اخبار

قیمت بیت کوین؛ آیا این افزایش طبیعی است و یا حباب رخ داده است؟

قیمت بیت کوین؛ آیا این افزایش طبیعی است و یا حباب رخ داده است؟

قیمت بیت کوین در یک سال اخیر به شدت افزایش یافته است، اما چرا؟

با جستجوی کلمه “بیت کوین” در گوگل (در بریتانیا)، در می یابید که چهار گزینه بالای لیست عبارتند از: “تجارت بیت کوین، بدون هزینه“، “سریع ترین روش خرید بیت کوین“، “بیت کوین را از کجا بخرم” و “جستجو برای سرمایه گذاری در بیت کوین“. این بار می خواهیم به “تجارت ارز رمزپایه (کریپتوکارنسی) با اعتماد به نفس” بپردازیم. یک گزارش خبر نیمروزی بی بی سی کنفرانسی را نشان داد که در آن شور و هیجان بیت کوین (و بلاک چین) ملموس بود.

این موارد همگی به ما نشان می دهد که اکنون بیت کوین به یک مرحله تازه رسیده است. برای برخی اوقات، بورس سهام و ارز ارزشگذاری بالایی برای این تجارت در مقایسه با میانگین سود بلندمدت داشته است. اما باید گفت که اینجا هیجانی شبیه آنچه که در مورد حباب سهام “دات کام” در سال های 1999 تا 2000 رخ داد، وجود ندارد. این هیجان به دنیای ارزهای رمزپایه ای مشابه بیت کوین و اتریوم منتقل شده است.

در این اواخر، تمرکز بر روی ICOها یا همان ارائه کنندگان کوین اولیه (ارز دیجیتال) قرار گرفته است؛ روشی برای شرکت ها تا نقدینگی خود را بی نیاز از لیست های رسمی بازار سهام و ارز، افزایش دهند. سرمایه گذاران ژتون هایی (سکه های دیجیتالی) را در کسب و کارهایی می گیرند که دارای ثبت های رسمی نیستند. به شکل قابل توجهی، نزدیک به ششصد ICO طرح ریزی و یا راه اندازی شده اند.

این اشتیاق، هم علت و هم معلول افزایش شدید قیمت بیت کوین بر روی نمودار ماه های اخیر گشته است. در اخبار جدیدی آمده بود که بورس تجاری شیکاگو معاملات خود را در آینده توسط بیت کوین به انجام می رساند؛ قراردادها بر اساس یک ارز موهوم و مفهومی صورت می گیرد. بیشتر مردم با خرید بیت کوین می خواهند تجارت کنند و این امر به معنای تقاضای بیشتر است و به همین علت، قیمت بیت کوین باید افزایش یابد. اما جذابیت بیت کوین در چیست و چرا قیمت بیت کوین رو به افزایش است؟

در اینجا سه بحث وجود دارد: محدودیت طبیعی عرضه (کوین های جدید فقط به وسیله محاسبات پیچیده ریاضی ایجاد می شوند، و در کل محدودیت 21 میلیونی وجود دارد)؛ ترس در رابطه با ارزش بلندمدت پول های بدون پشتوانه در زمان رهاسازی کمیّ آنها؛ و جذابیت شرایط ناشناس بودن آن. این عامل آخر، بیت کوین را برای جنایتکاران جذاب می سازد (حتی از پول نقد واقعی هم جذاب تر است).

این سه عامل نشان دهنده این است که چرا بعضی تقاضاها برای بیت کوین به وجود می آید و در پی آن قیمت بیت کوین با افزایش مواجه می شود، اما همچنان برای این موج اخیر کافی به نظر نمی رسد. ارزهای رمزپایه رقیب در حال ظهورند، جنایت در جامعه به شکلی ناگهانی دچار افزایش نشده است، و نشانه ای از تورم عمومی نیز دیده نمی شود. یک نظریه برای این امر این است که بلاک چین –فناوری برجسته کننده بیت کوین- در صنعت مالی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اما شما می توانید بلاک چین هایی را بدون نیاز به بیت کوین بسازید؛ موفقیت این دو پیوند ناگسستنی باهم ندارد.

دلیلی که بیشتر از همه برای این بازار تقاضای بیت کوین پذیرفتنی است، این است که قیمت آن به سرعت بالا می رود (نمودار را ببینید).

مردم بیت کوین را برای استفاده در زندگی روزمره خود خریداری نمی کنند. ارزها برای مبادله در حد متوسط، نیازمند پایداری قیمت هستند. خریداران تمایلی به مبادله ژتونی ندارند که ممکن است در روز بعد با پرش قیمتی مواجه شود؛ فروشندگان نمی خواهند ژتونی بگیرند که ممکن است سقوط قیمتی شدید داشته باشد. همانطور که “بلافورد پوتنام” و “اریک نورلند” از CME می نویسند:

نباید افسوس بخورید که چرا 20 بیت کوین برای یک ماشین 40 هزار دلاری در ژوئن 2017 پرداخت کردید، در حالی که همان 20 بیت کوین در اکتبر همین سال نزدیک به 100 هزار دلار ارزش دارد؟

در واقع، نمودار ثبت شده برای مدت زمانی که از ایجاد بیت کوین گذشته است، همانطور که افزایش ها مشخص است، برخی سقوط های کلان را نیز نشان می دهد؛ شاید همانطور که از قدیم می گویند “بالا رفتن مثل موشک، پایین آمدن همچون شلاق.”

بنا به تعریف نظریه احمق تر، مردم بیت کوین را می خرند به این امید که با افزایش قیمت بیت کوین، آن را به کس دیگری بفروشند. کسی می گفت که احمق ها کسانی هستند که بیت کوین نمی خرند، چرا که هرکس خریده است، میلیونر شده است. اما این میلیونر (واژه ای که در اوایل قرن هجدهم و در زمان رخ دادن حباب می سی سی پی ابداع شد) شدن بر روی کاغذ یا “بیت”ها یک روی سکه است؛ در روی دیگر سکه، احتمال این وجود دارد که درگیر یک حباب شوید و دارایی تان را از دست بدهید.

اگر “همه” سعی کنند که با خرید بیت کوین “میلیونر” شوند و ثروت خود را میلیون ها برابر افزایش دهند، بازار می خشکد و قیمت ها می شکند؛ این اتفاقی است که در حباب می سی سی پی و دیگر حباب ها رخ می دهد؛ و چون سرمایه گذاران بدانند که چنین اتفاقی ممکن است رخ دهد، برای فروش سریعتر اقدام می کنند. زمانی که شکست قیمت اتفاق بیفتد –که نمی تواند زیاد دور باشد- نتیجه دراماتیک خواهد بود.

درج نظر
با درج نظر امتیاز کسب کنید

 1. بلاک چین تکنولوژی آینده بشریت می باشد اما بیت کوین و سایر ارزهای گران حباب هستند ,
  ارزی با الگوریتم جامع تر مورد نیاز می باشد .

  سه تا نکته در مورد بیت کوین وجود دارد که باید مد نظر قرار گیرد :

  ۱- تکنولوزی بلاک چین : مهم تر از بیت کوین , تکنولوژی بلاک چین است که آن را بوجود آورده است …
  بنا بر برآورد و پیش بینی بسیاری از صاحب نظران تکنولوژی بلاک چین بزودی دنیا را تصاحب میکند و به نوعی آزادی مردم از دست حکومت ها را رقم خواد زد ….
  اینکه پولی آمده و خارج از حیطه بانکها و حکومت ها و فقط توسط مردم داد و ستد بشود یعنی عصر روشنگری و مهدویت اقتصادی ,
  از طرفی ما میتوانیم همین روش را در مورد انتخابات پیاده سازی نماییم , به نحوی که اداره جامعه بدست مردم بیافتد و مردم حکومت کنند نه زورمداران و مستبدان …. تکنولوژی بلاک چین میتواند در تمامی عرصه های زندگی مردم پیاده سازی گردد به نحوی که مردم اداره جامعه را بدست بگیرند …. در اینده مسولین واقعا کارمندان مردم محسوب میگردند و مردم رعیت نخواهند بود , در آینده به مدد بلاک چین مردم مسولین متخلف را به راحتی کنار خواهند گذاشت .

  ۲- قیمت بیت کوین : از انجا که در حال حاضر بغیر از بیت کوین نزدیک به ۲۰۰ ارز دیجیتالی دیگر ارایه شده هست و تقریبا تمامی انها همان کار بیت کوین را می توانند انجام بدهند به نظر میرسد بیت کوین حبابی قوی میباشد و سقوط خواهد کرد ….
  به نظر بنده ارزهای دیجیتالی باید قیمتی زیر یک دلار تا نهایتا ۱۰ دلار داشته باشند تا برای زندگی مردم کارامد باشند

  ۳-عدم توزیع عادلانه : اگر چه بیت کوین و سایر ارزها استقلال مردم از بانکها و دولت ها را بوجود می اورند اما بیت کوین و سایر آلتکوین ها نتوانسته اند در توزیع عادلانه ان نقشی داشته باشتند و همچنان شاهد تجمع این ارز در دست عده ای خاص , سرمایه داران و استخراج کنندگان خواهیم بود و به مراتب از بی عدالتی دولتها بد تر خواهد شد … مثلا این ارزها باید به گونه ای طراحی و استخراج شوند که یک نویسنده , یک نقاش , یک رفته گر , یک خواننده …. بتواند بنا بر کاری که انجام میدهد از ان دریافت نماید ….
  بنا بر این ما نیاز به یک سیستم ارزشی هستیم که بتواند پشتوانه پول قرار گیرد …
  (به طور مثال قیمت متوسط یک کیلو بایت برق , یا ارزش یک لیتر آب قابل شرب …) واحد ارزش گذاری باشد و سپس با ایجاد یک الگوریتم آن پول دیجیتالی تولید گردد که نتواند حتما بوسیله کارت گرافیک به هر مقداری تولید گردد ,
  در حال حاضر ارزش بیت کوین و سایر ارزها از محل استخراج توسط کارتهای گرافیک + درخواست بازار تعین می شود ….
  یک چیز مسخره … یک عده کامپیوتر که دارند تلاش میکنند یک بلاک را بشکنند تا تعدادی سکه ازاد شود …. همین میشود پول
  در حالی که در سیستم واقعی کارگری که کار میکند دارد خدمتی به اجتماع ارایه میدهد و مزد میگیرد حال انکه این کامپیوتر ها دارند لقمه را دور سرخودشان میچرخانند …. مقدار زیادی انرژی برق دارد مصرف میشود و کلی گاز دی اکسید کربن وارد جو میشود تا ثابت شود این کامپیوتر ها فکر کرده اند و در عوض میتوانند پشتوانه ان ارز قرار بگیرند ….

  بنده در اینجا از تمامی متخصصین کامپیوتر و فیزیک کوانتم و سایر علوم تقاضا دارم چاره ای بیاندیشند و از سیستم بلاک چین الگوریتمی طراحی نمایند که :
  الف : توزیع عادلانه پول را بر مبنای یک الگوریتم جامع رقم بزنند
  ثانیا تولید ان ارز دیجیتال سبز مد نظر باشد که باعث آلودگی محیط زیست نشود ….
  پیش بینی بنده سقوط بیت کوین و سایر ارزهای گران ظرف ۲ سال آینده هست زیرا رقیب دارند و تعداد رقبا دارد روز بروز بیشتر میشود و از طرفی و همه ارزها تقریبا دارند یک کار را میکنند .

  آیا این نظر برایتان مفید بود؟
پیشنهادی سردبیر ایرانیکارت
برگزیده اخبار و مقالات
آموزش گرفتن جم رایگان فری فایر + بازی کنیم جم بگیریم؟
دانستنی های گیفت کارت
آموزش گرفتن جم رایگان فری فایر + بازی کنیم جم بگیریم؟
چگونه جم رایگان فری فایر بگیریم؟ این سوال یکی از رایج‌ترین سوالاتی است که گیمرها با آن مواجه می‌شوند و برای انجام بهتر بازی فری فایر به دنبال جواب دقیقی...
تتر چیست؟ محبوب ترین استیبل کوین دنیا
معرفی ارز دیجیتال
تتر چیست؟ محبوب ترین استیبل کوین دنیا
تتر (USDT) بزرگ‌ترین استیبل‌کوین از نظر ارزش بازار است. از اصلی‌ترین کاربرد این نوع دارایی‌ها می‌توان به این مورد اشاره کرد که معامله‌گران بازار رمزارزها از تتر و دیگر استیبل‌کوین‌های...
آموزش نحوه خرید و فروش تتر در ایران
سرمایه گذاری در ارز دیجیتال
آموزش نحوه خرید و فروش تتر در ایران
در دنیای جذاب رمزارزها و بازارهای مالی دیجیتال، تتر (USDT) به عنوان یک رمزارز محبوب و پایدار برای انتقال و نگهداری ارزش مالی در جهان و علی الخصوص ایران جایگاه...
تاریخچه بیت کوین از ابتدا تا سال ۲۰۲۴
آموزش ارز دیجیتال
تاریخچه بیت کوین از ابتدا تا سال ۲۰۲۴
ساتوشی ناکاموتو، نابغه‌ای ناشناس بود که دنیای فناوری را تکان داد. این شخص ناشناس در یکی از انجمن‌های اینترنتی در سال 2008 خلق یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز را پیشنهاد کرد...
کسب درآمد دلاری از فروش عکس در سایت های خارجی
دانستنی های درآمد ارزی و فریلنسری
کسب درآمد دلاری از فروش عکس در سایت های خارجی
متاسفانه بیشتر عکاسان اطلاعات دقیقی از نحوه کسب درآمد دلاری از فروش عکس در سایت های خارجی نداشته و نمی‌دانند که چگونه به کمک آن درآمد ارزی مناسبی را به...
پی پال چیست؟ آموزش صفر تا صد حساب پی پال
حساب های بین المللی
پی پال چیست؟ آموزش صفر تا صد حساب پی پال
حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید از سایتی خرید کنید یا در سایتی اشتراکی ایجاد کنید و ندانید بهترین و مطمئن‌ترین روش برای پرداخت هزینه کدام است. وقتی...