021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

سگویت (SegWit) چیست؟

تاریخ انتشار : 30 آبان 1400تاریخ بروزرسانی : 8 خرداد 1401زمان مطالعه : 2 دقیقه ارز های دیجیتال

سگویت یک نوع پردازش است که با حذف اطلاعات امضا در معاملات بیت کوین، باعث افزایش حجم بلاک در بلاکچین می‌شود. حذف قسمت‌هایی از اطلاعات باعث ایجاد فضا و حافظه برای معاملات بیشتر بر بستر بلاکچین می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی این مفاهیم بپردازیم و بدانیم سگویت چیست؟ و چه مزایایی دارد. پس اگر شما هم به دنبال خرید و فروش ارز‌های دیجیتال هستید و می‌خواهید با آن آشنا شوید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

خلاصه مقاله

  • سگویت یک عملیات مربوط به بیت کوین است که برای افزایش حداکثر اندازه بلاک در بلاکچین است.
  • سگویت با حذف اطلاعات امضایی در معاملات بیت کوین باعث افزایش حداکثر اندازه بلاک می شود.
  • سگویت خلاصه شده ی segregated witness به معنای جدا کردن امضای معاملات است.

مفهوم سگویت چیست؟

سگویت از دو کلمه ی seregate به معنای جدا کردن و witnesses به معنای شاهدان یا همان امضای معاملات در شبکه تشکیل شده است. از این رو سگویت یا segregated witness به معنای جدا کردن امضای معاملات است. بلاکچین بیت کوین از یک سیستم چندگانه استفاده می‌کند که در سراسر یک شبکه همتا به همتا توزیع شده است. این سیستم‌ها به گره‌ها معروف هستند و به عنوان کارشناسان تراکنش‌های بیت کوین عمل می‌کنند. تمام تراکنش‌های بیت کوین بر روی همه ی این گره‌ها کپی شده که باعث می‌شود هک شدن تقریبا غیرممکن شود.

اطلاعات معاملات از دو بخش ورودی‌ها و خروجی‌ها تشکیل شده که بین چندین گره به اشتراک گذاشته شده است. یک معامله ممکن است از یک یا چندین ورودی و خروجی تشکیل شده باشد. خروجی همان آدرس عمومی گیرنده و ورودی آدرس عمومی فرستنده است. فرستنده برای ارسال سرمایه نیاز به آدرس عمومی گیرنده دارد. حجم بیشتر فضای معاملاتی شامل امضاها و قسمتی از ورودی که تایید کننده دارایی‌های ارسال کننده است، می‌شود. در نتیجه یک بیت کوین از فرستنده‌ها به گیرنده‌ها در هر معامله منتقل می‌شود. زمانی که همه ی گره‌ها این معامله را تایید کردند، بلاک این معامله در زنجیره بلاکچین و همینطور در دفتر کل، ثبت و ضبط می‌شود.

برای مطالعه بیشتر مقاله بلاکچین چیست را در ایرانیبوک مطالعه کنید.

سگویت چیست

چالش‌های پلتفرم بیت کوین

یکی از مشکلاتی که بیت کوین از گذشته با آن مواجه است، سرعت انجام معاملات است. به این صورت که هرچه معاملات در حال انجام بیشتر می‌شود، بلاک‌های بیشتری هم باید به زنجیره اضافه شود. بلاک‌ها هر 10 دقیقه یک بار تولید می‌شوند و حجم آن‌ها حداکثر 1 مگابایت است. با توجه به این محدودیت تعداد مشخصی از معاملات قابل اضافه شدن به بلاک هستند. بلاک‌ها نشان دهنده ی حجم معاملات هستند و هر چه حجم شبکه افزایش یابد باعث تاخیر در پردازش معاملات و تاییدیه‌های آن‌ها می‌شود. در بعضی موارد تایید معاملات ساعت‌ها طول می‌کشد. تصور کنید از سال 2009 که بیت کوین ساخته شد تا کنون همه معاملات بیت کوین در بلاکچین ذخیره شده و موجود است. در طولانی مدت، اگر تغییری در شبکه بوجود نیاید سیستم پایدار نخواهد ماند.

برای مطالعه بیشتر در خصوص بلاکچین بیت کوین مقاله بیت کوین چیست را در ایرانیبوک مطالعه کنید.

سگویت یک پروسه ای برای تغییر در ذخیره سازی اطلاعات است که باعث می‌شود شبکه بیت کوین سریعتر و راحت تر انجام شود.

راه حل سگویت

دکتر پیتر وولی توسعه دهنده‌ی بیت کوین یک راه حل برای بیت کوین پیشنهاد داد. پیشنهاد او این بود که امضاهای دیجیتالی باید از معاملات حذف شوند. این پردازش به جدا کننده‌ی تاییدیه‌ها یا سگویت شهرت دارد. امضاهای دیجیتالی حدود 65 درصد فضای معاملاتی را اشغال کرده است. سگویت تلاش می‌کند اطلاعات مربوط به امضاها از قسمت ورودی خارج کرده و به انتهای معاملات منتقل کند. این تغییر باعث می‌شود حجم هر بلاک از حداکثر 1 مگابایت به 4 مگابایت افزایش یابد. این راه حل مشکل تاییدیه را نیز حل می‌کند. به این شکل که گیرنده ID فرستنده و اطلاعات انتقال را دریافت می‌کند و معامله تایید می‌شود. با حذف امضاهای دیجیتالی احتمال دستکاری و یا هک هم تقریبا غیر ممکن می شود.

نتیجه گیری

در این مقاله متوجه شدیم سگویت چیست و چه مزایایی دارد. هنوز ارز‌های دیجیتال راه طولانی را در پیش دارند و با بروزرسانی‌ها قصد دارند مشکلات خود را برطرف کرده و پیشرفت کنند. هر چه این بروزرسانی‌ها و حذف مشکلات بهتر انجام شود سرمایه گذاری بر ارزهای دیجیتال هم افزایش می‌یابد. اطلاعات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

228 بازدید
سگویت (SegWit) چیست؟
سگویت یک نوع پردازش است که با حذف اطلاعات امضا در معاملات بیت کوین، باعث افزایش حجم بلاک...
5 از 2 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید
  1. کیف پول لجر نانو S از آدرس های سگویت پشتیبانی می کند؟؟

    آیا این نظر برایتان مفید بود؟