021-91091000 031-31117
ورود / ثبت نام

آربیتروم چیست؟

تاریخ انتشار : 29 آذر 1400تاریخ بروزرسانی : 10 خرداد 1401زمان مطالعه : 4 دقیقه ارز های دیجیتال

همانطور که می‌دانید اتریوم یک پلتفرم بسیار محبوب برای توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز است. ولی در سال‌های اخیر، به دلیل افزایش چشمگیر ترافیک شبکه، با چالش مواجه شده است. در حالی که برخی از جامعه‌‌ی اتریوم بر این باورند که بهینه سازی و ارتقاء زنجیره بهترین راه حل است، عهده ای دیگر راه حل لایه دوم را انتخاب کرده اند. راه حل لایه دو آربیتروم (Arbitrum) شیوه ای نوآورانه است که مشکلات بلاکچین اتریوم را کاهش می‌دهد. در این مقاله قصد داریم بفهمیم آربیتروم چیست و چه ویژگی هایی دارد. اگر شما هم به دنبال خرید و فروش ارز های دیجیتال هستید و می خواهید بدانید چگونه کارمزد تراکنش ها کاهش و سرعت افزایش می‌یابد، در این مقاله همراه ما باشید.

خلاصه مقاله

  • با آربیتروم، قرارداد‌های هوشمند و تراکنش‌ها در یک لایه دوم انجام می‌شوند و تنها نتیجه آنها به شبکه اصلی اتریوم منتقل می‌شود.
  • آربیتروم، علاوه بر افزایش مقیاس پذیری شبکه باعث کاهش هزینه‌های تراکنش نیز می‌شود.
  • این پلتفرم با تمام زبان‌های مورد استفاده در اتریوم سازگار است و همه‌ی کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند.
  • با وجود گستردگی نظرات و راه حل‌ها، راه حل آربیتروم به دلیل نوآوری و نتیجه بخش بودن بسیار مورد توجه قرار گرفت.

120 میلیون دلار بودجه آربیتروم (Arbitrum One Mainnet)

در 31 آگوست 2021 آفچین لبز (Offchain Labs) همان کمپانی پشتیبانی آربیتروم، به صورت رسمی اعلام کرد شبکه اصلی آربیتروم یک (Arbitrum One Mainnet) راه اندازی شده است. بسیاری از پلتفرم‌های مالی غیر متمرکز (DeFi) ماننده آوه (Aave) بالانسر (Balancer)، بند پروتکل (Band Protocol) و… به این امید هستند که برای افزایش توان عملیاتی و کارمزد کمتر از آربیتروم استفاده کنند. شرکت Offchaim Labs در این اعلام اضافه کرد که 120 میلیون دلار سرمایه از طرف شرکت Lightspeed Venture Partners دریافت کرده است. این سرمایه گذاری ارزش کمپانی را تا 1.2 بیلیون دلار افزایش می‌دهد.

آربیتروم چیست؟

آربیتروم یک راه حل لایه دوم بوده که برای بهبود ظرفیت قرارداد‌های هوشمند اتریوم و افزایش سرعت و مقیاس پذیری آن‌ها با حریم خصوصی بیشتر طراحی شده است. این پلتفرم طوری برنامه‌ریزی شده تا به توسعه دهندگان امکان ‌دهد ماشین‌های مجازی، قرارداد‌ها و یا تراکنش‌های اتریوم را بر روی یک لایه دوم با امنیت همان لایه اول اجرا کنند. آربیتروم از تکنیکی به نام جمع آوری تراکنش‌ها استفاده می‌کند تا با اجرای تراکنش‌های ارسال شده بر روی یک زنجیره جانبی لایه 2، که کارمزد کمتر و مقیاس پذیری بالاتری دارد، بر روی زنجیره اصلی اتریوم ثبت کند. در این حالت برای اطمینان از صحت نتایج از پلتفرم اصلی اتریوم استفاده می‌کند. این فرایند علاوه بر افزایش بار محاسباتی و ذخیره سازی اتریوم، کلاس‌های جدیدی از نرم افزار‌های غیر متمرکز (Dapps) را فعال می‌کند.

آربیتروم چگونه کار می‌کند؟

آرببیتروم یک فناوری است که به عنوان یک آپدیت خوشبینانه شناخته می‌شود. این فناوری با ارسال پیام بین زنجیره اصلی اتریوم و لایه دوم آربیتروم باعث مقیاس پذیری قرارداد‌های هوشمند می‌شود. در واقع بیشتر تراکنش‌ها به طور کامل بر روی لایه دوم اجرا می‌شوند ولی نتایج آن‌ها بر روی زنجیره اصلی ثبت و ضبط می‌شود. این فرایند بهره‌وری و سرعت تراکنش‌ها را به نسبت افزایش می‌دهد. خوش بینانه به این معنا است که هر تایید کننده ای می‌تواند یک بلوک جمع‌آوری ارسال یا بلوک‌های دیگر را تایید کند. کلمه‌ی جمع آوری برای توصیف چگونگی استفاده از اطلاعات عمومی برای بازسازی یک تاریخچه کامل از زنجیره به صورت یک گزارش بهینه سازی شده است. پروتکل آربیتروم درصورت درست اجرا شدن کد‌ها و صداقت اعتبار سنجی‌ها، تضمین می‌کند که در برابر تبانی و انواع حملات مقاوت می‌کند. جمع آوری کننده‌هایی که تراکنش‌ها را به زنجیره اصلی ارسال می کنند با ETH پاداش دریافت می‌کنند. هزینه‌های تراکنش هم به مشارکت کننده‌ها و تایید کننده‌های شبکه تعلق می‌گیرد.

چالشی که در این پلتفرم برای جمع کننده‌ی بلاک‌ها وجود دارد این است که اگر دیگر تایید کننده‌ها یک اشتباه را تشخیص دهند و این اشتباه اثبات شود، آن جمع کننده از اعتبار خارج شده و تمام ذخیره‌های او مصادره می‌شود.  این پلتفرم دارای ماشین مجازی اختصاصی خود است که ماشین مجازی آربیتروم (AVM) گفته می‌شود. ماشین مجازی یک محیط از قرارداد‌های هوشمند بوده که با زنجیره آربیتوم در ارتباط است. قرارداد‌های هوشمند به طور اتوماتیک برای اجرا شدن در ماشین‌های مجازی نوشته می‌شوند.

ویژگی‌های آربیتروم

این پروژه برای ارائه پلتفرمی با کاربری آسان طراحی شده است تا توسعه دهندگان بتوانند از آن برای راه اندازی قرارداد‌های هوشمند اتریوم به صورت کارآمدتر و مقیاس پذیر‌تر استفاده کنند. اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که آربیتروم اولین راه حل اتریوم نیست به طوری که حداقل ده‌ها راه حل دیگر برای غلبه بر محدودیت‌های اتریوم اجرا شده است. پس چه چیزی آربیتروم را از بقیه جدا می‎‌‌کند؟ در زیر به بررسی چند ویژگی این پلتفرم می‌پردازیم:

برای مطالعه بیشتر مقاله سگویت چیست را بخوانید.

سازگاری بیشتر ماشین‌های مجازی

آربیتروم به عنوان یکی از سازگارترین پلتفرم‌ها با ماشین‌های مجازی شناخته می‌شود. چون در سطح بایت کد با ماشین مجازی اتریوم سازگار است و با هر زبانی که بتواند با EMV کامپایل (ترکیب) می‌کند و با Solidity و Vyper به صورت پیش فرض پردازش می شود. در این صورت دیگر نیازی نیست که توسعه دهندگان برای ساختن آربیتروم با زبان جدیدی کار کنند.

ابزار توسعه دهنده‌ی قوی

تیم پشتیبانی آربیتروم تمام تلاششان را می‌کنند تا موانع ورود به راه حل لایه 2 را کاهش دهند. در نتیجه آن‌ها دستورالعمل جامعی برای توسعه دهندگان تولید کرده اند تا با استفاده از ابزار‌های موجود برای اتریوم کار خود را به راحتی شروع کنند. برای فعالیت در پلتفرم آربیتروم هیچ نیازی به دانلود خاصی مثل پلاگین‌ها یا کامپایلر‌ها ندارند.

کارمزد پایین

آربیتروم به عنوان یک را حل مقیاس پذیری لایه 2، نه تنها برای افزایش توان عملیاتی اتریوم، بلکه کاهش هزینه‌های تراکنش طراحی شده است. به لطف فناوری کارآمد جمع آوری، آربیتروم هزینه‌ها را به چند برابر کمتر کاهش می‌دهد. با این وجود برای اعتبار سنجی‌ها نیز انگیزه‌های کافی برای فعالیت ایجاد کرده است.

آربیتروم چیست

آماده راه اندازی

آربیتروم از ماه اکتبر چندین شبکه به صورت آزمایشی اجرا کرده و در حال حاضر شبکه اصلی برای توسعه دهندگان فعال است. بر خلاف دیگر راه حل‌ها، آربیتروم توکن بومی ندارد از این رو هیچ توکنی به فروش نمی‌رسد. علاوه بر این تمام توسعه دهندگان علاقه مند این فرصت را دارند تا قبل از عمومی شدن شبکه آربیتروم فعالیت خود را شروع کنند. آربیتروم اخیرا متعهد شده به بیش از 250 تیم توسعه دهنده ای که درخواست داده بودند در این پلتفرم شرکت کنند، حداقل دو هفته زمان برای توسعه، قبل از باز شدن برای همه بگذارد.

توسعه خوب اکوسیستم

از ویژگی‌های دیگر آربیتروم می‌توان به همکاری با طیف گسترده‌ای از نرم افزار‌های غیر متمرکز و پروژه‌های زیرساختی اتریوم مثل: DODO، Uniswap، Sushi و ده‌ها مورد دیگر است.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد این پلتفرم برای افزایش مقیاس پذیری و کاهش کارمزد‌ها طراحی شده است ولی باید دید این شبکه چطور عمل خواهد کرد و آیا توسعه دهندگان فعالیت‌های خود را گسترش خواهند داد؟ اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید خوشحال می‌شویم با ما در میان بگذارید.

236 بازدید
آربیتروم چیست؟
همانطور که می‌دانید اتریوم یک پلتفرم بسیار محبوب برای توسعه دهندگان برنامه‌های غیر متمرکز است. ولی در سال‌های...
5 از 1 رای ثبت شده
نظرات
ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید