دانستنی های گیفت کارت

آموزش فورتنایت برای تازه‌کارها و حرفه‌ای شدن

آموزش فورتنایت برای تازه‌کارها و حرفه‌ای شدن

آموزش فورتنایت برای تبدیل شدن به یک گیمر حرفه‌ای لازم و ضروری است؛ بنابراین قبل از هر چیزی باید نکات مهم و قسمت‌های مختلف آن را به‌خوبی بشناسید تا در نهایت بتوانید در سطح بالاتری به رقابت بپردازید. بازی فورتنایت (Fortnite) به‌عنوان یکی از بهترین و محبوب‌ترین بازی‌های بتل رویال، از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هریک از آن‌ها قابلیت‌های خاص خود را دارند. برای اینکه بتوانید به بهترین شکل بازی کنید، در اولین مرحله باید کاربرد کلیدهای مختلف در بازی را بشناسید. در این مطلب راهنمای کامل بازی فورتنایت را ارائه می‌کنیم تا به طور کامل با خصوصیات و قابلیت‌های مختلف این بازی آشنا شده و بتوانید به کمک آن‌ها سطح خود را به بهترین شکل ممکن بالا ببرید.

آموزش فورتنایت برای حرفه‌ای شدن

سال 2017 بود که استودیو معتبر و مشهور اپیک گیمز، بازی فورتنایت را به‌صورت دسترسی اولیه در اختیار گیمرها قرار داد. گیم پلی این بازی به‌گونه‌ای است که برای موفقیت بیشتر و کسب موقعیت‌های مختلف، باید سطح خود را افزایش داده و به‌سوی حرفه‌ای شدن حرکت کنید.

نحوه کنترل بازیکن، ورود به بازی، آشنایی با محیط لابی و… از جمله موارد مهمی هستند که باید در آموزش فورتنایت مورد توجه قرار بگیرند. در ادامه تمامی موارد مهم و ضروری فورتنایت که باعث افزایش سطح شما می‌شوند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

البته کاربران ایرانی به دلیل محدودیت‌های موجود باید نیست به خرید گیفت کارت فورتنایت از سایت‌های واسطه معتبری مانند ایرانیکارت اقدام کنند تا بتوانند بدون مشکل، قابلیت‌ها و ابزارهای بازی را مورد استفاده قرار دهند.

آموزش فورتنایت و نحوه کنترل بازیکن در کامپیوتر

بازی فورتنایت روی تمام سیستم‌ها و کنسول‌های بازی نصب می‌شود. افرادی که سیستم کامپیوتر را برای انجام بازی در بهترین حالت ممکن ست می‌کنند، ابتدا باید بتوانند بازیکن را به کمک دکمه‌های کیبورد کنترل کنند. هریک از دکمه‌ها کاربرد خاصی در بازی دارند که موارد زیر مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها به شمار می‌آیند:

کلید کاربرد
کلید W حرکت به سمت جلو
کلید S حرکت به سمت عقب
کلید A حرکت به سمت چپ
کلید D حرکت به سمت راست
کلید Q باز کردن تنظیمات ساخت‌وساز
کلید F استفاده از Harvester یا تبر (ابزار درو)
کلید E استفاده از ابزارهای مختلف مانند زیپ‌لاین| برداشتن اسلحه از روی زمین| ریکاوری هم‌تیمی‌ها
کلید Z/X/C/V میان‌بر ساختن دیوار، شیب، سطح و هرم
کلید Space پریدن| باز کردن چتر در ارتفاع
کلید M باز و بسته کردن نقشه
کلید Tab باز کردن جعبه‌ابزار و لیست منابع
کلید Ctrl نشستن و کمین کردن
کلید Left Button شلیک کردن| استفاده از تبر و شکستن سازه‌ها| استفاده از بعضی ابزارهای خاص| مشخص کردن لوکیشن در صفحه نقشه| ساختن سازه
کلید Right Button تمرکز روی هدف| استفاده از بعضی ابزارهای خاص| بوق زدن با ماشین| تعویض متریال سازه
کلید Ping button مشخص کردن لوکیشن در حین بازی| مشخص کردن اشیا و پین کردن آن‌ها برای هم‌تیمی‌ها
کلید Double Ping Button مشخص کردن لوکیشن دشمنان
کلید G ادیت و اصلاح سازه
اعداد 1 تا 5 بیانگر هر یک از سلاح‌ها یا اشیا در نوار Loadout
Left Shift + کلیدهای جهت‌نما دویدن در جهت مشخص شده| پر سرعت شدن بعضی از ماشین‌ها
Ctrl + کلیدهای جهت‌نما حرکت آرام و بدون سروصدای زیاد
دکمه R ریلود کردن اسلحه| روشن و خاموش کردن رادیو در ماشین| چرخاندن مصالح

نحوه کنترل بازیکن در کنسول‌های بازی

در ادامه آموزش فورتنایت برای گیمرهای تازه‌کار، به نحوه کنترل بازیکن در کنسول‌های مختلف می‌رسیم. قبل از اینکه دکمه‌ها و کاربرد آن‌ها را معرفی کنیم، باید بدانید که این بازی در کنسول مودهای مختلفی دارد که Builder Pro و Combat Pro مهم‌ترین آ‌ن‌ها به شمار می‌آیند. در ادامه نحوه کنترل بازیکن در کنسول‌ها را برای مود Combat Pro بررسی کرده‌ایم:

کلید کاربرد
کلیدهای LT – L2 نشانه‌گیری و تمرکز روی هدف| استفاده از بعضی ابزارهای خاص| بوق زدن با ماشین| تعویض متریال سازه
دکمه‌های RT – R2 شلیک کردن| استفاده از تبر و شکستن سازه‌ها| استفاده از بعضی ابزارهای خاص| مشخص کردن لوکیشن در صفحه نقشه| ساختن سازه
دکمه‌های LB – L1 انتخاب اسلحه قبلی در نوار| تعویض سازه به نوع قبلی
دکمه‌های RB – R1 انتخاب اسلحه بعد در نوار| تعویض سازه به نوع بعدی
دکمه‌ Y – مثلث استفاده از Harvester یا تبر (ابزار درو)
دکمه‌ X – مربع ریلود کردن اسلحه| روشن و خاموش کردن رادیو در ماشین| چرخاندن مصالح
دکمه B – دایره باز کردن تنظیمات ساخت‌وساز| ادیت سازه
دکمه A – ضربدر پریدن| باز کردن چتر در ارتفاع
استیک راست تغییر زاویه دید| نشستن و کمین کردن| چرخاندن مصالح
استیک چپ حرکت به اطراف
جهت‌نمای بالا باز کردن جعبه ابزار و لیست منابع
جهت‌نمای پایین Emote (شکلک‌ها و حرکت‌ها)
جهت‌نمای چپ مشخص کردن لوکیشن در حین بازی| مشخص کردن اشیا و پین کردن آن‌ها برای هم‌تیمی‌ها
جهت‌نمای راست Squad comm (گفتگوی تیم)
استارت – آپشن باز کردن منو
بازگشت – تاچ‌پد باز کردن نقشه
تپ به سمت بالا با استیک چپ + کنترل استیک چپ برای حرکت در جهت خاص دویدن در جهت مشخص شده| پر سرعت شدن بعضی از ماشین‌ها
تپ به سمت بالا با استیک چپ + کنترل استیک چپ برای حرکت در جهت خاص + تپ به سمت بالا با استیک راست سر خوردن در سطوح هموار و شیب‌دار
کنترل استیک چپ برای حرکت در جهت خاص + تپ به سمت بالا با استیک رأس حرکت آرام و نشسته، بدون سروصدای زیاد

اگر حالت Builder Pro را انتخاب کنید، کنترل بازیکن‌ها در چند دکمه متفاوت خواهد بود. در ادامه آموزش‌های فورتنایت، این دکمه‌ها را به همراه کاربرد آن‌ها معرفی می‌کنیم:

کلید کاربرد
LT – L2 نشانه‌گیری و تمرکز روی هدف| استفاده از بعضی ابزارهای خاص| بوق زدن با ماشین| ساخت پله یا سطح شیب‌دار
RT – R2 شلیک کردن| استفاده از تبر و شکستن سازه‌ها| استفاده از بعضی ابزارهای خاص| مشخص کردن لوکیشن در صفحه نقشه| ساخت دیوار
LB – L1 انتخاب اسلحه قبلی در نوار| ساخت سقف یا هرم
RB – R1 انتخاب اسلحه بعد در نوار| ساخت سطح یا کف

ورود به بازی و مرحله شروع فورتنایت

بعد از اینکه بازی را دانلود و روی دستگاه خود نصب کردید، باید به کمک نرم‌افزارهای تغییر IP، لانچر اپیک گیمز را باز کرده و مراحل ساخت اکانت را انجام دهید. لازم به ذکر است که اگر قبلاً یکی از بازی‌های استودیو اپیک را انجام داده‌اید، احتمالاً اکانت شما هنوز وجود دارد و می‌توانید از آن استفاده کنید (استفاده از گزینه Log In به‌جای Sign in). هنگامی که لانچر بازی را شناسایی کرد، باید روی Launch یا Setting up کلیک کنید.

«توجه داشته باشید که بعد از شناسایی بازی نباید لانچر را ببندید. همچنین برای اینکه با هشدار فیلترینگ و قطعی اینترنت مواجه نشوید، در مراحل اولیه بازی همچنان نرم‌افزار تغییر آی پی را نبندید.»

1. آشنایی با محیط لابی

محیط لابی یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی فورتنایت است که باید به طور کامل با آن آشنایی پیدا کنید. هنگامی که وارد بخش لابی می‌شوید، کاراکتر بازی را مشاهده می‌کنید که برای کاربران بدون اسکین و یا تازه‌وارد، به‌صورت رندوم طراحی شده است.

در سمت چپ و بالای صفحه می‌توانید نسخه بازی را مشاهده کرده و دقیقاً در پایین آن نوار XP (مخفف Experience یا تجربه) و Level را مورد بررسی قرار دهید. طبیعتاً هرچه تجربه بیشتری کسب کنید، لول شما زودتر بالا می‌رود. همچنین در پایین نوار تجربه و لول، امکان مشاهده منابع شما وجود دارد.

اگر می‌خواهید در بازی فورتنایت چهره ثابت و مشخصی به شخصیت مورد نظر خود ببخشید، باید برای آن کاستوم (Costume) یا اسکین (Skin) تهیه کنید. در اطراف شخصیت بازی، سکوهایی با علامت مثبت (+) مشاهده می‌کنید که با کلیک روی آنها می‌توانید دوستان خود را اضافه کنید.

در قسمت راست لابی، تعداد V-buck که همان ارز مربوط به بازی است را مشاهده می‌کنید، اگر کمی پایین‌تر بیایید، ناحیه و یا قاره‌ مربوط به سرور شما مشخص می‌شود که شما می‌توانید با بازیکن‌های آن ناحیه بازی کنید.

در قسمت پایین سمت راست بخش PLAY و Change را مشاهده می‌کنید که با انتخاب بخش Change امکان انتخاب مود بازی از جمله بتل رویال برایتان فراهم شده است. همچنین می‌توانید از میان مودهای مختلفی مانند Solo (بخش یک‌نفره)، Duos (بخش دونفره)، Trios (بخش سه‌نفره) و Squad (بخش چهارنفره) بهترین گزینه را انتخاب کنید.

آشنایی با محیط لابی

بخش Battle Pass

بخش Battle Pass یا همان قسمت VIP بازی امکان استفاده از امکانات و قابلیت‌های خاصی را به شما خواهد داد تا بتوانید با قدرت بیشتری رقابت کنید. برای اینکه بتوانید به بخش وی آی پی دسترسی داشته باشید، باید بتوانید 950 وی‌باکس (V-Bucks) به دست بیاورید یا مبلغ 12 دلار را به‌صورت ماهیانه بپردازید.

بخش Locker

در ادامه آموزش فورتنایت به یکی از بخش‌های جذاب بازی یعنی بخش Locker می‌رسیم. بدون شک افرادی که می‌خواهند ابزارآلات بازی و آهنگ پس‌زمینه آن را شخصی‌سازی کنند، باید وقت زیادی را به این بخش بازی اختصاص دهند. به‌طورکلی در این بخش از بازی فورتنایت امکان ایجاد تغییرات در سلاح‌ها، شخصیت بازی، پوسترها، رنگ سلاح، اندازه سلاح، استیکرها، ایموت‌ها و… داده می‌شود.

فروشگاه درون برنامه یا Item Shop فورتنایت

یکی دیگر از جذاب‌ترین بخش‌های بازی فورتنایت که می‌تواند روی عملکرد و سطح شما تأثیر بگذارد، بخش Item Shop یا همان فروشگاه بازی است. در این فروشگاه می‌توانید انواع قابلیت‌ها و اسکین‌های مختلف را خریداری کنید و حسابی سطح عملکرد خود را در داخل بازی افزایش دهید. قسمت Item Shop فورتنایت هر 24 یک‌بار آپدیت می‌شود و موارد جدیدی به آن اضافه خواهد شد.

فروشگاه درون برنامه فورتنایت

آموزش فورتنایت: مرحله پیش از ورود به جزیره

قبل از اینکه وارد جزیره اصلی شوید، شما و سایر بازیکن‌های دیگر در یک جزیره با فاصله زیاد از آن حضور پیدا می‌کنید و در آنجا تمرینات خاصی را برای آماده شدن انجام می‌دهید. تمام منابع و سلاح‌هایی که در این جزیره تمرینی در اختیار دارید، به جزیره اصلی نخواهید برد. در واقع شما در این مکان فقط خود را برای مراحل اصلی بازی آماده می‌کنید.

در سمت راست و بالای صفحه می‌توانید نقشه بازی، محل دقیق خود، تعداد بازیکن‌های حاضر، تعداد بازیکنان کشته شده توسط شما و سایر اعضای تیم در بازی را مشاهده کنید. در پایین تصویر (سمت راست) تصاویر تجهیزات خود را مشاهده خواهید کرد که فقط اولین تصویر یا اولین خانه با تبر یا Harvester پر شده است.

نکته بسیار مهمی که باید درباره قسمت تجهیزات بدانید، تعداد محدود آن‌ها است، یعنی شما فقط 5 ظرفیت برای حمل اسلحه دارید. به این قسمت تجهیزات که امکان چیدن اسلحه‌ها داده شده است، Loadout گفته می‌شود.

در بالای بخش نوار Loadout مقدار Bar وجود دارد که این میزان از 5000 شمش تجاوز نمی‌کند و دسترسی به همه منابع و ابزارها (Inventory) با علامت کوله‌پشتی (Tool) قابل مشاهده است. همچنین در این بخش می‌توانید همه ابزارها و منابع را به همراه نام اسلحه، تیرهای باقی مانده و وضعیت خشاب‌ها مشاهده کنید.

در قسمت سمت چپ، دو نوار به حجم 100 وجود دارد که یکی از آن‌ها خالی و دیگری با رنگ سبز پر شده است. نوار سبز رنگ که به اصطلاح نوار HP یا Health نامیده می‌شود، سلامت و مقدار جان باقی‌مانده را مشخص می‌کند. نوار خالی که نوار Shield یا سپر نامیده می‌شود، از شما در برابر شلیک دشمن محافظت می‌کند. نوار شیلد در ابتدا خالی است و شما باید آن را با نوشیدنی‌های خاص پر کنید.

آموزش فورتنایت: مرحله پیش از ورود به جزیره

آشنایی با بخش طوفان بنفش

نقشه بازی فورتنایت بسیار بزرگ است، برای اینکه بازیکنان سریع‌تر با هم روبرو شوند، از ایده طوفان بنفش استفاده می‌شود. هنگامی که وارد جزیره اصلی شدید، حدود 4 دقیقه وقت دارید تا انواع سلاح و ابزارهای مورد نیاز خود را جمع کنید.

بعد از اتمام وقت، یک طوفان بنفش به‌صورت دایره‌ای شروع به گسترش می‌کند تا تمامی بازیکنان را در یک محدوده خاص جمع کند. اگر زودتر خود را به محدوده نرسانید و در معرض طوفان بنفش قرار بگیرید، نوار سلامتی شما کاهش می‌یابد و در نهایت جان خود را از دست خواهید داد. معمولاً محدوده مورد نظر در وسط جزیره است؛ بنابراین نباید از این ناحیه زیاد دور شوید تا بتوانید زودتر خود را به محل برسانید.

اگر به عدد شمار بازیکنان فورتنایت نگاه کنید، در کنار آن یک ثانیه شمار وجود دارد که زمان باقی‌مانده تا Rage بعدی طوفان را نشان می‌دهد. در واقع مرحله اول زمان توقف طوفان و مرحله دوم، مقدار زمان باقی‌مانده تا پیشروی بعدی است.

آموزش بازی فورتنایت: مراحل پرش و فرود

همان‌طور که گفتیم، قبل از ورود به جزیره اصلی، در یک جزیره تمرینی همراه سایر بازیکن‌ها تمرینات مختلف جهت آماده‌سازی خود برای مبارزه اصلی را انجام می‌دهید. اگر در این جزیره تمرینی اطراف خود را نگاه کنید، اتوبوس‌های آبی رنگ را مشاهده خواهید کرد که شما را به جزیره اصلی خواهند برد.

اتوبوس‌های آبی در مسیر هوایی حرکت می‌کنند و در عرض 37 ثانیه شما را تا انتهای مسیر جابه‌جا خواهند کرد. در صورتی که در طول این 37 ثانیه از اتوبوس به سمت جزیره پرش نکنید، (7 ثانیه زمان تا صدور اجازه پرش و 30 ثانیه تا رسیدن به آخرین ایستگاه) در انتهای مسیر به‌صورت خودکار به بیرون پرتاب می‌شوید. توجه داشته باشید که پرش از اتوبوس و فرود آمدن در مکان خاصی از جزیره، به‌عنوان یک استراتژی خاص در آموزش فورتنایت مورد بحث قرار می‌گیرد. شما باید بر اساس استراتژی خود بهترین زمان را برای فرود در منطقه مناسب انتخاب کنید.

آموزش بازی فورتنایت: مراحل پرش و فرود

کسب مهارت در مرحله فرود

داشتن مهارت در مرحله فرود می‌تواند برتری خاصی به شما بدهد تا به نسبت سایر بازیکنان بازی خود را بهتر شروع کنید. شما به‌عنوان یکی از بازیکنان فورتنایت می‌توانید در تمام نقاط جزیره فرود بیایید، اما در صورت عدم انتخاب مناسب برای فرود، شرایط شما برای رقابت سخت‌تر می‌شود و حتی احتمال دارد که در طوفان بنفش گرفتار شوید.

برای اینکه فرودی بهتر را تجربه کنید، دو حالت مختلف را در مقابل خود خواهید دید. حالت اول این است که لوکیشن در اطراف مسیر اتوبوس باشد. اگر حالت اول را برای فرود انتخاب کرده‌اید، باید یک خط عمود فرضی از لوکیشن تا مسیر هوایی رسم کنید و میزان فاصله آن تا نقطه مورد نظر را تخمین بزنید، اگر این فاصله 1000 الی 1200 متر بود، در همان نقطه تقاطع بپرید و تا انتهای مسیر کاری نکنید.

درصورتی‌که طول خط فرضی بیشتر از این مقدار بود، دقیقاً کارهای مرحله قبل را انجام دهید، اما 500 الی 600 متر مانده به لوکیشن مورد نظر، چتر را به‌صورت دستی باز کنید. همچنین اگر فاصله خط فرضی کمتر بود، باید به‌جای شیرجه زدن به سمت لوکیشن، مقداری سر بازیکن را خم کنید و به سمت جزیره شتاب بگیرید. هنگامی که به فاصله مناسب رسیدید، لوکیشن را پیدا کنید و به سمت آن شتاب بگیرید.

در این حالت باید روی شتاب خود دقت بالایی داشته باشید تا بدون اینکه وقت زیادی تلف کنید، در محل مورد نظر فرود بیایید. البته انجام این روش‌ها مقداری زمان‌بر است و آنها را با تمرین زیاد یاد می‌گیرید.

نکته مهمی که باید به آن دقت کنید، تخمینی بودن اعداد بالا است. برای مثال اگر بخواهید روی یک تپه یا کوه فرود بیایید، باید بستگی به میزان ارتفاع، حدود 200 تا 300 متر از اعداد کم کنید.
در حالت دوم فرود یعنی نزدیکی به مسیر، شما با احتمالات مختلفی مواجه می‌شوید. اگر از اتوبوس آبی دیر بپرید، باید بر سطح زمین عمود شده و شیرجه بروید تا چتر اتوماتیک باز شود، اما اگر زودتر از اتوبوس به سمت پایین بپرید، باید چتر خود را به شکل دستی و زودتر از موعود باز کنید. در طرف مقابل اگر بتوانید به‌موقع بپرید، در زمان مناسبی فرود خواهید آمد. انجام این حالت از فرود هم کاملاً تجربی است و با گذشت زمان روی آن تسلط پیدا می‌کنید.

کسب مهارت در مرحله فرود

آموزش فورتنایت: مرحله جستجو و جمع‌آوری منابع

بدون شک مرحله جستجو و جمع‌آوری منابع یکی از اصلی‌ترین و ضروری‌ترین موضوعاتی است که در آموزش فورتنایت مورد بحث قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که آموزش‌های فورتنایت بسیار مهم هستند، اما پیدا کردن اسلحه و سایر منابع از تمامی آنها مهم‌تر است و احتمال پیروزی شما در نبرد را بیشتر می‌کند.

برای شروع بازی حتماً باید اسلحه SMG یا همان اسلحه‌های جنگی را به همراه داشته باشید تا بتوانید در نبردهای نزدیک از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که اسلحه‌های تک‌تیرانداز یا رایفل در نبردهای کمتر از 75 متر کاربرد خاصی ندارند. در واقع شما باید تکمیل لود اوت پایین صفحه که متشکل از 5 مربع است را با اسلحه‌های مختلف انجام دهید تا در مواقع مختلف بر اساس لوکیشن و شرایط از آنها استفاده کنید.

به Inventory که به نسبت لود اوت کامل‌تر است، برای تکمیل کردن منابع مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی اگر بخواهید علاوه بر سلاح‌های مختلف، به طلا و سایر منابع دسترسی داشته باشید، باید وارد Inventory شوید. در کنار بخش Inventory باید توجه خاصی به شیلد خود داشته باشید، شیلدهای بازی فورتنایت به چند دسته مختلف از جمله مینی شیلد، پوشن شیلد و چاگ جاگ تقسیم می‌شوند. در میان تمامی آنها پوشن شیلد گزینه بهتری برای رقابت با سایر بازیکنان به شمار می‌آید.

یکی از راه‌های بسیار عالی برای کسب مهارت بیشتر، تماشا کردن بازی‌ سایر بازیکنان Spectating است. شما با انجام این کار می‌توانید در زمینه پیدا کردن سلاح، منابع و نحوه استفاده از آن‌ها اطلاعات ارزشمندی کسب کنید.

آموزش فورتنایت: مرحله جستجو و جمع‌آوری منابع

انواع سلاح‌ها در فورتنایت

اگر برای چند مرتبه بازی فورتنایت را انجام دهید، متوجه خواهید شد که تنوع اسلحه‌های آن بالا است. برخی از سلاح‌های بازی از جمله شاتگان و رایفل حالت طبیعی دارند، اما برخی دیگر از آنها مانند اسلحه پرتاب اشعه، بلستر (اسلحه جنگ ستارگان) یا شمشیر مهتابی (lightsaber) حالت غیر طبیعی یا غیر واقعی دارند.

نکته بسیار مهمی که باید در آموزش فورتنایت باید بدانید این است که اسلحه‌های آن با رنگ‌های خاکستری (طوسی)، سبز، آبی، بنفش و طلایی درجه‌بندی شده‌اند. در واقع هریک از این رنگ‌ها قدرت خاصی دارند و Damage یا خسارت مشخصی را به‌جای می‌گذراند؛ هرچه رنگ اسلحه به سمت رنگ طلایی نزدیک‌تر می‌شود، قدرت آن بالاتر می‌رود.

علاوه بر تمامی این رنگ‌ها، در بازی فورتنایت یک اسلحه افسانه‌ای وجود دارد که رنگ آن طلایی است، اما با سایر اسلحه‌های طلایی تفاوت دارد. همچنین اسلحه افسانه‌ای به تمام بازیکنان تعلق نمی‌گیرد، این اسلحه مربوط به بخش داستانی بازی و معمولاً تحت کنترل بازیکن‌های NPC قرار می‌گیرد. به‌طورکلی هریک از این اسلحه‌ها اسم خاصی دارند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم:

 • اسلحه آبی: Rare
 • اسلحه بنفش: Epic
 • اسلحه افسانه‌ای: Mythic
 • اسلحه سبز: Uncommon
 • اسلحه طلایی: Legendary
 • اسلحه خاکستری: Common

آشنایی با سلاح ها

آشنایی با امداد و حیات در بازی

در ادامه آموزش کامل فورتنایت به حیاتی‌ترین بخش آن می‌رسیم، در هنگام بازی و مبارزه با سایر بازیکنان، احتمالاً مورد اصابت گلوله‌های آن‌ها قرار می‌گیرید. برای اینکه خیلی زود از بازی کنار نروید و تا لحظات آخر دوام بیاورید، باید راه‌های امداد و حیات بازی را به‌خوبی بلد باشید. وسایل و راه‌های امدادی بازی فورتنایت زیاد هستند که موارد زیر مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها به شمار می‌آیند.

 • بسته کمک‌های اولیه یا Med Kit: این نوع از بسته‌های امدادی در نقاط مختلف جزیره وجود دارند و به‌راحتی در دسترس بازیکنان قرار می‌گیرند. با اینکه استفاده از این بسته حدود 10 ثانیه از زمان شما را می‌گیرد، اما تمام سلامتی (+100 Health) را به شما باز می‌گرداند.
 • بانداژها: درصورتی‌که سلامتی شما زیر 75 باشد، بانداژها به کمک شما می‌آیند و میزان سلامتی را افزایش می‌دهند. البته در هر بازی 5 بانداژ قابل استفاده است، این بانداژها سرعت بالایی دارند و در عرض 3.5 ثانیه 15 عدد سلامتی شما را افزایش می‌دهند.
 • قارچ‌ها: به‌طورکلی در بازی فورتنایت 2 نوع قارچ داریم که سلامت شما را در بازی افزایش می‌دهند و استفاده از آنها هیچ محدودیتی ندارد. قارچ رنگ فیروزه‌ای 10+ به نوار آبی اضافه می‌کند و قارچ آبی تیره که کوچک‌تر است به نوار سلامتی شما 5+ می‌افزاید.
 • سیب، موز، نارگیل: استفاده از این خوراکی‌ها محدودیتی ندارد و 5+ Health به‌سلامتی شما اضافه می‌کند.
 • کلم، ذرت، تمشک: استفاده از این خوراکی‌ها محدودیتی ندارد و 10+ Health به‌سلامتی شما اضافه خواهد کرد.
 • گوشت حیوانات: استفاده از این خوراکی‌ها محدودیتی ندارد و 15+ Health به‌سلامتی شما اضافه می‌کند.
 • ماهی نارنجی: استفاده از این خوراکی‌ها محدودیتی ندارد و 40+ Health به‌سلامتی شما اضافه خواهد کرد.
 • معجون شیلد: Shield Potion در عرض 5 ثانیه 50 عدد به نوار آبی اضافه می‌کند.
 • بطری‌های شیلد: این نوع از شیلد‌ها که با نام Mini Shield Potion شناخته می‌‌شوند، مثبت 25 به نوار آبی اضافه می‌کنند؛ البته باید نواز آبی زیر 50 باشد.
 • بسته شیلد: Chug Splash یا بسته شیلد امکان استفاده به‌صورت گروهی (با هم‌تیمی‌ها) را دارد. شما می‌توانید هم‌تیمی‌ها را دور هم جمع کنید و بسته شیلد را به زمین بکوبید تا جان و سلامتی هرکدام از شما 20 عدد بیشتر شود.
 • بشکه شیلد: بشکه‌های نقره‌ای و فلزی در بازی فورتنایت با اسم بشکه شیلد یا Slurp Barrel شناخته می‌شوند که به کمک آن‌ها مثبت 10 به نوار آبی شما اضافه می‌شود.
 • کپسول Shield Keg: هنگامی که این کپسول را به زمین بکوبید، ده تا د‌تا به نوار آبی شما و هر کس دیگری که در محدوده کپسول باشد اضافه خواهد شد.
 • سلاح‌های داستانی و متغیر: اسلحه‌های مختلفی مانند اسلحه پمپی (Chug Cannon) دو اسلاید از لود اوت را اشغال می‌کنند، اما با شارژ شدن آن می‌توانید به خود و اطرافیانتان سلامتی هدیه دهید.

بسته های امداد و حیات در بازی

آشنایی با لوت باکس‌ها

لوت باکس یا جعبه غنایم یکی دیگر از موضوعات مهم است که در آموزش فورتنایت مورد بررسی قرار می‌گیرد. جعبه‌های لوت باکس به جعبه‌هایی گفته می‌شود که در بیشتر نقاط جزیره قرار دارند و با باز کردن آن‌ها پکیج کاملی از وسایل مختلف به شما داده می‌شود. به‌طورکلی لوت باکس بازی فورتنایت به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم:

 • Loot Box چوبی و زردرنگ: این نوع از لوت باکس‌ها یک نور طلایی از خود ساطع می‌کنند تا شما راحت‌تر آن‌ها را پیدا کنید. این نور هر چه به جعبه نزدیک شوید، صدای بیشتری تولید می‌کند. معمولاً لوت باکس چوبی و زرد حاوی موارد مختلفی مانند مهمات، شیلد یا امداد، اسلحه و شمش طلا است.
 • Rare Loot Box فلزی و آبی رنگ: صدای این لوت باکس متفاوت‌تر است و یک نور سفید پرزرق‌وبرق از خود ساطع می‌کند، این لوت به نسبت لوت زرد نادرتر و اسلحه‌های بنفش و طلایی را به شما می‌دهد.
 • سایر جعبه‌ها: در بازی فورتنایت جعبه‌های دیگری مانند گاوصندوق (حاوی شمش طلا) وجود دارند که باید آن‌ها را غارت کنید. همچنین نوع دیگری از جعبه‌ها فقط مهمات و تجهیزات ماشین را به شما خواهند داد. نوع دوم جعبه محصولات یا Product Box نوع نادر یا Rare آن است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید معجون شیلد دریافت کنید.

ماشین‌های فروش خودکار در فورتنایت

ماشین‌های فروش خودکار یکی دیگر از قسمت‌های جذاب بازی فورتنایت است که انجام بازی را برایتان آسان‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌کند. عملکرد ماشین‌های خودکار به این شکل است که در ازای دریافت Bar قابلیت‌های مختلفی را به شما می‌دهند.

ماشین‌های خودکار به‌صورت باجه‌های مختلفی در داخل نقشه وجود دارند که شما با مراجعه به آن‌ها می‌توانید از امکانات مختلفی استفاده کنید. برخی از باجه‌ها با دریافت Bar انواع مهمات بازی از شیلد، اسلحه و… را به شما خواهند داد. نوع دیگری از ماشین‌های خودکار گردونه Upgrade نام دارند که اسلحه شما را ارتقا می‌دهند.

همچنین برخی دیگر از ایستگاه‌ها وجود دارند که مربوط به بخش داستانی می‌شوند؛ برای مثال، بورد‌های Bounty شما را وارد تعقیب و گریز بازیکنان می‌کنند و اگر بتوانید در این تعقیب و گریز سایر بازیکنان را بکشید،Bar دریافت می‌کنید.

آموزش فوتنایت: آشنایی با ماشین‌های فروش خودکار

بازیکن‌های غیر قابل بازی

بازیکن‌های غیر قابل بازی فورتنایت یا NPC کار خاصی انجام نمی‌دهند و در صورت شلیک به آن‌ها، سریعاً از خود دفاع می‌کنند و تنها راه نجات از چنگ آن‌ها، مبارزه است. البته اگر با آن‌ها صحبت کنید، از شما استقبال می‌کنند و چیز خاصی مانند بطری شیلد هدیه می‌دهند.

آموزش‌های فورتنایت: مرحله مبارزه و درگیری

در آموزش فورتنایت نمی‌توان دستورات خاصی را برای مبارزه و درگیری ارائه کرد. در واقع برای آموزش بازی فورتنایت در مرحله درگیری و مبارزه، فقط سبک‌های مختلف را معرفی می‌کنیم و میزان اجرای دقیق آنها بستگی به تمرین و استعداد شما دارد.

برای اجرای بازی فورتنایت و از بین بردن رقبا می‌توانید استراتژی‌های مختلفی مانند مخفی‌کاری، دفاع، حمله، ضد حمله، مبارزه با فاصله زیاد، مبارزه با فاصله نزدیک، مبارزه در حال جابه‌جایی، مبارزه بدون اسلحه و فرار از دست سایر بازیکنان را به کار بگیرید.

آموزش ساخت و ساز در بازی فورتنایت

یک از جالب‌ترین بخش‌‌های آموزش فورتنایت مربوط به ساخت و ساز در بازی است. شما بر اساس استراتژی خود می‌توانید با استفاده از کلید Z دیوار، C سطح شیبدار پلکانی، X سطح صاف (سقف یا کف) و V هرم بسازید. البته برای کنسول‌های بازی باید از کلیدهای دایره – B و R2/L2/R1/L1 – RT/LT/RB/LB استفاده کنید.

در بازی فورتنایت علاوه بر Tile می‌توانید از پوشش‌های دیگری مانند چوب، سنگ، آهن و دیوار زرهی استفاده کنید. با اینکه جنس آهن از همه سخت‌تر است، اما به دست آوردن آن هم سخت‌تر خواهد بود. هنگام ساخت و ساز در بازی فورتنایت باید به نکات زیر دقت کنید:

 • برای ساختن دیوار در نزدیک‌ترین فاصله باید موس را به سمت آسمان بگیرید.
 • درصورتی‌که نمایشگر به موازات سطح باشد، چیزی که می‌خواهید بسازید در فاصله یک tile دورتر ساخته می‌شود.
 • در نواحی دورتر نمی‌توانید ساخت و ساز انجام دهید.
 • با استفاده از R (کنسول: مربع – X) می‌توانید سازه‌ها را در چهار جهت بچرخانید.
 • با فشردن G (کنسول: دایره – B) می‌توانید بعد از مهندسی سازه، ادیت و اصلاح را انجام دهید.
 • اگر به همراه سازه خود سقوط کنید، Fall Damage خواهید شد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید، میزان قدرت متریال‌های مختلف است، تمامی متریال‌های بازی فورتنایت ظرفیت خاصی دارند که در جدول زیر آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

متریال ساخت سازه سلامتی میزان قدرت
چوب قابل اشتعال ضعیف‌ترین متریال
سنگ غیر قابل اشتعال متوسط
آهن غیر قابل اشتعال قوی‌ترین متریال
دیوار زرهی غیر قابل اشتعال قدرت بالا و مخصوص مبارزه

سخن نهایی

با خواندن این مقاله آموزش فورتنایت را فرا گرفتید و دانستید با رعایت چه تکنیک و اصولی می‌توانید بر رقیبان و حریفان این بازی پیروز شوید. آیا شما تجربه این بازی را دارید؟ چه نکاتی را برای پیش رفتن بهتر بازی و پیروز شدن بر حریف پیشنهاد می‌کنید؟

سوالات متداول
Request for Quote

بله؛ بازی فورتنایت رایگان است، اما برای دسترسی به فروشگاه و سایر قابلیت‌های بازی باید هزینه بپردازید.

فروش آیتم‌های مختلف از فروشگاه فورتنایت و سایر قابلیت‌ها و خدمات مختلف بازی از جمله راه‌های درآمد سازندگان بازی است.

بله؛ امکان نصب فورتنایت روی گوشی‌های اندرویدی وجود دارد.

حداقل رم مورد نیاز برای بازی فورتنایت 4 گیگ است.

درج نظر
با درج نظر امتیاز کسب کنید

 1. بهترین کار اینه که استراتژی مناسبی در بازی اتخاذ کنیم.

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
  • با سلام و عرض ادب
   کاربر گرامی
   از این که نظر خود را با ما در میان گذاشتید، متشکریم.
   پایدار باشید
   ایرانیکارت

   آیا این نظر برایتان مفید بود؟
پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
تفاوت گیفت کارت های پلی استیشن
دانستنی های گیفت کارت
تفاوت گیفت کارت های پلی استیشن
گیفت کارت پلی استیشن از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کارت‌های هدیه موجود در بازار است که با استفاده از آن می‌توانید انواع بازی جذاب و هیجان انگیز را خریداری کنید. همچنین...
تفاوت گیفت کارت اپل امریکا و کانادا چیست؟
دانستنی های گیفت کارت
تفاوت گیفت کارت اپل امریکا و کانادا چیست؟
اگر شما هم دارای یک محصول اپل مثل گوشی هوشمند یا یک سیستم مک هستید، حتما پیش آمده که برای استفاده از سرویس‌ها و خدمات آن لازم باشد از گیفت...
چگونه گیفت کارت بخریم؟
دانستنی های گیفت کارت
چگونه گیفت کارت بخریم؟
شاید بخواهید برای خرید از آمازون و یا هر سایت خارجی اقدام کرده یا تمایل داشته باشید از طریق اپلیکیشن اسپاتیفای به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید. همچنین ممکن...