هر فرد می تواند با تولید بیتکوین و کمک کردن به شبکه ی بلاکچین برای استخراج میزانی بیت کوین به عنوان جایزه دریافت کند. هر 4 سال یکبار این جایزه نصف می شود و اکنون در سال 2021 معادل با 6.25 است. در حالی که در سال پیش این پاداش 12.5 بود.

 • پیچیدگی و سختی بلاکچین

محاسبه ی هر بلاک در بلاکچین حدود 10 دقیقه طول می کشد و ماینری که بتواند محاسبه ی نهایی را انجام دهد می تواند پاداش را به بیتکوین دریافت کند. هنگامی که تعداد ماینر ها زیاد می شوند به منظور کنترل بازار و نگاه داشتن زمان حل کردن محاسبه در همان 10 دقیقه سختی شبکه بالاتر می رود. این مساله باعث جلوگیری از بالا رفتن تعداد بیت‌کوین ها می شود. بنابراین قیمت بیت کوین افزایش می یابد.

 • مسائل قانونی و اعمال محدودیت ها

به دلیل اینکه امکان نظارت دولت ها بر روی بیتکوین وجود ندارد برخی از دولت ها با ایجاد موانعی برای استفاده از ارزهای دیجیتال باعث کاهش ورودی شبکه می شوند و در نهایت قیمت بیت کوین کاهش می یابد.

 • خبرهای فاندامنتال

یکی از مواردی که باعث می شود تقاضا برای خرید یا فروش بیت کوین زیاد شود و در نهایت قیمت بیتکوین دستخوش تحولاتی عمیق بشود بحث خبرهای مهم است. در حال حاضر افرادی آینده بازار را پیش بینی می کنند و طبق نظرات آن ها بازار به سمت خرید و یا فروش ناگهانی می رود بنابراین گفته می شود برای ترید کردن بهتر است که روزانه مهم ترین اخبار روز بررسی شود.

مزیت بیت کوین چیست

قطعا هر بازار مالی معایب و مزایای خود را دارد و سرمایه گذار با توجه و بررسی این موارد می تواند تصمیم بگیرد که در این بازار ها ورود کند یا خیر. در این بخش به برخی از مزایا و معایب استفاده از این شبکه اشاره خواهیم کرد.

مزایای بیت کوین چیست ؟

مزایای بیت کوین کم نیستند اما مهم ترین مزیت ها شامل خصوصی بودن تراکنش ها، آزادی در پرداخت، کارمزد های پایین، ریسک کمتر در معاملات، تراکنش های سریع، عدم دسترسی دولت های مرکزی و غیر تورمی بودن آن، است. در ادامه این موارد را به صورت جزئی تر بررسی می کنیم.

 • تراکنش های ناشناس و خصوصی

معاملات بیتکوین کاملاً ناشناس و خصوصی هستند. برخلاف پرداخت از طریق بانک که در آن معاملات قابل پیگیری و شناسایی است ، معاملات بیت‌کوین قابل شناسایی نیستند. شخص فقط می تواند آدرس کیف پول بیتکوین را که پرداخت روی آن انجام شده است ، بداند. اما این که آدرس ها متعلق به چه کسی است ، قابل شناسایی نیست.  مانند این است که پرداخت به یک حساب بانکی خاص قابل پیگیری است اما نمی توان این حساب ها را متعلق به کسی دانست. اما اگر شخصی برای هر معامله برای مدت زمان طولانی از آدرس بیت کوین یکسان استفاده کند، این احتمال وجود دارد که فرد بتواند آن را ردیابی کند.

 • آزادی در پرداخت

پرداخت از طریق بیت‌کوین حداکثر آزادی را برای ما فراهم می کند.  بیت کوین می تواند به هر شخصی در هر نقطه از جهان منتقل شود. هیچ واسطه ای در این بین وجود ندارد.  حتی تعطیلات بانک ها و یا اعتصاب ها بر روی روند آن هیچ تاثیری نخواهد داشت.

 • کارمزد های پایین

کارمزد پرداخت از طریق بیت کوین بسیار کم است و بعضاً هیچ هزینه ای برای معاملات ندارد.  همه چیز به اولویت فرد بستگی دارد.  اگر شخصی بخواهد که معامله وی سریع پردازش شود ، مجبور است هزینه معامله یا همان کارمزد را افزایش دهد . البته همچنان در مقایسه با هر واسطه مالی یا کیف پول الکترونیکی نظیر پی پال کارمزد بسیار کمتری دارد.

 • ریسک کمتر در معاملات

برای تریدر ها معاملات بیتکوین ایمن، برگشت ناپذیر بوده و حاوی اطلاعات شخصی نیست. این مساله از تریدر ها در برابر ضررهای ناشی از کلاهبرداری یا شارژ تقلبی حساب ها جلوگیری می کند.

 • تراکنش های سریع

معاملات بیت کوین در مقایسه با کانال های بانکی بسیار سریع است.  خرید و فروش بیت کوین به همان سرعت ایمیل است و در عرض 10 دقیقه قابل پردازش است. همچنین ، اگر معاملات “zero-confirmation” باشد ، می تواند بلافاصله پردازش شود ، به این معنی که تریدر خطر پذیرش معامله ای را که هنوز توسط بلاکچین بیت کوین تأیید نشده است ، پذیرفته است. یکی از مزیت های آن شبکه لایتنینگ بیت کوین است.

تریدر شبکه معاملاتی را تأیید کرده است که پردازش آنها حداقل 10 دقیقه طول می کشد.  خدمات کارت اعتباری یا کیف پول دیجیتال نیز خدمات معاملات فوری تأیید شده را ارائه می دهند اما برای این کار ، آنها معمولاً هزینه های سنگینی را دریافت می کنند ، که در مورد بیت کوین همانطور که در بالا ذکر شد ، چنین نیست.  بیت کوین هزینه تراکنش بسیار کمی دارد حتی اگر شما خود بخواهید که سرعت تراکنش را بالا تر ببرید.

 • عدم دسترسی دولت های مرکزی

هنگامی که پول خود را به بانک ها می سپارید بانک مبلغ را از شما می گیرد و در ازای آن به شما اعتباری می دهد که بتوانید با آن تراکنش های خود را انجام دهید. در این حالت پول شما در بانک شامل مالیات و موارد دیگر خواهد شد. چرا که همه ی اطلاعات حساب های شما حتی اگر در بانک های مختلف حساب داشته باشید به یک سیستم مرکزی متصل است و در نهایت باید مالیات دارایی خود را به دولت پرداخت کنید.

در مورد بیت‌کوین اینگونه نیست.  دولت نمی تواند بیت کوین شما را غیرمتمرکز کند و هیچ کس دسترسی به کنترل آن ندارد.  حداکثر کاری که دولت می تواند انجام دهد این است که آن را ممنوع کند اما هنوز بیت کوین شما در آن بازارها ی مالی و مناطقی که هنوز قانونی است ، قابل خرید و فروش است.

 • عدم دسترسی به اطلاعات پرداختی

شاید این بزرگترین مزیت بیت کوین باشد. امروزه بیشتر خریدهای آنلاین از طریق کارت های اعتباری و کارت های نقدی انجام می شود و از شما خواسته می شود تمام اطلاعات محرمانه خود ، شماره کارت اعتباری ، تاریخ انقضا و شماره CSV را در فرم سایت وارد کنید.  به همین دلیل است که شماره کارت اعتباری به طور منظم به سرقت می رود. معاملات بیت کوین اما نیازی به وارد کردن هرگونه اطلاعات محرمانه ندارند. در عوض ، افراد در شبکه ی بیت کوین از دو کلید استفاده می کنند: یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی. کلید عمومی همانطور که از نامش پیداست عمومی است و هرکسی می تواند آن را ببیند (که در واقع آدرس بیت کوین شماست) ، اما کلید خصوصی شما مخفی است. وقتی بیت کوین می فرستید، با ترکیب کلیدهای خصوصی و عمومی خود و اعمال یک عملکرد ریاضی بر روی آنها ، معامله را “امضا” می کنید.  این امضا با ایجاد یک گواهی ثابت می کند معامله از طرف شما انجام شده است.

 • غیر تورمی بودن

شاید به همین دلیل است که بیت کوین را آینده ی پول می نامند. به طور کلی ، دولت مرکزی می تواند ارزهای فیات را به اندازه دلخواه چاپ کند. وقتی اقتصاد کند می شود قادر به پرداخت بدهی ملی نیست ، دولت دستور می دهد ارز بیشتری چاپ کند و آن را به اقتصاد تزریق کند. این امر باعث می شود ارزش ارز بیشتر شود زیرا افراد بیشتر ارز بیشتری دارند. همچنین چاپ اسکناس بیشتر باعث ایجاد تورم و افزایش قیمت کالا می شود. به این دلیل که اکنون افراد بیشتری حاضر به پرداخت کالای خاصی هستند و فروشنده برای فروش مجبور است قیمت را افزایش دهد.

از طرف دیگر ، این مورد در بیت‌کوین وجود ندارد. فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت و این برای همه ثابت شده است. این بدان معنی است که پس ازاستخراج تمام بیت کوین ها، تعداد بیت کوین ها نمی توانند رشد کنند و بنابراین تورم تغییری نخواهد کرد.  استخراج بیت کوین به واسطه ی پدیده ی هاوینگ کند تر خواهد شد و گفته می شود که استخراج تمامی 21 میلیون بیت کوین تا 140 سال دیگر طول خواهد کشید.

دولت مرکزی می تواند به خواست خود و به صورت بی نهایت پول چاپ کند. مشابه این مساله در بیت‌کوین هم وجود دارد، هر کسی می تواند خود بیت کوین تولید کند.  این کار را می توان با استخراج بیت کوین از طریق ماینر انجام داد. برای اینکار کافیست که یک ماینر خریداری کنید و آن را روشن کنید تا در ازای کمک به تولید بیت کوین جایزه دریافت کنید. اما از آنجایی که تعداد بیت‌کوین ها محدودیت دارد هیچگاه شاهد روند تورم زا نخواهیم بود.

برای مطالعه بیشتر در حوزه کاربرد های بیت کوین مقاله کاربرد های بیت کوین بخش اول و بخش دوم را بخوانید.

معایب بیت کوین چیست ؟

اگر می خواهید در بیت‌کوین سرمایه گذاری کنید ضمن آگاهی از مزیت ها بهتر است با چالش ها و ریسک های این بازار نیز آشنا باشید. برخی از معایب بیت کوین شامل پذیرش حداقلی مردم، نوسانات زیاد، فرآیند در حال توسعه، تداخل احتمالی دولت ها ، تورم زایی و استفاده برای موارد غیر قانونی می شود.

 • میزان پذیرش در جوامع

بسیاری از مردم هنوز از بیت‌کوین بی اطلاع هستند.  هر روز، سازمان های تجاری بیشتری بیت کوین را می پذیرند اما این لیست همچنان کوچک است و برای بهره مندی از تمامی مزایای بیت کوین باید شبکه همچنان رشد کند و به کار خود ادامه دهد. برای اطلاع از قوانین ارز های دیجیتال در ایران این مقاله را از دست ندهید.

 • نوسانات زیاد

قیمت بیت کوین بسیار ناپایدار است و با سرعت بسیار بالایی افزایش یا کاهش می یابد. دلالان مایلند از این مزیت استفاده کنند اما سرمایه گذاران واقعی آن را بسیار خطرناک می دانند و بنابراین همه سرمایه گذاران روی بیت کوین سرمایه گذاری نمی کنند.

 • فرآیند درحال توسعه

نرم افزار بیت‌کوین دارای نواقصی است که هنوزدر حال تصحیح است.  ابزارها، ویژگی ها و خدمات جدید در حال توسعه هستند تا بیت‌کوین را با امنیت بیشتر و راحت تر در دسترس عوام بگذارد. بعضی از این تغییرات هنوز تست نشده اند و برای همه در دسترس نیستند. همچنین بیشتر استارت آپ های حوزه ی بیت کوین جدید هستند و در حال حاضر هیچ تضمینی در استفاده از آن ها وجود ندارد.

 • تداخل احتمالی دولت ها

علاوه بر موارد ذکر شده، دولت ممکن است بیت کوین شما را نگیرد اما می تواند آن را در کشور ممنوع کند. این ممنوعیت، کیف پول و شرکت های بیت‌کوین را مجبور به تعطیلی می کند.  بیت کوین موجود در این کیف پول ها مسدود شده و دسترسی به آنها دشوار می شود.

برای مطالعه بیشتر مقاله تپ روت چیست را مطالعه کنید.

 • تورم زایی

قبلا گفتیم که چگونه غیر تورمی بودن بیت‌کوین می تواند یک مزیت برای اقتصاد باشد.  اما یک عامل منفی احتمالی می تواند دلیل تورم زا بودن بیت کوین شود. به عنوان مثال اگر بازار به دست یک معامله گر کلان  بیافتد رکود بزرگی در بیت‌کوین ایجاد می شود. تعداد بیت کوین محدود است و اگر قسمت اصلی توسط دلالان و سرمایه گذاران نگه داشته شود ، آنها آن را برای مدت طولانی تری نگه می دارند و در بازار عرضه نمی کنند. هنگامی که عرضه بیت کوین کوتاه مدت باشد و تقاضا همچنان افزایش یابد ، قیمت بیت کوین را افزایش می یابد و سپس سرمایه گذاران احتمالی سود می برند.

 • عدم دسترسی به منابع

اگر کیف پول بیت کوین خود را گم کنید ، تمام بیت‌کوین های خود را در آن کیف پول گم کرده اید. نمی توانید آن را بازیابی کنید و آنها به راحتی برای همیشه از دست می روند تا زمانی که از کیف پول خود با یک کد یا عبارت پشتیبان تهیه نکنید. این کد پشتیبان را می توان برای بازیابی موجودی کیف پول بیت کوین از دست رفته استفاده کرد. در صورت سرقت کارت اعتباری ، می توانیم با بانک تماس بگیریم تا کارت را لغو کرده و کارت جدیدی را درخواست کنیم اما در مورد بیت‌کوین، به دلیل غیرمتمرکز بودن آن هیچ کس بر آن تسلط ندارد ، شخصی وجود ندارد و سازمانی نمی تواند دسترسی داشته باشد.

 • پولشویی ،  بازار سیاه

در ابتدا ، بیت کوین برای پولشویی و افرادی که در بازارهای سیاه فعالیت می کردند ، مورد استفاده قرار می گرفت. افرادی که نمی خواستند اطلاعات شخصی خود را فاش کنند و برای تراکنش ها وثیقه بگذارند  در پولشویی ، واسطه ها  پول را از یک منبع جمع می کنند و از طریق بیت کوین به منبع دیگری منتقل می کنند. نکته ی منفی این است که کسی نمی تواند بر روی این روند کنترل داشته باشد.

 

امکان هک بیت کوین وجود دارد؟

امکان هک شدن بیت کوین وجود دارد؟

بیت کوین مجموعه ای از رایانه ها یا گره ها است که همگی کد بیت‌کوین را اجرا می کنند و بلاک چین آن را ذخیره می کنند. یک بلاکچین را می توان مجموعه ای از بلوک ها دانست. در هر بلوک مجموعه ای از معاملات وجود دارد. از آنجا که همه این رایانه ها و زنجیره  ی بلوک دارای لیست یکسانی از بلوک ها و تراکنش ها هستند و به طور شفاف پر شدن این بلوک های جدید را با معاملات جدید بیت کوین مشاهده می کنند ، هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد. هر کسی ، چه “گره” بیت کوین را اجرا کند یا نه ، می تواند این معاملات را به صورت زنده مشاهده کند. برای دستیابی به شبکه ی بیت کوین و هک کردن آن ، یک هکر باید به 51 درصد از قدرت محاسباتی که بیت‌کوین را تشکیل می دهد ، دسترسی داشته باشد. بیت کوین از ماه مه سال 2020 حدود 47000 گره دارد و این تعداد در حال رشد است ، و چنین حمله ای کلا بعید است.

برای مطالعه بیشتر مقاله چگونه از بسته شدن حساب بیت کوین جلوگیری کنیم؟ را بخوانید.

ارزهای دیجیتال آینده مبادله پولی در جهان هستند. تجارت آنلاین کالا با ارز های جهانی می تواند مبادلات را تسریع کند.  بیت‌کوین امروزه موفق ترین ارز است، اما با وجود محبوبیت اخیر بیت‌کوین، سرمایه گذاری در ارز رمزپایه خطرات جدی خواهد داشت.خطر هایی که ما را تهدید می کند ، بازار بی ثبات و دزدی الکترونیکی، تقلب و مواردی دیگر دانست. در اینجا چندین خطر جدی سرمایه گذاری در بیت کوین و نحوه ی جلوگیری از آنها را خواهیم گفت.

 • بازار بی ثبات و متغیر

قیمت بیت کوین به طور مداوم در حال تغییر است. در تاریخ 19 ژولای 2020 قیمت بیت کوین حدود 10000 دلار بود اما بعد از شش ماه در 21 ژانویه 2021 رکورد خود در سال های گذشته را بر روی 42000 زد .اما پس از چند روز باز سقوط داشت. بازار بیت‌کوین دائماً صعود و سقوط دارد.  با وجود چنین بازار غیرقابل پیش بینی ، هیچ گونه تفکیکی در مورد بازدهی سرمایه خود ندارید.  برای جلوگیری از ضرر و زیان گسترده ، هوشیارانه به بازار نگاه کنید. سرمایه گذاری های کوچک انجام دهید. این سرمایه گذاری ها در طولانی مدت مفید تر خواهند بود.

برای مطالعه بیشتر مقاله تحلیل تکنیکال بیت کوین و آلت کوین ها را مطالعه کنید.

 • دزدی سایبری

ارز رمزپایه مبتنی بر تکنولوژی  است که این موضوع دست هکر ها  را برای حملات سایبری باز می گذارد. هک کردن یک خطر جدی است ، زیرا راهی برای بازیابی بیت کوین گمشده یا سرقت شده شما وجود ندارد. بنابراین تلاش کنید که خرید خود را از صرافی های معتبر انجام دهید. همچنین برای نگهداری دارایی های خود از کیف پول های الکترونیکی استفاده کنید.

 • تقلب در معاملات

علاوه بر هک ، کلاهبرداری های متفاوتی در بازار بیت کوین وجود دارد. خریداران و فروشندگان به دنبال خرید و فروش آنلاین بیت کوین هستند و ممکن است برخی افراد در ازای گرفتن پول بیت‌کوین را به خریدار تحویل ندهند. این عدم امنیت خطر بزرگی را برای سرمایه گذاران ایجاد می کند.  هر معامله یک TX ID دارد. هنگام خرید این کد را از فروشنده دریافت کنید و در سایت Blockchin.com زمان و مبلغ انتقال داده شده را بررسی کنید.

 • قوانین تنظیم نشده

در حال حاضر ، بازار بیت کوین بدون هیچ مقررات اساسی در حال فعالیت است. دولت موضع روشنی درمورد ارز رمزنگاری شده ندارد. بازار خیلی جدید است.  مالیاتی بر روی آن وجود ندارد ، در نهایت نمی تواند آن را به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری جذاب کند.  با این حال ، نبود مالیات می تواند منجر به مشکلاتی شود که بیت کوین به عنوان رقابت برای ارز دولتی مطرح شود. از هم اکنون ارز رمزنگاری شده ارز رایج پذیرفته شده ای نیست ، اما آینده همیشه در حال تغییر است. در طی چند سال نمی توان گفت وضعیت بازار بیت کوین چگونه است.

 • ارزی مبتنی بر فناوری

بیت کوین یک مبادله آنلاین است که به فناوری متکی است. سکه ها به صورت دیجیتالی استخراج می شوند ، از طریق کیف پول هوشمند رد و بدل می شوند و با استفاده از سیستم های مختلف نگهداری می شوند . برخلاف سایر اشکال ارز یا سرمایه گذاری ، هیچ وثیقه فیزیکی برای تهیه نسخه پشتیبان از آن وجود ندارد. با داشتن طلا ، املاک و مستغلات ، اوراق قرضه یا صندوق های سرمایه گذاری ، مالک چیزی هستید که قابل تعویض است. صاحبان بیت‌کوین با ارز 100٪ مبتنی بر فناوری ، در معرض آسیب های سایبری ، کلاهبرداری آنلاین و سیستمی هستند که می تواند روزی وجود نداشته باشد.

 • محدودیت در استفاده

بیت کوین ممکن است گامی به سوی مبادله پولی جدید باشد. با این حال ، تعداد کمی از شرکت ها هستند که آن را به عنوان یک شکل مناسب ارز قبول کنند.  در ایران اما هنوز شرکت و فروشگاه هایی که در ازای خدمات بیتکوین تهیه کنند نداریم. متاسفانه ، بسیاری از شرکت ها بیت کوین را به عنوان پول رایج قبول ندارند.

 • ضرر مالی

از بیتکوین به عنوان یک طرح کلاهبرداری و یا پانزی نام برده می شود ، برخی از افراد از کمبود اطلاعات دیگران سو استفاده می کنند.  زمانی که افراد بیشتری به خرید بیت کوین حجوم می آورند ، یک اقتصاد حبابی ایجاد می شود. وقتی حباب ترکید، بیت‌کوین اساساً بی فایده خواهد شد. افراد زیادی که ارز رمزنگاری شده در اختیار دارند ، قصد فروش دارند اما نمی توانند اینکار را انجام دهند.در این صورت هیچ بازگشتی از سرمایه گذاری وجود ندارد و این می تواند با یک ضرر مالی بسیار دردناک همراه باشد.

 

استفاده به عنوان ارز یا فرصت سرمایه گذاری؟

ارز رمزنگاری شده یک مبادله آنلاین ارز است که می تواند با رعایت نکات کلیدی بسیار سود آور باشد.  حتی برخی فکر می کنند بیت کوین یک فرصت مناسب برای سرمایه گذاری و نگاه داشتن آن در زمان بازنشستگی است. با یک بازار در حال نوسان، بدون تنظیم مقررات و وثیقه فیزیکی ، سرمایه گذاران می توانند  هر چه به دست آورده اند را از دست بدهند. در هر صورت سرمایه گذاری های طولانی مدت می تواند هوشمندانه تر باشد.

با بیت کوین چه چیز هایی می توان خرید ؟

با بیت‌کوین می توان به کسانی که می خواهید در سراسر دنیا پول بفرستید و یا درآمد خود را از این طریق نقد کنید همچنین برخی از سایت ها پرداخت آنلاین با بیت کوین را می پذیرند بنابراین می توانید هر چیزی را که نیزار دارید دقیقا مانند پول خریداری کنید. مزیت بیت کوین این است که دستخوش تحریم ها و مشکلات میان دولت ها نخواهد شد.

در اصل هیچ بیت‌کوین فیزیکی وجود ندارد ، فقط تعادل موجود در یک “دفتر عمومی” است که همه به آن دسترسی شفاف دارند، در اصل  تمام معاملات بیت‌کوین با مقدار زیادی قدرت محاسباتی و ریاضی تأیید می شود. بیتکوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نمی شود یا از آن پشتیبانی نمی شود و همچنین بیت کوین های به صورت فردی به عنوان یک کالا ارزش ندارند. علی رغم اینکه مجوز قانونی برای آن هنوز در دسترس نیست، بیتکوین محبوبیت بالایی دارد و باعث راه اندازی صدها ارز مجازی دیگر شده است که به طور کلی به آنها Altcoins گفته می شود. در اصل هرگونه ارز دیجیتال به جز بیت کوین را آلت کوین می گویند. در قسمت بعدی می خوانیم که چگونه بیت کوین بخریم ؟

 

صرافی بیت کوین ارز دیجیتال از کجا بخرم؟ از صرافی های معتبر مثل ایرانیکارت.

پس از آشنایی با بیت کوین و مزایای آن شاید به این نتیجه رسیده باشید که مقداری بیتکوین به عنوان سرمایه گذاری تهیه کنید. اما معمولا به دلیل ناشناس بودن با این سوال مواجه شوید که چگونه و از کجا بیت کوین بخریم که مطمئن باشد؟ در این بخش با نحوه خرید و فروش بیت کوین آشنا خواهیم شد. حال به این سوال می پردازیم که یک تراکنش بیت کوین چگونه کار می کند. اما قبل از خرید، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • انتخاب و نصب کیف پول

کیف پول های بیت کوین به دو صورت نرم افزاری و کیف پول های سخت افزاری وجود دارد، انتخاب کیف پول بر عهده ی خودتان است شما می توانید تمامی دارایی دیجیتال خود را در بستر وب در اختیار داشته باشید و یا آن را در کیف پول های فیزیکی نگهداری کنید. البته اگر میزان بیت کوینی که دارید زیاد است به شما پیشنهاد می کنیم که کیف پول سخت افزاری داشته باشید چرا که این کیف پول ها از گزند هر گونه هک شدن و  مشکلات امنیتی به دور است. از محبوب ترین کیف پول های سخت افزاری می توان به “لجر” و” ترزور” اشاره کرد. در نظر بگیرید که این کیف پول ها را باید از جای معتبر تهیه کنید. ممکن است کسی پیش از شما رمز مخفی که شامل مجموعه ی 12 یا 4 تایی از کلمات انگلیسی باشد، را از این کیف پول ها برداشته باشد و بدین شکل امنیت کیف پول شما به خطر بیافتد.

کیف پول های نرم افزاری در قالب نرم افزار های قابل نصب بر روی موبایل و دسکتاپ هستند و حتی برخی از آن ها تحت وب هستند و با مرورگر می توان به آن ها دسترسی داشت. برای شروع می توانید از نرم افزا رهای اتمیک والت یا تراست والت استفاده کنید. اتمیک ولت برای دسکتاپ و موبایل در دسترس است اما تراست ولت تنها نسخه ی موبایل دارد. حتما این برنامه ها و نرم افزار ها را از سایت های معتبر تهیه کنید چرا که ممکن است خطر هک شدن وجود داشته باشد.

  • انتخاب صرافی مناسب

برای کار با صرافی ها و انجام خرید و فروش هایتان تنها کافی است که به سایت ها ی معتبر در این زمینه مراجعه کنید پرداخت خود را به صورت دلاری یا ریالی انجام دهید و در ازای آن بیتکوین دریافت کنید . برای خرید بیت کوین می توانید از سایت های خارجی استفاده کنید.

 • احراز هویت و ارائه ی کارت شناسایی

به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات دقیق  و امکان استفاده از بیتکوین برای معاملات غیر قانونی برخی از سایت های خرید و فروش بیت کوین چه در ایران و چه در خارج از کشور هنگام خرید بیت کوین از شما می خواهند که احراز هویت کنید. شما باید تمامی اطلاعات به همراه کارت شناسی خود را ارائه دهید. پس از آن می توانید به مرحله ی خرید و فروش دسترسی داشته باشید.

 • خرید بیت کوین و دریافت آن

در سایت های ایرانی مانند ایرانیکارت شما می توانید با پرداخت ریال معادل مبلغ خود به بیتکوین وو دیگر ارزهای دیجیتال را وارد کنید. همچنین در صورت دسترسی به حساب های بانکی مستر کارت و ویزا کارت خرید خود را می توانید از سایت های خارجی مانند کوین ‌بیس  (Coinbase.com)، بیت ‌استمپ (Bitstamp.net) و بایننس  (Binance.com) انجام دهید. این سایت ها بزرگترین صرافی‌هایی هستند که شما می توانید با تبدیل پرفکت مانی به بیت کوین و یا تبدیل پی پال به بیت کوین خرید خود را انجام دهید. یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری بر بیت کوین خرید ETF آن است برای اطلاعات بیشتر مقاله ETF بیت کوین چیست را مطالعه کنید.

حال که با نحوه خرید و فروش بیت کوین آشنا شدید می توانید از طریق لینک زیر اقدام به خرید کنید:

خرید و فروش بیت کوین

روش های متفاوتی برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از استخراج از شبکه ی بیت کوین، خرید از صرافی های معتبر و دریافت بیت‌کوین به عنوان دستمزد کار. در ادامه این موارد را به صورت جزئی تر بررسی می کنیم.

 • استخراج بیت کوین

اولین روش، استخراج بیت کوین است. اینکار از طریق ماینر ها و دستگاه های تخصصی که برای اینکار طراحی شده اند انجام می شود. در نظر داشته باشید که هر دستگاه به عنوان پاداش مقداری بیتکوین دریافت می کند اما این نوع کسب بیت کوین چندان بی هزینه نیست. دستگاه های ماینر خود قیمت های بالایی دارند و همچنین برق زیادی می صرف می کنند. برای آماده سازی محیطی مناسب و خنک ماینر ها نیز باید حتما هزینه کرد زیرا نمی توان این دستگاه ها را در خانه نگهداری کرد. بنابراین باید پیش از انجام اینکار تمامی هزینه ها را در نظر بگیرید آیا مقدار بیت کوینی که دریافت می کنید به صرفه است؟

برای مطالعه بیشتر مقاله چگونه بیت کوین رایگان بدست آوریم را مطالعه کنید.

 • خرید از صرافی

شما می توانید به هر میزانی می خواهید بیتکوین خریداری کنید و از دردسرهای ماینینگ نیز به دور باشید. این خرید را می توانید از طریق کارت های اعتباری بین المللی در صرافی های خارجی انجام دهید و یا با پرداخت ریال در صرافی های ایرانی مقدار بیت کوین خود را تهیه کنید. برای خرید بیت کوین نیازی نیست که شما یک واحد بیت کوین که معادل با چندین هزار دلار است تهیه کنید. شما می توانید حتی به اندازه ی 200 هزارتومان بین کوین داشته باشید.

 • دریافت بیت کوین به ازای خدمات

در برخی از سایت های خارجی شما می توانید کارهای متناسب با رشته ی خود را انجام دهید و به ازای آن بیتکون دریافت کنید اینکار خود نوعی ارز آوری در کشورتان است و درآمد شما به صورت قطع بیشتر خواهد بود. کارت اعتباری بیت کوین چیست در این مقاله بخوانید.

روش های دیگری هم برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد مثل: کسب بیت کوین از طریق سایت Cryptogrind، کسب بیت کوین از طریق فریلنسری یا بدست آوردن بیت کوین از سایت XBTFreelancer که هر کدام را جداگانه در مقاله خود توضیح داده ایم.

نحوه ی کسب بیتکوین

بیت کوین زمانی که یک دهه پیش به دنیا معرفی شد ، مانند انقلابی در اکوسیستم مالی بود. دهه اول پر آشوب ارز رمزنگاری شده با رسوائی ها ، اقدامات نادرست و نوسانات وحشی قیمت همراه بوده است. افت قیمت بیت کوین در این سال ها با انتقاداتی همراه بوده است. اما سرمایه گذاران و علاقه مندان به ارز رمزنگاری در مورد آینده آن خوش بین هستند و در حال سرمایه گذاری هستند. به همین ترتیب ، دهه آینده می تواند نقطه ی روشنی در تاریخ بیتکوین باشد.

دهه ی آینده می تواند اهمیت خود را در تکامل بیت کوین ثابت کند که سرمایه گذاران باید توجه زیادی به آنها داشته باشند. در حال حاضر ، هنوز رفتار سرمایه گذاران نهادی مشخص نیست. برخی مشتاق هستند که وارد عمل شوند و از نوسانات قیمت های آن سود ببرند و برخی تصمیم دارند که دارایی خود را تا زمانی که قیمت آن بالا رود نگهداری کنند. در این فواصل هر چه تعداد کشور هایی که از بیتکوین به عنوان یک روش پرداخت معتبر استفاده کنند، بر روی تصمیم نهایی کاربران تاثیرات به سزایی خواهد داشت و بازار رو به بهبود می رود.

جریان اصلی بیت کوین به عنوان یک مکانیزم پرداخت بدون پیشرفت های تکنولوژیکی آینده ای نخواهد داشت. بلاکچین بیت کوین برای اینکه یک دارایی سرمایه گذاری مناسب یا یک روش پرداخت محسوب شود ، باید بتواند میلیون ها معامله را در یک بازه زمانی کوتاه انجام دهد. چندین فناوری جدید ، مانند Lightning Network ، نویدبخش بهبود پیشرفت بیت‌کوین خواهد بود.

سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه و سایر پیشنهادات اولیه سکه (“ICO”) بسیار خطرناک و سوداگرانه است و این مقاله توصیه ای برای سرمایه گذاری در ارزهای رمزپایه یا سایر ICO ها نیست. از آنجا که وضعیت هر فرد منحصر به فرد است ، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی ، از یک متخصص واجد شرایط مشاوره شود. ایرانیکارت هیچ گونه پیشنهادی در مورد خرید یا فروش ارز به خصوصی ندارد.

برای مطالعه بیشتر مقاله خرید با بیت کوین در سایت های خارجی را مطالعه کنید.

کلام آخر 

در این مقاله  آموختیم که بیت کوین چیست ، چه مزایا و معایبی دارد و چگونه بیت کوین بخریم . حال که با نحوه خرید و فروش بیت کوین آشنا شدید می توانید مقداری بیتکوین تهیه کنید و برای آینده ی خود سرمایه گذاری کنید. البته توصیه می شود قبل از خرید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کرده و با چشمی باز به سمت این بازار بیاید. بیتکوین در سال های آینده قیمت های بالایی را به خود خواهد دید بنابراین یک هولدر یا به اصطلاح کسی که پول را برای طولانی مدت نگهداری می کند. بسیار سود خواهد کرد. تجربه ی شما از استفاده از ارز های دیجیتال و خرید آن چگونه است؟ آیا می توان از آن ها به عنوان سرمایه گذاری استفاده کرد؟  لطفا تجربیات خود را با سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید.

1729 بازدید
بیت کوین چیست ؟ آموزش کامل بیت کوین
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید