خرید کالا از سایت های خارجی

بلک فرایدی چیست؟

بلک فرایدی چیست؟

همه ما وقتی اسم تخفیف و حراج فروشگاهی را بشنویم، ناخودآگاه وسوسه می‌شویم به آن سری بزنیم تا بتوانیم جنس مورد نظر خود را با قیمت مناسب‌تر به دست آوریم. بلک فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه هم یکی از بهترین روزهایی است که می‌توان در آن به تخفیف‌های باورنکردنی محصولات مختلف دست یابیم. ولی واقعا روز بلک فرایدی از کجا شروع شد و چرا این اسم به آن تعلق گرفت؟ این مقاله را بخوانید تا بیاموزید بلک فرایدی (Black friday) یا روز سیاه چیست و نحوه برگزاری آن در کشورها به چه صورتی می‌باشد؟

بلک فرایدی (Black Friday) چیست؟

بلک فرایدی (Black Friday) یا جمعه سیاه، یکی از معروف‌ترین رویدادها در بسیاری از کشورها است و در آن برندها و فروشگاه‌های مختلف، تخفیف‌های زیادی روی محصولات خود اعمال می‌کنند و خریداران می‌توانند از شیرمرغ تا جان آدمیزاد را به قیمت مناسبی خریداری کنند. این رویداد در بسیاری از کشورهای جهان برگزار شده و البته حراج آن به این صورت نیست که قیمت محصولات را اول افزایش دهند و بعد روی آن تخفیف اعمال کنند، بلکه روی قیمت واقعی کالا تخفیف‌های 50 تا 90 درصدی اعمال می‌گردد.

بلک فرایدی (Black Friday)، در آخرین جمعه ماه نوامبر و به دو دلیل برگزار می‌شود:

 1.   افراد بتوانند کالاهای مورد نیاز برای تعطیلات کریسمس و عید را با قیمت مناسب خریداری کنند و از خرید کریسمس خود لذت ببرند.
 2.   فروشندگان محصولات قبلی خود را بفروشند و برای سال نو کالاهای جدید و به روز را به فروش برسانند.

بلک فرایدی (blackfriday) چیست

البته در امریکا، اولین روز بعد از روز شکرگزاری به عنوان بلک فرایدی یا روز خرید برای کریسمس در نظر گرفته می‌شود. در این روز حتی بسیاری از فروشگاه‌ها فعالیت و کسب و کار خود را زودتر یعنی بلافاصله بعد از روز شکرگزاری آغاز می‌کنند. بازارهای اقتصادی در روز جمعه سیاه، رونق بسیار زیادی در مقایسه با سایر ایام و فصل‌های سال می‌گیرد. خریداران هم با شور و شوق بسیاری به این فروشگاه‌ها هجوم آورده و سود زیادی از تخفیف آن‌ها بدست می‌آورند. یکی از معایبی که برگزاری مراسم بلک فرایدی داشته، خشونت مشتریان نسبت به یکدیگر برای خریدن و رسیدن به کالاهایی است که تخفیف بسیاری زیادی داشته اند و حتی در سال 2006، زخمی شدنِ بیش از 7 نفر در این روز گزارش شد.

تاریخچه بلک فرایدی

تاریخچه جمعه سیاه به سال 1386 برمی‌گردد یعنی حدود 600 سال پیش! وقتی که آمریکا درگیر بازسازی کشور خود پس از جنگ‌های داخلی بود و انحصار طلا برای مدتی از دست دولت خارج شد و به دست دو تن از سودجویان افتاد. در این شرایط دولت امریکا برای ایجاد تعادل در بازار و ثابت کردن قیمت به وارد کردن مقدار زیادی طلا اقدام کرد، بدون این که متوجه شود انحصار طلا در دست سودجویان می‌باشد. این باعث شد که مردم زیادی در کشور آمریکا ورشکسته شوند و این روز به جمعه سیاه نام گیرد.

در سال 1950 مردم فیلادلفیا بعد از روز شکرگزاری شورشی به پا کردند و پلیس این شهر اصطلاح جمعه سیاه را برای آن روز به کار برد. در این روز تعداد زیادی از خریداران و گردشگران برای دیدن بازی فوتبال به مرکز شهر سرازیر شدند و نیروهای فیلادلفیا نه تنها به مرخصی نرفتند بلکه به ساعات کاری آن‌ها نیز افزوده شد.

و سر انجام در اوایل دهه 60، حسابداران زیادی زمانی که دچار ضرر می‌شدند میزان ضرر را با جوهر قرمز و میزان سود را با جوهر سیاه می‌نوشتند. تا این که در روز بعد از شکرگزاری، به خاطر حجم بالای خریدها برای سال نو، همه ارقام با جوهر سیاه نوشته شد و هیچ ضرری در آن روز درج نشد. همین اتفاق باعث شد تا این روز به جمعه سیاه نامگذاری شود. هر چند اصطلاح سیاه برای بدشگونی و بدشانسی به کار می‌رود و تلاش زیادی شد تا این روز به جای جمعه سیاه به جمعه بزرگ تغییر کند، ولی مردم از جمعه سیاه بیشتر استقبال کردند و همچنان اسم بلک فرایدی را بر زبان می‌آورند.

تاریخچه بلک فرایدی یا جمعه سیاه

خشونت و جرائم ذکر شده در جمعه سیاه

یکی از دلایلی که باعث شده است این روز به بلک فرایدی نام گذاری شود، خشونت‌ها و جرائم اعمال شده در روز بلک فرایدی می‌باشد که آسیب‌های جدی به برخی افراد در این روز وارد شده است. از جمله آسیب‌های وارد شده در روز جمعه سیاه به شرح زیر می‌باشد:

 1. کشته شدن یک نگهبان به دلیل بالا بودن تعداد افراد در فروشگاه وال مارت و آسیب دیدن یک زن باردار در سال 2008
 2. خشونت زیاد در خرید محصولات تخفیف خورده در سال 2009
 3. هجوم مردم به فروشگاه برای خرید در ساعت 5 صبح سال 2010
 4. پاشیدن اسپری فلفل به جمعیت در فروشگاه وال مارت برای خرید یک کالای تخفیف خورده در سال 2011
 5. شلیک 2 نفر به یکدیگر به دلیل درگیری برای پیدا کردن جای پارک در سال 2012
 6. دزدی از یک فروشگاه در سال 2013
 7. فوت 3 نفر از افراد ایالات تنسی، نیوجرسی و نوادا در سال 2016

روز بلک فرایدی

نحوه برگزاری بلک فرایدی در ایران و سایر کشورها

به نظر شما نحوه برگزاری بلک فرایدی در ایران چگونه است؟ آیا واقعا چنین روزی برای ایران وجود دارد یا خیر؟ در سال 2018 حدود 130 کشور در مراسم جمعه سیاه شرکت کردند که ایران هم یکی از آن‌ها بود. با وجود این که فروشگاه‌ها و شرکت‌های زیادی قبل از بلک فرایدی قیمت محصولات خود را بالا برده و در روز بلک فرایدی با ارائه تخفیف به قیمت قبل برمی‌گردانند و اسم آن را حراج می‌گذارند، ولی فروشگاه‌های زیادی هستند که واقعا شرایط بلک فرایدی را دارند و تخفیف‌های زیادی را برای فروش محصولات و خدمات خود ارائه می‌کنند.

همچنین بلک فرایدی در سایت‌ها و فروشگاه‌های آسیایی غوغا به پا کرده است. به گونه‌ای که علی بابای چین که یک خرده فروش معروف در آسیا است جزو رتبه اول فروش روز بلک فرایدی قرار گرفت. جدا از این شاید برایتان جالب باشد که بعضی از برندهای لوکس دنیا مثل Chanel در این مراسم شرکت نکرده و تخفیفی بر محصولات خود لحاظ نمی‌کنند، چون ترجیح می‌دهند مشتریان خاص و ثروتمند خود را داشته باشند و همیشه لوکس بمانند.

در بلک فرایدی 2022، دپارتمان خرید ایرانیکارت تماما آماده است پرداخت های شما را در کمترین زمان ممکن انجام دهد. جمعه سیاه 1401 را با ایرانیکارت باشید. پرداخت بلک فرایدی

بلک فرایدی چیست

چگونه در بلک فرایدی خرید موفقی داشته باشیم؟

بعد از این که آموختید بلک فرایدی (Black friday) چیست و چه تاریخچه‌ای دارد، حتما می‌خواهید بدانید چگونه خرید موفقی در این روز داشته باشید. در این قسمت به نکاتی که قبل و در زمان خریدن کالا باید رعایت کنید، پرداخته می‌شود.

قبل از خرید بلک فرایدی نکات زیر را رعایت کنید:

 1. لیستی از خریدهای خود را بنویسید که کالاهایی مورد نیاز را فراموش نکنید.
 2. میزان مبلغی را که می‌توانید در روز بلک فرایدی هزینه کنید مشخص کنید و بر اساس آن ابتدا کالاهای ضروری را خرید کنید.
 3. یک ماه قبل از خرید در بلک فرایدی قیمت محصولات مورد نیازتان را بررسی کرده و آن‌ها را به خاطر بسپارید تا در زمان خرید فریب تخفیف‌های غیرواقعی را نخورید.

در زمان خرید بلک فرایدی موارد زیر را به خاطر بسپارید:

 1. در صورتی که کالایی را نیاز ندارید به خاطر تخفیف زیاد آن اقدام به خریدش نکنید و سعی کنید کالایی را بخرید که واقعا به آن نیاز دارید.
 2. به میزان تخفیف‌های اعمال شده روی کالاها دقت کنید. ممکن است برخی از کالاها تخفیف‌های بلک فرایدی را شامل نشوند و فقط بعضی از اجناس دارای تخفیف باشند.
 3. به اصل یا تقلبی بودن کالاها دقت کرده و از خریدن کالاهای غیر اصل خودداری نمایید.
 4. از سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر که دارای نماد اعتماد الکترونیک هستند، خریداری کنید.

نکات مهم در خرید بلک فرایدی

ایرانیکارت چه خدماتی را در بلک فرایدی ارائه می‌دهد؟

اگر شما هم به خرید لباس، کیف و کفش و سایر کالاهای مارک علاقه‌مند هستید یا دوست دارید از تخفیف‌های برندها و فروشگاه‌های بزرگی چون آدیداس، زار، ترندیول، آمازون، مانگو، نون و … در روز جمعه سیاه بهره‌مند شوید، ایرانیکارت می‌تواند پرداخت هزینه کالاهای انتخابی و مورد علاقه شما را انجام دهد. تنها کافی است لینک کالای مورد نظر خود را برای کارشناسان ما ارسال کنید.

در صورتی که قصد سفارش کالا از آمازون (امارات و انگلیس) را دارید، امکان خرید بدون کارمزد، تا ۵ آذر ۱۴۰۱ به ازای هر خرید برای شما فراهم شده است. برای استفاده از این پیشنهاد ویژه کافیست در زمان خرید، عبارت IRC-Sale را در بخش کد تخفیف وارد نمایید.

چه کالاهایی در بلک فرایدی سال 2021 بیشترین میزان فروش را داشته است؟

حتی اگر قصد خرید در بلک فرایدی را نداشته باشیم، از روی حس کنجکاوی هم که شده می‌خواهیم بدانیم پرفروش‌ترین محصولات تخفیف خورده بلک فرایدی در سال 2021 چه کالاهایی را شامل شده است. طبق نمودار زیر پرسرچ‌ترین محصولات در بلک فرایدی 2021 شامل دستگاه نینتندو، ایرپاد، ساعت هوشمند اپل، کالاهای برند دایسون، پلی استیشن 5، آیفون، آیپد، ایرپاد پرو، ps4 و آیفون 12 بوده است. مسلما در سال جدید iphon 13 یکی از پر جستجوترین کالاها در فروش بلک فرایدی سال 2022 می‌باشد. طبق آمار گزارش شده، گوشی‌های هوشمند ۴۳ درصد از فروش بلک فرایدی را به خود اختصاص داده و به‌عنوان پرفروش‌ترین محصولات بلک فرایدی در سال‌های اخیر شناخته شده اند.

بیشترین محصولات سرچ شده در بلک فرایدی 2021

سخن نهایی

با خواندن این مقاله آموختید بلک فرایدی (Black friday) چیست، دلیل نام گذاری آن چه می‌باشد و چه تاریخچه‌ای داشته است. اگر شما بتوانید از تخفیف‌های زیاد بلک فرایدی استفاده کنید، چه کالایی را برای خرید انتخاب می‌کنید؟

بلک فرایدی چیست؟
همه ما وقتی اسم تخفیف و حراج فروشگاهی را بشنویم، ناخودآگاه وسوسه می‌شویم به آن سری بزنیم تا بتوانیم جنس مورد نظر خود را با قیمت مناسب‌تر به دست آوریم....
5 از 10 رای ثبت شده
درج نظر
با درج نظر امتیاز کسب کنید

 1. خیلی جذاب و کامل بود، مخصوصا تاریخچه بلک فرایدی.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 2. سلام
  چقدر جالب بود.
  امکان خرید از انلاین شاپها توسط شرکت ایرانیکارت وجود داره؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی
   امکان خرید از آنلاین شاپ‌ها و پرداخت در آن‌ها توسط مجموعه ایرانیکارت وجود دارد.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 3. سلام …خیلی ممنون از اطلاعات خوبتون. کاش واقعا ایران هم بلک فرایدی داشت و من می‌تونستم با تخفیفات اون یه لپ تاپ برا خودم بخرم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، از این که دیدگاه خودرا با ما به اشتراک گذاشتید، متشکریم.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 4. سلام
  برای خرید اکانت فریپیک با تخفیف بلک فرایدی میتونم از خدمات ایرانیکارت استفاده کنم؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، بله شما می‌توانید با خدمات ایرانیکارت از تخفیف بلک فرایدی برای خرید اکانت فری پیک بهره مند شوید.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 5. اطلاعات جالب و متفاوتی بود. ممنون از شما. کاش امکان خرید از آمازون در بلک فرایدی از طریق سایت شما وجود داشت.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 6. روز جمعه آفرهای سایت های خارجی هست، در هر تایمی از روز جمعه میشه سفارش ثبت کنیم ؟ پرداختمون انجام میشه ؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، ساعت کاری مجموعه ایرانیکارت در روزهای جمعه از ساعت 10 الی 6 بعد از ظهر می‌باشد و پرداخت‌ها نیز در این تایم انجام می‌شود.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 7. عاشق تاریخچه مراسمها هستم خیلی جالبه. حیف که نمیشه از شرکت معتبر ایرانیکارت از بلک فرایدی آمازون استفاده کنیم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی از این که دیدگاه خود را با ما به اشتراک گذاشتید متشکریم.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 8. سلام و درود
  خیلی جالب بود و دوست داشتم. فقط یه سوال…اگه بخوایم از طریق ایرانیکارت از آمازون خرید کنیم امکانش هست؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربرگرامی ممنون که دیدگاه خود را با ما به اشتراک گذاشتید. خوشبختانه این امکان وجود دارد و شما می‌توانید از طریق مجموعه ایرانیکارت اقدام به خرید از سایت آمازون کنید.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 9. خیلی ممنون بابت این توضیحات برای خرید به درد میخوره
  تاریخچه اش هم باحال بود نمیدونستم

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
 10. امکان خرید در بلک فرایدی آمازون وجود داره ؟

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی، امکان خرید در بلک فرایدی آمازون توسط مجموعه ایرانیکارت وجود ندارد.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
آموزش فروش محصول در آمازون
خرید کالا از سایت های خارجی
آموزش فروش محصول در آمازون
حتما با فروشگاه بزرگ و بین المللی آمازون آشنایی دارید و می‌دانید که می‌توانید تمام کالاها و محصولات مورد نیاز خود را از آنجا خریداری کنید. البته این تنها خدمات...
نحوه خرید از آمازون
خرید کالا از سایت های خارجی
نحوه خرید از آمازون
Amazon.com پلتفرمی است که محصولات مختلفی را با قیمت‌ها و کیفیت‌های مختلف عرضه می‌کند. با وجود رقبای زیادی که آمازون دارد این سایت همچنان یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید...
معرفی سایت آمازون
خرید کالا از سایت های خارجی
معرفی سایت آمازون
یکی از معتبرترین و محبوب‌ترین فروشگاه‌های اینترنتی در دنیا، فروشگاه بین‌المللی آمازون (Amazon) است. این کمپانی که از سال 1994 فعالیت خود را شروع کرد، ابتدا به فروش کتاب اقدام...