021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

تحلیل تکنیکال اتریوم

تاریخ انتشار : 31 فروردین 1401تاریخ بروزرسانی : 30 شهریور 1401

اتریوم در دو هفته گذشته پس از بروزرسانی ادغام، نوسان بیش از ۴۰ درصد را تجربه کرده است و پس از کاهش بیش از ۲۸ درصد به ناحیه حمایتی ۱۲۸۳ دلار خود واکنش مستقیم نشان داده است، اتریوم که با کاهش ارزش بازار خود به حدود ۱۶۷.۰۲ میلیارد دلار، سهم ۱۷.۰۷ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۳۶۴.۱۰ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۴۴,۴۲۷,۴۰۷ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن به ۱۸.۳۸ میلیارد دلار کاهش یافته است. اما پیش از بررسی روندهای پیش روی قیمت به مرور اخبار و تحلیل فاندامنتال آن می‌پردازیم.

تحلیل خرید و فروش رمز ارز اتریوم

تحلیل فاندامنتال اتریوم ( 30 شهریور )

شرکت مدیریت دارایی بَنک آو اَمِریکا در گزارشی ادعا کرده است، کاهش قابل توجه در مصرف انرژی پس از ادغام ممکن است به برخی از سرمایه گذاران نهادی اجازه دهد تا برای اولین بار بتوانند اتریوم را به سبد سرمایه گذاری خود اضافه کنند. شرکت‌هایی که قبلا از خرید رمزارزهایی که روی بلاکچین‌های اثبات کار می‌باشند منع شده بودند، اکنون می‌توانند اتریوم را خریداری کنند. همچنین اترماین (Ethermine)، بزرگترین شرکت ارائه‌دهنده خدمات استخراج اتریوم، پس از تکمیل ارتقای تاریخی این بلاک چین، سرورهای ماینرهای خود را قطع خواهد کرد. ارتقای شبکه اتریوم موجب شد که اکثر عملیات ماینرهای اتریوم منسوخ شود و در اثر آن، این ماینرها تغییر مسیر دادند و رمزارزهای کم ارزشتری از قبیل اتریوم کلاسیک و ریون کوین را جایگزین کردند. پس از آن، این ماینرها با ضرر و زیان قابل توجهی روبه رو شده‌اند.

ادغام اتریوم پنج شنبه 15 سپتامبر راس 06:44 به وقت UTC، به طور رسمی راه اندازی شد. بنیاد اتریوم گفته است این ارتقا، شبکه اتریوم را حدود 99.95 درصد به لحاظ مصرف انرژی کارآمدتر کرده و زمینه را برای راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری آینده فراهم می‌کند. اتریوم برای رسیدن به این روز تاریخی مراحل زیادی را پشت سر گذاشته است. طبق نقشه راه منتشر شده توسط بنیاد اتریوم، این شبکه در مسیر رسیدن به Merge  به ترتیب، از مراحل  Surge، Verge، Purge و Splurge عبور کرده و سال ها تلاش مستمر از توسعه دهندگان خود را همراه دارد. گفتنی است که ارتقا در مرحله Surge مقیاس‌پذیری برای rollup ها را از طریق شاردینگ افزایش داد، Verge از طریق درخت‌های Verkle شبکه بدون حالت را برای اتریوم به ارمغان آورد، Purge داده‌های تاریخی و بدهی‌های تکنیکال (technical debt) را حذف کرد و Splurge چندین ارتقاء متفرقه کوچک را دربر می گرفت.

گری گنسلر نیز روز پنجشنبه اشاره کرد که تغییر اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام ممکن است باعث شود کمیسیون بورس و اوراق بهادار نگاه دقیق‌تری به تنظیم ارز دیجیتال به عنوان اوراق بهادار بیندازد. تمرکززدایی همیشه کلید اصلی موفقیت صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال بوده است و با بروزرسانی ادغام، دومین شبکه بزرگ در این صنعت یعنی اتریوم احتمالاً متمرکزتر شده است. با توجه به رتبه‌بندی شبکه، تنها دو نهاد تقریباً ۵۰٪ از کل شبکه اتریوم را کنترل می‌کنند، که مجدداً توزیع ناسالم قدرت استیکینگ را نشان می‌دهد. تنها نکته مثبت در این رتبه‌بندی این است که بزرگترین سهامدار اتریوم، سازمان غیرمتمرکز و مستقل Lido است. مایکل سیلور (Michael Saylor) ، یکی از بنیانگذاران شرکت مایکرواستراتژی و یکی از بزرگترین حامیان بیت کوین عنوان کرد که ارتقای نرم افزاری بلاک چین اتریوم منجر به تقویت دورنگار بزرگترین رمزارز جهان می‌شود.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 30 شهریور )

اتریوم در تایم فریم روزانه به ناحیه حمایتی ۱۲۸۳ دلار خود واکنش مستقیم نشان داده است و در صورت بازگشت اصلاحی قیمت، احتمال دسترسی مجدد به سطح ۱۴۳۱ دلار وجود خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال اتریوم 30 شهریور 1401

در تایم فریم روزانه نیز، اندیکاتور RSI به سطح حمایتی گذشته خود واکنش نشان داده است و مانع کاهش بیشتر قیمت در این تایم فریم شده است، اندیکاتور MACD نیز همچنان در حال ادامه روند نزولی خود است.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 30 شهریور )

اما در تایم فریم ۴ ساعته، اندیکاتور RSI همچنان در تلاش برای تثبیت روند صعودی خود بالای سطح ۳۰ و ناحیه اشباع فروش می باشد، در اندیکاتور MACD نیز پس از تلاقی خطوط سیگنال و مکدی با یکدیگر، روند صعودی آغاز شده است.

تحلیل تکنیکال اندیکاتور RSI و مکدی در 30 شهریور

همچنین با توجه به میانگین‌های متحرک ۷ و ۱۴ روزه، در صورتی که کندل‌های قیمتی بتواند بالای سطح ۱۴ روزه خود را تثبیت کند، تغییر روند و تلاقی را بین خطوط ۷ و ۱۴ روزه مشاهده خواهیم کرد.

میانگین‌های متحرک ۷ و ۱۴ روزه اتریوم در 30 شهریور

با توجه به سیستم معاملاتی ایچیموکو نیز، خطوط میانگین متحرک این اندیکاتور، همچنان در روند نزولی خود و زیر ناحیه ابر کومو نزولی قرار دارند و در صورت شکست خط conversion line توسط کندل‌های قیمتی، شاهد تغییر روند خواهیم بود.

تحلیل اتریوم با سیستم معاملاتی ایچیموکو در 30 شهریور

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن‌ها سیگنال فروش را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم در تاریخ 30 شهریور

شاخص‌های فنی اتریوم در تاریخ 30 شهریور

تحلیلگر: علی فرهانی

در دو هفته گذشته اخبار متنوعی در رابطه اپدیت بلاتریکس اتریوم منتشر شد و این رمزارز مشهور را یک قدم دیگر به آپدیت مرج یا ادغام نزدیکتر نموده است، اتریوم در هفته‌های پایانی این بروزرسانی نوسان بیش از ۲۰ درصد را تجربه نموده است، اتریوم که با کاهش ارزش بازار خود به حدود ۱۸۷.۴۴ میلیارد دلار، همچنان سهم ۱۸.۹۹ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۵۳۳.۰۵ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۴۷,۴۴۸,۰۱۷ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۲۲.۱۶ میلیارد دلار است. اما پیش از بررسی روند پیش روی قیمت اتریوم، به مرور اخبار و تحلیل فاندامنتال آن می‌پردازیم.

تحلیل فاندامنتال اتریوم ( اتریوم 17 شهریور )

صرافی ارزهای دیجیتال کوین‌بیس اطلاعات خود را در رابطه با انتقال اتریوم به اثبات سهام به‌روزرسانی کرده است تا فورک‌هایی را که ممکن است به وجود بیایند را نیز شامل شود. کوین‌بیس گفت که هر فورک احتمالی در بلاک چین اتریوم را به‌صورت «مورد به مورد» ارزیابی می‌کند. صرافی رمزارز قبلاً گفته بود که قصد دارد به طور خلاصه سپرده‌ها و برداشت‌های توکن اتر (ETH) و ERC-20 را در طول ادغام که انتظار می‌رود بین 10 و 20 سپتامبر انجام شود، متوقف کند. صرافی‌ها و شرکت‌های رمزارزی که با ETH سر و کار دارند، اطلاعیه‌هایی را منتشر کرده‌اند که مشتریان را از هرگونه آماده‌سازی لازم قبل از ادغام از اثبات کار، یا PoW، تا اثبات سهام یا PoS مطلع کرده‌اند. بسیاری انتظار دارند مصرف انرژی بلاک چین به شدت کاهش یابد، مقیاس پذیری بهبود یابد و شبکه کمتر در برابر حملات آسیب پذیر باشد.

همچنین استخر استخراج رمزارزی Antpool، به کاربران خود گفت که پس از ارتقاء The Merge اتریوم دیگر دارایی‌های ETH را نگهداری نخواهد کرد. مشتریان تا 3 سپتامبر فرصت دارند یک آدرس اتریوم برای برداشت اترهای باقی مانده خود که توسط عملیات استخراج اتریوم از استخر آنتپول به دست آمده است، ارائه دهند. در حال حاضر، مصرف انرژی سالانه بلاکچین اثبات کار اتریوم، بیش از 82.1 تراوات ساعت است که معادل مصرف کل یک کشور با جمعیت 19 میلیون نفری است. دلیل اصلی مصرف بالای انرژی بلاکچین های اثبات کار، الزامات اعتبارسنجی آن‌ها است.

همچنین درحالی که کمتر از سه هفته دیگر به ادغام باقی مانده است، هزینه‌های گس اتریوم بسیار کمتر از قبل اواسط ژوئن  است. بطوریکه از اواسط ژوئن، میانگین کارمزد گس اتریوم از 3.86 دلار به ازای هر تراکنش به 0.00086 اتر یا 1.46 دلار برای هر انتقال در هفته اول آگوست کاهش یافت. با نزدیک شدن به تاریخ ادغام یا همان Merge اتریوم، بازار توکن غیرقابل تعویض (NFT) اوپن سی اعلام کرده است که تنها بر روی پشتیبانی از NFT هایی تمرکز خواهد کرد که در بلاک چین ارتقا یافته اثبات سهام (PoS) هستند. تبدیل شبکه به مکانیزم اثبات سهام ممکن است یکی از بزرگترین دست آوردها در تاریخ رمزارزها باشد. با این حال، پیش‌ بینی اینکه آیا این دست آورد می‌‌تواند تاثیر فوری بر قیمت اتر در کوتاه‌ مدت داشته باشد، دشوار است. ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، پیش بینی کرد که تاثیر Merge در قیمت ممکن است حدود 8 ماه طول بکشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 17 شهریور )

 پس از برخورد مجدد قیمت با سطح ۱۷۰۰ دلار، شاهد ریزش مجدد و آغاز روند نزولی برای این رمزارز می‌باشیم و در صورت ادامه روند، سطح ۱۴۳۰ اولین سطح معتبر برای بازگشت قیمت اتریوم خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم 17 شهریور 1401

اما در تایم فریم روزانه، اندیکاتور RSI به سطح ۵۰ خود واکنش نشان داده است و نتوانسته بالای سطح مورد نظر خود را تثبیت نمایید و مجددا در فاز نزولی خود قرار گرفته است، در اندیکاتور MACD نیز شاهد تلاقی خطوط سیگنال و مکدی با یکدیگر می‌باشیم و در صورت تثبیت خط سیگنال بالای سطح مکدی، روند نزولی در این اندیکاتور نیز آغاز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 17 شهریور )

اما در تایم فریم ۴ ساعته، با وجود روند نزولی در اندیکاتور MACD شاهد تلاش مجدد اندیکاتور RSI برای رسیدن به ناحیه ۵۰ خود می‌باشیم و در صورت تثبیت بالای سطح مورد نظر، شاهد تغییر روند و آغاز مجدد فاز صعودی خواهیم بود.

تحلیل اتریوم با اندیکاتور RSI و مکدی در 17 شهریور

همچنین با توجه به میانگین‌های متحرک ۷ و ۱۴ روزه، شاهد تثبیت میانگین ۱۴ روزه بالای سطح ۷ روزه می‌باشیم و تا زمانی کندل‌های قیمتی اتریوم نتوانند بالای سطح ۷ روزه خود را تثبیت کنند، تغییر روندی را مشاهده نخواهیم کرد.

میانگین‌های متحرک ۷ و ۱۴ روزه اتریوم در 17 شهریور

با توجه به سیستم معاملاتی ایچیموکو نیز، میانگین‌های متحرک این اندیکاتور در تلاقی یکدیگر قرار گرفته‌اند و کندل های قیمتی در تلاش برای تثبیت روند صعودی خود بالای سطح ابر کومو صعودی می‌باشند.

تحلیل اتریوم با سیستم معاملاتی ایچیموکو در 17 شهریور

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن‌ها سیگنال فروش را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم در تاریخ 17 شهریور

شاخص‌های فنی اتریوم در تاریخ 17 شهریور

تحلیلگر: علی فرهانی

پس از ریزش بیش از ۲۷ درصد قیمت اتریوم در دو هفته گذشته، شاهد بازگشت قیمت و حمایت جدید در ناحیه ۱۵۰۰ دلار می‌باشیم و در حال حاضر نوسان قیمت بین دو محدوده ۱۷۳۰ و ۱۵۰۰ دلار در جریان است. اتریوم با کاهش ارزش بازار خود به  حدود ۲۰۳.۷۸ میلیارد دلار، سهم ۱۸.۷۳ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد . هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۶۶۸.۶۵ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۵۰,۲۲۶,۵۳۱ تومان معامله می شود و حجم مبادلات روزانه آن ۲۰.۳۷ میلیارد دلار است. اما پیش از بررسی روندهای پیش روی قیمت، به مرور اخبار و تحلیل فاندامنتال آن می پردازیم .

تحلیل خرید و فروش رمز ارز اتریوم

تحلیل فاندامنتال (5شهریور)

طبق گزارش‌ ها، بوئنوس آیرس (پایتخت آرژانتین) در کنار شهرهای دیگری که از پروژه‌های رمزارزی و بلاکچین به عنوان بخشی از برنامه‌های توسعه و رشد خود استفاده می کنند، از این موضوع استقبال کرده و نودهای اعتبارسنجی را برای بلاکچین اتریوم در سال آینده مستقر خواهد کرد. همچنین با توجه به شفاف سازی جدید بنیاد اتریوم در هفته‌های گذشته، ارتقای پیش روی اتریوم هزینه‌های گس را کاهش نخواهد داد. در رابطه با این موضوع، بنیاد اتریوم نوشت:

“هزینه‌های گس محصول تقاضای شبکه نسبت به ظرفیت شبکه است. ارتقاء Merge انتقال به اثبات سهام را انجام می‌دهد اما هیچ پارامتری را که مستقیماً بر ظرفیت شبکه تأثیر می‌گذارد، به‌طور قابل توجهی تغییر نمی‌دهد.”

Grayscale (بزرگترین شرکت مدیریت دارایی جهان) با مقایسه ای که بین هاردفورک اتریوم که در سال 2016  اتفاق افتاده و منجر به ایجاد اتریوم کلاسیک (ETC) شده و ادغام پیشروی اتریوم، معتقد است که دلیل کافی برای عدم موفقیت نسخه اثبات کار اتریوم (ETHW) بعد از ادغام وجود دارد.

آی‌فینکس (iFinex)، شرکتی که مسئول بخش مشتقات Bitfinex است، روز سه‌شنبه از راه‌اندازی یک سرویس جدید برای کاربران قبل از ادغام مورد انتظار اتریوم خبر داد. این صرافی اکنون توکن‌های جداسازی زنجیره‌ اتریوم (CST) را ارائه می‌دهد.این توکن‌ها نشان‌دهنده دو سیستم درگیر در ادغام هستند: ETHW اثبات کار (PoW) و ETHS اثبات سهام PoS. Bitfinex این توکن‌های جدید را منتشر کرد تا کاربران بتوانند در رویداد فورکینگ اتریوم معامله کنند.

شرکت رمزارزی Coinbase روز چهارشنبه در توییتی اعلام کرد: این صرافی پیش از ادغام بلاکچین اتریوم در ماه سپتامبر (شهریور)، توکن لیکوئید استیکینگ (قفل کردن سرمایه) خود را به نام Coinbase Wrapped Staked ETH cbETH معرفی خواهد کرد.

همچنین داده‌های شرکت تحلیلی Santiment نشان می‌دهند که گپ بین ۱۰ آدرس‌ بزرگ نهنگ‌های اتریوم و آدرس‌های صرافی‌ها در حال بسته شدن است. در طول سه ماه گذشته، نهنگ‌های برتر مقدار قابل توجهی اتریوم را به صرافی‌ها ارسال کرده‌اند و موجودی آدرس‌های صرافی‌ها شاهد افزایش ۷۸ درصدی بوده‌ است.

صرافی رمزارزی کوین بیس (Coinbase) در روز دوشنبه قراردادهای آتی نانو اتریوم را به پلتفرم مشتقات خود اضافه می کند. افزودن قراردادهای آتی نانو اتر تنها دو ماه پس از عرضه آتی نانو بیت کوین توسط کوین بیس به مشتریان خود با سرمایه خرد، صورت گرفت.

تحلیل تکنیکال (5شهریور)

در تایم فریم روزانه شاهد واکنش مجدد قیمت به سطح ۱۷۰۰ دلار و آغاز روند نوسانی بین محدوده مشخص شده می باشیم، با توجه به اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی و همپوشانی سطوح ۰.۵ و ۰.۶۱۸ این اندیکاتور با سطوح حمایت و مقاومت فعلی، احتمال نوسان مجدد وجود خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال اتریوم 5 شهریور 1401

در تایم فریم روزانه نیز، پس از ورود اندیکاتور RSI به ناحیه اشباع، شاهد نزول این اندیکاتور به سطح کمتر از ۵۰ بوده ایم، اندیکاتور MACD نیز همچنان در روند نزولی خود قرار گرفته است.

تحلیل تکنیکال اتریوم 5 شهریور 1401

اما در تایم فریم ۴ ساعته، اندیکاتور RSI در حال ورود مجدد به ناحیه ۳۰ و منطقه اشباع فروش می‌باشد و احتمال بازگشت قیمت از این ناحیه همزمان با برخورد با سطح حمایتی وجود خواهد داشت، در اندیکاتور MACD نیز شاهد تلاقی خطوط سیگنال و مکدی می‌باشیم و در صورت تثبیت خط مکدی زیر سطح خط سیگنال، روند نزولی آغاز خواهد شد.

تحلیل تکنیکال اتریوم 5 شهریور 1401

در این تایم فریم میانگین‌های متحرک ۷ و ۱۴ روزه در تلاقی یکدیگر قرار گرفته‌اند و در صورت تثبیت میانگین ۱۴ روزه بالای سطح ۷ روزه، شاهد آغاز روند نزولی مجدد در این تایم فریم خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم 5 شهریور 1401

با توجه به سیستم معاملاتی ایچیموکو نیز کندل‌های نزولی از ناحیه ابر کومو خارج شده‌اند و میانگین‌های متحرک این اندیکاتور در تلاش برای آغاز روند نزولی می‌باشند.

تحلیل تکنیکال اتریوم 5 شهریور 1401

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن‌ها سیگنال فروش را به ما نشان می‌دهند.

تحلیل تکنیکال اتریوم 5 شهریور 1401

تحلیل تکنیکال اتریوم 5 شهریور 1401

تحلیلگر: علی فرهانی

مطابق تحلیل دو هفته گذشته، پس از برخورد اول با سطح ۱۷۰۰ دلار، شاهد کاهش ۱۲ درصدی قیمت اتریوم در تایم فریم روزانه بوده‌ایم و مجددا شاهد رشد قیمت از سطح ۱۵۵۰ دلار و شکست و تثبیت قیمت بالای ۱۷۰۰ دلار می‌باشیم.

اتریوم که با افزایش ارزش بازار خود به حدود ۲۲۹.۹۷ میلیارد دلار، سهم ۱۹.۳۲ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۸۸۶.۰۴ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۵۸,۷۲۷,۷۲۸ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۶.۶۸ میلیارد دلار است. پیش از بررسی روند پیش روی قیمت این رمزارز محبوب، به مرور اخبار و تحلیل فاندامنتال آن می‌پردازیم.

تحلیل فاندامنتال اتریوم ( 23 مرداد )

اتر (ETH) برای اولین بار در تاریخ، از بیت کوین (BTC) در بازار آپشن(options market) پیشی گرفت، زیرا اوپن اینترست (OI) آپشن اتر دریبیت(Deribit) با ارزش 5.6 میلیارد دلار از اوپن اینترست آپشن بیت کوین به ارزش 4.6 میلیارد دلار به میزان 32 درصد فراتر رفت. با انتشار آتی اتریوم 2.0، سرمایه‌گذاران تعداد بسیار زیادی از اتر را به قرارداد هوشمند آپتیمیزم(Optimism) واریز کردند که مقداری برابر با 40000 کوین است که این طی 90 روز گذشته بی سابقه بود.

علاوه بر افزایش شدید واریزی‌ها، Optimism شاهد افزایش حجم معاملات بود که یک نشانه بنیادی قوی است که می‌تواند نشان دهد که رالی فعلی توکن OP مملو از معاملات است و ممکن است پس از انتشار به‌روزرسانی اتریوم شاهد کاهش سریع حجم باشیم.

با برنامه ریزی ادغام برای سپتامبر، همه نگاه‌ها در حال حاضر به اتریوم و نحوه عملکرد آن دوخته شده است. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) صحبت در مورد یک هارد فورک برای حفظ اثبات کار را کم اهمیت جلوه داده و پروژه‌های مهمی مانند Chainlink رسماً اعلام کرده‌اند که تنها از زنجیره اثبات سهام پس از ادغام پشتیبانی خواهند کرد.

مدیر دارایی‌های دیجیتال کوین شرز(CoinShares) می‌گوید سرمایه‌های سازمانی به پلتفرم قراردادهای هوشمند اتریوم (ETH) پیش از انتقال آن به اثبات سهام وارد می‌شود.

CoinShares در آخرین گزارش هفتگی جریان های صندوق دارایی دیجیتال خود دریافت که سرمایه گذاری نهادی مبتنی بر اتریوم هفت هفته متوالی جریان ورودی داشته‌اند. بر اساس بیانیه‌ای که اخیراً توسط حساب رسمی EthereumPow در توییتر منتشر شده است، نسخه فورک شده PoW این رمزارز مکانیسم توکن سوزی آن را که در حال حاضر کارمزد پایه پرداختی به ازای هر تراکنش توسط کاربران را می‌سوزاند، به ارث نخواهد برد.

قبل از اینکه بلاکچین اتریوم حرکت مورد انتظار خود را از الگوریتم اثبات کار به سمت الگوریتم اثبات سهام با موفقیت انجام دهد، سومین و آخرین شبکه محیط آزمایشی (testnet) آن نیز ادغام شده است. ادغام شبکه آزمایشی، پروژه را یک قدم به ارتقاء شبکه اصلی اتریوم در اواخر سال جاری نزدیکتر می‌کند. دو ادغام شبکه آزمایشی قبلی، Ropsten و Sepolia نیز تا حد زیادی موفقیت‌ آمیز بودند و اعتماد جامعه اتریوم را افزایش دادند که ادغام واقعی، امسال می‌‌تواند اتفاق بیفتد. همچنین به گفته آنتونی ساسانو(Anthony Sassano)، مدرس اتریوم و متخصص امنیت سایبری، انتقال اتریوم به اثبات سهام (PoS) – معروف به “ادغام” – ممکن است زودتر از موعد مقرر در 15 یا 16 سپتامبر انجام شود.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 23 مرداد )

با نزدیک شدن به ادغام بلاکچینی اتریوم، تمایل خریداران برای نگهداری این رمزارز بیشتر شده است و با رشد ناگهانی در حال رسیدن به ناحیه ۲۰۰۰ دلار بعد از ۷۰ روز است و در صورت ادامه روند اولین سطح قابل دسترسی ناحیه ۲۱۰۰ دلار است.

تحلیل تکنیکال اتریوم 23 مرداد 1401

در تایم فریم روزانه، اندیکاتور MACD پس از تلاقی خطوط خود، مجددا در روند صعودی قرار گرفته است و اندیکاتور RSI نیز توانسته با شکست خط ۷۰ خود وارد ناحیه اشباع خرید شود که معاملات در این ناحیه ریسک بالایی خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 23 مرداد )

اما در تایم فریم ۴ ساعته نیز پس از چند بار برخورد خط روند اندیکاتور RSI به ناحیه اشباع خرید و واکنش مستقیم به آن، شاهد ورود کامل این اندیکاتور به بالای سطح ۷۰ می باشیم  و با توجه به صعودی بودن اندیکاتور MACD  احتمال رشد مجدد قیمت وجود خواهد داشت.

تحلیل اتریوم با اندیکاتور RSI و مکدی 23 مرداد

در این تایم فریم با وجود نزدیک شدن دو میانگین متحرک ۷ و ۱۴ روزه، این دو میانگین همچنان در روند صعودی خود قرار دارند و سیگنالی مبنی بر تغییر روند مشاهده نمی‌شود.

چارت میانگین متحرک ۷ و ۱۴ روزه اتریوم در 23 مرداد

با توجه به سیستم معاملاتی ایچیموکو قیمت همچنان در روند صعودی و بالای ابر کومو قرار دارد، میانگین‌های متحرک این اندیکاتور نیز در حال ادامه روند صعودی خود است و در صورت شکست سطح مورد نظر احتمال دستیابی به سطح ۲۲۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

تحلیل اتریوم با سیستم معاملاتی ایچیموکو 23 مرداد

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن‌ها سیگنالی خرید را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم در تاریخ 23 مرداد

شاخص‌های فنی اتریوم در تاریخ 23 مرداد

تحلیلگر: علی فرهانی

با توجه به پیش بینی روند صعودی در دو هفته گذشته، شاهد نوسان بیش از ۳۰ درصد اتریوم و برخورد قیمت به سطح مقاومت ۱۷۰۰ دلار بوده‌ایم، سطح ۱۷۰۰ دلار نیز با توجه به همپوشانی با سطوح فیبوناچی دارای اعتبار بیشتری است. اتریوم که با  افزایش مجدد ارزش بازار خود به حدود ۲۰۵.۳۸ میلیارد دلار، توانسته سهم ۱۷.۹۷ درصدی از کل بازار را در اختیار خود بگیرد. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۶۸۶.۸۰ دلار، با احتساب نرخ تتر, معادل ۵۴,۰۶۲,۰۵۲ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۲۱.۲۶ میلیارد دلار است. اما پیش از بررسی روندهای پیش روی اتریوم، به مرور اخبار و تحلیل فاندامنتال این رمزارز می‌پردازیم.

تحلیل فاندامنتال اتریوم ( 10 مرداد )

خدمات سرویس دامنه اتریوم (Ethereum name services) صنعت دارایی‌های دیجیتال را تحت تاثیر خودقرار داده است، زیرا برندها، شرکت‌‌ها و تأثیرگذاران بیشتری به دنبال راه‌هایی برای نصب پرچم خود در فضای بلاک چین با به دست آوردن نام سرویس خود در بلاک چین هستند.

در بازار  OpenSea ، یک ENS با آدرس یکی از بزرگترین شرکت های جهان اکنون به دنبال آخرین پیشنهاد ارائه شده در بازار توسط یک سرمایه گذار ناشناس NFT به قیمت ۱ میلیون دلار فروخته می‌شود. سرویس نام اتریوم یک سیستم نام‌گذاری مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است که آدرس‌های بلاک چین طولانی و ناخوانا را به چیزی تبدیل می‌کند که چشم انسان می‌تواند به سرعت آن را پردازش و تایپ کند.

 همچنین بانک جی پی مورگان ادعا کرده است که فعالیت شبکه اتریوم در کنار افزایش تمایل سرمایه گذاران افزایش یافته است. بیت کوین و اتریوم به ترتیب 30.82٪ و 72.86٪ از زمان سقوط به پایین‌ترین سطح‌های خود، یعنی 17600 دلار و 876 دلار در ماه ژوئن افزایش یافته‌اند.

کوین‌بیس(Coinbase)، از اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم (ETH) پشتیبانی می‌کند. در یک اطلاعیه جدید، کوین‌بیس می‌گوید پس از برآورده شدن شرایط نقدینگی، پروتکل نست (NEST) را اضافه می‌کند. پروتکل نست (Nest Protocol)، رقیب چین لینک(LINK)، یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز مبتنی بر توکن ERC-20 است که توسط شبکه اتریوم صادر شده است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا اطلاعات قیمت دارایی‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مانند استیبل کوین‌ها و بخش آتی را دریافت کنند و توسط توکن NEST تامین می‌شود.

شرکت بررسی آنچین سنتیمنت (Santiment) ادعا می‌کند هنوز در حال بررسی علت افزایش ناگهانی آدرس‌های فعال اتریوم(ETH) است که ATH یا سقف قبلی را تا 48 درصد تحت الشعاع قرار داده است.

در 27 جولای، این شرکت تحلیلی توییت کرد که تعداد آدرس‌های فعال روزانه در اتریوم ناگهان به 1.06 میلیون رسید و بالاترین رقم قبلی 718000 را که در سال 2018 ثبت شده بود، شکست.

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 10 مرداد )

با توجه به اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی و به دلیل همپوشانی با سطح مقاومت فعلی، امکان بازگشت قیمت از این سطح و نوسان بین دو محدوده ۱.۶۱۸ و ۲.۶۱۸ فیبوناچی وجود خواهد داشت و در صورت تثبیت بالای این سطح ، قیمت ۲۱۰۰دلار در دسترس خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم 10 مرداد 1401

اما در تایم فریم روزانه، اندیکاتورMACD  همچنان در روند صعودی خود قرار دارد، اندیکاتور RSI نیز پس از دو بار برخورد با سطح ۷۰ و ناحیه اشباع خرید واکنش نشان داده است و احتمال ریزش تا سطح ۵۰ وجود خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 10 مرداد )

همچنین در تایم فریم ۴ ساعته، شاهد مقاومت قیمت نسبت به سطح ۱۷۰۰ دلار و تلاش برای شکست این سطح می‌باشیم و اندیکاتور RSI پس از واکنش به سطح ۷۰ در حال آغاز یک روند نزولی در این تایم فریم است، در اندیکاتور MACD نیز شاهد شکست خط مکدی توسط خط سیگنال به سمت پایین و آغاز یک روند نزولی می‌باشیم.

تحلیل اتریوم با اندیکاتور RSI و مکدی 10 مرداد

میانگین‌های متحرک ۷و ۱۴ روزه نیز پس از برخورد با ناحیه مقاومتی به یکدیگر نزدیک شده‌اند و میانگین ۱۴ روزه در حال تثبیت خود بالای سطح میانگین ۷ روزه است و در صورت ادامه این روند شاهد آغاز یک ترند نزولی توسط این دو میانگین خواهیم بود.

میانگین‌های متحرک ۷و ۱۴ روزه اتریوم در تاریخ 10 مرداد

با توجه به سیستم معاملاتی ایچیموکو قیمت همچنان در روند صعودی و بالای ابر کومو قرار دارد، میانگین‌های متحرک این اندیکاتور نیز در حال ادامه روند صعودی خود است و در صورت شکست سطح مورد نظر احتمال دستیابی به سطح ۲۰۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

تحلیل اتریوم با سیستم معاملاتی ایچیموکو 10 مرداد

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن‌ها سیگنالی خنثی را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم 10 مرداد

شاخص‌های فنی اتریوم 10 مرداد

تحلیلگر: علی فرهانی

با پیش بینی قیمت اتریوم با استفاده از میانگین‌های متحرک ۷و ۱۴و ۲۱ روزه، قیمت اتریوم توانست سطح ۱۲۵۰ را به سمت بالا بشکند و خود را بالا سطح مقاومت فعلی ثابت کند،  اتریوم که با  افزایش یک باره ارزش بازار خود به حدود ۱۷۹.۹۸ میلیارد دلار، توانسته سهم ۱۶.۹۷ درصدی از کل بازار را در اختیار بگیرید. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۴۸۰.۱۷ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۴۷,۵۱۳,۵۱۸ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۲۰.۷۳ میلیارد دلار است. اما پیش از بررسی روند پیش روی قیمت، به مرور اخبار و تحلیل فاندامنتال این رمزارز می‌پردازیم.

فاندامنتال اتریوم ( 28 تیر )

بر اساس داده‌های جدید ارائه‌شده توسط Glassnode، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال با عجله در حال خرید اتریوم در رکود فعلی بازار هستند. با کاهش قیمت اتریوم به ۱۲۰۰ دلار، تعداد کیف پول‌های غیر صفر و کیف پول‌هایی که بیش از ۰.۰۱ اتریوم دارند، به ترتیب با ۸۳,۵۹۵,۴۳۹ و ۲۳,۴۳۲,۵۵۱ آدرس به بالاترین حد تاریخی خود رسیدند. با مشاهده این شکاف در تعداد آدرس‌‌های بین دو گروه مورد مطالعه، می‌توان بیان کرد که اتریوم یک دارایی بسیار پرتقاضا در میان سرمایه‌گذاران کوچک کریپتو است.

همچنین بر اساس داده‌های ارائه شده توسط این شرکت، اکنون بیش از ۱۳ میلیون اتر (ETH) در قرارداد استیک اتریوم ۲.۰ قفل شده است. این سپرده‌ها ۱۰/۹ درصد از کل عرضه در گردش را تشکیل می‌دهند.

اکنون، شبکه باید یک تست نت دیگر را قبل از رویداد مورد انتظار ادغام انجام دهد. به محض اینکه Beacon Chain با زنجیره اصلی ادغام شود، اتریوم به اثبات سهام تبدیل خواهد شد.

بزرگترین شبکه لایه 2 در اتریوم از نظر کل ارزش قفل شده (TVL)، آماده ارائه فناوری جدید Arbitrum AnyTrust با راه اندازی زنجیره Arbitrum Nova است که به صورت زنده در شبکه اصلی و برای توسعه دهندگانی که مایل به استقرار برنامه‌ها و راه حل‌ها قبل از راه اندازی عمومی برای کاربران هستند در دسترس است.

اوایل سال 2022 ، آربیتروم از راه اندازی فناوری AnyTrust بهینه شده برای تراکنش‌های بسیار کم هزینه و امنیت بالا خبر داد. برای آزمایش زنجیره تازه منتشر شده، این پروژه اولین شبکه ساخته شده با فناوری جدید آربیتروم Nova را معرفی می‌کند.

مدیر صندوق CoinShares  نیز در گزارش هفتگی جریان صندوق دارایی دیجیتال خود گزارش داد که محصولات مبتنی بر اتر برای سومین هفته متوالی شاهد جریان‌های ورودی بودند. ورودی 7.6 میلیون دلاری برای صندوق‌های اتر نهادی وجود داشت، در حالی که صندوق‌های بیت کوین (BTC) با 1.7 میلیون دلاری به خروج خود ادامه دادند.

بر اساس داده‌‌های به اشتراک‌ گذاشته‌ شده توسط (Evan Van Ness)، از خبرگزاری Week in Eth، بر اساس برنامه‌ ریزی‌های انجام شده، ادغام اتریوم در 19 سپتامبر (28 شهریور) در کنار راه‌ اندازی انواع شبکه‌‌های آزمایشی انجام می‌شود.

اتریوم پس از اعلام تاریخ دقیق ارتقای شبکه فعلی و فعال شدن شبکه جدید که منجر می‌شود الگوریتم اجماع اثبات کار برای همیشه خاموش شود، بازگشت بزرگی به بازار رمزارزها داشته است.

با افزایش 30 درصدی قیمت اتریوم از ابتدای ماه، شاهد افزایش عظیمی در تعداد آدرس‌‌های نهنگ‌ها بودیم. بطوریکه بیش از 130 کیف پول جدید که بین 1000 تا 100 هزار اتریوم خریداری کرده‌اند، در شبکه ظاهر شده است. افزایش تعداد نهنگ‌ها ممکن است نشان دهنده‌ی این باشد که سرمایه گذاران مجددا در حال ورود به بازار رمزارزها هستند.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 28 تیر )

در حال حاضر اتریوم توانسته با رشد پر قدرت خود، مقاومت پیش روی ۱۲۹۰ دلار را به سمت بالا بشکند و در صورت ادامه روند صعودی پیش رو و تثبیت قیمت بالای سطح مورد نظر، هدف آتی برای این رمزارز سطح ۱۷۰۰ دلار است.

تحلیل فاندامنتال اتریوم ( 28 تیر )

همچنین با توجه به فیبوناچی اصلاحی سطوح ۱ و ۲.۶۱۸ این اندیکاتور خودکار، دارای همپوشانی با سطوح حمایت و مقاومت پیش رو می باشد  واحتمال واکنش مستقیم به این سطوح بسیار زیاد خواهد بود .

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 28 تیر )

اما در تایم فریم روزانه، اندیکاتور MACD  همچنان در روند صعودی پر قدرت خود می باشد و اندیکاتور RSI در حال نزدیک شده به محدوده ۷۰ و ناحیه اشباع خرید است که ریسک معاملات خرید را بسیار بالا خواهد برد.

تحلیل اتریوم با اندیکاتور RSI و مکدی در تاریخ 28 تیر

همچنین در تایم فریم ۴ ساعته اندیکاتور MACD  همچنان در روند صعودی خود قرار دارد و اندیکاتور RSI  نیز کاملا وارد ناحیه اشباع خرید و عدد۸۱ شده است که ریسک معاملات را بالا خواهد برد زیرا اتریوم در چند ماه گذشته نتوانسته بود بالای این ناحیه تثبیت بماند.

تحلیل اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته 28 تیر

میانگین‌های متحرک ۷ و ۱۴ روزه نیز همانند دو هفته گذشته مجدد روند صعودی خود را آغاز کرده است و توانسته سطح مقاومت پیش رو را به راحتی بشکند.

میانگین‌های متحرک ۷ و ۱۴ روزه اتریوم در تحلیل تاریخ 28 تیر

با توجه به سیستم معاملاتی ایچیموکو نیز شاهد تغییر روند در تایم فریم روزانه و ورود کندل‌های صعودی به ابر ایچیموکو می‌باشیم، و با توجه به روند هیجانی بازار در صورت تثبیت روند بالای سطوح فعلی شاهد آغاز روند بلند مدت‌تر خواهیم بود.

تحلیل eth با سیستم معاملاتی ایچیموکو 28 تیر

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن‌ها سیگنال خرید را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم در تاریخ 28 تیر

شاخص‌های فنی اتریوم 28 تیر

تحلیلگر: علی فرهانی

اتریوم در دو هفته گذشته با وجود نوسان بیش از ۳۰ درصد قیمتی، همچنان در همان محدوده قیمت درحال معامله است و با توجه به نزدیک شدن ناحیه مقاومتی ۱۳۰۰ دلار، احتمال ریزش قیمت وجود خواهد داشت، اتریوم که با  افزایش ارزش بازار خود به حدود ۱۳۹.۲۲ میلیارد دلار همچنان با اختلاف زیاد دومین رمزارز محبوب بازار است و سهم ۱۴.۶۸ درصدی از کل بازاررمزارز را در اختیار خود  دارد. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۱۴۶.۶۴ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۳۶,۱۹۸,۴۳۹ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۳.۹۶ میلیارد دلار است. اما پیش از بررسی روند پیش روی این رمزارز محبوب به بررسی اخبار و تحلیل فاندامنتال می‌پردازیم.

تحلیل فاندامنتال اتریوم (15 تیر)

برای اولین بار یکی از کشورهای بزرگ جهان استفاده از اتریوم و محصولات آن را برای ایجاد نوع جدیدی از بازارهای مالی به منظور تجارت فراگیر و دموکراتیک آغاز کرده است. این پلتفرم جدید به شهروندان نروژی امکان دسترسی به سهام شرکت‌هایی را می‌دهد که هنوز به صورت عمومی عرضه نشده‌اند. برای حداکثر بهره‌وری از منابع، این راه حل از پلتفرم لایه دوم آربیتروم (Arbitrum) مبتنی بر اتریوم استفاده می‌کند. سهام شرکت‌ها نیز در قالب توکن‌های استاندارد ERC1400 مبتنی بر اتریوم ضرب می‌شوند. این استاندارد ترکیبی از ERC20 و ERC721 است. به علاوه، استودیوی پیشروی توسعه اتریوم ConsenSys در اجرا و عرضه این توکن‌های ERC مشارکت داشته است.

به گفته توسعه دهندگان اصلی اتریوم از جمله تیم بیکو (Tim Beiko) از بنیاد اتریوم، هارد فورک difficulty bomb-delaying Gray Glacier در روز پنجشنبه بدون هیچ مشکلی روی اتریوم اجرا شد. شبکه آزمایشی سپولیا (Sepolia) قرار است در چند روز آینده ارتقاء Merge خود را انجام دهد و دومین شبکه آزمایشی است که قبل از Merge رسمی، به صورت آزمایشی پشت سر گذاشته می‌شود. به گفته Etherscan، هارد فورک Grey Glacier در بلوک شماره 15050000 تقریباً در ساعت 6:54 صبح به وقت شرقی روز پنجشنبه آغاز شد. هارد فورک اکنون difficulty bomb را تقریباً 700000 بلوک یا 100 روز به تاخیر می‌اندازد و به توسعه دهندگان تا اواسط اکتبر فرصت می‌دهد تا Merge مورد انتظار را تکمیل کنند.

بر اساس تحقیقات ویل شیهان (Will Sheehan)، بنیانگذار Parsec Finance، تقریبا ۸۳ درصد از استیک کنندگان اتریوم اکنون در ضرر هستند.

در ۱ جولای، شیهان نموداری را منتشر کرد که نشان می‌داد تنها ۱۷ درصد از استیک کنندگان اتریوم هنوز در سود هستند. اکثر افراد اتریوم را در حالی که قیمت آن بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار بود استیک کردند.

این نمودار فقط قیمت‌های ورودی را نشان می‌دهد و پاداش‌های اضافی در اتریوم را که در حال حاضر حدود ۴/۲٪ APY است، در نظر نمی‌گیرد.

میانگین هزینه گاز اتریوم به 1.57 دلار کاهش می یابد که کمترین میزان از سال 2020 است.

برای نزدیک به دو سال، بین ژانویه 2021 تا مه 2022، میانگین هزینه گاز مورد نیاز شبکه اتریوم تقریباً 40 دلار بود که در 1 می 2022 بالاترین میانگین هزینه روزانه گاز با 196.638 دلار ثبت شد.

تحلیل تکنیکال اتریوم (15 تیر)

در ۲۰ روز گذشته قیمت اتریوم در حال نوسان بین محدوده ۱۲۰۰ و ۸۸۰ بوده است و تا زمانی که نتواند بالای سطح مهم ۱۲۰۰ دلار خود را تثبیت کند، رشد به سطوح بالاتر دور از ذهن خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم 15 تیر 1401

در تایم فریم روزانه، اندیکاتور RSI همچنان در محدوده ۴۰ خود قرار گرفته است و تا زمانی که بالای سطح ۵۹ تثبیت نشود، روند صعودی پرشتابی وجود نخواهد داشت. اندیکاتور MACD نیز با وجود قیمت نوسانی اتریوم، همچنان در روند صعودی خود قرار دارد.

تحلیل تکنیکال اتریوم (15 تیر)

همچنین در این تایم فریم با توجه با میانگین متحرک ۲۰ و ۵۰ روزه، همچنان در روند نزولی خود قرار گرفته است و تا زمانی که میانگین ۲۰ روزه نتواند خود را بالای سطح ۵۰ روزه ثبت نماید، شاهد تغییر روند در این تایم فریم نمی‌باشیم.

میانگین متحرک ۲۰ و ۵۰ روزه اتریوم تاریخ 15 تیر

با توجه به اندیکاتور فیبوناچی اصلاحی نیز، احتمال برگشت قیمت در تایم فریم ۴ ساعته در سطوح ۰.۶۱۸ و ۰.۷۸۶ و ۱ وجود خواهد داشت، همچنین سطح ۱ این اندیکاتور با مقاومت ۱۲۰۰ دلار دارای همپوشانی می‌باشد.

تحلیل اتریوم با اندیکاتور فیبوناچی 15 تیر

در تایم فریم ۴ ساعته، اندیکاتور RSI در حال نزدیک شدن به ناحیه اشباع خرید می‌باشد و ریسک معاملات در این تایم فریم را بالا خواهد برد و احتمال برگشت موقت قیمت از این محدوده وجود خواهد داشت، اندیکاتور MACD نیز همچنان در روند صعودی خود در این تایم فریم قرار دارد.

تحلیل اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته تاریخ 15 تیر

همچنین در تایم فریم ۴ ساعته میانگین‌های متحرک ۷و ۱۴ و ۲۱ روزه در حالت صعودی خود قرار گرفته است و احتمال دستیابی مجدد به سطح ۱۲۵۰ وجود خواهد داشت.

تحلیل eth در تایم فریم ۴ ساعته تاریخ 15 تیر

با توجه به شرایط بازار، احتمال نوسان مجدد بین محدوده‌های نمایش داده شده وجود خواهد داشت، در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم در تاریخ 15 تیر

شاخص‌های فنی اتریوم 15 تیر

تحلیلگر: علی فرهانی

اتریوم بیشترین افت قیمت را در ریزش اخیر و ناگهانی بازار تجربه کرده است، طی ۱۰ روز شاهد افت قیمت بیش از ۵۰ درصد در اتریوم بوده‌ایم و قیمت به محدوده ۸۸۰ دلار واکنش مستقیم نشان داده است و با برگشت از این محدوده شاهد رشد ۳۰ درصدی بوده‌ایم. اتریوم که کاهش ارزش بازار خود به حدود ۱۳۶.۸ میلیارد دلار، شاهد کاهش سهم خود از بازار  به ۱۴.۴۶ درصدی می‌باشیم. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۱۲۸.۲۳ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۳۶,۰۲۴,۵۱۲ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۹.۳۷ میلیارد دلار است. اما پیش از بررسی روندهای پیش روی قیمت اتریوم، اخبار و تحلیل فاندامنتال این رمزارز را مرور خواهیم کرد.

تحلیل فاندامنتال اتریوم (2 تیر)

در حال حاضر آربیتروم اتریوم بیش از 50٪ از TVL همه پروژه‌های لایه دوم را کنترل می‌کند. در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲ بر اساس بیانیه رسمی منتشر شده توسط Arbitrum، ابتکار Odyssey آن به طور رسمی از سه شنبه آینده، در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۲  آغاز می‌شود. در مرحله اول آن، (Bridge)، راه حل‌های مختلف مبتنی بر اتریوم برای پل زدن سایر دارایی‌ها به Arbitrum صورت می‌پذیرد. در میان ریزش بازار، Arbitrum بیش از ۵۰٪ از TVL تمام L2 ها را کنترل می‌کند.

Arbitrum مهمترین راه حل لایه دوم (L2) برای برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم است. طبق آمار به اشتراک گذاشته شده توسط پروژه L2Beat، آربیتروم مسئول ۵۰/۶۸٪ از TVL جمع آوری شده در تمام پلتفرم‌های اصلی است.

همچنین بلومبرگ روز دوشنبه گزارش داد که گلدمن ساکس معاملات یک نوع محصول مشتقه از اتریوم را آغاز کرده است. در این گزارش آمده است که غول وال استریت اولین معاملات غیرقابل تحویل اتریوم خود را اجرا کرد، مشتقاتی که بر اساس قیمت اتر است و به سرمایه‌گذاران نهادی قرار گرفتن غیرمستقیم در معرض این رمزارز را ارائه می‌دهد. این گزارش می‌افزاید که شرکت خدمات مالی Marex Financial مستقر در لندن، طرف مقابل گلدمن بوده است.

شبکه آزمایشی یا تست نت سپولیا بیکن چین (Sepolia Beacon Chain) راه اندازی شد و زمینه را برای ارتقاء merge فراهم کرد تا به توسعه دهندگان شبکه اتریوم بینش‌های فنی ارزشمندی بدهد.

پس از ادغام با Beacon Chain اختصاصی خود، شبکه آزمایشی Sepolia شروع به دستیابی به اجماع با استفاده از اثبات سهام (PoS) به جای اثبات کار (PoW) خواهد کرد که داده‌هایی را در مورد آنچه ممکن است هنگام ارتقاء شبکه اصلی اتریوم رخ دهد، ارائه می‌کند. ارتقاء‌های شبکه‌های آزمایشی برای توسعه‌دهندگان اتریوم و توسعه‌ دهندگان پروژه‌های مستقل که از شبکه اتریوم استفاده می‌کنند ضروری است تا بفهمند وقتی ارتقاء واقعی انجام می‌شود، چه انتظاراتی می‌توانند داشته باشند. درست مانند شبکه‌های آزمایشی، ارتقاء شبکه اصلی اتریوم کل شبکه را به اجماع PoS تغییر می‌دهد و مصرف انرژی اتریوم را تا 99.9 درصد کاهش می‌دهد. تاریخ ارتقاء رسمی در شبکه اصلی اتریوم چندین بار به عقب افتاده است ولی اکنون برای تکمیل تا آگوست 2022(مرداد 1401) برنامه ریزی شده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم (2 تیر)

در تایم فریم روزانه پس ایجاد سطح حمایتی جدید در قیمت ۸۷۸ دلار، شاهد رشد مجدد بیش ۲۰ درصدی بوده‌ایم و احتمال دستیابی مجدد به سطح قیمتی ۱۰۰۰ دلار وجود خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال اتریوم 2 تیر 1401

دراین تایم فریم پس از ورود به محدوده اشباع فروش و برگشت قیمت از ۸۰۰ دلار، شاهد رشد مجدد قیمت می‌باشیم واندیکاتور RSI در تلاش برای تثبیت خود بالای سطح ۳۰ می‌باشد، همچنین در اندیکاتور MACD نیز، خط مکدی در تلاش برای شکستن خط سیگنال به سمت بالا می‌باشد و سیگنالی مبنی بر آغاز روند صعودی به ما نشان می‌دهد.

تحلیل تکنیکال اتریوم (2 تیر)

در تایم فریم ۴ ساعته نیز میانگین متحرک ۷ روزه بالا تر ۱۴ و ۲۱ روزه قرار گرفته است که در صورت ثبات قیمت بالای میانگین متحرک ۷ روزه، شاهد آغاز روند صعودی می‌باشیم.

تحلیل اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته 2 تیر

اندیکاتور RSI در این تایم فریم همچنان در روند صعودی خود قرار گرفته است و درحال تثبیت بالای محدوده ۵۰ خود و دستیابی به سطح اشباع خرید می‌باشد که با نزدیکی به این محدوده ریسک معاملات بالاتر خواهد رفت، اندیکاتور MACD نیز همچنان در روند صعودی خود قرار دارد اما با نزدیک شدن به سطح مقاومت فعلی ریسک معاملات همچنان بالا خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم با اندیکاتور RSI

اتریوم در این تایم فریم نیز یک خط روند صعودی کوتاه مدت تشکیل داده است و در صورت تثبیت بالای این روند احتمال دستیابی به سطح مقاومت بعدی دور از ذهن نخواهد بود، همچنین محتمل‌ترین پیش بینی نوسان قیمت بین محدوده‌های نمایش داده شده می‌باشد.

خط روند صعودی کوتاه مدت اتریوم در تحلیل تاریخ 2 تیر

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم در تاریخ 2 تیر

شاخص‌های فنی اتریوم 2تیر

تحلیلگر: علی فرهانی

اتریوم در دو هفته گذشته نوسان کمتری را نسبت به دیگر ارزها تجربه کرده است و نسبت به قیمت ۱۸۰۰ دلاری خود تنها شاهد نوسان ۱۳ درصدی برای رمزارز محبوب و دوم بازار ارزهای دیجیتال بوده‌ایم، اتریوم همچنین با صعود بیش از ده درصدی که در هفته گذشته داشت، همچنان نتوانسته قیمت خود را بالای محدوده ۱۸۰۰ دلار تثبیت نمایید.

اتریوم که با ارزش بازار حدود ۲۱۶.۹۷ میلیارد دلار، در رتبه ۲ بازار قرار دارد و سهم ۱۷.۵ درصدی از کل بازار رمزارز را در اختیارخود  گرفته است. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۷۹۱.۴۵ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۵۷,۹۸۰,۵۶۴ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۲.۹۷ میلیارد دلار است. تعداد واحدهای در گردش اتریوم ۱۲۱.۱۲ میلیون واحد می‌باشد. اما پیش از بررسی و تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم، اخبار و تحلیل های فاندامنتال این رمزارز را مرور می‌کنیم.

تحلیل فاندامنتالی اتریوم (21 خرداد)

باتوجه به استفاده روزافزون کاربران از شبکه‌های لایه ۲ اتریوم، میزان کارمزد ثبت تراکنش‌های آنها در شبکه اصلی به بالاترین حد خود رسیده است؛ به طوریکه بنیان‌گذار پالیگان ساندیپ نیلوال معتقد است اتریوم در آینده میزبان بیشترین تراکنش‌های شبکه‌های لایه دوم خواهد بود.

شبکه‌های لایه ۲ بیش از همیشه به اتریوم هزینه کارمزد می‌پردازند. بر اساس داده‌های آنچین سایت Dune Analytics، شبکه‌های لایه ۲ برای استفاده از شبکه اصلی اتریوم بیش از هر زمان دیگری هزینه‌های کارمزد پرداخت می‌کنند؛ به طوریکه از اوایل ماه می در هر هفته کارمزد پرداخت شده به شبکه به بیش از ۱۰ میلیارد رسیده است.

شبکه‌های لایه ۲ بار تراکنش‌ها را از اتریوم خارج می‌کنند اما از امنیت شبکه اصلی استفاده می‌کنند. این منجر به پویایی می‌شود که در آن تراکنش‌های لایه ۲ به طور فزاینده‌ای برای کاربران ارزان‌تر می‌شوند؛ اما تراکنش‌های شبکه اصلی برای پرداخت هزینه‌های امنیتی قابل توجه اتریوم به اندازه کافی گران هستند.

همچنین دو روز  پیش بالاخره به‌روزرسانی مرج (ادغام) در شبکه آزمایشی راپستن (Ropsten) اتریوم انجام شد و اجماع اثبات سهام (PoS) به این شبکه وارد شد. اکنون شبکه راپستن ماینر ندارد و با ولیدیتور کار می‌کند.

فرآیند مشابهی که در شبکه اصلی اتریوم، اگر همه چیز به خوبی پیش رود، چند ماه دیگر آن را تجربه خواهد کرد.

از آنجایی که فرآیند مرج در کل کار بسیار پیچیده‌ای است و نیازمند تغییراتی بنیادین در کد و شبکه اصلی اتریوم می‌باشد، بایستی در شبکه‌های آزمایشی مختلف امتحان شود. مرج در شبکه راپستن اولین آزمایش در نوع خود است و نتیجه آن به طی مراحل آتی برای ادغام نهایی در شبکه اصلی کمک شایانی خواهند کرد.

همچنین انتظار می‌رود مرج در شبکه‌های آزمایشی گرلی (Goerli) و سپلیا (Seoplia) طی چند ماه اخیر انجام شود.

و اما اخرین خبر چند روز اخیر حاکی از این بودکه دارندگان ApeCoin به ماندن در بلاک چین اتریوم در میان اختلافات جامعه رای دادند، سازمان خودمختار غیرمتمرکز (DAO) پروژه ایپ کوین (APE) مطابق با پروپوزال شماره AIP-41 از روز جمعه رای‌گیری تحت عنوان «باقی ماندن ایپ کوین در اکوسیستم اتریوم» را به راه انداخته بود که در نهایت این رای با اختلاف اندکی به تصویب رسید زیرا 53.62 درصد به ماندن در اتریوم رأی دادند و 46.38 درصد مخالف این پیشنهاد بودند و این رمزارز پر سرو صدای دنیای NFT  ها در شبکه اتریوم ماندنی شد.

تحلیل تکنیکال اتریوم (21 خرداد)

اما در تایم فریم روزانه قیمت اتریوم همچنان زیر سطح میانگین متحرک ۲۰ روزه ( خط سبز ) خود قرار دارد و این میانگین به عنوان یک سطح حمایتی برای قیمت در این تایم فریم عمل می کند و تا زمانی که قیمت نتواند بالای این سطح تثبیت شود و باعث تغییر روند در این میانگین شود، نشانی از صعود به سطوح بالاتر نمی‌بینیم.

تحلیل تکنیکال اتریوم 21 خرداد 1401

اما اندیکاتور RSI در یک روند صعودی قرار دارد و در حال حاضر در محدوده ۳۸ خود قرار گرفته است و تا زمانی که بالای سطح ۵۰ خود را تثبیت نکند احتمال رشد پرقدرت وجود نخواهد داشت، اندیکاتور MACD نیز همچنان در روند صعودی خود قراردارد که حاکی از ایجاد یک واگرایی بین قیمت و دو اندیکاتور موجود می‌باشد و نشانه‌ای برای تضعیف روند فعلی خواهد بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم (21 خرداد)

اما در تایم فریم ۴ ساعته، شاهد یک خط روند نزولی در ۲۵ روز گذشته می‌باشیم، که بیش از ۶ بار قیمت با این خط روند برخورد داشته است وپس از هر بار برخورد شاهد ریزش بیش از ۱۰ درصد بوده‌ایم که نشان از اهمیت بسیار آن دارد.

تحلیل ارز دیجیتال اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته 21 خرداد

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید روند اندیکاتور RSI نیز همزمان به منطقه‌های اشباع خرید و فروش قابل مشاهده می‌باشد، پس از هربار برخورد با محدوده اشباع خرید، شاهد ریزش مجدد قیمت بوده‌ایم و همچنین اندیکاتور MACD نیزدر روند نزولی خود قرار دارد و احتمال ریزش مجدد برای اتریوم با توجه به این اندیکاتور خواهد بود.

تحلیل اتریوم با اندیکاتور RSI 21 خرداد

اما درحال حاضر دو روند قابل پیشبینی برای اتریوم وجود دارد، اگر قیمت زیر سطح ۱۸۰۰ دلار تثبیت بماند، شاهد نوسان قیمت بین محدوده ۱۸۰۰ و ۱۷۰۰ دلار می‌باشیم، همچنین در صورت رشد مجدد و تثبیت بالای سطح ۱۸۰۰، برخورد مجدد با خط روند فعلی امکان پذیر خواهد بود و در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم 21 خرداد

شاخص‌های فنی اتریوم در تحلیل تاریخ 21 خرداد

تحلیلگر: علی فرهانی

اتریوم در دوهفته گذشته اتریوم، نوسان بیش از ۲۰ درصد را تجربه کرده و نسبت به حمایت ۱۷۰۰ دلار خود واکنش نشان داده است، اتریوم با ارزش بازار حدود ۲۱۲.۲۵ میلیارد دلار، در رتبه ۲ بازار قرار گرفته است و سهم ۱۶.۹۸ درصدی از کل بازار را در اختیار دارد. هر واحد از اتریوم در این لحظه با قیمت ۱,۷۵۴.۸۳ دلار، با احتساب نرخ تتر معادل ۵۴,۵۳۸,۵۹۵ تومان معامله می‌شود و حجم مبادلات روزانه آن ۱۹.۱۴ میلیارد دلار است. قیمت در ۲۴ ساعت اخیر ۱.۰۱% کاهش یافته است. بالاترین قیمت اتریوم در تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ معادل ۴,۸۵۱.۱۱ دلار بوده که اکنون بیش از %۶۰پایین‌تر از آن زمان قرار گرفته است. تعداد واحدهای در گردش اتریوم ۱۲۰.۹۵ میلیون و تعداد کل واحدهای آن ۱۲۰.۹۵ میلیون خواهد بود. اما پیش از بررسی تحلیل تکنیکال به مرور اخبار و تحلیل فاندامنتال اتریوم می‌پردازیم.

تحلیل فاندامنتالی اتریوم ( 8 خرداد )

در دو هفته گذشته اخبار متفاوتی برای اتریوم منتشر شده است:

در چند روز گذشته یکی از محبوب‌ترین کلاینت‌های اتریوم (ETH)، OpenEthereum به پشتیبانی از نرم افزار خود به دلیل ارتقاء Merge اتریوم پایان داده است.

OpenEthereum «مشتری‌ یا کلاینت » یا نرم‌افزاری را ایجاد می‌کند که برای تعامل با شبکه اتریوم استفاده می‌شود و به هر کسی اجازه می‌دهد یک گره یا نود اتریوم برای استخراج ارز دیجیتال ایجاد کند که در حال حاضر از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند. تیم OpenEthereum در یک توییترخود توضیح داد که با نزدیک شدن به بروز رسانی ادغام و مدیریت پایگاه کدهای قدیمی، زمان مناسبی برای پایان دادن به پشتیبانی است.

همچنین تعداد تراکنش های ERC-721 در شبکه اتریوم نسبت به استاندارد ERC-20 فراتر رفته است. در حالی که برخی از کاربران ممکن است فکر کنند ERC-721 یک نوع توکن منحصر به فرد است، اما درواقع این همان استاندارد NFT ها است که در مجموعه توکن های غیرمثلی استفاده می‌شود.

علیرغم کاهش شدید محبوبیت NFT ها، استاندارد ERC-721 در حال حاضر از نظر تعداد تراکنش‌ها از ERC-20 پیشی گرفته است که می تواند به چندین مورد از جمله کاهش فعالیت برنامه های DeFi که از ERC-20 استفاده می‌کنند و بازگشت محبوبیت مجموعه‌های NFT مرتبط باشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 8 خرداد )

پس از ریزش مجدد قیمت، این بار اتریوم به نسبت به حمایت ۱۷۰۰ دلاری خود واکنش نشان داده است و این حمایت مانع از ریزش بیشتر قیمت برای دومین رمزارز بازار شده است. این حمایت در گذشته نیز معتبر بوده است و بیش از ۴ بار شاهد برخورد مجدد با این سطح بوده‌ایم.

تحلیل تکنیکال اتریوم 8 خرداد 1401

اما در تایم فریم روزانه، همزمان با برخورد قیمت با محدوده حمایتی ۱۷۰۰ دلار، شاهد برخورد اندیکاتور RSI به کف محدوده اشباع فروش و برگشت از آن محدوده می‌باشیم که اهمیت حمایت ۱۷۰۰ دلار اتریوم را نشان می‌دهد، همچنین خطوط اندیکاتور MACD  در تلاقی یکدیگر قرار دارند و در صورت تثبیت خط مکدی ( خط آبی رنگ ) بالای خط سیگنال (خط نارنجی ) شاهد شروع مجدد روند صعودی در این اندیکاتور خواهیم بود .

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 8 خرداد )

اما در تایم فریم ۴ ساعته مشاهده می‌کنیم که اتریوم نتوانست خط روند کوتاه مدت صعودی خود را حفظ کند و پس از تثبیت قیمت زیر روند، ریزش خود را مجددا آغاز کرده است.

تحلیل اتریوم در تایم فریم ۴ ساعته 8 خرداد

همچنین در این تایمر فریم در صورت تثبیت اندیکاتور RSI  بالای محدوده ۴۰ احتمال رشد و شکست مقاومت ۱۸۰۰دلار وجود خواهد داشت، از طرفی دیگر نیز در اندیکاتور MACD  نیز خط مکدی درحال شکست خط سیگنال رو به بالا می‌باشد و نوید یک روند صعودی کوتاه مدت را به معامله گران می‌دهد.

تحلیل eth با اندیکاتور مکدی

اما چندین سناریو پیش روی قیمت اتریوم در هفته‌های آینده وجود خواهد داشت، در صورت تثبیت قیمت اتریوم بالای سطح ۱۸۰۰ دلار، احتمال دستیابی به قیمت ۲۰۰۰ دلار وجود خواهد داشت اما در صورت ریزش مجدد، حمایت ۱۷۰۰ دلار معتبر خواهد.

سناریو پیش روی قیمت اتریوم رد تاریخ 8 خرداد

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می‌کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می‌دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم 8 خرداد

شاخص‌های فنی اتریوم 8 خرداد

تحلیلگر: علی فرهانی

اتریوم در چند روز گذشته به دلیل شوک فشار فروش حمایت‌های معتبر خود را در بالای محدوده 2000 دلار از دست داده است. در محدوده 1800 دلار باعث فعال شدن سفارشات خرید بسیاری از سرمایه گذاران شده و یک حمایت فعال در این محدوده ایجاد کرده است.

پس از چند روز بحرانی در بازار رمز ارز‌ها اتریوم در حال حاضر در قیمت 2010 دلار در حال معامله در صرافی‌های جهانی می‌باشد و تلاش می کند بالای این محدوده قیمت خود را تثبیت نمایید. پیش از بررسی و تحلیل روند‌های پیش رو اتریوم اخبار و تحلیل فاندامنتال اتریوم را در هفته گذشته بررسی خواهیم کرد.

تحلیل فاندامنتالی اتریوم ( 26 اردیبهشت )

مانند همه ارزهای دیجیتال، اتریوم نیز از بیت کوین پیروی می‌کند. اگر بیت کوین در حال کاهش قیمت باشد، احتمالا اتریوم نیز سقوط خواهد کرد. اتریوم همچنین با انتظارات برای ارتقای نرم افزاری عظیم خود دست و پنجه نرم کرده است.

سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان این بروزرسانی را «ادغام یا به‌روزرسانی مرج (Merge)» می‌نامند و انتظار می‌رود این اتفاق در چند ماه آینده رخ دهد. همانطور که شبکه اتریوم به سمت «ادغام» پیش می‌رود و از سیستم اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر روش می‌دهد، توسعه دهندگان از زیرساخت‌های آزمایشی جدید برای ارزیابی مکانیک شبکه و آمادگی مشتری استفاده می‌کنند. این نوع تست‌ها در هفته‌های گذشته برای پیشرفت این پروژه بسیار مهم هستند، زیرا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا مشکلات نرم افزاری موجود برای این همگام‌سازی رو زودتر از موعد مقرر رفع کنند.

همچنین آخرین یافته‌ها از طرح (مِتا فیس‌بوک) برای اضافه‌کردن توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به اینستاگرام، نشان می‌دهد این شبکه اجتماعی قصد دارد به‌زودی پشتیبانی از NFT ها را به‌صورت آزمایشی اجرا کند. قرار است اجرای این طرح با چهار شبکه بلاک چینی شناخته‌شده ازجمله اتریوم کلید بخورد.

این شبکه اجتماعی بزرگ که یکی از زیر مجموعه‌های متا محسوب می‌شود، ظاهراً قصد دارد در مرحله اول از NFT های مبتنی بر بلاک چین اتریوم، سولانا، پالیگان و فلو (Flow) پشتیبانی کند. بخشی عمده‌ای از معاملات توکن‌های غیرمثلی در این شبکه‌ها انجام می‌شود و در میان آن‌ها شبکه اتریوم و مجموعه بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) با ارزش بازاری بیشتر از سایرین، پیشتاز هستند.

اینستاگرام قصد دارد در این بخش از کیف پول‌های دیجیتالی پرکاربر، نظیر متامسک، پشتیبانی کند. به این صورت که کاربران با وصل‌کردن کیف پول خود به حساب کاربری‌شان ثابت می‌کنند که مالک یک یا چند NFT خاص هستند و سپس قادر خواهند بود این NFT ها را در حساب کاربری خود (در قالب پست یا استوری) به نمایش بگذارند و سازندگان اصلی آن را هم روی تصویر تگ کنند.

تصمیم تیم متا برای اضافه‌کردن NFT ها به اینستاگرام احتمالاً تأثیر زیادی بر جنبه‌های فرهنگی این حوزه گذاشته و توکن‌های غیرمثلی رمز ارز اتریوم را در معرض دید افراد جدیدی قرار خواهد داد. در حال حاضر اتریوم میزبان عمده توکن‌های غیر قابل تعویض در دنیای رمز ارزهای می‌باشد. همچنین  اینستاگرام در حال حاضر بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد و بسیاری از کاربران آن از این پلتفرم برای بازاریابی و معرفی آثار هنری خود استفاده خواهند کرد.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 26 اردیبهشت )

بررسی دامیننس اتریوم

بعد از اینکه بیت کوین از سال‌های اوج خود کمی فاصله گرفت و دامیننس آن در بازار به کمتر از 50 درصد رسید، فرصت برای برخی از ارزهای دیجیتال مشهور دیگر در بازار به وجود آمد که رشد کرده و نقدینگی بیشتری را به سمت خود جذب کنند. با بررسی نمودار دامیننس اتریوم متوجه خواهید شد که شاخص آن بین 19 تا 20 درصد در حال نوسان است. این موضوع نشان می‌دهد که حدود 19 تا 20 درصد از نقدینگی موجود در بازار به اتریوم اختصاص دارد.

اما این شاخص می‌خواهد درباره چه چیزی با ما صحبت کند؟ هر چه میزان دامیننس یک ارز دیجیتال بالاتر رود، به این معنی است که پول بیشتری وارد آن می‌شود. این موضوع دو پیام واضح را به تریدرها منتقل می‌کند:

  • خریداران جدیدی برای خرید آن ارز دیجیتال دست به کار شده‌اند.
  • شانس افزایش قیمت با موج جدید نقدینگی وارد شده به ارز دیجیتال بیشتر می‌شود.

بنابراین بررسی شاخص دامیننس برای ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم که سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص می‌دهند، قطعا برای تصمیم‌گیری در خرید و فروش این رمزارزها در زمان‌های مناسب کاربردی است.

این شاخص پس از ریزش 6 درصدی در چند روز اخیر و رسیدن به 18.89 درصدی با واکنش به خط روند صعودی مواجه شده است و در حال حاضر دامیننس اتریوم در مقدار 19.33 درصد قرار گرفته است.

بررسی دامیننس اتریوم

در تایم فریم روزانه مشاهده می‌کنیم که همزمان با برگشت قیمت در محدوده 1800 دلار، اندیکاتور rsi نیز از محدوده اشباع فروش خارج شده است. آخرین بار در 120 روز گذشته تنها یکبار اندیکاتور rsi در محدوده اشباع فروش بوده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم 26 اردیبهشت 1401

اندیکاتور macd پس از گذشت 40 روز و پس از برخورد با خط روند نزولی میان مدت اتریوم، همچنان در روند نزولی خود قرار گرفته است و نشانه ای از تغییر روند را در آن وجود ندارد.

تحلیل تکنیکال اتریوم با اندیکاتور مکدی 26 اردیبهشت

در تایم فریم 4 ساعته همانند نمودار قیمتی بیت کوین، شاهد واگرایی بین اندیکاتور rsi و روند قیمتی می باشیم. اندیکاتور rsi درحال حاضر در محدوده تعادلی 47 می باشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته 26 اردیبهشت

اندیکاتور macd نیز همزمان با تغییر روند و برگشت از محدوده حمایتی، وارد روند صعودی خود در این تایم فریم شده است و خط مکدی (خط آبی رنگ) در بالای خط سیگنال (خط نارنجی رنگ) قرار گرفته است.

چارت اندیکاتور مکدی برای اتریوم

اما در سناریو بد بینانه برای اتریوم در صورت ریزش شدید بازار و شوک قیمتی احتمال از دست رفتن منطقه حمایتی 1800 دلار و 1700 دلار وجود دارد.

سناریو بد بینانه برای اتریوم در 26 اردیبهشت

اما در سناریو خوش بینانه، مشروط به اینکه ترس حاکم بر بازار کم شود و به روند عادی برگردیم، باز پس گیری مجدد 2300 دلار و تثبیت بالای آن خواهد بود.

سناریو خوش بینانه برای اتریوم در 26 اردیبهشت

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب ترین شاخص های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم 26 اردیبهشت

شاخص های فنی اتریوم در تاریخ 26 اردیبهشت

تحلیلگر: علی فرهانی

قیمت اتریوم در هفته ای که گذشت شاهد ریزش تقریبا ۵ نسبت به قیمت ۳۱۰۰ دلاری هفته پیش بوده است و در حال حاضر در محدوده ۲۸۰۰ دلار در حال معامله می باشد.

اما قبل از تحلیل شرایط و قیمت اتریوم به بررسی اخبار فاندامنتال این ارز می پردازیم .

تحلیل فاندامنتالی اتریوم و اخبار 13 اردیبهشت

اولین خبر هفته گذشته مربوط رشد صرافی های غیر متمرکز بر روی بلاکچین اتریوم در سه ماهه اول ۲۰۲۲ بوده است ،  تحقیقات نشان می دهد که رشد برخی از برنامه ها و خدمات ساخته شده بر روی شبکه اتریوم در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است، حتی با توجه به اینکه سایر بلاک چین ها در بین سرمایه گذاران مورد توجه قرار گرفته اند .

تحلیلگران بانک لس در گزارشی نوشتند که ارزش قفل شده در لایه 2 یا خدمات مقیاس پذیر ساخته شده بر روی اتریوم، 964 درصد افزایش یافته و به 7.3 میلیارد دلار در سه ماهه اول 2022 در مقایسه با 686.9 میلیون دلار در سه ماهه اول 2021 رسیده است.

با این حال، تعداد آدرس‌های فعالی که روزانه با شبکه اتریوم در تعامل هستند، تنها 4 درصد افزایش یافته است. به گفته برخی تحلیلگران، این می تواند به این معنی باشد که بیشتر فعالیت های موجود در اتریوم از کاربران قبلی به جای تازه واردان بازار انجام شده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم 13 اردیبهشت

پس از برخورد قیمت اتریوم در ماه گذشته  با روند نزولی میان مدت در محدوده ۳۵۸۰ دلار این ارز تا کنون شاهد اصلاح ۲۰ درصدی قیمت خود بوده است و در حال حاضر در محدوده قیمتی ۲۸۰۰ دلار در بازار های جهانی معامله می شود.

تحلیل تکنیکال اتریوم 13 اردیبهشت 1401

در تایم فریم روزانه اندیکاتور RSI یک حمایت استاتیک بر روی محدوده ۳۵ تشکیل داده است و در حال حاضر در نقطه ۴۰ قرار دارد .همچنین اندیکاتور MACD در حال ادامه روند نزولی خود می باشد و سیگنالی مبنی بر تغییر روند این اندیکاتور شاهد نیستیم.

تحلیل تکنیکال اتریوم 13 اردیبهشت

پس از اصلاح 20 درصدی قیمت اتریوم ،حمایت استاتیکی در محدوده 2700 دلار شاهد  هستیم و در صورت از دست رفتن این حمایت ، اعداد رند 2500 و 2300 معتبر خواهند بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم تایم فریم روزانه 13 اردیبهشت

اما در تایم فریم چهار ساعته  پس از برخود قیمت با محدوده حمایتی و برگشت قیمت و تثبیت بالای محدوده شاهد برخور اندیکاتور RSI با سطح اشباع فروش و برگشت همزمان هستیم و همچنین در اندیکاتور  MACD با کمی تاخیر مشاهده می کنیم که خط مکدی (آبی رنگ ) خط سیگنال اندیکاتور ( نارنجی رنگ ) را با سمت بالا قطع کرده و روند نزولی این اندیکاتور را در تایم 4 ساعته به پایان رسانده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم تایم فریم 4 ساعته 13 اردیبهشت

در تصویر بعدی مشاهده می کنید که سطح حمایتی 2700 دلار با سطوح فیبوناچی اصلاحی همپوشانی دارد ، اما از منظور از فیبوناچی ریتریسمنت یا اصلاحی  چیست؟

سطوح فیبوناچی اصلاحی خطوط افقی هستند که نشان می دهد در چه مواردی مقاومت و حمایت وجود دارد. به عنوان مثال تراز ۲۳.۶٪ که یک عدد فیبوناچی است ، که احتمال واکنش روند به این تراز بسیار متحمل است. اعداد فیبوناچی در سراسر طبیعت یافت می شوند. بنابراین، بسیاری از معامله گران بر این باورند که این اعداد در بازارهای مالی نیز ارتباط دارند.

سطوح فیبوناچی اصلاحی

اما چند سناریو پیش رو برای اتریوم (13 اردیبهشت)

سناریو شماره یک که احتمال بیشتری دارد پیش بینی نوسان قیمتی بین محدوده 2700 و 3170 را دارد به شرط تثبیت قیمت بالای حمایت 2700 و تا زمان معتبر بودن این دو محدوده این احتمال وجود خواهد داشت.

اما چند سناریو پیش رو برای اتریوم (13 اردیبهشت)

سناریو بدبینانه اما در صورتی اتفاق خواهد افتاد که با از دست رفتن سطح حمایتی مورد نظر و تثبیت قیمت زیر آن ، شاهد ریزش قیمت تا محدوده 2300 خواهیم بود.

سناریو بدبینانه اتریوم 13 اردیبهشت

اما سناریو خوشبینانه که احتمال آن در میان مدت ممکن است رشد اتریوم تا سقف 3170 می باشد و اگر قیمت بالای این محدوده تثبیت شود می توانیم به دسترسی به سطح مقاومت بعدی بیاندیشیم.

سناریو خوشبینانه اتریوم 13 اردیبهشت

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب ترین شاخص های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم 13 اردیبهشت

شاخص های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها 13 اردیبهشت

تحلیلگر: علی فرهانی

بنیاد اتریوم میزان دارایی‌های خود را تا ماه مارس 2022 فاش کرد!

بنیاد اتریوم پس از فروش اترهای خود نزدیک به اوج قیمتی، اعلام کرده که چه تعداد دارایی‌های کریپتویی و غیرکریپتویی در اختیار دارد.

بنیاد اتریوم (EF) یک سازمان غیر انتفاعی است که از دومین بلاکچین بزرگ بازار پشتیبانی می‌کند. این بنیاد فاش کرده که خزانه آن در حدود 1.6 میلیارد دلار است.

از این مبلغ، 1.3 میلیارد دلار در قالب دارایی‌های ارز دیجیتال که عمدتاً ETH است، نگهداری می‌شود. در حالی که تقریباً 300 میلیون دلار آن به سرمایه‌گذاری‌های غیرکریپتویی تعلق دارد. همچنین در گزارش مالی خود اعلام کرده که 99.1 درصد از کل دارایی‌های 1.3 میلیارد دلاری رمز ارزش را در قالب ETH نگهداری می‌کند. در ادامه اعلام کرده که این رقم برابر با 0.297% از کل عرضه ETH است. این بنیاد تاکید کرده که به پتانسیل اتریوم اعتقاد دارد و این دارایی‌ها بیانگر این دیدگاه بلندمدت است و پس از فروش اترهای خود نزدیک به اوج قیمتی، اعلام کرده که چه تعداد دارایی‌های کریپتویی و غیرکریپتویی در اختیار دارد.

بنیاد اتریوم میزان دارایی های خود را تا ماه مارس 2022 فاش کرد
میزان دارایی های بنیاد اتریوم تا ماه مارس 2022

علی رغم اینکه این سازمان از حامیان اتر است، زمانی که این آلت کوین نزدیک به بالاترین سطح خود بود، اترهای خود را فروخت. لازم به ذکر است که ETH در نوامبر سال 2021 با صعود به محدوده 4900 دلار یک اوج جدید را ثبت کرد.

این سازمان اطلاع داده که ذخایر غیرکریپتویی خود را افزایش داده است. این اقدام می‌تواند حاشیه امن بیشتری را برای EF فراهم کند. و آن را قادر می‌سازد که در رکود بازار به تأمین مالی پروژه ادامه دهد.

تحلیل تکنیکال اتریوم با استفاده از نمودار های هیکن آشی

نمودار هیکن آشی (Heikin-Ashi) نوعی نمودار در سیستم تحلیل تکنیکال ژاپنی است که در آن صرفا از کندل‌های میانگین قیمت استفاده می‌شود. این نمودار حالت‌های مختلفی می‌پذیرد و سیگنال‌های گوناگونی صادر می‌کند. برای آشنایی با نمودار هیکن آشی تحلیل امروز اتریوم را با این نمودار متفاوت انجام می‌دهیم.

هیکن آشی عبارت ژاپنی به معنای «کندل میانگین» است. معامله‌گران می‌توانند از تکنیک هیکن آشی در ترکیب با نمودارهای کندلی استفاده کنند تا روندهای بازار را شناسایی کرده و قیمت‌های پیش رو را پیش‌بینی کنند. این نمودار می‌تواند خوانایی نمودارهای کندلی را افزایش داده و تحلیل روندها را ساده‌تر کند. برای مثال، معامله‌گران می‌توانند با کمک نمودارهای هیکن آشی متوجه شوند که چه زمانی باید در یک روند مانده و چه زمانی باید از آن خارج شوند. سهامداران می‌دانند که بیشترین مقدار سود زمانی به دست می‌آید که بازارها در روندهای بلند مدت قرار دارند، بنابراین شناسایی صحیح این روندها حائز اهمیت است.

فرمول هیکن آشی

نمودارهای عادی کندلی از مجموعه‌ای از کندل‌های آغازین-سقف-کف-پایانی (OHLC) تشکیل شده‌اند و در توالی‌های زمانی از یکدیگر جدا هستند. تکنیک هیکن آشی از برخی از ویژگی‌های نمودارهای کندلی استاندارد برخوردار است اما برای کندل‌های پایانی-آغازین-سقف-کف (COHL) از فرمول دستکاری‌شده‌ای استفاده می‌کند:

  • پایانی: (آغازین + سقف + کف + پایانی) / 4 این فرمول میانگین قیمت کندل را نشان می‌دهد.
  • آغازین: (قیمت آغازین کندل قبلی + قیمت پایانی کندل قبلی) / 2 این فرمول حد وسط کندل قبلی است.
  • سقف: حداکثرِ (سقف، آغازین، پایانی) این فرمول بالاترین مقدار این سه مورد را به دست می‌آورد.
  • کف: حداقلِ (کف، آغازین، پایانی) این فرمول پایین‌ترین مقدار این سه مورد را به دست می‌آورد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه

همانطور که در تایم فریم روزانه مشاهده می‌کنید. اتریوم هنوز نتوانسته روند نزولی میان مدت خود را که همزمان با بیت کوین از بهمن 1400 شروع شد را متوقف کند.

اما در پیوت‌های نقاط بازگشتی بر روی قیمت 2900 حمیات خوبی ایجاد شد و روند نزولی نسبتا متوقف شد. انتظار می‌رود به سقف روند نزولی (خط قرمز رنگ) برخورد مجدد کند.

همچنین بر روی محدود 40 اندیکاتور RSI یک خط روند حمایتی مشاهده می‌شود که تاییدی بر مهم بود قیمت فعلی می‌باشد و در اندیکاتور مکدی هم مشاهده می‌شود که خط سیگنال آبی رنگ تمایل به شکست خط قرمز رو به بالا را دارد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو صعودی
تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو صعودی

اما در صورت ریزش بیشتر اولین حمایت سطح 2500 دلار و بعد از حمایت بسیار قوی 2300 دلار می‌باشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو نزولی
تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو نزولی

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته

اما در تایم فریم 4ساعته با برخورد قیمت با محدوده حمایتی 2900 و کندل‌های قوی صعودی امکان رسیدن مجدد قیمت به سطح 3300 دلار وجود دارد.

همانطور که در اندیکاتور مکدی، خط مکدی خط سیگنال را به سمت بالا قطع کرده و نشان از روند صعودی کوتاه مدت می‌دهد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته
تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته با اندیکاتور مکدی

در سناریو‌های پیش رو در صورت صعودی نبودن امکان روند خنثی در همین محدوده نیز وجود دارد.

همچنین در تصویر زیر پارامترهای متریک اتریوم را مشاهده می‌کنید.

چارت پارامترهای متریک اتریوم
چارت پارامترهای متریک اتریوم

واگرایی محدوده مقاومتی را نتواند بشکند امکان از دست دادن حمایت 2900 دلار نیز برای اتریوم وجود دارد.

در تصویر بعدی سناریو احتمالی بازگشتی قیمت را مشاهد می‌کنید.

سناریو احتمالی بازگشتی قیمت اتریوم
سناریو احتمالی بازگشتی قیمت اتریوم

همچنین در تصویر زیر پارامترهای متریک اتریوم را مشاهده می‌کنید.

پارامترهای متریک اتریوم
پارامترهای متریک اتریوم
تحلیل تکنیکال و پارامترهای متریک اتریوم
تحلیل تکنیکال و پارامترهای متریک اتریوم

تحلیل تکنیکال اتریوم با شاخص های میانگین متحرک نمایی

در نمودارهای بالا خلاصه تجزیه و تحلیل فنی اتریوم را مشاهده می‌کنید.

این شاخص‌ها از بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها درست شده است.

در نمودار‌های بعدی شرایط میانگین‌‎های متحرک ساده و نمایی در انواع بازه‌های زمانی بررسی شده و سیگنالی که آن شرایط نشان می‌دهد را بررسی کرده است.

تحلیلگر: علی فرهانی

151 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید