021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

تحلیل تکنیکال اتریوم

26 اردیبهشت 1401

اتریوم در چند روز گذشته به دلیل شوک فشار فروش حمایت‌های معتبر خود را در بالای محدوده 2000 دلار از دست داده است. در محدوده 1800 دلار باعث فعال شدن سفارشات خرید بسیاری از سرمایه گذاران شده و یک حمایت فعال در این محدوده ایجاد کرده است.

پس از چند روز بحرانی در بازار رمز ارز‌ها اتریوم در حال حاضر در قیمت 2010 دلار در حال معامله در صرافی‌های جهانی می‌باشد و تلاش می کند بالای این محدوده قیمت خود را تثبیت نمایید. پیش از بررسی و تحلیل روند‌های پیش رو اتریوم اخبار و تحلیل فاندامنتال اتریوم را در هفته گذشته بررسی خواهیم کرد.

تحلیل فاندامنتالی اتریوم ( 26 اردیبهشت )

مانند همه ارزهای دیجیتال، اتریوم نیز از بیت کوین پیروی می‌کند. اگر بیت کوین در حال کاهش قیمت باشد، احتمالا اتریوم نیز سقوط خواهد کرد. اتریوم همچنین با انتظارات برای ارتقای نرم افزاری عظیم خود دست و پنجه نرم کرده است.

سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان این بروزرسانی را «ادغام یا به‌روزرسانی مرج (Merge)» می‌نامند و انتظار می‌رود این اتفاق در چند ماه آینده رخ دهد. همانطور که شبکه اتریوم به سمت «ادغام» پیش می‌رود و از سیستم اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر روش می‌دهد، توسعه دهندگان از زیرساخت‌های آزمایشی جدید برای ارزیابی مکانیک شبکه و آمادگی مشتری استفاده می‌کنند. این نوع تست‌ها در هفته‌های گذشته برای پیشرفت این پروژه بسیار مهم هستند، زیرا به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا مشکلات نرم افزاری موجود برای این همگام‌سازی رو زودتر از موعد مقرر رفع کنند.

همچنین آخرین یافته‌ها از طرح (مِتا فیس‌بوک) برای اضافه‌کردن توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به اینستاگرام، نشان می‌دهد این شبکه اجتماعی قصد دارد به‌زودی پشتیبانی از NFT ها را به‌صورت آزمایشی اجرا کند. قرار است اجرای این طرح با چهار شبکه بلاک چینی شناخته‌شده ازجمله اتریوم کلید بخورد.

این شبکه اجتماعی بزرگ که یکی از زیر مجموعه‌های متا محسوب می‌شود، ظاهراً قصد دارد در مرحله اول از NFT های مبتنی بر بلاک چین اتریوم، سولانا، پالیگان و فلو (Flow) پشتیبانی کند. بخشی عمده‌ای از معاملات توکن‌های غیرمثلی در این شبکه‌ها انجام می‌شود و در میان آن‌ها شبکه اتریوم و مجموعه بورد ایپ یات کلاب (Bored Ape Yacht Club) با ارزش بازاری بیشتر از سایرین، پیشتاز هستند.

اینستاگرام قصد دارد در این بخش از کیف پول‌های دیجیتالی پرکاربر، نظیر متامسک، پشتیبانی کند. به این صورت که کاربران با وصل‌کردن کیف پول خود به حساب کاربری‌شان ثابت می‌کنند که مالک یک یا چند NFT خاص هستند و سپس قادر خواهند بود این NFT ها را در حساب کاربری خود (در قالب پست یا استوری) به نمایش بگذارند و سازندگان اصلی آن را هم روی تصویر تگ کنند.

تصمیم تیم متا برای اضافه‌کردن NFT ها به اینستاگرام احتمالاً تأثیر زیادی بر جنبه‌های فرهنگی این حوزه گذاشته و توکن‌های غیرمثلی رمز ارز اتریوم را در معرض دید افراد جدیدی قرار خواهد داد. در حال حاضر اتریوم میزبان عمده توکن‌های غیر قابل تعویض در دنیای رمز ارزهای می‌باشد. همچنین  اینستاگرام در حال حاضر بیش از 1 میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد و بسیاری از کاربران آن از این پلتفرم برای بازاریابی و معرفی آثار هنری خود استفاده خواهند کرد.

تحلیل تکنیکال اتریوم ( 26 اردیبهشت )

بررسی دامیننس اتریوم

بعد از اینکه بیت کوین از سال‌های اوج خود کمی فاصله گرفت و دامیننس آن در بازار به کمتر از 50 درصد رسید، فرصت برای برخی از ارزهای دیجیتال مشهور دیگر در بازار به وجود آمد که رشد کرده و نقدینگی بیشتری را به سمت خود جذب کنند. با بررسی نمودار دامیننس اتریوم متوجه خواهید شد که شاخص آن بین 19 تا 20 درصد در حال نوسان است. این موضوع نشان می‌دهد که حدود 19 تا 20 درصد از نقدینگی موجود در بازار به اتریوم اختصاص دارد.

اما این شاخص می‌خواهد درباره چه چیزی با ما صحبت کند؟ هر چه میزان دامیننس یک ارز دیجیتال بالاتر رود، به این معنی است که پول بیشتری وارد آن می‌شود. این موضوع دو پیام واضح را به تریدرها منتقل می‌کند:

  • خریداران جدیدی برای خرید آن ارز دیجیتال دست به کار شده‌اند.
  • شانس افزایش قیمت با موج جدید نقدینگی وارد شده به ارز دیجیتال بیشتر می‌شود.

بنابراین بررسی شاخص دامیننس برای ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم که سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص می‌دهند، قطعا برای تصمیم‌گیری در خرید و فروش این رمزارزها در زمان‌های مناسب کاربردی است.

این شاخص پس از ریزش 6 درصدی در چند روز اخیر و رسیدن به 18.89 درصدی با واکنش به خط روند صعودی مواجه شده است و در حال حاضر دامیننس اتریوم در مقدار 19.33 درصد قرار گرفته است.

بررسی دامیننس اتریوم

در تایم فریم روزانه مشاهده می‌کنیم که همزمان با برگشت قیمت در محدوده 1800 دلار، اندیکاتور rsi نیز از محدوده اشباع فروش خارج شده است. آخرین بار در 120 روز گذشته تنها یکبار اندیکاتور rsi در محدوده اشباع فروش بوده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم 26 اردیبهشت 1401

اندیکاتور macd پس از گذشت 40 روز و پس از برخورد با خط روند نزولی میان مدت اتریوم، همچنان در روند نزولی خود قرار گرفته است و نشانه ای از تغییر روند را در آن وجود ندارد.

تحلیل تکنیکال اتریوم با اندیکاتور مکدی 26 اردیبهشت

در تایم فریم 4 ساعته همانند نمودار قیمتی بیت کوین، شاهد واگرایی بین اندیکاتور rsi و روند قیمتی می باشیم. اندیکاتور rsi درحال حاضر در محدوده تعادلی 47 می باشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته 26 اردیبهشت

اندیکاتور macd نیز همزمان با تغییر روند و برگشت از محدوده حمایتی، وارد روند صعودی خود در این تایم فریم شده است و خط مکدی (خط آبی رنگ) در بالای خط سیگنال (خط نارنجی رنگ) قرار گرفته است.

چارت اندیکاتور مکدی برای اتریوم

اما در سناریو بد بینانه برای اتریوم در صورت ریزش شدید بازار و شوک قیمتی احتمال از دست رفتن منطقه حمایتی 1800 دلار و 1700 دلار وجود دارد.

سناریو بد بینانه برای اتریوم در 26 اردیبهشت

اما در سناریو خوش بینانه، مشروط به اینکه ترس حاکم بر بازار کم شود و به روند عادی برگردیم، باز پس گیری مجدد 2300 دلار و تثبیت بالای آن خواهد بود.

سناریو خوش بینانه برای اتریوم در 26 اردیبهشت

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب ترین شاخص های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم 26 اردیبهشت

شاخص های فنی اتریوم در تاریخ 26 اردیبهشت

تحلیلگر: علی فرهانی

قیمت اتریوم در هفته ای که گذشت شاهد ریزش تقریبا ۵ نسبت به قیمت ۳۱۰۰ دلاری هفته پیش بوده است و در حال حاضر در محدوده ۲۸۰۰ دلار در حال معامله می باشد.

اما قبل از تحلیل شرایط و قیمت اتریوم به بررسی اخبار فاندامنتال این ارز می پردازیم .

تحلیل فاندامنتالی اتریوم و اخبار 13 اردیبهشت

اولین خبر هفته گذشته مربوط رشد صرافی های غیر متمرکز بر روی بلاکچین اتریوم در سه ماهه اول ۲۰۲۲ بوده است ،  تحقیقات نشان می دهد که رشد برخی از برنامه ها و خدمات ساخته شده بر روی شبکه اتریوم در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است، حتی با توجه به اینکه سایر بلاک چین ها در بین سرمایه گذاران مورد توجه قرار گرفته اند .

تحلیلگران بانک لس در گزارشی نوشتند که ارزش قفل شده در لایه 2 یا خدمات مقیاس پذیر ساخته شده بر روی اتریوم، 964 درصد افزایش یافته و به 7.3 میلیارد دلار در سه ماهه اول 2022 در مقایسه با 686.9 میلیون دلار در سه ماهه اول 2021 رسیده است.

با این حال، تعداد آدرس‌های فعالی که روزانه با شبکه اتریوم در تعامل هستند، تنها 4 درصد افزایش یافته است. به گفته برخی تحلیلگران، این می تواند به این معنی باشد که بیشتر فعالیت های موجود در اتریوم از کاربران قبلی به جای تازه واردان بازار انجام شده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم 13 اردیبهشت

پس از برخورد قیمت اتریوم در ماه گذشته  با روند نزولی میان مدت در محدوده ۳۵۸۰ دلار این ارز تا کنون شاهد اصلاح ۲۰ درصدی قیمت خود بوده است و در حال حاضر در محدوده قیمتی ۲۸۰۰ دلار در بازار های جهانی معامله می شود.

تحلیل تکنیکال اتریوم 13 اردیبهشت 1401

در تایم فریم روزانه اندیکاتور RSI یک حمایت استاتیک بر روی محدوده ۳۵ تشکیل داده است و در حال حاضر در نقطه ۴۰ قرار دارد .همچنین اندیکاتور MACD در حال ادامه روند نزولی خود می باشد و سیگنالی مبنی بر تغییر روند این اندیکاتور شاهد نیستیم.

تحلیل تکنیکال اتریوم 13 اردیبهشت

پس از اصلاح 20 درصدی قیمت اتریوم ،حمایت استاتیکی در محدوده 2700 دلار شاهد  هستیم و در صورت از دست رفتن این حمایت ، اعداد رند 2500 و 2300 معتبر خواهند بود.

تحلیل تکنیکال اتریوم تایم فریم روزانه 13 اردیبهشت

اما در تایم فریم چهار ساعته  پس از برخود قیمت با محدوده حمایتی و برگشت قیمت و تثبیت بالای محدوده شاهد برخور اندیکاتور RSI با سطح اشباع فروش و برگشت همزمان هستیم و همچنین در اندیکاتور  MACD با کمی تاخیر مشاهده می کنیم که خط مکدی (آبی رنگ ) خط سیگنال اندیکاتور ( نارنجی رنگ ) را با سمت بالا قطع کرده و روند نزولی این اندیکاتور را در تایم 4 ساعته به پایان رسانده است.

تحلیل تکنیکال اتریوم تایم فریم 4 ساعته 13 اردیبهشت

در تصویر بعدی مشاهده می کنید که سطح حمایتی 2700 دلار با سطوح فیبوناچی اصلاحی همپوشانی دارد ، اما از منظور از فیبوناچی ریتریسمنت یا اصلاحی  چیست؟

سطوح فیبوناچی اصلاحی خطوط افقی هستند که نشان می دهد در چه مواردی مقاومت و حمایت وجود دارد. به عنوان مثال تراز ۲۳.۶٪ که یک عدد فیبوناچی است ، که احتمال واکنش روند به این تراز بسیار متحمل است. اعداد فیبوناچی در سراسر طبیعت یافت می شوند. بنابراین، بسیاری از معامله گران بر این باورند که این اعداد در بازارهای مالی نیز ارتباط دارند.

سطوح فیبوناچی اصلاحی

اما چند سناریو پیش رو برای اتریوم (13 اردیبهشت)

سناریو شماره یک که احتمال بیشتری دارد پیش بینی نوسان قیمتی بین محدوده 2700 و 3170 را دارد به شرط تثبیت قیمت بالای حمایت 2700 و تا زمان معتبر بودن این دو محدوده این احتمال وجود خواهد داشت.

اما چند سناریو پیش رو برای اتریوم (13 اردیبهشت)

سناریو بدبینانه اما در صورتی اتفاق خواهد افتاد که با از دست رفتن سطح حمایتی مورد نظر و تثبیت قیمت زیر آن ، شاهد ریزش قیمت تا محدوده 2300 خواهیم بود.

سناریو بدبینانه اتریوم 13 اردیبهشت

اما سناریو خوشبینانه که احتمال آن در میان مدت ممکن است رشد اتریوم تا سقف 3170 می باشد و اگر قیمت بالای این محدوده تثبیت شود می توانیم به دسترسی به سطح مقاومت بعدی بیاندیشیم.

سناریو خوشبینانه اتریوم 13 اردیبهشت

در قسمت آخر نیز خلاصه تحلیل فنی اتریوم را بر اساس محبوب ترین شاخص های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها را مشاهده می کنیم که تقریبا همه آن ها سیگنال فروش را به ما نشان می دهند.

خلاصه تحلیل فنی اتریوم 13 اردیبهشت

شاخص های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها 13 اردیبهشت

تحلیلگر: علی فرهانی

بنیاد اتریوم میزان دارایی‌های خود را تا ماه مارس 2022 فاش کرد!

بنیاد اتریوم پس از فروش اترهای خود نزدیک به اوج قیمتی، اعلام کرده که چه تعداد دارایی‌های کریپتویی و غیرکریپتویی در اختیار دارد.

بنیاد اتریوم (EF) یک سازمان غیر انتفاعی است که از دومین بلاکچین بزرگ بازار پشتیبانی می‌کند. این بنیاد فاش کرده که خزانه آن در حدود 1.6 میلیارد دلار است.

از این مبلغ، 1.3 میلیارد دلار در قالب دارایی‌های ارز دیجیتال که عمدتاً ETH است، نگهداری می‌شود. در حالی که تقریباً 300 میلیون دلار آن به سرمایه‌گذاری‌های غیرکریپتویی تعلق دارد. همچنین در گزارش مالی خود اعلام کرده که 99.1 درصد از کل دارایی‌های 1.3 میلیارد دلاری رمز ارزش را در قالب ETH نگهداری می‌کند. در ادامه اعلام کرده که این رقم برابر با 0.297% از کل عرضه ETH است. این بنیاد تاکید کرده که به پتانسیل اتریوم اعتقاد دارد و این دارایی‌ها بیانگر این دیدگاه بلندمدت است و پس از فروش اترهای خود نزدیک به اوج قیمتی، اعلام کرده که چه تعداد دارایی‌های کریپتویی و غیرکریپتویی در اختیار دارد.

بنیاد اتریوم میزان دارایی های خود را تا ماه مارس 2022 فاش کرد
میزان دارایی های بنیاد اتریوم تا ماه مارس 2022

علی رغم اینکه این سازمان از حامیان اتر است، زمانی که این آلت کوین نزدیک به بالاترین سطح خود بود، اترهای خود را فروخت. لازم به ذکر است که ETH در نوامبر سال 2021 با صعود به محدوده 4900 دلار یک اوج جدید را ثبت کرد.

این سازمان اطلاع داده که ذخایر غیرکریپتویی خود را افزایش داده است. این اقدام می‌تواند حاشیه امن بیشتری را برای EF فراهم کند. و آن را قادر می‌سازد که در رکود بازار به تأمین مالی پروژه ادامه دهد.

تحلیل تکنیکال اتریوم با استفاده از نمودار های هیکن آشی

نمودار هیکن آشی (Heikin-Ashi) نوعی نمودار در سیستم تحلیل تکنیکال ژاپنی است که در آن صرفا از کندل‌های میانگین قیمت استفاده می‌شود. این نمودار حالت‌های مختلفی می‌پذیرد و سیگنال‌های گوناگونی صادر می‌کند. برای آشنایی با نمودار هیکن آشی تحلیل امروز اتریوم را با این نمودار متفاوت انجام می‌دهیم.

هیکن آشی عبارت ژاپنی به معنای «کندل میانگین» است. معامله‌گران می‌توانند از تکنیک هیکن آشی در ترکیب با نمودارهای کندلی استفاده کنند تا روندهای بازار را شناسایی کرده و قیمت‌های پیش رو را پیش‌بینی کنند. این نمودار می‌تواند خوانایی نمودارهای کندلی را افزایش داده و تحلیل روندها را ساده‌تر کند. برای مثال، معامله‌گران می‌توانند با کمک نمودارهای هیکن آشی متوجه شوند که چه زمانی باید در یک روند مانده و چه زمانی باید از آن خارج شوند. سهامداران می‌دانند که بیشترین مقدار سود زمانی به دست می‌آید که بازارها در روندهای بلند مدت قرار دارند، بنابراین شناسایی صحیح این روندها حائز اهمیت است.

فرمول هیکن آشی

نمودارهای عادی کندلی از مجموعه‌ای از کندل‌های آغازین-سقف-کف-پایانی (OHLC) تشکیل شده‌اند و در توالی‌های زمانی از یکدیگر جدا هستند. تکنیک هیکن آشی از برخی از ویژگی‌های نمودارهای کندلی استاندارد برخوردار است اما برای کندل‌های پایانی-آغازین-سقف-کف (COHL) از فرمول دستکاری‌شده‌ای استفاده می‌کند:

  • پایانی: (آغازین + سقف + کف + پایانی) / 4 این فرمول میانگین قیمت کندل را نشان می‌دهد.
  • آغازین: (قیمت آغازین کندل قبلی + قیمت پایانی کندل قبلی) / 2 این فرمول حد وسط کندل قبلی است.
  • سقف: حداکثرِ (سقف، آغازین، پایانی) این فرمول بالاترین مقدار این سه مورد را به دست می‌آورد.
  • کف: حداقلِ (کف، آغازین، پایانی) این فرمول پایین‌ترین مقدار این سه مورد را به دست می‌آورد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه

همانطور که در تایم فریم روزانه مشاهده می‌کنید. اتریوم هنوز نتوانسته روند نزولی میان مدت خود را که همزمان با بیت کوین از بهمن 1400 شروع شد را متوقف کند.

اما در پیوت‌های نقاط بازگشتی بر روی قیمت 2900 حمیات خوبی ایجاد شد و روند نزولی نسبتا متوقف شد. انتظار می‌رود به سقف روند نزولی (خط قرمز رنگ) برخورد مجدد کند.

همچنین بر روی محدود 40 اندیکاتور RSI یک خط روند حمایتی مشاهده می‌شود که تاییدی بر مهم بود قیمت فعلی می‌باشد و در اندیکاتور مکدی هم مشاهده می‌شود که خط سیگنال آبی رنگ تمایل به شکست خط قرمز رو به بالا را دارد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو صعودی
تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو صعودی

اما در صورت ریزش بیشتر اولین حمایت سطح 2500 دلار و بعد از حمایت بسیار قوی 2300 دلار می‌باشد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو نزولی
تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم روزانه و سناریو نزولی

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته

اما در تایم فریم 4ساعته با برخورد قیمت با محدوده حمایتی 2900 و کندل‌های قوی صعودی امکان رسیدن مجدد قیمت به سطح 3300 دلار وجود دارد.

همانطور که در اندیکاتور مکدی، خط مکدی خط سیگنال را به سمت بالا قطع کرده و نشان از روند صعودی کوتاه مدت می‌دهد.

تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته
تحلیل تکنیکال اتریوم در تایم فریم 4 ساعته با اندیکاتور مکدی

در سناریو‌های پیش رو در صورت صعودی نبودن امکان روند خنثی در همین محدوده نیز وجود دارد.

همچنین در تصویر زیر پارامترهای متریک اتریوم را مشاهده می‌کنید.

چارت پارامترهای متریک اتریوم
چارت پارامترهای متریک اتریوم

واگرایی محدوده مقاومتی را نتواند بشکند امکان از دست دادن حمایت 2900 دلار نیز برای اتریوم وجود دارد.

در تصویر بعدی سناریو احتمالی بازگشتی قیمت را مشاهد می‌کنید.

سناریو احتمالی بازگشتی قیمت اتریوم
سناریو احتمالی بازگشتی قیمت اتریوم

همچنین در تصویر زیر پارامترهای متریک اتریوم را مشاهده می‌کنید.

پارامترهای متریک اتریوم
پارامترهای متریک اتریوم
تحلیل تکنیکال و پارامترهای متریک اتریوم
تحلیل تکنیکال و پارامترهای متریک اتریوم

تحلیل تکنیکال اتریوم با شاخص های میانگین متحرک نمایی

در نمودارهای بالا خلاصه تجزیه و تحلیل فنی اتریوم را مشاهده می‌کنید.

این شاخص‌ها از بر اساس محبوب‌ترین شاخص‌های فنی، مانند میانگین متحرک، نوسان سازها و محورها درست شده است.

در نمودار‌های بعدی شرایط میانگین‌‎های متحرک ساده و نمایی در انواع بازه‌های زمانی بررسی شده و سیگنالی که آن شرایط نشان می‌دهد را بررسی کرده است.

تحلیلگر: علی فرهانی

43 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید