021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

زیپ کد (zip code) چیست؟

تاریخ انتشار : 1 بهمن 1400تاریخ بروزرسانی : 2 بهمن 1400 متفرقه

اگر تا به حال اقدام به ثبت نام در سایت‌های خارجی و خرید اکانت کرده باشید، یا برای ثبت نام لاتاری اقدام نموده باشید، حتما در زمان مراحل وارد کردن اطلاعات خود به اصطلاح زیپ کد (zip code) برخورده‌اید. در این هنگام است که از خودتان می‌پرسید زیپ کد (zip code) چیست و چه کاربردی دارد؟ این مقاله را بخوانید تا با زیپ کد به صورت کامل و جامع آشنا شوید.

Zip code چیست؟

زیپ کد (zip code) مخفف عبارت Zone Improvement Plan (طرح رشد منطقه‌ای) می‌باشد و معنی آن کد خدمات پستی الکترونیک است. اگر شما قصد داشته باشید در سایت خارجی اکانت بسازید یا خرید کالا از یک سایت خارجی را انجام دهید، حتما به زیپ کد نیاز پیدا خواهید کرد. همچنین در زمان ثبت نام لاتاری وارد کردن زیپ کد امری ضروری می‌باشد.

زیپ کد (zip code) در اصل متعلق به امریکا می‌باشد و همان کدپستی درج شده بر روی کارت‌های ملی و قبض‌های مختلف است. در صورتی که بخواهید زیپ کد ایران را در سایت‌های خارجی وارد نمایید، حتما از پیش شماره ۰۰۹۸ استفاده کنید.

چگونه از زیپ کد در ثبت نام لاتاری استفاده کنیم؟

برای ثبت نام لاتاری، کد ۰۰۹۸۲ یا 5 رقم اول کد پستی نوشته شده بر کارت ملی خود را وارد نمایید. کشورهای اروپایی و آسیایی زیپ کد اختصاصی ندارند و برای ثبت نام آن در لاتاری باید از یک کد 5 رقمی استفاده نمایید یا در صورت نیاز 00982 را وارد کنید. همچنین برای وارد کردن کدپستی در قسمت Postal code/Zip Code نیاز نیست کد یا عدد فرضی وارد کنید، بلکه می‌توانید از کد پستی 10 رقمی درج شده در کارت ملی خود استفاده کنید.

استفاده از زیپ کد برای خرید از سایت آمازون

آمازون یکی از بزرگترین سایت‌های فروشگاهی دنیا است که برای خرید کالا از آن نیاز به وارد کردن زیپ کد می‌باشد. به محض وارد کردن زیپ کد در سایت آمازون، کلیه امکانات، قیمت‌ها و … به صورت کامل و درست به شما نشان داده‌ می‌شود. برای خرید از سایت آمازون بهتر است در زمان وارد کردن اطلاعات از زیپ کد امریکایی استفاده نمایید. در این صورت با وارد کردن زیپ کد امریکا تمامی کالاها به شما نمایش داده شده و هیچ محدودیتی در خرید کالاهای آمازون ایجاد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید: شماره مجازی چیست؟

معرفی انواع زیپ کد امریکا

انواع مختلفی زیپ کد برای ساخت اکانت در آمریکا وجود دارد. یکی از مهم‌ترین انواع زیپ کد، زیپ کدهای یکتا و منحصر به فردی هستند که برای کمپانی‌ها، دانشگاه‌ها، ساختمان‌های بزرگ و برج‌های تجاری و مراکز دولتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند شماره تلفن‌‌هایی که به شرکت خاصی اختصاص پیدا می‌کنند و کوتاه‌تر هستند، زیپ کدهای شرکتی نیز برای سهولت در خدمات پستی، به صورت رند و کوتاه در اختیار سازمان قرار می‌گیرند. مثلا کد مربوط به سازمان CIA  واقع در واشنگتن 20505 است، چون به راحتی حفظ می‌شود. نوع دیگری زیپ کد که در امریکا استفاده می‌شود، postal code lookup می‌باشد که بر روی صندوق‌های پست قابل استفاده می‌باشد و استفاده دیگری ندارد. زیپ کد نظامی نیز از انواع دگیری از زیپ کدها است که در ارتش ایالات متحده استفاده می‌شود. و در نهایت زیپ کد استاندارد نوع دیگری از زیپ کد است که برای منزل یا محل‌های مشخص انتخاب شده است. این کدها بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت است و رقم دوم و سوم آن مربوط به شهر می‌باشد.

سخن نهایی

با خواندن این مقاله آموختید که زیپ کد (Zip code) چیست و چه انواعی دارد. در صورتی که سوالی در این زمینه دارید، برای ما به اشتراک بگذارید تا توسط کارشناسان و پشتیبانان ایرانیکارت به صورت کامل و جامع پاسخ داده شود.

 

126 بازدید
امتیازی ثبت نشده است
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید