اخبار ارز دیجیتال

پرایویسی کوین‌ها زیر ذره بین قانون گذاری

پرایویسی کوین‌ها زیر ذره بین قانون گذاری

شبکه اجرایی جرائم مالی خزانه داری آمریکا (FinCEN)، طی تلاش‌های اخیر خود پیش‌نویسی از مقررات پیشنهادی علیه CVC‌ها را ارائه کرده است. وزارت خزانه داری ایالات متحده همواره نگاهی منفی به سرویس‌های میکسر (خدماتی که پرایوسی کوین‌ها ارائه می‌دهند) ارزهای دیجیتال داشته است. در صورت تصویب این پیشنهاد، سرویس‌های میکسر که وظیفه غیرقابل رهگیری کردن تراکنش‌ها را دارند، در دسته حوزه‌های اصلی در خصوص پولشویی طبقه‌بندی خواهند شد.

مهم‌ترین خدماتی که پرایوسی کوین‌ها در ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند مفهومی بنام Mixing است، این فرایند در ارزهای دیجیتال در لایه‌های بلاکچینی این ارزها ورودی و خروجی تراکنش‌ها را با هم مخلوط می‌کنند (میکس کردن). پس از خروج تراکنش از این میکسرها هیچ رد و نشانی از تراکنش‌های بعدی باقی نمی‌ماند و نمی‌توان تراکنش را رهگیری کرد.

در بین پروژه‌های نامدار بازار در حوزه پرایوسی کوین‌ها، پروژه Monero پروژه‌ای است که در لایه‌های بلاکچینی خود تنها لایه میکسینگ را دارد و دارای لایه شفاف نیست. از این رو می‌توان این پروژه را در صدر لیست تهدیدی از سمت قوانین پیش روی خرانه داری آمریکا در نظر گرفت.

البته لازم است بدانید استفاده‌های کاملا مشروعی از سرویس‌های میکسر هم وجود دارد. برای مثالب مشتریانی که بر حفظ حریم خصوصی تأکید دارند و حاضرند هزینه‌ای بپردازند تا امکان ردیابی شدن توسط ابزارهای تحلیل تراکنش و داده‌های آنچین را کاهش دهند. با این حال این نیز حقیقت دارد که جرایم سایبری و پولشویی نیز از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند.

یکی از سرویس‌های میکسر Tornado Cash است. بنیانگذاران آن در دادگاهی در منهتن با اتهاماتی روبرو هستند که می‌تواند منجر به حکم ۲۰ سال زندان برای آن‌ها شود.

طبق شواهد، شبکه اجرایی جرایم مالی خزانه داری آمریکا (FinCEN) تمام سرویس‌های میکسر را هدف نهایی مقررات پیشنهادی خود قرار داده است و به صورت جدی پیگیر ممنوعیت کل این حوزه است. این پیشنهاد پس از اطلاعاتی بود که این نهاد در پرونده‌هایی مانند تعطیلی صرافی Bitzlato و سرقت از Axie Infinity و تأثیر میکسرها در این جرایم سایبری داشت، ارائه شد.

آندرا گاکی، مدیر این نهاد، اعلام کرد که هدف NPRM پیشنهادی علیه میکسرهای ارزهای دیجیتال است که آنان را وارد دسته پولشویی کند. در صورت تأیید این پیش‌نویس به عنوان قانون، این اولین استفاده از اختیارات بخش ۳۱۱ علیه یک حوزه کامل معاملاتی است.

آندرا گاکی گفت دراین باره گفت:

«CVC‌ ها سرویس بسیار مهمی ارائه می‌دهند که به اخاذان و دیگر مجرمان اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های غیرقانونی خود را تأمین مالی کنند و جریان درآمدهای نامشروع خود را مخفی نگه دارند. این اولین باری است که FinCEN از اختیارات بخش ۳۱۱ برای هدف قرار دادن یک دسته از معاملاتی که نگرانی اصلی پول‌شویی محسوب می‌شوند، استفاده می‌کند. همانند تلاش‌های ما در سیستم مالی سنتی، خزانه‌داری برای شناسایی و ریشه‌کن کردن استفاده و سوءاستفاده غیرقانونی از اکوسیستم CVC تلاش خواهد کرد».

لایحه ۳۱۱ به بخش ۳۱۱ از قانون پاتریوت اشاره دارد. در بخش ۳۱۱ از قانون پاتریوت، قدرت را به وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌دهد که در صورت اعتقاد تحلیلگران آن وزارتخانه، حقوق بانکی را از برخی از نوع حساب‌ها، مؤسسات یا کلاس‌های معاملات، حذف کند.

درج نظر اولین نفر باشید که نظر می‌دهید.
با درج نظر امتیاز کسب کنید

پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
کسب درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری در ایران با 16 روش جدید (آپدیت 1402)
افزایش نرخ تورم و نوسانات ارزی عواملی هستند که باعث کاهش ارزش پول ملی کشورمان نسبت به گذشته شده‌اند. این امر موجب شده تا کسب درآمد دلاری در ایران مورد...
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
آموزش ارز دیجیتال
آموزش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی ایرانیکارت
اگر شما هم به این فکر افتاده‌اید که خرید و فروش ارز دیجیتال را شروع کنید تا در این بازار از سودها بی‌نصیب نمانید، یا قبلا در این حوزه فعالیت...
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
معرفی ارز دیجیتال
معرفی پروتکل شیباریوم و تاثیر آن بر شیبا
شیباریوم یک راه حل بلاک چین لایه 2 شیبا اینو است که هدف آن رسیدگی به سرعت پایین تراکنش اتریوم است. هدف شیباریوم این است که پایه‌های ساخت اکوسیستم شیبا...