021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

مستر کارت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

3 آذر 1400
فصل 01

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که وارد یک سایت خارجی شوید و بخواهید از آن خرید کنید؟ مثلا بخواهید از سایت آمازون خرید کنید، آزمون آیلتس ثبت نام کنید، اشتراک در سایتی ایجاد نمایید و … . در این صورت وقتی بخواهید هزینه آن را پرداخت کنید می‌بینید که یکی از روش‌های پرداخت مستر کارت است. حتما کنجکاو شدید که مستر کارت (MasterCard) چیست و نحوه دریافت آن چگونه است؟ این مقاله را بخوانید تا به صورت کامل با این کارت اعتباری آشنا شوید.

مستر کارت (MasterCard) چیست و چگونه کار می کند؟

حتما شما هم یک یا چند کارت بانکی دارید که اگر به آن‌ها نگاه کنید، جدا از طراحی خاص، نام و علامت بانک، لوگوی آبی رنگ شبکه “شتاب” را نیز می‌بینید. شتاب شبکه تبادل اطلاعات بانکی است که اطلاعات میان بانک‌های مختلف را هماهنگ کرده و این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند که از بانک صادر کننده کارت، بتواند خدمات مورد نظر را دریافت کند.

مسترکارت (Master card) نوعی کارت بین المللی است که با داشتن آن می‌توانید با صرف هزینه‌ اندک، محصولات موردنظر خود را خریداری کنید. از مسترکارت‌ها در اکثر کشورهای جهان پشتیبانی می‌شود و می‌توانید با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز، نسبت به دریافت وجه نقد اقدام کنید.

به عنوان مثال شما با کارت بانک تجارت خود از دستگاه خود پرداز بانک ملت پول دریافت می‌کنید. فعالیت شبکه شتاب این است که این هماهنگی را میان بانک‌ها و مشتری سامان دهد. یکی از مشهورترین شبکه‌های تبادل اطلاعات بانکی در دنیا، مستر کارت است.

مستر کارت چیست

مستر کارت یک کمپانی مشهور و معتبر دنیا است که هماهنگ کننده بسیاری از کارت‌های بانکی در جهان می‌باشد. یعنی چنانچه شما از بانکی مستر کارت دریافت نمایید، می‌توانید با خیال آسوده در تمام کشورهایی که به آنجا سفر می‌کنید از کارت خود استفاده نمایید، از اینترنت خریدهای مختلف انجام دهید و …. .

به دلیل تحریم‌های بانکی، شبکه‌های تبادل بانکی بین المللی در ایران فعالیت ندارند. در حقیقت پشتیبانی کارت‌های بانکی مردم دنیا اغلب بین المللی است. یعنی فردی که از بانک محله خود کارت دریافت کرده، می‌تواند از آن در سراسر دنیا استفاده کند و یا در تمام  وبسایت‌های خارجی به راحتی خرید کند و … .

فصل 02

تا قبل از این که نام مسترکارت بر روی این کارت بین المللی نهاده شود، آن را با عنوان مستر شارژ می‌شناختند، ولی در سال 1978 نام آن به مستر کارت تغییر نمود. این شرکت در سال‌های 1899 تا 2011 شروع به خریداری شبکه‌های مالی دنیا کرد و اکسس کارت اولین شرکتی بود که توسط مسترکارت خریداری شد. همچنین در سال 2010 مطرح‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت مالی بریتانیا یعنی دیتا کش را خریداری نمود.

ورود مستر کارت به آسیا

بعد از انتخاب اسم مسترکارت، اقدام بعدی این شرکت بزرگ و بین المللی، ورود به مناطق آسیا و اقیانوسیه بود که برای شروع، شرکت خاورمیانه را تاسیس نمود. بعد از 2 سال شرکت بزرگ استرالیایی پین پوینت را خریداری کرد، در حال حاضر در کشورهای زیادی در حال فعالیت است و می‌توان به راحتی از خدمات آن استفاده کرد.

با گذشت 60 سال از فعالیت مسترکارت، روزانه سهم بیشتری از بازارهای مالی به این شرکت اختصاص می‌یابد. به دلیل گسترش تکنولوژی و در دسترس بودن اینترنت و مالیات‌های کم حواله‌های بانکی مسترکارت، در سال‌های اخیر ایده‌های منحصر به فردی در زمینه مبادلات بین المللی و تجاری به مشتریان ارائه شده است.

یعنی کاربران می‌توانند مبادلات مالی خود را از طریق اینترنت انجام داده و بدون نیاز به واسطه های مالی و به صورت مستقیم با شرکت‌های معتبر و طرف قرارداد همکاری کنند.

این کمپانی سعی کرده یکی از مهمترین مشکلات یعنی جا به جا کردن پول و همین طور امنیت انتقال وجه را با ارائه کارت های اعتباری برطرف نماید. امنیت این کارت‌ها تا حدی است که اگر کارتی به سرقت رود یا مفقود شود فقط با پین کد اختصاصی امکان تخلیه مالی وجود دارد که فقط صاحب کارت آن را در اختیار دارد.

فصل 03

همانطور که گفته شد مستر کارت یکی از انواع کارت‌های اعتباری است که امروزه توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حتی خود شما ممکن است یکی از کاربران این شبکه پرداختی باشید و با همه کاربردهای مسترکارت آشنا نباشید که در این قسمت کاربردهای آن را به شما معرفی می‌کنیم.

 1. چک کردن اعتبار حساب
 2. تنظیم کردن نرخ بهره
 3. تعیین کردن هزینه‌های کاربردی
 4. انتقال وجه بین حساب بانکی شما و فروشنده
 5. خرید آنلاین از بیشتر فروشگاه‌های آنلاین
 6. ارائه تخفیف‌های مناسب و پیشنهادهای شگفت انگیز
 7. خریدهای با تخفیف از سایت‌های بین المللی
 8. جابه‌جایی وجه با امنیت بالا و آرامش زیاد

 

مستر کارت چیستبنابراین می‌توان از مسترکارت برای موارد زیر استفاده کرد:

علاوه بر کاربردهای ذکر شده، مسترکارت می‌تواند خرید آسانی را برای شما مهیا و در هر ثانیه 1700 تراکنش را پردازش نماید. زمانی که شما به خرید آنلاین اقدام می‌کنید حتما دو نکته مهم را در نظر می‌گیرید:

 1.   روش پرداخت آن چگونه است
 2.  این روش کاری چقدر امنیت دارد؟

البته مستر کارت یکی از محبوب‌ترین کارت‌های اعتباری و روش پرداختی در این زمینه است. در ضمن استفاده از این کارت دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد و همه شرکت‌ها آن را به عنوان یک روش پرداختی در نظر نمی‌گیرند.

فصل 04

انواع مستر کارت

مسترکارت‌ها انواع مختلفی دارند که در زمان تهیه آن، از شما در مورد نوع مدنظرتان سوال پرسیده می‌شود و با توجه به اطلاعاتی که در اختیارتان می‌گذارد، می‌توانید مسترکارت مناسب خود را انتخاب کنید. مسترکارت‌ها به طور کلی به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 •  مستر کارت استاندارد: اگر از افرادی هستید که دائم خرید می‌کنند، هتل رزرو می‌کنند و یا قصد دارید در آزمون بین المللی خاصی ثبت نام کنید، استفاده از این مسترکارت به شما پیشنهاد می‌شود.

برای خرید مستر کارت استاندارد، می‌توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید و در خواست خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید. خرید مسترکارت استاندارد

ویژگی‌های مسترکارت استاندارد ایرانیکارت به صورت کامل در جدول زیر بیان شده است.

ویژگی‌های مستر کارت استاندارد
حساب بانکی آن مادام العمر است
کارت آن 2 ساله می‌باشد
به صورت نامحدود شارژ می‌شود
بعد از هر تراکنش به خطوط داخل ایران پیام ارسال می‌شود
دارای حک برجسته نام دارنده کارت می‌باشد
برای بالا بردن امنیت کار، چیپ الکترونیک دارد
قابلیت اتصال به کیف پول‌های الکترونیک را دارد
قابل استفاده در تمام POSهای متصل به مسترکارت است
صورت حساب کاغذی دارد و می‌توان آن را سفارت‌خانه‌ها ارائه داد

 

 • مستر کارت‌های گلد: استفاده از این مسترکارت‌ها در صورتی که دائم به سفر هستید و می‌خواهید از تخفیف‌ها و پیشنهادهای هیجان انگیز سفر خود بهره‌مند شوید، پیشنهاد می‌شود. مثلا می‌توانید خودرو اجاره کنید و حتی تمام خریدهای اینترنتی خود را پرداخت کنید.

برای خرید مستر کارت گلد، می‌توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید و در خواست خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید. خرید مسترکارت گلد

ویژگی‌های مسترکارت گلد مجموعه ایرانیکارت به شرح زیر می‌باشد.

ویژگی‌های مسترکارت گلد
می‌توانید روزانه 5000 دلار ATM دریافت کنید
می‌توان با استفاده از این مسترکارت‌ها از شرکت‌‌های اجاره دهنده خودرو، خودرو اجاره کرد
دارای چیپ الکترونیک برای افزایش امنیت کارت است
می‌تواند به کیف پول‌های الکترونیکی چون پی پال و پرفکت مانی متصل شود
دارای صورت حساب کاغذی برای ارائه به سفارت‌ها و کنسول‌ها می‌باشد
حساب بانکی مادام العمر دارد
بعد از هر تراکنش به خطوط داخل ایران پیام ارسال می‌شود
در تمام POSهای متصل به MasterCard قابل استفاده است
شارژ آن بین ۱ تا ۲ روز کاری انجام می‌شود

 

 • مسترکارت پلاتینیوم: این کارت علاوه بر داشتن تمامی قابلیت‌های گیفت کارت گلد این امکان را به شما می‌دهد که از خودپردازهای مسترکارت به صورت نامحدود وجه برداشت کنید.

برای خرید مسترکارت پلاتینیوم، می‌توانید از خدمات ایرانیکارت استفاده کنید و در خواست خود را از طریق لینک زیر ثبت کنید. خرید مسترکارت پلاتینیوم

ویژگی‌های مسترکارت پلاتینیوم به شرح زیر می‌باشد:

ویژگی‌های مسترکارت پلاتینیوم
می‌توان از آن در لانژهای فرودگاهی استفاده کرد
می‌توان با آن از تخفیف‌های فروشگاه‌ها استفاده نمود
می‌توان با استفاده از این مسترکارت‌ها از شرکت‌‌های اجاره دهنده خودرو، خودرو اجاره کرد
حساب بانکی مادام العمر دارد
دارای چیپ الکترونیک برای افزایش امنیت کارت است
دارای صورت حساب کاغذی برای ارائه به سفارت‌ها و کنسول‌ها می‌باشد
بعد از هر تراکنش به خطوط داخل ایران پیام ارسال می‌شود
شارژ آن بین ۱ تا ۲ روز کاری انجام می‌شود

 

فصل 05

همانطور که پیش از این گفته شد، کاربران ایرانی به دلیل اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌ها به راحتی نمی‌توانند اقدام به دریافت مسترکارت کنند و این کار از طریق شرکت‌ها و موسسه‌های مختلف برای آن‌ها انجام می‌شود. در این قسمت به نکات مهم و اساسی در زمینه صدور مسترکارت پرداخته می‌شود.

 1. اگر بخواهید مسترکارت شما به حساب بانکی خارجی متصل باشد، حتما باید نام و اطلاعات فردی خود را وارد کنید.
 2. اگر مایل بودید که از کارت‌های پیش پرداختی مسترکارت (Mastercard Prepaid Gift Cards) به خرید کالایی بپردازید، حتما مطمئن شوید که با چنین کارت‌هایی امکان خرید محصول یا کالا وجود دارد. چون امکان خرید همه کالاها با استفاده از کارت‌های اعتباری هدیه فراهم نیست.

مستر کارت چیست

 1. صدور مسترکارت در ایران چه مراحلی دارد؟

  شرکت‌های مختلفی در ایران هستند که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید اقدام به صدور مستر کارت کنید. مجموعه ایرانیکارت نیز مراحل ساده‌ای را برای صدور مستر کارت‌ها و کارت‌های اعتباری در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشد:

  1. ثبت نام در سایت ایرانیکارت
  2. ارسال تیکت جهت ثبت درخواست صدور مسترکارت و کارت‌های اعتباری
  3. کامل کردن فرم بانکی
  4. اسکن گذرنامه و کارت ملی و ارسال آن به مجموعه
  5. پرداخت هزینه پیش پرداخت برای صدور مستر کارت درحال حاضر کارت‌ها از ترکیه صادر می‌شوند و صدور آن‌ها به صورت حضوری انجام می‌شود.

   

فصل 06

مستر کارت خدمات مختلفی را به بانک‌ها و دیگر موسسات مالی ارائه می‌کند. این موسسات هم با توجه به سیاست‌های خود می‌توانند این خدمات را به مشتریانشان پیشنهاد دهند. در ادامه به مرور برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

 • کارت‌های اعتباری

با استفاده از کارت‌های اعتباری مستر کارت، امکان خرید آسان در بسیاری از سایت‌های خارجی برای کاربران فراهم است. البته صادرکنندگان مسترکارت‌ها می‌توانند کارت‌های اعتباری خود را  سفارش سازی کنند.

 • دبیت کارت‌ها

دبیت کارت‌ها اجازه دسترسی به سرمایه ذخیره شده در حساب‌های بانکی را می‌دهد. همچنین می‌توان از آن برای دریافت پول نقد از عابر بانک‌ها و کار با دستگاه‌های خود پرداز استفاده کرد.

 • کارت‌های پیش پرداخت

کارت‌های پیش پرداخت مستر کارت به کسب و کارها و سازمان‌ها خدمات متنوعی را پیشنهاد می‌دهند مثل پرداخت صورتحساب، پرداخت‌های نقطه به نقطه، دریافت حقوق و دستمزد و … .

 • کارت‌های تجاری اعتباری و دبیت

این دسته از مستر کارت‌ها برای سازمان‌های دولتی طراحی شده و می‌توان از آن‌‌ها برای جریان پرداختی‌ها، مدیریت اطلاعات و مخارج و همچنین کاهش هزینه‌ها استفاده کرد.

سخن نهایی

با خواندن این مقاله آموختید مسترکارت (MasterCard) چیست، چه کاربردهایی دارد و نحوه استفاده از آن چگونه است. در صورتی که قصد استفاده از این کارت‌های ارزی را دارید می‌توانید از طریق ایرانیکارت نسبت به خرید آن‌ها اقدام نمایید. همچنین اگر سوالی در مورد استفاده از مستر کارت دارید با ما به اشتراک بگذارید. کارشناسان و پشتیبانان ایرانیکارت در اسرع وقت راهنمایی‌‌های جامع و کاملی در اختیار شما می‌گذارند.

233 بازدید
مستر کارت چیست و چه کاربردهایی دارد؟
;hv
5 از 3 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
جدیدترین مفیدترین
 1. تاریخ انقضاء این کارت ها چقدر هست ؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، گیفت کارت‌ها تاریخ انقضا ندارند و به همین دلیل امکان هدیه دادن آن‌ها نیز وجود دارد.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، از این که دیدگاه خود را با ما به اشتراک گذاشتید، متشکریم.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 2. بالاخره یک جایی اطلاعات کاملی از مسترکارت دیدم. ممنون از ایرانیکارت و پشتیبانی همه جانبه‌ش.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، از دیدگاه شما متشکریم.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 3. اگر دلار در مستر کارت خودمون داشته باشیم شما امکان خریدش را دارید؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، لطفا بانک و کشور مربوط به مستر کارت خود را اعلام فرمایید.

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 4. امکان دریافت مستر کارت فیزیکی موجود هست؟؟؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، امکان دریافت مسترکارت فیزیکی طبق شرایط زیر امکان پذیر است:
   صدور کارت های فیزیکی از زراعت بانک ترکیه در شهر استانبول انجام میشود
   بنا بر بخشنامه بانک مرکزی ترکیه حضور فرد برای افتتاح حساب جهت احراز هویت الزامی می باشد (افتتاح حساب وکالتی نیز میسر نمی باشد) چنانچه شعبه ای به صورت وکالتی افتتاح حساب انجام دهدو بعدا بانک مرکزی ترکیه متوجه این موضوع شود حساب فرد خاطی برای همیشه بسته خواهد شد
   کارت فیزیکی از نوع دبیت کارت ( debit) و سطح ان ویزا الکترون است این کارت ها متصل به حساب بانکی می باشد و قابلیت شارژ مجدد ،امکان انتقال وجه و امکان برداشت از ۸۰ درصد دستگاه های ATM را دارد
   اعتبار کارت ۸ ساله، دارای سود سپرده سالیانه به ایرانیان مقیم و غیر مقیم و به صورت مادام العمر است
   دارای اینترنت بانک و اپلیکیشن بانک به دو زبان ترکی و انگلیسی است
   ارز پایه ان لیر می باشد و قابلیت تبدیل به ارز های یورو ، دلار ، پوند ، فرانک سوئیس با IBAN جداگانه و با هزینه 4/5درصد اکسچنج طبق مصوب نرخ جهانی از طریق اینترنت بانک زراعت میسر می باشد
   همچنین قابلیت دریافت حواله و دارای کد سوئیفت یکطرفه(قابلیت دریافت حواله) می باشند
   طبق قوانین بانک ترکیه مالیاتی به حساب ها تعلق نمیگیرد ،همچنین بانک کارمزدی بابت نگهداری حساب ها دریافت نمیکند بدیهی است که تراکنش های بانکی دارای کارمزد بر اساس مبلغ میباشد اما برای خرید های اینترنتی و حضوری کارمزد کسر نمیگردد
   سقف واریز و برداشت وجه از دستگاه های ATM بسته به میزان کارکرد شما ۵ هزار لیر و
   سقف انتقال کارت به کارت نیز ۵۰ هزار لیر می باشد که از طریق اپلیکیشن امکان افزایش سقف امکان پذیر است
   در نظر داشته باشید نام شخص بر روی کارت هک نمی شود و فقط افتتاح حساب با نام وی انجام می شود بنابراین امکان رنت خودرو و برخی خدمات دیگر که نیاز به نام دارنده کارت می باشد وجود ندارد
   همچنین در ترکیه استفاده تجاری از حساب شخصی ممنوع می باشد
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 5. ممنون از اطلاعات کامل و مفیدتون
  من هفته‌ی پیش احراز هویت شدم و از این سرویس استفاده کردم. من با چنتا از سایتای مشابه کار کردم ولی پشتیبانی ایرانیکارت بی نظیر بود.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟