021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

تپ روت چیست ؟ | بهبود شبکه ی بیت کوین

تاریخ انتشار : 23 خرداد 1400تاریخ بروزرسانی : 3 خرداد 1401 ارز های دیجیتال

بیت کوین از زمان پیدایش تاکنون فراز و نشیب های زیادی داشته است اما همچنان جایگاه خود را در صدر رمزارزها نگه داشته است. صرف نظر از مسائلی که خواستند برای بیت کوین به وجود بیاورند از هک کردن Mt. Gox و سرقت بیت کوین‌های این صرافی، هنوز بیت کوین در میان مردم محبوبیت خود را دارد و از آن حمایت می کنند. این در حالی است که هزاران آلت کوین تاکنون وجود داشته اند که می خواستند با برطرف کردن نواقص، جایگاه آن را بگیرند. پیش بینی شده است که بروزرسانی تپ روت به عنوان اولین گام اصلی در جهت حل عدم حفظ حریم خصوصی بیت کوین و سایر نگرانی های مرتبط، کاربردی خواهد بود. اما تپ روت چیست و چه فایده ای برای بیت کوین دارد ؟

بیت کوین شبکه‌ی کاملی نیست، موارد خاصی وجود دارد که نمی‌توان از آنها غافل شد. یکی از بزرگترین موارد مربوط به حریم خصوصی است. با بیت کوین به عنوان یک بلاک چین عمومی، هر کسی می تواند تراکنش هایی را که در شبکه رخ می دهد نظارت کند. برای برخی از افراد، این یک نگرانی بزرگ است.

تپ روت چیست ؟

تپ روت سافت فورک از بلاکچین بیت کوین است که اسکریپت‌های بیت کوین را برای افزایش حریم خصوصی و بهبود سایر عوامل مرتبط با معاملات پیچیده بهبود می‌بخشد. معاملات در شبکه بیت کوین از ویژگی‌های مختلفی برخوردار هستند که باعث پیچیده‌تر شدن آنها می شود؛ از جمله این ویژگی‌ها می توان به انتشار زمان‌بندی، تاییدهای چند امضایی و سایر موارد اشاره کرد.

بدون تپ روت، هرکسی می تواند تراکنش‌هایی را که از این ویژگی های پیچیده استفاده می کند و نیاز به ایجاد چندین معامله دارند، تشخیص دهد. با این حال، ارتقا Taproot امکان “پوشاندن” تمام قسمت هایی که شامل این ویژگی ها است به وجود می آید. این یک دستاورد و پیروزی بزرگ برای طرفداران حریم خصوصی بیت کوین است.

 

تپ روت چیست

در واقع تپ روت امکان پنهان کردن اسکریپت هایی را که بر روی بیت کوین اجرا شده است، ممکن می کند. به عنوان مثال، خرج کردن بیت کوین با استفاده از تپ روت می تواند در یک کانال Lightning Network، یک معامله peer to peer یا یک قرارداد هوشمند پیچیده را غیرقابل تشخیص کند. هرکسی که یکی از این معاملات را بخواهد ردیابی کند، چیزی جز معامله ساده نخواهد دید. البته لازم به ذکر است که این مساله مشخص بودن آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده هنوز پابرجاست و شفافیت شبکه از بین نمی رود.

پیشنهاد تپ روت اولین بار توسط گرگ مکسول، توسعه دهنده Bitcoin Core، در ژانویه 2018 رونمایی شد. برای اینکه به روزرسانی به طور کامل انجام شود، هر گره یا نود باید قوانین اجماع جدید تپ روت را تصویب کنند. بسته به چگونگی این اتفاق، فعالسازی می توانست ماه‌ها طول بکشد و همین اتفاق نیز افتاد.

تپ روت همراه با نسخه جدید دیگری به نام امضای Schnorr اجرا می شود. این نه تنها اجرای تپ روت را ممکن می‌کند بلکه ویژگی مورد انتظار به نام تجمیع امضا یا فرآیند تایید چند مرحله ای را نیز ممکن می کند.

اگر به دنیای ارزهای دیجیتال علاقه دارید می توانید از طریق ایرانیکارت اقدام کنید

خرید و فروش ارز  دیجیتال

امضای اشنور (Schnorr Signature) چیست ؟

امضاهای Schnorr شامل یک طرح امضای رمزنگاری است که توسط Claus Schnorr ریاضیدان و رمزنگاری آلمانی تهیه شده است. با وجود اینکه Schnorr الگوریتم خود را تحت حق اختراع ثبت شده برای سال‌های زیادی حفظ کرده بود، این حق ثبت اختراع به طور رسمی در سال 2008 منقضی شد.

در میان تعدادی از مزایا، امضاهای Schnorr در درجه اول به دلیل سادگی و کارآیی در تولید امضاهای کوتاه شناخته می شوند.

طرح امضای اتخاذ شده توسط Satoshi Nakamoto (خالق بیت کوین)، الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) بود. انتخاب ECDSA به جای الگوریتم امضای Schnorr به این دلیل بود که قبلاً به طور گسترده ای، کاملاً قابل فهم، ایمن، کم حجم و منبع باز استفاده شده بود.

با این حال، توسعه طرح امضای دیجیتال Schnorr (SDSS) ممکن است نقطه آغاز نسل جدیدی از امضاها برای بیت کوین و سایر شبکه های بلاکچین باشد.

یکی از مزایای اصلی امضاهای Schnorr این است که آن‌ها می توانند چندین کلید را در یک معامله پیچیده بیت کوین ببرند و یک امضای منحصربه‌فرد تولید کنند. این بدان معنی است که امضاهای طرف های مختلفی که در معامله شرکت دارند می توانند در یک امضای Schnorr “جمع” شوند. این به عنوان اجماع امضا شناخته می شود.

تپ روت چگونه به بهبود بیتکوین کمک می کند؟

اکنون که می دانید تپ روت چیست ، همانطور که قبلاً در مورد آن بحث کردیم، تپ روت پیشرفت‌های عمده‌ای در حریم خصوصی بیت کوین ایجاد خواهد کرد. تپ روت هنگامی که با امضاهای Schnorr ترکیب می شود، در هنگام انجام معاملات نیز می تواند باعث افزایش کارایی شود. علاوه بر افزایش حریم خصوصی، سایر مزایای بالقوه عبارتند از:

  • کاهش مقدار داده‌ها برای انتقال و ذخیره در بلاکچین
  • تراکنش‌های بیشتر در هر بلوک (نرخ TPS بالاتر)
  • کارمزد معاملات کمتر

یکی دیگر از مزایای تپ روت این است که امضاها دیگر قابل انعطاف نخواهند بود. این مساله قبلا یک خطر امنیتی شناخته شده در شبکه بیت کوین به شمار می رفت. به زبان ساده، قابلیت انعطاف پذیری امضا به این معنی است که می توان امضای معامله را قبل از تأیید تغییر داد. با انجام این کار، در صورت حمله به گونه‌ای به نظر می رسد که گویی معامله هرگز اتفاق نیفتاده است. این باعث می شود که بیت کوین در معرض مشکل هزینه‌های مضاعف قرار بگیرد و می تواند یکپارچگی دفتر توزیع شده را از بین ببرد. تپ روت یک نسخه کاملاً پیش بینی شده و مورد حمایت گسترده بیت کوین است. اگر همراه با امضاهای Schnorr اجرا شود، از نظر حفظ حریم خصوصی، مقیاس پذیری، امنیت و موارد دیگر شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهیم بود.

صرف نظر از مشارکت شما در جامعه بیت کوین، مزایای اضافی افزایش حریم خصوصی، کارایی و امنیت احتمالاً بر تجربه شما با استفاده از بیت کوین تأثیر می گذارد.

442 بازدید
تپ روت چیست ؟ | بهبود شبکه ی بیت کوین
بیت کوین از زمان پیدایش تاکنون فراز و نشیب های زیادی داشته است اما همچنان جایگاه خود را...
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید