021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

نحوه سرچ و دانلود مقاله در گوگل اسکولار

تاریخ انتشار : 9 مهر 1400تاریخ بروزرسانی : 17 مهر 1400 متفرقه

اگر شما هم در حال حاضر دانشجو باشید و بخواهید روی موضوع پایان نامه یا مقاله خود کار کنید، حتما منابع ایرانی و خارجی زیادی را زیر و رو می‌کنید. گوگل اسکولار (Google scholar) این شرایط را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید تنها با وارد کردن کلمات کلیدی، عنوان، نام نویسنده و… به مقاله معتبر و مناسبی برسید. البته به این شرط که نحوه سرچ در گوگل اسکولار و دانلود مقاله از آن را به درستی بلد باشید. در این مقاله به صورت کامل، آموزش کار با گوگل اسکولار را می‌آموزید.

نحوه سرچ در گوگل اسکولار

گوگل اسکولار (Google scholar) یکی از بهترین موتورهای جست و جو برای سرچ منابع علمی می‌باشد که دانشجویان و محققان می‌توانند با استفاده از آن به بهترین منابع علمی دست یابند. گوگل اسکولار یکی از ساده‌ترین راه‌های رسیدن به منابع علمی معتبر می‌باشد.

برای سرچ در گوگل اسکولار معمولا در زمینه مقالات فارسی، نتایج چندان دلخواهی به دست نمی‌آورید و بهتر است بیشتر به جستجوی انگلیسی بپردازید. در گوگل اسکولار بیش از 200 مقاله و ژورنال علمی قرار گرفته که شما در هر رشته‌ای که باشید از پزشکی گرفته تا روانشناسی، هنر و کشاورزی می‌توانید مطالب علمی مورد دلخواه خود را به دست آورید.

برای سرچ مقاله مورد نظرتان در گوگل اسکولار، ابتدا وارد سایت رسمی Google Scholar شوید. با آی پی ایران هم می‌توانید از این موتور جست و جوی قوی استفاده کنید. داخل نوار جست و جوی آن عنوان مورد نظر خود را سرچ کنید. مثلا برای سبزیجات ارگانیک، در نوار جست و جوی آن بنویسید organic vegetable.

نحوه سرچ مقاله در گوگل اسکولار

بعد از سرچ کردن موضوع مورد نظر، چندین مقاله به شما پیشنهاد می‌گردد. در این قسمت دو نکته وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود: آشنایی با Cited by و Related Articles است.

نحوه سرچ در گوگل اسکولار

 • Cited by: اعتبار لینکی که به آن مراجعه کردید و تعداد استنادهایی را که به این مقاله شده است، مشخص می‌کند. بنابراین هر چه عدد آن بزرگ‌تر باشد، مقاله اعتبار بیشتری دارد.
 • Related Articles: نشان دهنده مقالات مرتبط با موضوع است و می‌تواند منابع خوب و به روزی برای نوشتن پایان نامه یا مقاله باشد.

شما می‌توانید حتی اسم نویسنده مقاله را در نوار جست و جو وارد کنید و مقاله‌های مربوط به آن را ببینید. با این کار حتی می‌توانید نام خود را بعد از چاپ در ژورنال سرچ کنید و از اعتبار و صحت آن مطمئن شوید.

 بیشتر بخوانید: نحوه چاپ مقاله در مجلات خارجی

ترفندهای مهم و کاربردی برای جستجو در گوگل اسکولار

 • با وارد کردن نام نویسنده می‌توانید سرچ بهتر و سریعتری در گوگل اسکولار داشته باشید.
 • از کاراکتر ~ قبل از کلید واژه‌ها استفاده کنید تا جست‌وجو برای کلمات مترادف هم انجام شود.
 • از کاراکتر قبل و بعد از عبارت جستجو استفاده نمایید تا منابعی که کل عبارت را دارند، نمایش داده شود.
 • می‌توانید از OR بین کلید واژه‌های جست و جو استفاده نمایید تا منابعی که حداقل یکی از کلمات را دارند، نمایش داده شوند.
 • قبل از جست و جوی کلمات در صورت استفاده از ، منابعی که شامل عبارت مربوطه نباشند، به شما نمایش داده می‌شود. همچنین با گذاشتن + قبل از کلمه سرچ شده، منابع دارای عبارت مربوطه به شما نمایش داده می‌شود.

آشنایی با قسمت‌های مختلف فرمت جستجوها

در گوگل اسکولار، بعد از این که در مورد عبارتی سرچ کردید، علاوه بر معرفی مقاله با عبارت‌ها و علائم مختلفی نیز برخورد می‌کنید که در این قسمت به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 1. متن سبز رنگ که در زیر عناوین اصلی نوشته شده، مشخص کننده نام نویسنده‌، محل نشر، سال نشر و ناشر است.
 2. cited by 213: با کلیک بر روی این گزینه امکان مشاهده تمامی منابعی که منبع مربوطه را استفاده کرده‌اند، وجود دارد.
 3.  Related article منابع مرتبط با منبع را نشان می‌دهد.
 4.  All 4 versions ویرایش‌های مختلف از منبع مربوطه را نشان می‌دهد.

نمایش نتایج جدیدتر در گوگل اسکولار

نتایج جستجو، اغلب بر اساس مرتبط بودن به یکدیگر نشان داده می‌شوند. برای یافتن مقالات جدیدتر می‌توانید روش‌های زیر را انجام دهید.

• از منوی سمت چپ، بر روی since year کلیک کرده تا مقالات مربوط به یک بازه زمانی خاص، نمایش داده شود.

• روی Sort by date کلیک کنید تا جدیدترین مقالات را بیابید و نتایج جست‌وجو به ترتیب زمانی به شما نشان داده شود.

• اگر بر روی Create Alert کلیک کنید، نتایج جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

نحوه دانلود مقاله از گوگل اسکولار

نحوه دانلود مقاله از گوگل اسکولار

در بیشتر مواقع دسترسی به مقالات معتبر سایت‌های خارجی، به صورت رایگان وجود دارد. برای دسترسی به مقالات معتبر دیگر، مثل مقالاتی که در ژورنال رسمی اسکوپوس چاپ شده‌اند، باید هزینه آن‌ها پرداخت کنید. روش پرداخت هزینه این مقالات یا از طریق کیف پول پی پال است و یا با کارت‌های اعتباری چون مستر کارت.
در صورتی که حتما بخواهید به مقاله مورد نظر دسترسی داشته باشید و هزینه آن را پرداخت کنید، می‌توانید از طریق ایرانیکارت نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

سخن نهایی

با خواندن این مقاله توانستید با نحوه سرچ و دانلود مقاله در گوگل اسکولار آشنا شوید. آیا شما تجربه استفاده از این موتور جست و جوی قوی، برای نوشتن پایان نامه خود را دارید؟ خوشحال می‌شویم که نظرات و تجربه‌های خود را با ما در میان بگذارید.

407 بازدید
نحوه سرچ و دانلود مقاله در گوگل اسکولار
اگر شما هم در حال حاضر دانشجو باشید و بخواهید روی موضوع پایان نامه یا مقاله خود کار...
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید